TOPlist

A je to tady: Windows Mobile 6.5, Windows Phone, My Phone a Marketplace

Dnešní den se do historie systému Windows Mobile zapíše hned několika důležitými změnami. Microsoft 6. října oficiálně představil operační systém Windows Mobile 6.5, nový název Windows phone pro komunikátory s tímto systémem a také služby My Phone a Marketplace. A aby toho nebylo málo, HTC si na dnešek přichystalo premiéru výkonného zařízení HTC HD2 s 1 GHz procesorem. Vzhledem k tomu, že všem tématům jsme na SmartManii věnovali spoustu prostoru, bude tento článek sloužit spíše jako takový rozcestník.

Jak už jistě víte, nová verze systému s sebou přináší především upravený vzhled, který je lépe optimalizovaný pro ovládání pomocí prstů. Od dnešního dne také přichází v platnost nové označení Windows Phone (telefon s Windows), kterým se bude každý telefon s Windows Mobile 6.5 označovat. K dispozici je rovněž nová verze Internet Exploreru, která si konečně poradí s Flashem (jen do verze 7) a nabízí také mnohem pohodlnější ovládání. Microsoft dále přichystal dvě zcela nové služby, My Phone a mobilní Marketplace.

Vzhled systému lze nyní velmi snadno přizpůsobit a Microsoft dokonce připravil jednoduchý generátor témátek, který naleznete na této adrese.

Články věnované Windows Mobile 6.5
6. říjen 2009: Den, kdy přijdou Windows Mobile 6.5 na trh se službami My Phone a MarketPlace
Oficiálně z Microsoftu: Informace o Windows Mobile 6.5 a službách My Phone a Marketplace

Prohlédněte si několik profesionálních návrhů vzhledu systému Windows Mobile
Velký pohled na novou beta verzi systému Windows Mobile 6.5

- - - -

- - -

A jak to bude se slibovanými aktualizacemi pro komunikátory od HTC? Pro HTC Diamond2 by měl být upgrade dostupný ještě během dnešního dne, pro HTC Touch Pro2 zítra. Nové ROM by se dnes měl dočkat i smartphone HTC Snap. Tyto WWE ROM bude možné stahovat z oficiálních stránek HTC. V pátek 9.10. by se pak pro Diamond2 a Touch Pro2 měly na stránkách Sunnysoftu objevit lokalizační balíčky. Informace o datech uvolnění aktualizací pro zařízení dalších výrobců zatím nemám k dispozici, nicméně jako vodítko by mohlo posloužit například tento přehled na webu Microsoftu.

Microsoft My Phone
Služba My Phone nabízí bezplatné zálohování a sdílení dat z telefonu do webového prostředí. My Phone jste mohli vyzkoušet už v minulých měsících, nicméně jen v beta verzi. Finální verze My Phone s sebou přináší celou řadu novinek, například možnost nalézt a uzamknout ztracený telefon nebo sdílet fotografie na sociálních sítích.

-

Pokud vás zajímá, jak My Phone funguje a co všechno nabízí, nahlédněte do tohoto článku. Vzhledem k tomu, že ve finální verzi přibyly další nové funkce, připravím na později nový test.

- -

Microsoft Marketplace
Microsoft se rozhodl spustit také vlastní obchod s aplikacemi pro Windows phone. Jak jsem již několikrát avizoval, možnosti pro nás jsou v něm zatím značně omezené. Do telefonu je totiž možné stahovat pouze freeware programy, protože platební systém pro nákup placených aplikací zatím pro Českou republiku není připravený. Vše by ale mělo být napraveno na začátku příštího roku, kdy by součástí Marketplace měla být také česká lokalizace.

- - - -

Finální verzi Windows Marketplace pro Windows Mobile jsem otestoval už včera a mé dojmy naleznete v tomto článku.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku