Domů » Bleskovky » Android 7.0 pro Nexus 5 nebo Xperii Z3 oficiálně nebude: Důvodem je Snapdragon 800/801

Android 7.0 pro Nexus 5 nebo Xperii Z3 oficiálně nebude: Důvodem je Snapdragon 800/801

Android 7.0 Nougat je oficiálně venku a zanedlouho by se mělo rozběhnout kolo aktualizací starších smartphonů na tento systém. Někteří výrobci již zveřejnili seznam zařízení, která se mohou na update těšit, vesměs se jedná o vlajkové lodě staré maximálně 2 roky. Bohužel se nedostalo na populární smartphony, jakými jsou například Google Nexus 5, HTC One M8 či Xperia Z3. U všech tří modelů jsou na vině dva aspekty – stáří a použitý čipset Qualcomm Snapdragon 800/801.

snap800

I když byl Nexus 5 účastníkem developer preview programu, od čtvrtého sestavení již na něm Nougat nebylo možné testovat. Google totiž odstranil z AOSP Androidu 7.0 podporu pro čipovou sadu MSM8974, která patrně nesplňuje požadavky aktualizovaného CTS (Compatibility Testing Suite). Bohužel dokumentace k CTS Androidu 7.0 zatím zveřejněna nebyla, tudíž se pouze spekuluje o tom, jaká součást vystavila podpoře Snapdragonu 80x stopku, nejčastěji se zmiňuje nepodpora OpenGL ES 3.1 či Vulcan grafickým čipem Adreno 330. Na vině tak tentokráte nejsou výrobci smartphonů, ale technické důvody vzniknuvší na trase Qualcomm – Google.

Nexus5-lg-large_12

Dochází tak k paradoxní situaci, kdy dva roky staré vlajkové čipsety podporu Androidu 7.0 nedostanou, zatímco výrazně slabší čipsety, avšak s novějším datem narození (např. Snapdragon 410 použitý ve smartphonech Android One) Nougat podporují. Pokud tedy toužíte po nejnovějším Androidu na svém dva roky starém vlajkovém smartphonu se Snapdragonem 800/801, oficiální cestou k vám nepřijde. Na fóru XDA Developers však již pracují na řešení, které by mělo přinést Nugát alespoň neoficiální cestou; už nyní se objevují první částečně úspěšné pokusy se starým Nexusem 4. Dočká se i HTC HD2?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments