Domů » Bleskovky » Amazon čelí dalším stávkám, nyní se bouří zaměstnanci v Německu

Amazon čelí dalším stávkám, nyní se bouří zaměstnanci v Německu

Amazon musí řešit problémy ve svých německých pobočkách. Agentura Reuters informovala o stávce, která trvala tři dny (od čtvrtka do soboty) a měla narušit chod firmy v důležitém období Black Friday slev.

Podle odborů se stávky zůčastnilo asi 500 zaměstnanců a nekonali tak naposledy, protože další stávka je naplánovaná na pondělí a měla by trvat do středy. Německý Amazon je hned po USA největší, takže tyto události určitě dělají vedení společnosti vrásky na čele.

Není to poprvé, co se tato společnost musí se stávkami potýkat. Naposledy v červnu letošního roku stávkovali zaměstnanci šesti logistických center v Německu. Důvodem bylo šíření koronaviru mezi zaměstnanci a obavy o jejich bezpečnost. Stávkovalo se ale už i kvůli výši platů nebo pracovním podmínkám.

Foto ze stávky v roce 2018

Kromě těchto lokálních stávek Amazon čelí také velké mezinárodní kampani, kterou vytvořili zaměstnanci spolu s ekologickými aktivisty. Tato kampaň byla spuštěna příznačně právě na Black Friday a nese název „Make Amazon Pay“. Cílem je snížení uhlíkové stopy tohoto giganta a také zlepšení podmínek zaměstnanců.

Na Amazon se snáší vlna kritiky už delší dobu a koronavirová krize mu v tomto ohledu nepomohla. Finanční výsledky této společnosti strmě stoupají, ale na bezpečí svých zaměstnanců prý dostatečně nedbá. Koronavirem se nakazilo už téměř 20 000 z nich.

amazon rivian 3

Na Den díkuvzdání Amazon oznámil jednorázové bonusy ve výši 300 USD pro své zaměstnance na plný úvazek a 150 USD pro zaměstnance s částečným úvazkem (cca 6600 a 3300 Kč). Snaží se tak na protesty reagovat. Nicméně mluvčí Amazonu oznámil, že tyto stávky neměly vliv na chod společnosti a i nadále se budou snažit vyhovět svým zákazníkům v těchto složitých časech.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

2 komentářů

  1. To by vysvetlovalo proc moje piatkova objednavka este neni odoslana.. :'(

  2. A to ještě v Německu zaměstnává jistě vlastní zaměstnance, zatímco u nás většinou přes agenturu, takže vaše šance stávkovat = 0…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).