TOPlist

AOL po několika letech vydalo novou betu ICQ klienta pro Windows Mobile

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

AOL po několika letech vydalo novou betu ICQ klienta pro Windows MobileSpolečnost AOL stojí za komunikačním protokolem ICQ, který se zejména v Evropě těší velké oblibě. Pro operační systém Windows Mobile už několik let existoval oficiální klient, který ale v uplynulých pěti letech AOL neaktualizovalo, a tak se není čemu divit, že jej už nikdo nepoužíval. Místo toho přišlo na řadu velké množství neoficiálních ICQ klientů, jako například IM+, QIP, Agile, Slick a jiné. Tuto situaci se po několika letech AOL rozhodlo vyřešit tím, že vydali zcela novou, od základů přepracovanou verzi ICQ klienta.

Já sám jsem dříve ICQ používal, ale dnes raději preferuji stabilní a spolehlivé MSN, nicméně zejména kvůli přátelům na svém počítači ICQ klienta spouštím. Pokud jsem se někdy potřeboval připojit z mobilního telefonu, využíval jsem QIPa nebo Slick, u kterých mě překvapilo velké množství nastavení a příjemné uživatelské prostředí. Když se pak na konci minulého týdne do světa dostala informace o novém oficiálním klientu pro Windows Mobile, rozhodl jsem se jej vyzkoušet.

Při prvním spuštění vás přivítá celkem pěkně zpracovaná přihlašovací obrazovka. Po zadání uživatelského jména a hesla se klient přihlásí k serveru. K dispozici máte zatržítka pro automatické přihlašování a pamatování údajů, a v případně potřeby se rovněž můžete přihlásit jako neviditelný. Jakmile se načtou potřebná data, objeví se váš seznam kontaktů. Ty můžete stejně jako na počítači filtrovat do skupin, případně si skrýt zobrazení odhlášených uživatelů. V horní části okna pak vidíte váš avatar a také je zde místo pro vložení vašeho aktuálního statusu. Je zajímavé, že u kontaktů, které nepoužívají oficiální ICQ klienta, se nezobrazuje žádná statusová květinka; to je trochu trapný způsob boje, který AOL zahájilo proti neoficiálním klientům. Pokud trochu odbočím, tak ona počítačová verze oficiálního klienta je tak neuvěřitelně pomalá a na systémové prostředky náročná aplikace, že se ani nedivím, že většina dává přednost Mirandě, QIPu či Trillianu.

---
Přihlašovací nabídka a seznam kontaktů nového ICQ klienta pro Windows Mobile

Jakmile máte s některým z kontaktů aktivní konverzaci, objeví se vám na levé straně nový pruh, ve kterém vidíte jeho avatar. Pokud komunikujete s více lidmi najednou, zobrazují se v tomto proužku všechny aktivní avatary, což je celkem praktické a během chatování se mezi jednotlivými kontakty můžete rychle přepínat. Při psaní můžete používat i předdefinované smajlíky, ale tím výčet funkcí končí. Nový ICQ klient zatím nedokáže ani odesílat či přijímat soubory, a rovněž možnosti nastavení nejsou nikterak rozsáhlé.

---
Možnosti nastavení zatím nejsou příliš rozsáhlé

První, co doporučuji vypnout, jsou tzv. “slide efekty”, které celý program provázejí a ani na rychlém PDA nejsou příliš plynulé. Efekty se používají například při přechodu z konverzačního okna do seznamu přátel. Dále si můžete vypnout zobrazování skupin či zvukové notifikace a ukládání historie. Užitečná je také poslední nabídka pro ověření nové verze klienta.

--
Trocha nostalgie – takhle až donedávna vypadal oficiální ICQ klient pro Pocket PC :-)

Mé dojmy z nové oficiální beta verze ICQ klienta jsou poněkud rozporuplné, na jednu stranu je dobře, že AOL začalo situaci řešit, ale svou leností a nedostatkem funkcí mi klient připomíná svoji počítačovou verzi a rozhodně je zde ještě co dodělávat. Určitě se najde řada čtenářů, kterým nový mobilní klient padne do oka, já ale raději zůstanu u těch neoficiálních.

--
Konverzační okno; seznam kontaktů a panel s aktivními uživateli

Testovací verzi mobilního ICQ klienta si můžete stáhnout ze stránek AOL (stačí kliknout na tlačítko Download now), a dojde ke stažení instalačního CAB souboru, který už pak stačí nainstalovat ve vašem Pocket PC. Aplikace v současné době není dostupná pro platformu smartphone (telefony bez dotekového displeje).

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku