TOPlist

Apple dostal v Číně částečný zákaz. Do práce si ho nenoste, varuje Peking (oživeno)

Apple iPhone ze zadní strany, motiv s čínskou vlajkou
  • Čínský režim přistupuje k „západním“ technologiím ještě kritičtěji než doposud
  • Nyní oznámil, že státní zaměstnanci si nesmí nosit do práce telefony od Applu

Aktualizace 14. 9. v 8:50

Čína: WSJ lže!

Čína podle vlastního vyjádření nic jako zákaz Apple produktů, jmenovitě iPhonů, na pracovišti u státních zaměstnanců nezavedla. Čínská vláda pouze striktně vystupuje proti „západním“ technologiím a varuje před jejich používáním běžné uživatele. Několik čínských agentur dokonce začalo také odrazovat své zaměstnance od používání iPhonu na pracovišti.

Na oficiální tiskové konferenci však Mao Ning, mluvčí čínského ministerstva zahraničí, dementoval, že by Peking zavedl jakýkoliv zákon či nařízení, podle kterých by bylo nelegální přinést si do práce iPhone.

„Čína nevydala zákony a předpisy, které by zakazovaly nákup telefonů Apple nebo zahraničních značek,“ řekl Mao a dodal, že vláda přikládá velký význam bezpečnosti a že všechny společnosti působící v Číně musejí dodržovat její zákony a předpisy, tedy i Apple. „Všimli jsme si, že se v médiích objevilo mnoho zpráv o bezpečnostních incidentech týkajících se telefonů Apple,“ dodal mluvčí.

Jenomže něco se v čínské společnosti, mezi lidmi, stejně muselo stát. Na sociálních sítích se totiž začala objevovat videa přeplněného obchodu Huawei, který stojí hned naproti Apple Storu, ten však zeje prázdnotou. Na vině může být rozšíření západních zpráv do Číny, anebo tamní vláda pořádně mlží.

Původní článek z 6. 9. (16:30)

Čína pokračuje v lokálním omezování zahraničních technologií. Další obětí je americká společnost Apple. Čínská komunistická vláda zakázala státním zaměstnancům a úředníkům používat v práci produkty značky Apple, konkrétně iPhony. Výstraha platí pro všechny napříč celou zemí a zaměstnanci státu si iPhony prý nesmí nosit ani do kanceláří.

iPhony v Číně nechceme

Čínský prezident Si Ťin-pching vydal nařízení, podle kterého nesmí žádný státní zaměstnanec používat na pracovišti iPhone od Applu. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ). Čína toto přísné nařízení vydala kvůli údajné obavě o kybernetickou bezpečnost země.

„Čína se již více než deset let snaží snížit závislost na zahraničních technologiích, žádá státem propojené firmy, jako jsou banky, aby přešly na místní software, a podporuje domácí výrobu polovodičových čipů,“ uvádí Reuters v návaznosti na informace od WSJ. Právě z toho důvodu si zaměstnanci státu nesmí nosit iPhone ani do práce, pakliže jej používají ve svém soukromí.

Peking se pravděpodobně domnívá, že tímto krokem částečně odradí spotřebitele od nákupu nových iPhonů, které budou představeny příští týden a do prodeje zamíří týden nato. Gigant z Cupertina se v Číně střídá s Vivem na prvním místě v prodejích mobilních telefonů. Stabilně si drží 20–23% podíl na trhu.

Odveta za Huawei?

Zcela evidentně tak jde o odvetný úder za to, jakým způsobem byl a je nejen v USA, ale v celém západním světě perzekuován Huawei, nověji také sociální síť TikTok. Huawei patřil k nejúspěšnějším světovým výrobcům smartphonů, po zákazu spolupráce s americkými firmami (například Googlem coby výrobcem OS Android) však zájem o telefony této značky opadl.Aplikace TikTok dostala zákazNepřehlédněte

NÚKIB varuje před aplikací TikTok. Je to bezpečnostní hrozba!

TikTok aktuálně čelí tlakům na půdě Evropské unie, která se strachuje o bezpečí dat evropských uživatelů. V EU i v USA dochází k částečným zákazům TikToku právě na zařízeních státních zaměstnanců, své varování vůči této sociální síti vydal také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). V americkém státě Montana je dokonce TikTok zakázán plošně, tedy i na přístrojích běžných občanů.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku