TOPlist

Apple dal sbohem kůži symbolickým videem. Z náhrady ale uživatelé příliš nadšení nejsou

Pouzdro z materiálu FineWoven na iPhonu 15 Pro Max
  • Na britském YouTube kanále se objevilo krátké video podporující konec koženého příslušenství
  • S tím Apple skončil 12. září loňského roku
  • Náhrada v podobě materiálu FineWoven ovšem dlouhodobě čelí kritice

Je to přibližně půl roku od doby, kdy se Apple rozhodl skončit s produkcí příslušenství vyrobeného z pravé kůže. Prémiový materiál si oblíbila řada uživatelů, a i když někteří tu a tam měli problémy s pochopením toho, jak kůže časem pracuje a jak vzniká patina, obecně patřily kožené kryty mezi ty populárnější. Důraz na ekologii nicméně donutil Apple kožené příslušenství vyřadit a nahradit je novým materiálem s názvem FineWoven.

Materiál FineWoven popularitě kůže nemůže konkurovat

Na britském YouTube kanále společnosti se nyní objevilo krátké video, které má změnu podpořit. Uživatelé totiž změnu nepřijali úplně nejlépe – už od samotného začátku je materiál FineWoven poměrně hojně kritizován a ani několik měsíců poté, co vystřídal kůži, se na této kritice mnoho nezměnilo. Jen několik dní po uvedení prvních pouzder FineWoven pro iPhone si někteří zákazníci a média stěžovali na náchylnost vnějšího povrchu tkaniny k poškrábání a skvrnám. Objevila se také fotografie pouzdra FineWoven s chybně vyříznutým portem USB-C.

Joanna Stern z deníku Wall Street Journal uvedla, že její pouzdro FineWoven po pěti měsících používání hnědlo jako shnilý banán. „Okraje se loupou, látka je poškrábaná jako staré CD a hnědne jako shnilý banán,“ napsala ve svém zpravodaji Tech Things. Apple se ke kritice FineWoven zatím nevyjádřil a uvidíme, zda společnost tuto řadu ukončí nebo materiál nějakým způsobem vylepší.



Pouzdro z materiálu FineWoven na iPhonu 15 Pro Max



Nepřehlédněte

Obchody varují před nákupem originálního pouzdra pro iPhone. Vyrobil Apple skutečný propadák?

Materiál FineWoven je v podstatě umělé vlákno z mikrokepru, jež je speciálně upravené tak, aby na omak působilo jako alcantara nebo semiš. „Materiál FineWoven je navržený s ohledem na planetu – z více než 68 % je vyrobený z recyklovaného postpotřebního materiálu. Ve srovnání s kůží tak vzniká výrazně méně uhlíkových emisí,“ stojí na oficiálním e-shopu. Nejvíce pozornosti vzbudilo relativně snadné poškrábání, které je viditelné pouhým okem. Ve skutečnosti nicméně nejde o poškození vláken, ale o narušení jejich pravidelnosti, kvůli čemuž nepravidelně odráží světlo.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku