Domů » Bleskovky » Apple nechal přepravit prázdné krabice na iPady přes celý svět. Co jej k tomu vedlo?

Apple nechal přepravit prázdné krabice na iPady přes celý svět. Co jej k tomu vedlo?

Koronavirová pandemie má mimo jiné velký dopad i na mezinárodní logistiku. Dodat všechno zboží zákazníkům po celém světě v čas se tak stalo ještě větší výzvou než za normálního stavu, obzvlášť, pokud jde o zařízení umožňující dálkovou výuku, po nichž výrazně vzrostla poptávka.

fedex letadlo apple ipad
Prázdné krabice byly letecky přepraveny z USA přes Čínu až do Singapuru

Své o tom ví i Apple, který tradičně spoléhal na nákup kapacit v nákladních prostorech komerčních letů, jejichž provoz byl ale v souvislosti s pandemií pochopitelně do značné míry omezen. V Číně se v souvislosti s dálkovou výukou výrazně zvedla poptávka po tabletech iPad, protože si ale většina čínských občanů objednává tato zařízení přes prodejce třetích stran, nemá Apple v této zemi distribuční centrum.

K čínským prodejcům proto produkty s nakousnutým jablíčkem putují ze Singapuru. Bohužel, tamní zásoby speciálních přepravních krabic nedostačovaly navýšené poptávce. Tyto boxy jsou paradoxně vyráběny v Číně, avšak ani odsud by dodání neproběhlo včas.

iPad Air 2019 cerny
Tablety iPad patří k zařízením, která jsou hojně využívána v rámci dálkového vyučování

Apple se proto rozhodl využít skutečnost, že v jednom z amerických skladů byl těchto krabic přebytek. Několik tuctů palet s nimi tak výrobce nechal naložit do letadla a přepravit do Číny, kde byly přeloženy na další letadlo do Singapuru. Následně se do Číny opět vrátily, tentokrát už ale naložené čerstvou várkou iPadů.

S tak širokou nabídkou produktů a často šibeničními termíny dodání se samozřejmě Apple k podobným krokům občas uchýlit musí. V minulosti například nechal několikrát produkty namísto do nejbližšího velkého přístavu od továrny přepravit až několik tisíc kilometrů kamiony po souši do jiného, kde byla kapacita na lodích do USA dostupná dříve. Mnohem více si také v posledním ruce musel pronajímat samostatná letadla, aby kompenzoval úbytek prostoru na zrušených pravidelných linkách.

Do budoucna proto kalifornský výrobce plánuje si z distribučních společností udělat svá vlastní distribuční centra, a to tak, že do nich bude alokovat určité množství zboží. V případě objednávky je pak tyto společnosti budou moci zaslat nejkratší cestou rovnou k zákazníkům.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

8 komentářů

 1. Asi ekologie.

 2. A proto nakousnuté jablko přestalo k telefonům příbalovat nabíjení, protože to je v zájmu ekologie.

  Kam se svět řítí už asi neví nikdo.

 3. Za kazde letadlo prazdnych krabic by mel Apple odstranit nejake prislusenstvi v baleni. Oh wait..uz neni co.

  • Ešte stále majú čo. Kábel na nabíjanie a tiež telefón.
   Pri Apple by si ľudia možno aj priplatili za to, že v balení nenájdu telefón.

  • Světu vládnou magoři, jinak to nelze vysvětlit

 4. A tohle je přesně to, co jde Applu na výbornou – PR. V podstatě to pos*ali, selhala jim logistika a ještě z toho udělají senzaci.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).