Domů » Bleskovky » Android 7.1 Nougat: Spousta novinek a několik exkluzivit pouze pro Pixely (přehled)

Android 7.1 Nougat: Spousta novinek a několik exkluzivit pouze pro Pixely (přehled)

Společnost Google včera odhalila nové smartphony Pixel, které na trh přijdou s novou verzí operačního Androidu Nougat s číslem 7.1. Tato verze přináší spoustu nových funkcí; některé dostanou všichni, některé však budou exkluzivní pouze pro majitele Pixelů.

pixel

Novinky pro všechny

Majitelé zařízení, která aktualizaci na Android 7.1 dostanou, se mohou těšit na:

 • Filtr modrého světla (které unavuje oči) na úrovni systému
 • Vylepšení výkonu dotykových vrstev displejů a zobrazovačů obecně
 • Podpora gesta tažením dolů na čtečkách otisků prstů (volitelně)
 • Mód DayDream pro virtuální realitu
 • Manuální správa úložiště
 • Spousta novinek pro vývojáře – podpora kruhových ikon, kontextových menu u zástupců aplikací (pro 3D Touch displeje), apod.
 • Budoucí telefony se také mohou těšit na bezešvé aktualizace systému, pro současné však tato funkce určena nebude

Novinky pro Pixely

Majitelé nových Pixelů dostanou kromě výše uvedených novinek ještě spoustu dalších funkcí:

 • Pixel Launcher – nový launcher nabízí nová gesta, plovoucí řádek pro vyhledávání na Google a widget zobrazující čas a počasí na úvodní obrazovce. Pixel Launcher má být exkluzivní pro telefony Pixel, minimálně v nejbližší době
 • Google Assistant
 • Neomezené ukládání fotografií a videa v originálním rozlišení a kvalitě na službu Google fotky
 • Chytré úložiště – automatické mazání zálohovaných fotografií a video souborů
 • Podpora pro sdílení obrazu skrze telefon/chat
 • Pixel Camera – nová fotoaplikace s podporou elektronické obrazové stabilizace 2.0, kompenzace expozice, zamykání AE/AF, zobrazení mřížek a hardwarově akcelerovaného HDR+
 • Těsná integrace senzorů a modulů pro konektivitu v procesoru Sensor Hub
 • Kosmetické změny – nové navigační ikony, vzhled nastavení, nové wallpapery a zvuky, dynamická ikonka kalendáře zobrazující aktuální datum

Zatímco Pixely by měly dostat Android 7.1 při zahájení prodeje, ostatní smartphony by se měly dočkat později, majitelé zařízení Google Nexus (patrně 5X, 6P, 6 a 9) se mají dočkat před koncem letošního roku preview, ostrá verze přijde zřejmě až příští rok.

Pixel & Pixel XL oficiálně: Shodná výbava, odlišná velikost a Android 7.1

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. Inšpiracia od iPhone je jasna. Od bežnych činanov sa to čakať dá.
  Ale že referenčne stroje pre android nevedia isť vlastnou cestou je uz dost hanba.

  • A iPhone se inspiroval u HTC. Kazdopadne je ten design hnusny. Proti krasnym 4S apod.

  • jj 4 – 5S byly co se designu tyce nejlepsi

  • Nevim co kopiruje :D Treba VR co iphone nema? A podbne.. :D

  • tintin: VR iPhone samozřejmě má, např. skrz CardBoard aplikaci od Google. Co nemá je DayDream (jakási HW podpora), což je ona levná VR, tedy když utratíš 25k za jeden ze dvou telefonů a headset:)

 2. tak toto je bieda.
  Exkluzivne funkcie, zchvalne zdrzovanie updatov, no google ide zlou cestou a moc dobreho mu neprajem.

  • Přesně tak, už očekávám další Microsoft restart WP/WM , další verze bude 100% super systém a 100% je Microsoft nezařízne :D :D

  • Tak, tak, z rovnakeho dovodu som skoncoval, z wp, z rovnakeho skoncujem s google. 5X posledny z android telefonov… ????

 3. Náhodou, mně přijdou Pixely docela zajímavý. Že jsou drahý? Vždyť Apple nabízí něco, co se s Pixely vůbec nedá srovnávat za stejný prachy, tak co. Rebrand chápu, teď to nejsou referenční smartphone, ale prostě telefony od Google, proto taková cena. Osobně si teda ale myslim, že mohla bejt menší, vzhledem k tomu, jak přišly Pixely vzhledem ke konkurenci pozdě. G5, Galaxy S7, mají SD 820, obdobné parametry a jsou tu už dávno. Tady bych řekl, že skutečně vyvstává otázka, zda se nevyplatí omílané 1plus3.

