TOPlist

Aplikace láká na občanku v mobilu. Pozor, ta bude spuštěna až v sobotu

Aplikace občanka v telefonu, eDoklady
  • Aplikace eObčanka a eDoklady jsou v poslední době zaměňovány
  • Jedna funguje již od roku 2018 a slouží pro skenování plastové kartičky s čipem
  • Oproti tomu eDoklady budou spuštěny již tento víkend a umožní nechat fyzickou občanku doma

Digitální informační agentura (DIA) ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a ministerstvem pro místní rozvoj v sobotu konečně spustí první fázi elektronické občanky v podobě aplikace eDoklady. V obchodech s aplikacemi ale už nějakou dobu visí aplikace eObčanka. A lidé jsou zmatení.

eObčanka versus eDoklady

Občané, kteří se z médií v posledních měsících dozvídají o chystaném projektu elektronických dokladů v mobilním telefonu, mohli v Google Play nebo App Store narazit na aplikaci eObčanka od ministerstva vnitra, která je dostupná pro Android i iOS. Tato aplikace však není tím, čím se může na první pohled zdát.

eObčanka vznikla již v roce 2018 a její účel je úplně jiný než schraňovat citlivé osobní doklady v telefonu. Aplikace je určená lidem s novějším občanským průkazem vydaným od roku 2018 pro autorizaci fyzického dokladu.



eDoklady, občanský průkaz ve smartphonu (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

eDoklady: občanka v mobilu dorazí brzy, plastovou kartičku ale rozhodně nevyhazujte

„Aplikace eObčanka pro mobilní platformu Android vydaná Ministerstvem vnitra slouží k elektronické identifikaci a autentizaci držitelů občanských průkazů vydaných po 1.7.2018 vůči online službám a portálům poskytovaným zejména veřejnou správou,“ stojí v poznámce u aplikace na Google Play.

Aplikaci tedy využije člověk, který chce autorizovat fyzický doklad s elektronickým čipem. Kromě této oficiální aplikace je však potřeba ještě podporovaná Bluetooth čtečka čipových karet.

Skutečný občanský průkaz v telefonu

Jak je patrné, aplikace eObčanka neslouží k tomu, k čemu bude sloužit již brzy spouštěný projekt eDoklady – aplikace určená k tomu, abyste mohli v telefonu přechovávat virtuální kopie svých citlivých dokladů. Na začátku půjde o občanský průkaz, ale postupem času by se portfolio podporovaných dokladů mělo rozšířit i na pas nebo řidičský průkaz.

Zmatení je způsobené nejspíše právě názvem „eObčanka“, který může u občanů evokovat „občanku v telefonu“. Nicméně jde o mnohem starší projekt občanského průkazu, klasické plastové kartičky, avšak s elektronickým čipem uvnitř (proto předpona „e“).

Ministerstvo vnitra a Digitální informační agentura o rozdílnosti informuje na webu Identita občana: „Pozor! eObčanka není nově chystanou aplikací eDoklady, která je alternativou ke klasickému občanskému průkazu a umožňuje vám prokazovat vaši totožnost pouze mobilním telefonem.“

Ostrý provoz již v sobotu

Mobilní aplikace eDoklady byla velkým tématem v druhé polovině loňského roku. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš tehdy lákal na to, že aplikace bude dostupná „počátkem roku 2024“. Dle informací Digitální informační agentury dojde k zpřístupnění aplikace pro širokou veřejnost v sobotu 20. ledna.

Ukázka aplikace eDoklady

Funkce aplikace budou na začátku jen kusé, ověřit se budete moci například na Českém statistickém úřadu, na Úřadu vlády, na Českém telekomunikačním úřadu a na několika dalších místech. Další vlna je pak v plánu v červenci tohoto roku.

Od tohoto období využijete aplikaci i na úřadech a státních orgánech, včetně krajů a obcí s rozšířenou působností. Spadat sem bude i policie, soudy, úřady práce nebo finanční úřady. V lednu 2025 aplikaci využijete i pro ověření u soukromých subjektů, které mají právo ověřit vaši totožnost, jako jsou například banky, pojišťovny, ale třeba také pošta. O vývoji aplikace budeme průběžně informovat.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku