- Apple musí podle Evropské komise ještě více otevřít systém iOS
- V současné podobě v něm zvýhodňuje vlastní periferie na úkor konkurenčních
- Apple má na nápravu 6 měsíců, jinak mu hrozí drakonická pokuta
V letošním roce začal naplno platit evropský Akt o digitálních trzích (DMA), který přikazuje šesti největším technologickým firmám zajistit v jejich nejvýznamnějších digitálních produktech spravedlivé konkurenční prostředí bez zvýhodňování vlastních produktů na úkor konkurence. Jednou z dotčených společností je i Apple, po kterém Evropská komise vyžadovala úpravy internetového prohlížeče Safari, obchodu App Store a operačního systému iOS. Apple v těchto produktech provedl řadu změn, nicméně Evropské komisi to stále nestačí a vyžaduje po americkém gigantovi další úpravy.
Větší interoperabilita v iOS
Evropská komise stále není spokojená s tím, jak systém iOS upřednostňuje produkty Applu na úkor ostatních. iOS sice od letošního roku umožňuje (pouze uživatelům v Evropě) instalovat aplikace i z jiných zdrojů než App Store, stejně tak je možné v systému používat různé platební metody, stále se však najdou oblasti, ve kterých Apple diskriminuje konkurenci. Jednou z nich je správa periferií.

Operační systém iOS si nejlépe rozumí s produkty Applu, ať se jedná o sluchátka, hodinky, nebo soupravy pro virtuální realitu. Tyto produkty se s iPhony jednodušeji párují, snadněji spravují a lze u nich využívat funkce, které jsou konkurenčním produktům zapovězené. Poslední generace hodinek od Samsungu například nejsou se systémem iOS kompatibilní, neboť s iPhony by byly jejich schopnosti značně omezené. A takových produktů samozřejmě existuje mnohem více. Apple dostal od Evropské komise lhůtu 6 měsíců na to, aby v iOS pro periferie třetích stran zajistil stejné podmínky jako pro periferie vlastní.
Kromě tohoto případu vede Evropská komise proti Applu ještě jedno řízení, které se týká aplikační interoperability, a tedy k umožnění přístupu ke klíčovým systémovým funkcím, jako je například asistentka Siri nebo platební systém Apple Pay. Pokud Apple nesáhne k požadovaným úpravám, hrozí mu od Evropské unie drakonické pokuty, které mohou dosahovat až 10 procent globálního ročního obratu.