  • To je fakt, např. na větší IPx, tlakový displej, duální foto, haptiku, výkon, 256GB verzi může opravu zapomenout. Ale tak taky je to o něco levnější že. Navíc jiný OS btw. Tohle nemíří až tak na iPhone, spíše flagship Asus, HTC, LG, ti jsou nejblíže na dostřel.
   Apple, Sasmung jsou jinde, technologicky, kvalitou designu, ale jak se říká, Nexusy (er Pixely) nemají za úkol být hiendem.

  • Výkon? A v čem? Teď jsem zrovna koukal na video mou zmíněného jednaplustři vs. iPhone a samozřejmě protože to nebyl server, který leze do zádě Apple, tak to iPhone prohrál na plný čáře, konkrétně sedmička. 821 – tohle je CPU ještě trochu rychlejší. A rychlost je příkladná u obou, je super, že jsi nás opět obeznámil s těma nesmyslama, za který u iPhone musíme připlácet, ale že jsi zapomněl říct, že nemá třeba 3.5mm jack a musíme ještě pořídit redukce jak za krále klacka, to ti asi vypadlo. Nebo třeba rychlonabíjení, v dnešní době základ. To je paradox Apple, zaplaťte za nesmysly, to potřebný taky nedostanete, on vám to však na foru někdo vysvětlí. Nexusy byly vždycky daleko víc referenční telefony a co já pamatuju, tak je z mého okolí vlastnili spíš lidi, který se o mobilní technologie i trochu zajímali. Tady je strategie jasná, vždyť se ani Pixely nebudou prodávat všude, nasadili cenu srovnatelnou s HW konkurence, ruku na srdce Google na tom může prodělat bez potíží, při nejhorším zlevní. Co spíš ale zaráží mě je důvod, proč za tohle zařízení měl dát skoro dvacet tisíc, ve srovnání s konkurencí. Ostatně takhle otázka mi vyvstává i u iPhone, jenže tam už je to i o mediální masáži oveček, které vám to prostě vysvětlí.

  • Vypadlo mi tam „bych“ ke konci, tak se omlouvám, píšu v terénu.

  • …vždyť se ani Pixely nebudou prodávat všude… pokud tu HTC nemá už oficiální zastoupení , že se tu nebude Pixel prodávat zní vcelku normálně. Než když se tu prodává něco co tu nemá ani zastoupení ( servis)

  • Menty: Prosím tě, co to meleš o referenčních telefonech:) To byl paskvil, řada vznikal jako referenční pro vývojáře. To se ale dávno ztratilo v překladu a byla z toho jen jakási produktová řada bez hlavy a paty. Uvidíme, jak se nyní bude vyvíjet řada Pixel, to nikdo vyjma Google (pokud aspoň on…) neví.
   K čemu je vývojáři „referenční“ telefon, na kterém nemůže testovat API s multi SIM, adaptabilním úložištěm USB úložištěm, pam. kartou, tlakový displej a já nevím, co vře Android umí a „referenční“ telefon ne. Pokud chce vývojář kloudný přístroj pro vývoj, tak jako tak musí mít dva, Pixel (aktuální level API) a něco (aktuální HW). Pakárna. Hlavně že se chlubí vývojářským prostředím zdarma, ale že je třeba vysolit 40k za testovací přístroje….:) (jasně, jsou i jiné cesty, pronájem testovacího výkonu, atd.).

  • Martin P.: Tak v tuto chvíli je pokud je nám známo (min. z tohoto serveru) oznámen jediný distribuční kanál, Google Store. O ostatním se můžeme přít, debatit, odhahovat, ale to je tak vše, co můžeme:)

  • „Prosím tě, co to meleš o referenčních telefonech“ – zkus prosimtě jednou něco nastudovat. Nexusy byly koncipované jako referenční telefony a ono se o nich mluvilo tak i do konce jejich existence křížem krážem. To, že to tobě nepřipadá, to mě vůbec nezajímá. Těžko chtít znalosti a fakta po někom, kdo tady u každého článku bezhlavě obhajuje Apple nesmysly. Jediné v čem máš pravdu, že to s Nexusy nakonec dopadlo trochu jinak, než Google zamýšlel, jenže to je i tím, že Google tyto telefony nabízel všem, nejen vývojářům.

  • Menty: Na nich bylo referenční max UI;) Nastudování naopak doporučuji tobě, protože ty sis něco přečetl před lety (kdy to i platilo) a z toho žiješ i po letech.
   To už i ten Samsung dělá více referenční přístroje (z nich se také pak nejvíce následně dostává do AOSP), protože je největším motorem Android platformy, protože následuje trendy za Applem a svou vahou je významný, pro ostatní referenční:)

  • Nicméně uvědomuji si, že se dostáváme na půdu mimo tvůj zájem, tak doufám, že nebudeš mít potřebu za každou cenu něco žbleptnout.

 4. Naprosto zbytečné, pokud budou aktualizace dále vázány na výrobce. Kolika zařízení se bude aktualizace na 7/7.1 týkat? Naprostého minima. Takže tuto spoustu novinek si ve finále užije jen mizivé procento uživatelů. Jásání není dávno na místě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).