Domů » Bleskovky » Apple, Google a Amazon spojují síly. Výsledkem je nový standard pro chytrou domácnost

Apple, Google a Amazon spojují síly. Výsledkem je nový standard pro chytrou domácnost

Chytrá domácnost zažívá v posledních letech doslova boom. Chytrou žárovku či reproduktor si dnes může dovolit už prakticky každý, přičemž výrobců, kteří se na tvorbu produktů pro chytrou domácnost zaměřují, raketově přibývá. To s sebou nese také jistá úskalí, jako je například vzájemná nekompatibilita. Ačkoli se produkty velmi často soustřeďují okolo platforem od Applu, Amazonu a Googlu, ne vždy vše komunikuje s ostatními produkty tak, jak by mohlo.

Amazon Google Echo Dot Alexa Home Mini recenze
Google Home Mini a Amazon Echo Dot

Uskupení Connectivity Standards Alliance (dříve známé jako Zigbee Alliance), jehož součástí jsou právě Google, Apple a Amazon, oznámilo spuštění nového standardu s názvem Matter, jenž má za úkol zajistit nejen bezpečnost pro zařízení chytré domácnosti, ale také jejich vzájemnou komunikaci. Dříve byl tento protokol znám pod názvem Project CHIP.

Předností nového standardu má být jednoduchost na používání, komunikace napříč různými značkami, spolehlivost, bezpečnost a flexibilita. O rychlé rozšíření se má postarat volná licence, kdy za používání nového standardu není třeba nikomu platit poplatky. Matter je už nyní kompatibilní se systémy Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit či Samsung SmartThings a technologiemi Ethernet, WiFi, Thread a Bluetooth Low Energy.

Jednotný standard se má prvního reálného nasazení dočkat už letos, přičemž použít lze v široké plejádě chytrých zařízení, od žárovek přes zámky na dveře až po chytré televize. Do projektu se rovněž zapojily značky jako Assa Abloy, Huawei, Nanoleaf, Legrand či Tuya Smart. Doufejme, že se brzy dostaneme do stadia, kdy všechno bude komunikovat se vším bez větších obtíží.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Takže borci vytvořili další volný „standard“, jo? A když už je na pořadu dne bezpečnost, bude přirozenou součástí tohoto „standardu“ možnost odstřihnout online provoz chytré domácnosti a fungovat jen a pouze na lokální síti?

    • A proc by to delali? Zejmena Google je z takovych dat zivy (a ani Apple a Amazon jimi urcite nepohrdne). Tady nejde o chytrou domacnost, ale od dalsi data, ktera o nas vedi.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).