Domů » Bleskovky » Apple možná přesune výrobu iPhonů mimo Čínu

Apple možná přesune výrobu iPhonů mimo Čínu

Spojené státy jsou v současné době uprostřed reformy svých zákonů o clech z dovozu z Číny, což se přímo týká i společnosti Apple, která si v Číně nechává vyrábět svůj hardware, zejména iPhony. Pokud by totiž bylo na jablečné telefony uvaleno dovozní clo, musel by Apple buď zdražit, nebo výrobu iPhonů přesunout za hranice Číny.

Prezident Spojených států Donald Trump se netají tím, že by si přál dostat výrobu iPhonů přímo do USA, to by však nebylo ekonomicky příliš smysluplné. Apple však přemýšlí o jiných zemích, spekuluje se např. o Vietnamu.

Recenze iPhone Xs Max: jablko nepadá daleko od stromu

Bílý dům podle agentury Bloomberg uvažuje u sazbě dovozního cla mezi 10 a 25 procenty; pokud by bylo blíže 10 procentům, Apple by patrně zůstal v Číně, s 25 procenty se však smířit nehodlá, a tím pádem by skutečně mohlo dojít ke stěhování z Číny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. tomas (neregistrovaný)

  To by ma zaujimalo kde. De,,me.,n…ti amici. Nech si výrobu premiestnia k sebe ?. S tými svojimi tlstými prštekmi im to pôjde od ruky

  • Na to, že ses včera naučil psát a odnaučil čichat toluen, celkem slušný výkon.

  • Indie – výroba v Číně je prostě už pro mnohé drahá – dtto Samsung.
   Je to jako s UK tady – začínalo se na 38,-/hod… To byly zlaté časy ve stavebnictví.

   • Jj, presne tak. Krom samozrejme soucasnych tarifu se i tak z dlouhodobeho hlediska vyplati presunout tovarny jinam – Indie, Vietnam, apod. Cinska pracovni sila uz zacina byt dost drazsi (vsadil bych se, ze to se z casti odrazilo i na stoupajicich cenach smartphonu obecne)

 2. M (neregistrovaný)

  To moze byt este drahsie? Waw

  • Radius (neregistrovaný)

   Může. Tak záleží na cenové politice firmy a jaké chce mít marže, také, co si může dovolit za svoje výrobky chtít, viz. Apple. Navíc Čína už nenabízí tak levnou pracovní sílu jako dřív, Indie to po nich přebírá.

   • Radius (neregistrovaný)

    Za chvíli to budou vyrábět Křováci, bez urážky. Tam jsme to dopracovali. Začalo se to stěhovat do Číny jako velké továrny a za chvíli si budou diktovat. Kde je dneska Huawei, samozřejmě i díky špionáži a krádežím duševního vlastnictví.

   • Ladnonna (neregistrovaný)

    No a až budou i křováci drazí tak bude továrna v ČR kde si lidi nechávají srát na hlavu a dělají za pakatel.

   • Je to složitější než jen cena práce. Výrobní aktivity, dostupnost surovin,…

   • Nestačí když tečou sliny, chtějí u toho ještě mlaskat, a to je celé…

  • [odkaz]

   Doporučuju přečíst popisek pod obrázkem, vyhledat si výši průměrné mzdy v roce 1998 a uvědomit si, co ten tlfon uměl :-) iPhone je proti tomu prakticky zadarmo.

   • Jak pro koho…

   • Je to samozřejmě nemalá nadsázka. Hrozně moc lidi má dojem, že cenová politika Applu je z jiné planety, což je prostě blbost.

 3. Redakce: Používejte pls hlavu nebo aspoň dobře opisujte. Téma není přesun, ale rozšíření. Aby se přip. do USA nedováželo z PRC.

  • Radius (neregistrovaný)

   Uni: Levnější pracovní sílou to začalo. Že se k nim přesunula výroba, tak mají i lepší přístup k know-how, to je problém.

   • Aha… A nečteme tu roky zasvěcené komentáře místních odborníků, že Apple nemá žádné know-how? ?

   • Radius (neregistrovaný)

    Jistěže má, má ho každá firma. Dokonce i Apple. Mě přijde, že za místního odborníka se považuješ hlavně Ty.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *