- Čím dál více lidí začíná nosit chytré hodinky na noze
- Trend na internetu proslavila fitness influencerka Ana Espinal
- Ta své Apple Watch nosí na kotníku kvůli atypickému zápěstí
Stále více lidí nosí hodinky Apple Watch na kotníku místo na zápěstí. Tento trend, který si oblíbili fitness influenceři a lidé, kteří mají problémy se zápěstím, nabízí pohodlnou alternativu pro sledování fitness cílů. Ačkoli společnost Apple tento způsob nošení nedoporučuje kvůli možným nepřesnostem a nedorozuměním, trend jednoznačně sílí na popularitě.
Apple Watch na noze
Mladá fitness influencerka původem z Dominikánské republiky jménem Ana Espinal (@bodiedbyana) sbírá na sociálních sítích popularitu zejména díky svým videím z posilovny. Skoro 45 tisíc zhlédnutí nasbíralo její video o tom, proč cvičí s hodinkami Apple Watch upevněnými ke kotníku, když všichni ostatní nosí hodinky na zápěstí ruky.
@bodiedbyana Everytime I have my Apple Watch on my wrist it always pauses and never records my full workout . Found out about the ankle thing and never went back . #gymtips#gymtok
O svém osobitém způsobu nošení se rozpovídala pro list New York Times. Když prý poprvé vyrazila s Apple Watch do posilovny, několikrát se jí stalo, že se cvičení ukončilo či že hodinky vyžadovaly její pozornost a vyrušovaly ji od cvičení. Espinal uvádí, že má velmi úzké zápěstí a řemínek jí neseděl, takže hodinky po zápěstí „plavaly“, režim cvičení se pozastavoval a i samotné měření neprobíhalo přesně.
Trend „kotníkové komunity“
Na internetu si všimla skupiny lidí, kteří regulérně používají Apple Watch při sportu na noze, lépe řečeno na kotníku, než na ruce. Jak se ukázalo, tato komunita je celkem velká a koncentruje lidi s různými důvody pro nošení Apple Watch na noze:
- Atypické zápěstí – již bylo zmíněno, Ana Espinal má například tak tenké zápěstí, že jí Apple Watch při sportu nesedí.
- Tetování – v některých případech tetování na zápěstí blokuje světlo optických senzorů hodinek a měření srdečního tepu tak neprobíhá ideálně.
- Kožní problémy – u některých lidí způsobuje nošení Apple Watch (hlavně při sportu) vyrážky a kožní problémy.
- Povolání – někteří zaměstnavatelé zakazují nošení hodinek a dalších doplňků na ruce, na kotníky se však zákaz nevztahuje.
Influencerka a další členové komunity rovněž potvrzují, že hodinky při umístění na kotník lépe registrují ušlou vzdálenost, nachozené kroky i spálené kalorie. Hughley Beasley z New Yorku, která také patří do komunity, dokonce tvrdí, že hodinky jí na noze lépe měří i srdeční tep. Sama Espinal však nosí hodinky přes ponožku, v takovém případě tedy o měření tepu nelze hovořit. Optické senzory musí být v těsném kontaktu s kůží.
S tímto trendem je však spojena i úsměvná situace, se kterou se může setkat prakticky každý člen „kotníkové komunity“. Ana Espinal popisuje, jak ji v tělocvičně zastavila starší dáma a ptala se, co se jí stalo. „Pane bože, co se stalo, provedla jste něco?“ vyptávala se. Hodinky na kotníku totiž mohou připomínat lokalizační náramek, který nosí vězni v domácí izolaci nebo podmínečně propuštěné osoby.
Apple: Měření tepu jen na zápěstí
Společnost Apple odmítla trend jakkoliv komentovat. Na svých stránkách však americký výrobce nikde neuvádí, že hodinky Apple Watch se mají nosit na zápěstí, a nikde jinde. Názorná infografika ukazuje, že zařízení má být k tělu upevněno přiměřeně, ani ne moc, ani ne málo. Na konci pak uvádí: „Chcete-li maximalizovat kontakt pokožky se snímači, noste Apple Watch nad zápěstními kůstkami (směrem k lokti, ne k dlani).“
Nicméně co se týká měření srdečního tepu, zde Apple jasně uvádí, že hodinky máte nosit na zápěstí: „Optický snímač srdeční činnosti v Apple Watch používá tzv. fotopletysmografii. Tato technologie sice zní komplikovaně, ale vychází z jednoduché skutečnosti: krev je červená, protože odráží červené světlo a pohlcuje zelené světlo. Apple Watch tak pomocí zelených LED diod v kombinaci se světlocitlivými fotodiodami měří množství krve, které v danou chvíli protéká vaším zápěstím.“