Domů » Bleskovky » Tisíce zaměstnanců Amazonu během Black Friday stávkovaly, stěžují si na nelidské podmínky

Tisíce zaměstnanců Amazonu během Black Friday stávkovaly, stěžují si na nelidské podmínky

Marketingová akce Black Friday, nebo Černý pátek, chcete-li, je náročná jak pro peněženky zákazníků, tak ale především pro zaměstnance firem, které žádané zboží expedují. Jednou z firem, která má během tohoto dne největší zisky, je i Amazon, který si může z dlouhodobého hlediska plést smyčku okolo krku nenasloucháním svým zaměstnancům.

Během letošního svátku zákazníků se tisíce zaměstnanců ve skladech napříč Evropou rozhodly stávkovat v reakci na pracovní podmínky. Podle nich se Amazon k lidem chová jako k robotům a nutí je pracovat neúměrně dlouho. Akce byla koordinována evropskou koalicí odborů, přičemž britské odbory GMB zveřejnily video, kde zaměstnanci vzkazují majiteli firmy, Jeffu Bezosovi, že nejsou roboti. Zároveň žádají, aby se k nim firma chovala důstojně a s respektem.

Nejsme roboti, vzkazují zaměstnanci

Samotné stávky například v Itálii vyústily v to, že balíky museli balit i manažeři, aby firma stihla uspokojit poptávku svých zákazníků. Celkové počty protestujících se liší, odbory UNI Global uvádějí, že v celé Evropě protestovalo 2400 pracovníků, podle Amazonu pak například v Německu protestovalo 620 zaměstnanců, německé odbory však hlásí tisícovku.

Dalších 1600 zaměstnanců pak nenastoupilo do práce ve Španělsku, kde se podle některých zpráv Amazon pokoušel situaci vyřešit zavoláním policie, ta prý požadavek na zásah kategoricky odmítla. Amazon tyto zprávy popírá.

Cílem celé akce nebylo podle protestujících poškodit Amazon, ale poukázat na podmínky, které v expedičních skladech společnosti panují.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

14 komentářů

 1. Martin (neregistrovaný)

  Roboti by nestavkovali a makali, preto týmto ľuďom zachviľu zoberú prácu…

 2. Vamez (neregistrovaný)

  Presne…kapitalismus v cele sve krase, Bezos si to muze jit balit sam, kdyz on a vedeni zapominaji, ze bez prace lidi dole a bez nejakeho toho socialniho citeni se to neobejde.

 3. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Už bylo načase,že se lidi ozvali,drzost těchto firem v jednání vůči zaměstnancům nemá někdy obdoby!

 4. Carda (neregistrovaný)

  Hlavně že jsou po celém městě ty jejich cedule do práce s úsměvem za 50K Kč :D

  • Leo (neregistrovaný)

   Za 150 kč/hod, trapný lháři. Ti lidé mají svobodnou volbu, pokud tam pracovat nechtějí, tak mohou místo hledat jinde. Problém je ale v tom, že takový jako ty často na výběr moc nemají. To, že v Amazonu panují nelidské podmínky je fakt. Jejich firemní kultura je od základu nastavená špatně, nelidsky. Změní ji jen pokud u nich nikdo nebude chtít pracovat, dokud budou mít tyhle blby bez vzdělání, tak se tak nestane.

   • tss (neregistrovaný)

    stávkuješ? tak dostaneš padáka, porušení pracovní smlouvy!!! každej má na výběr dělat co chce a když se to někomu nelíbí může jít dělat něco jinýho!!

 5. htcjirka

  V amazonu opravdu panuji hrozne podminky a je dobre, ze si to lide nenechaji libit.

  • To rozhodně je to poměrně známé.
   Jenze to stavkovani jim jak se zdá příliš nepomáhá a vedení nereaguje, tedy zatím.
   Já osobně bych od té firmy odešel pokud bych měl kam

 6. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  To je to,někdy by člověk rád změnil zaměstnání,ale není kam,znám to z vlastní zkušenosti,ale naštěstí se mi to povedlo a jsem tomu rád.Přeji totéž i ostatním.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *