Domů » Bleskovky » Apple M1 působí vrásky nejednomu výrobci čipsetů. Qualcomm už chystá odpověď

Apple M1 působí vrásky nejednomu výrobci čipsetů. Qualcomm už chystá odpověď

Apple na konci loňského roku způsobil poprask svým vlastním počítačovým procesorem Apple M1, který nabízí velmi slušný výkon, a přitom je energeticky úsporný. Nejbližší konkurence v podobě čipu Qualcomm Snapdragon 8cx (popř. upravené varianty Microsoft SQ2 v tabletu Surface Pro X) výrazně zaostává, podle benchmarků je čip od Apple víc jak dvakrát výkonnější.

snap 8cx

Qualcomm chystá výkonný procesor pro počítače

I když Qualcomm loni na veletrhu IFA představil druhou generaci čipsetu Snapdragon 8cx, žádný velký posun kupředu se nekonal; byly pouze navýšeny takty a přidána nativní podpora moderní bezdrátové komunikace 5G a Wi-Fi 6. Nelze se tak divit, že v Qualcommu aktuálně hledají na Apple M1 odpověď, podle serveru WinFuture.de je vyvíjena pod kódovým označením SC8280.

Na vývojářských platformách je chystaný čipset spárován s 8 GB operační paměti typu LPDDR5, zachyceny byly i varianty s 32 GB RAM typu LPDDR4X. Pravděpodobně tedy bude existovat více variant pro různé typy použití, spekuluje se i o použití více než osmi procesorových jader; čip má totiž větší fyzické rozměry než jeho předchůdce. Testovací jednotky jsou vesměs vybavené 5G modemem Snapdragon X55 a některé z nich mají 14“ displeje.

Kdy Qualcomm nový počítačový čip představí, je v tuto chvíli nejisté, měl by se však snažit vývoj co nejvíce urychlit. Proslýchá se totiž, že Apple pro letošek připravuje mnohem výkonnější počítačové procesory, než je současný Apple M1.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.