TOPlist

Apple iPhone 5: Evoluce místo revoluce (první dojmy + videorecenze)

V redakci pečlivě testujeme iPhone 5 a ještě před klasickou recenzí vám nabízíme videopohled, ve kterém se podíváme nejen na novinky, ale také chyby a nešvary, kterými „pětka“ trpí.

Apple iPhone 5 po svém představení nezpůsobil takovou revoluci jako kdysi iPhone 4, i tak jej ale můžeme označit za důstojného nástupce, který se o svůj úspěch nemusí obávat. Vždyť jen během prvního víkendu po uvedení na trh se jej prodalo přes 5 milionů kusů. Obrovský zájem o novou generaci jablečného telefonu má za následek to, že je telefon celosvětově vyprodaný. Drobné zásoby mají pouze operátoři, ale pokud byste si jej chtěli objednat z Apple.cz, kde je k dispozici za nejvýhodnější cenu, připravte se na čekací dobu v rozmezí 3 – 4 týdnů.

  
iPhone 5 na oficiálních snímcích

  

Nám se naštěstí do redakce podařilo získat bílý iPhone 5 v 16GB variantě, který pro vás už několik dnů testujeme. Ještě než vám nabídneme klasickou textovou recenzi, připravili jsme pro vás 23 minut dlouhý videopohled, ve kterém vám jablečnou novinku představíme. Pohodlně se usaďte, jdeme na to…

Videorecenze

Po pár dnech testování…

…přidáme také několik prvních dojmů. Hned po vybalení z krabičky nás iPhone 5 překvapil svými rozměry a hmotností. I když má telefon větší displej, Applu se díky hliníkovým zádům podařilo snížit hmotnost na 112 gramů, takže se telefon v rukou drží velice příjemně (sám jsem na „pětku“ přesedlával z iPhone 4S). Kromě čtyřpalcového Retina displeje s rozlišením 640 x 1136 px (326 ppi, 16:9) vaši pozornost upoutá spodní hrana, na které se nachází nový Lightning konektor (8 pin), kterému dělá společnost jeden z trojice mikrofonů + systémový reproduktor, který hraje o poznání hlasitěji a čistěji, než ten na iPhone 4S.

- - -

- - -

Přítomnost třech mikrofonů nejvíce oceníte při telefonování, zejména v hlučném a rušném prostředí společně skvěle filtrují nežádoucí zvuky na pozadí a kvalita hovoru je excelentní. S kolegy jsem prováděl několik testovacích hovorů, kdy jsem se s telefonem postavil hned vedle reproduktoru s poměrně hlasitou hudbou, a i tak mě druhá strana slyšela velmi dobře a telefon dokázal od mého hlasu dobře odflitrovat hudbu na pozadí.

- - -

Čtyřpalcový displej je rozhodně krok správným směrem, obraz je velmi pěkně jemný a palcem dosáhnete po celém jeho prostoru. Apple se při premiéře chlubil více saturovanými barvami (+ 44 %); na můj vkus jsou ale ikonky až moc barevné a chvíli jsem si na pestřejší zobrazení musel zvykat. Není to tak výrazné jako například u Super AMOLED displejů, ale i tak je kresba poměrně dost výrazná. Pozorovací úhly jsou skvělé a při dostatečně vysokém jasu nebudete mít problém ani s čitelností na přímém sluníčku.

- - -

- - -
Hliníková záda – podle těch na první pohled odlišíte novou generaci iPhonu od té staré

S novým rozlišením musejí počítat i vývojáři aplikací; nutno dodat, že většina programů už je k dispozici ve verzi optimalizované právě pro rozlišení iPhone 5, ale u některých je ještě nutné vyčkat (Google+, WhatsApp, IDOS…). U her je to horší, zde je nutné předělat grafiku do vyššího rozlišení, což samozřejmě chvíli trvá, ale i tak se dá očekávat, že maximálně během několika týdnů by ty nejznámější tituly měly dostat podporu vyššího rozlišení.

  
Screenshoty z vybraných aplikací: Neoptimalizovaná vs. optimalizovaná verze pro iPhone 5

  
Facebook, Twitter i RunKeeper se na iPhone 5 po aktualizaci zobrazují přes celý displej

Pokud je v telefonu spustíte nyní, objeví se v horní a dolní části displeje černý proužek, nedochází tedy k žádné deformaci grafiky a neupravené hry vypadají úplně stejně jako na iPhone 4/4S.

