TOPlist

Angličany vyděsila zpráva ne jejich mobilech. Čekají je „extrémní teploty“ 5 °C

Uživatel v dešti s telefonem
  • Uživatelům ve Velké Británii přišla ve čtvrtek varovná zpráva o počasí
  • Přestože venku skoro mrzlo, telefon hlásil „extrémně zvýšenou teplotu“
  • Šlo o bizarní chybu způsobenou přepočtem z Fahrenheitů na Celsia

Nejeden obyvatel Velké Británie byl překvapen varovnou zprávou, kterou na jejich telefony odeslal v rámci testovacího provozu Britský meterologický úřad, agentura podřízená vládě ostrovní země. Upozornění totiž varovalo na „silně zvýšenou teplotu“, přestože venku byly tou dobou sotva 4 °C.

Děsivé zprávy o počasí

Varovná zpráva byla na telefony občanů napříč celou Velkou Británií odeslána ve čtvrtek před polednem. V hlášení z aplikace Počasí stálo: „Extrémní počasí. Varování před silně zvýšenou teplotou. Extrémní podmínky evidujeme od 10:46 ve čtvrtek 28. listopadu.“ Háček je v tom, že venku tou dobou bylo v různých místech Velké Británie 4–5 °C, typické pozdně podzimní počasí.

Ukázka chybného varování v aplikaci Počasí na iPhonu
Ukázka chybného varování v aplikaci Počasí na iPhonu

Za varování na telefony občanů je zodpovědný Meterologický úřad Velké Británie, který spolupracuje s výrobci telefonů, aby mohl v případě přírodních katastrof okamžitě informovat občany země o nebezpečných klimatických podmínkách.

Fahrenheit, nebo Celsius?

Šlo samozřejmě o chybu na straně úřadu, a to ještě celkem bizarní chybu. Meterologický úřad totiž udělal chybu při převodu teploty z Fahrenheitovy stupnice na stupně Celsia. Automatický varovný systém tak vydal varování, když bylo venku 39–41 °F, což se ale rovná 4–5 °C. Ve Velké Británii, jako jinde v Evropě, se pro měření venkovní teploty používá výhradně Celsiova stupnice.

Krátce po tom, co o chybě informovala britská média, vydala vyjádření tisková kancelář Meterologického úřadu: „Jsme si vědomi problému, kdy se na některých webových stránkách a v některých aplikacích zobrazují testovací varování před počasím. Spolupracujeme s partnery, abychom zajistili odstranění těchto testovacích výstrah, a omlouváme se za případné nepříjemnosti.“

Jak informuje stanice BBC, nejde ani zdaleka o první podobný případ, kdy zodpovědnému úřadu selhal informační systém. V říjnu prý Meterologický úřad Velké Británie zobrazoval chybné informace o počasí, podle kterých se velkým územím Evropy prohnal hurikán.

„Grafika varovala před hurikány a ukazovala odhadovanou rychlost větru 13 508 mph [mil za hodinu] v Londýně a 5 293 mph v Římě, stejně jako teploty 404 °C v Nottinghamu a 384 °C v New Yorku,“ informuje BBC. Chybná data i tehdy pocházela od partnerů.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku