Domů » Bleskovky » Apple letos oživí 12“ MacBook. Potěší ARMovým čipsetem, nízkou hmotností a velkou výdrží

Apple letos oživí 12“ MacBook. Potěší ARMovým čipsetem, nízkou hmotností a velkou výdrží

Na letošní vývojářské konferenci WWDC Apple oznámil malou revoluci – u svých počítačů přejde z procesorů od Intelu na ARMové čipy vlastního návrhu. První jablečný počítač s vlastním procesorem by měl přijít ještě do konce letošního roku, mělo by se jednat o zbrusu nový 12“ MacBook.

12″ MacBook s vlastním ARMovým procesorem

Podle serveru The China Times bude tento počítač pohánět čipset Apple A14X, který je interně vyvíjen pod kódovým označením Tonga. Tento čip bude vyrábět společnost TSMC s využitím nejmodernějšího 5nm procesu, kromě 12“ MacBooku se dostane i do příští generace iPadů Pro. Díky novému čipsetu má chystaný MacBook zaujmout velmi vysokou výdrží pohybující se mezi 15 až 20 hodinami, a to přesto, že samotný počítač dostane jemný Retina displej a bude vážit méně než kilogram.

macbook

Apple hodlá v blízké době představit hned tři počítače s ARMovými procesory, kromě 12“ MacBooku bychom se měli dočkat i 13,3“ MacBooku Pro a zbrusu nového stolního iMacu. Poslední jmenovaný stroj by měl potěšit nejen novým designem, ale i přepracovanými vnitřnostmi, které kromě vlastního ARMového procesoru budou obsahovat i vlastní grafický čip z vlastní dílny. Apple totiž ze 64bitové verze macOS pro ARMové procesory odstranil podporu pro grafiky od AMD.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. MAC on ARM :D Tipujem že firmy ako ADOBE a Audtodesk budu mať v momente všetky programy aj pre ARM MAC…

  Pre Windows bude už rok čo sa nič nedeje

  • Ano, budou.

  • Martin Prokop

   Boudou, ale k tomu tenhle stroj stejně není.

   ARMy mají v začátku konkurovat Chromebookám ve USA školství. ARM i X86 budou soubežně po nějakou dobu v nabídce.

   Vzhledem k tomu, že vetšina lidi používá NTB, jako přenosné PC tedy od zásuvky k zásuvce. Nějaké PR o vydrží na baterky není zásadní. A levnější to s ARMeme stejně nebude.

  • Nesmysl, nic existovat spolu nebude, na ARM má přejít kompletní nabídka, včetně výkonných stanic. Pochybuju, že se teď ukáže ještě něco s intelem od Applu

  • Další počítače s Intelem ještě během dvou let budou vycházet. Potvrdili to na wwdc.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).