- - -
iPhone 5 v černé variantě (za fotografie děkujeme Janu Karlíkovi)

Fotoaparát a záznam videa

Vylepšení doznal také 8Mpx fotoaparát (f/2.4), i když ve srovnání s iPhonem 4S nejsou změny až tak výrazné. Lepších výsledků u fotografií „pětka“ dosahuje v horších světelných podmínkách, oproti Lumii 920 či 808 PureView od Nokie má ale stále co dohánět. iPhone 5 tedy rozhodně nemá nejlepší fotoaparát mezi mobilními telefony, ale za kvalitu snímků se rozhodně stydět nemusí a za dobrých světelných podmínek dokáže vykouzlit velmi pěkné a ostré snímky. Problémy nemá ani s focením makra a Apple rovněž přidal podporu pro tvorbu panoramatických fotografií.

- - -

- - -
Další fotografie pořízené iPhonem 5 najdete v naší galerii

- - -

Přečtěte si také: Fotíte s iPhone 5 zdroj světla? Dejte si pozor na chromatickou vadu

Využít můžete také služeb přisvětlovací diody, která konečně funguje i jako předblesk pro lepší zaostření. Video se nahrává ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a kvalita je opět dostačující.


Další videa pořízená iPhonem 5 najdete zde (postupně aktualizujeme)

U baterie jsme nezpozorovali žádné markatní zlepšení, naopak si troufám tvrdit, že výdrž je v mém případě stejná jako u iPhone 4S. Při aktivním používání se připravte na každodenní dobíjení, výdrž můžete prodloužit nastavením nižšího jasu displeje či vypnutím 3G modulu, pak ale počítejte s horší čitelností na sluníčku a pomalejšími daty. Při přehrávání videa s polovičním podsvícením displeje jsme se dostali na 8 hodin a 10 minut, než se telefon přihlásil o dobití. Podrobnější testy výdrže pro vás chystáme do recenze.

- -

Apple EarPods: Kvalitní sluchátka v základu

Do základního balení Apple přidal zbrusu nová sluchátka EarPods, která mě příjemně překvapila svou kvalitou. Až doposud jsem k testovaným telefonům používal své „špunty“ Sennheiser CX 300, protože mám rád výrazné basy. Sennheisery mi navíc velmi dobře seděly v uších, což jsem ocenil zejména při běhání. EarPody od Applu dle mého hrají téměř stejně jako „senny“, mají však odlišnou konstrukci.

- -

Apple na jejich designu údajně pracoval 3 roky a během této doby zaměřil uši několika tisíc uživatelů, aby získal ideální profil a sluchátka dobře seděla každému. Do mých uší EarPody padnou velmi dobře, při chůzi ve městě nebo cestování v MHD v uších bez problémů drží, ale zaběhat si s nimi nemohu, protože při výraznějším pohybu hlavou mi zkrátka z uší vypadávají.

Screen flickering: Problémy se občasným „zrněním“ na displeji

Na námi testovaném kusu se objevil neduh v podobě screen flickeringu, nicméně si nemyslíme, že se jedná o hardwarový problém. Zrnění na displeji (do videopohledu se nám bohužel nepodařilo nasimulovat, proto přidáváme jiné video z YouTube) se v našem případě projevuje pouze v aplikaci App Store při nákupu/stažení nové aplikace, kdy se na displeji objeví softwarová klávesnice pro zadání hesla. Neděje se tak ale pokaždé, u našeho kusu se tato chyba projevila zhruba 3x a jakmile se softwarová klávesnice skryje, zrnění zmizí.

Procházeli jsme zahraniční i česká diskuzní fóra a zdá se, že tento problém není nijak ojedinělý a objevuje se spoustě uživatelů. Vzhledem k tomu, že jinde se ono „zrnění“ neobjevuje, půjde zřejmě o problém v kombinaci iPhone 5 + iOS 6 a App Store a snad jej vyřeší některá z dalších aktualizací iOS. Pokud by se jednalo o hardwarovou chybu, měl by Apple zaděláno na slušný problém. Pokud iPhone 5 máte, budeme rádi, když nám napíšete, zda se na vašem kusu screen flickering už také projevil).

Tolik tedy naše první dojmy z nové generace jablečného telefonu. V testování budeme i nadále intenzivně pokračovat a pokud máte k telefonu nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích, případně navštivte naše diskuzní fórum.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku