Apple ohnul hřbet před Ruskem. iPhone bude mít předinstalované aplikace

iPhone SE 2020 recenze

Apple je znám svou politikou jednoty hardwaru a softwaru. Dlouhou dobu se jednalo o jednu z nejvíce ceněných výhod, které měly iPhony oproti konkurenci s Androidem, jejíž zařízení přicházela (a stále v některých případech přicházejí) na trh s hromadou předinstalovaných aplikací. Nyní se zdá, že Apple své zlaté pravidlo porušil ve prospěch vládnoucí garnitury Ruské federace.

MacBook Air 2020 13
Nový zákon se týká veškeré elektroniky, nejen Applu

Od příštího měsíce se gigant z Cupertina musí podřídit novému ruskému zákonu, který nařizuje dát zákazníkům na výběr předem schválený software. Po prvním spuštění iPhonu, iPadu a Macu uvidí zákazníci dialogové okno, ve kterém bude možnost nainstalovat vládou schválený prohlížeč, antivirový program, messenger, e-mailový klient a další.

Naštěstí noví uživatelé nemusejí tyto aplikace nainstalovat, ale mohou se individuálně rozhodnout, zda budou „vládní“ aplikace a programy na svém přístroji chtít, či nikoli. Zákon se netýká pouze Applu, ale všech výrobců elektroniky, kteří své produkty chtějí prodávat na ruském trhu. Ten je pro Apple důležitý, neboť v případě telefonů drží třetí místo v prodejích.

Nepřehlédněte – Apple celosvětově dominuje nositelné elektronice. Prim hrají AirPods a Apple Watch

Apple se dlouho předinstalovaným aplikacím bránil. Jeho rozhodnutí nedokázali zvrátit ani velcí američtí operátoři, kteří do telefonů s Androidem běžně nahrávají vlastní aplikace. Jak se ale zdá, peníze jsou mocným lákadlem i pro jednu z největších firem světa.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku