TOPlist

Apple a Google spojují síly, Gemini zamíří na iPhony. Na uvedení v EU to nestačí

Apple Intelligence – umělá inteligence do Applu
  • Apple slíbil, že na svých produktech nabídne umělou inteligenci od třetích stran
  • Oficiálně již potvrdil ChatGPT od OpenAI, spekuluje se také o Gemini nebo Claude
  • Cupertinský gigant naopak striktně odmítá chatbota Meta AI, možná ale změní názor

Již při představení vlastního souboru AI funkcí zkraje června Apple nastínil, že plánuje navázat spolupráci i s dalšími partnery. Přímo na iPhonu či Macu by tak mohla fungovat generativní umělá inteligence nejen od OpenAI, ale třeba i od Googlu. Právě se svým velkým sokem Apple plánuje brzy představit velkolepou spolupráci.

Google Gemini na iPhonu?

Okamžitě po představení sady funkcí Apple Intelligence a oznámení exkluzivního prvního partnera OpenAI, jehož služby budou moci uživatelé jablečných produktů nativně využívat, se začalo spekulovat, kdo přijde jako další.

Kromě OpenAI, potažmo Microsoftu, patří k nejsilnějším hráčům na poli generativní AI Meta a Google. Spolupráci Applu a Marka Zuckerberga však již v minulosti dementoval novinář Mark Gurman. „Společnost Apple nemá žádný zájem o implementaci služeb Meta,“ uvedl tehdy.

Google Bard, model Gemini Pro a umělá inteligence Googlu (ilustrační obrázek)

Zbývá tedy Google, který masivně investuje do svého jazykového modelu LaMDA, respektive novější verze PaLM, a generativního chatovacího robota Gemini. Podle Gurmana je spolupráce Applu a Googlu ohledně AI takřka tutová a dočkáme se jí prý nejpozději na podzim, kdy má dojít k uvedení Apple Intelligence pro první trhy (nejspíš pouze USA).

Podle stejného zdroje Apple zvažuje coby strategického partnera ještě americkou společnost Anthropic. Ta provozuje chatovacího robota Claude založeného na vlastním jazykovém modelu. Také toho by mohli v budoucnu uživatelé používat na iOS/iPadOS 18 a macOS 15 Sequoia zcela nativně, vedle zmíněného Google Gemini nebo Apple Intelligence.

Evropská komise ještě neřekla poslední slovo

Z logiky věci však nelze úplně zavrhnout ani chatbota od Mety. Apple se sice vyjádřil jasně, nicméně pokud bude chtít umělou inteligenci přinést i do zemí Evropské unie (EU), dle pravidel zákona o digitálních trzích (DMA) bude muset bezesporu nabídnout i další nástroje třetích stran, aby nepostupoval protisoutěžně.



iPhone 15 Pro, Evropská unie a regulace AI (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

iOS 18 bez umělé inteligence? V Evropě budeme mít smůlu, rozhodl Apple (oživeno)

Tím pádem je velmi pravděpodobné, že EU bude chtít přinutit Apple k tomu, aby kromě ChatGPT či Gemini nabídl také asistenta Meta AI. Jinak bude ve vzduchu viset finanční sankce, které se cupertinský obr tak křečovitě snaží vyhnout.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku