Lokalizační štítky mají spoustu využití, primárně však slouží k vyhledávání ztracených předmětů. Existují ale i způsoby, jak toto příslušenství zneužít pro kriminální činnost, což dokazuje regionální policie z kanadského města York.
AirTag jako komplic při krádeži auta
Podle policejní zprávy se množí případy, kdy zloději využívají štítky AirTag ke sledování (většinou luxusních) automobilů, které mají v plánu odcizit. Princip je jednoduchý – pachatelé si vyhlédnou automobil, na rušném parkovišti do něj umístí AirTag a poté už jen sledují, kudy se pohybuje a zda náhodou nezastavil na nějakém odlehlém místě.
Štítky jsou umisťovány na místa, kde je majitel nemá šanci odhalit – na podvozek, k tažnému zařízení nebo pod vnější krytky. Pokud zloději odhalí automobil na nestřeženém místě, mají díky AirTagu „půl práce“ hotové. Se samotnou loupeží jim však už toto drobné jablečné příslušenství nijak nepomůže. AirTagy sice obsahují ochranu proti sledování, ovšem upozorní pouze majitele iPhonů, což nemusí být nutně každý.
VEHICLE THEFT WARNING AND PREVENTION TIPS
Investigators with the York Regional Police Auto/Cargo Theft Unit are advising residents they have identified a new method being used by thieves to track and steal high-end vehicles across York Region.https://t.co/CTtNAEsEQT pic.twitter.com/yOOqVqnuKO— York Regional Police (@YRP) December 2, 2021
Kanadská policie zatím eviduje již pět loupeží automobilu, při které hrál roli komplice právě AirTag. Policisté proto doporučují jakékoliv zabezpečení vozidla, ať už parkování v garáži, zámek na volant apod.