TOPlist

Android 13 běží na 5 % telefonů. Nejpoužívanější je stále Android 11

Smartphone Google Pixel 7 Pro na tiskovém snímku
  • Nejpoužívanější je s téměř 25 procenty verze 11 z roku 2020
  • Android 13 má poměrně slušné tempo růstu

Dříve Google pravidelně každý měsíc vydával statistiky zastoupení jednotlivých verzí Androidu na trhu, avšak před pár lety této praxe zanechal. Asi už nechtěl být srovnáván s Applem, jehož iOS běží na většině iPhonů v aktuální verzi, zatímco ve světě Androidu jde proces aktualizací výrazně pomaleji. Co na tom, že za tento stav mohou především výrobci hardwaru, a nikoliv Google sám. Tak jako tak nyní vyšla ve vývojářské konzoli Androidu aktualizovaná statistika, takže si po delší době můžeme udělat obrázek.

Android Penetration 1

Android 13 rozhodně v tuto chvíli není nejpoužívanější verzí systému, byť oproti minulým rokům je zde vidět ohromné zlepšení. Zatímco u dřívějších Androidů nebyla v lednu nejnovější verze systému ve statistikách vůbec patrná, třináctka to za pět měsíců své existence dotáhl na 5,2 %. Pokud byste ale hádali, že nejpoužívanější je předloňský Android 12, musíme vás zklamat – ten (společně s Androidem 12L pro tablety a ohebná zařízení) je s podílem 18,9 % až třetí. Žebříček vede Android 11 z roku 2020 s 24,4 procenty, následuje Android 10 z roku 2019 s podílem 19,5 %.

Poměrně významné zastoupení si udržují starší verze 9 Pie (13,2 %) a 8 Oreo (9,5 %). Zde ale podíl už výrazně klesá, což platí i o starších verzích – Jelly Bean vypadla z žebříčku úplně, KitKat už má podíl „pouze“ 0,7 %.

Android Penetration 2

Rychlou adopci Androidu 13 mají na svědomí především společnosti Google, Samsung, OnePlus a Sony, které patří v rychlosti aktualizací stávajících zařízení k premiantům.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku