8 GB RAM u smartphonů: mají smysl, nebo jde jen o promyšlený marketing?

Nedávno představená vlajková loď společnosti OnePlus je jedním z prvních telefonů, které nabízejí konfiguraci s 8 GB operační paměti. Konkurenční modely ostatních výrobců nabízejí mnohdy jen polovinu této hodnoty a u smartphonů nižší střední třídy ještě poměrně běžně vídáme i pouhé 2 GB RAM.

Je RAM s kapacitou běžnou u stolních počítačů k něčemu užitečná v chytrém telefonu? Ano i ne – určitě se bez ní obejdete, ale zcela zbytečná také není.

Marketing v první řadě

Rozhodnutí nabídnout 8 GB variantu OnePlus 5 padlo pravděpodobně zejména z marketingových důvodů – spousta lidí vybírá telefon hlavně podle „papírových“ parametrů a takto vysoká kapacita je zkrátka něco, co zaujme každého, kdo se jen trochu orientuje v současném trhu se smartphony. Paměťové moduly jsou navíc poměrně levné na výrobu, takže efektní zvýšení kapacity výrobci ani nepřináší příliš nákladů navíc.

Rozhodnutí působí o to logičtěji, že image této společnosti tvoří slogany o zabijácích vlajkových lodí, přičemž toto je oblast, ve které se konkurence „zabíjí“ pravděpodobně nejsnadněji.

V Paříži se na OnePlus 5 stojí fronty…

K čemu paměť použít?

Multitasking mnoha aplikací je již dnes u chytrých telefonů běžný, velká část aplikací zůstává uložena právě v RAM a spouští se tedy téměř okamžitě po jejich otevření. Málokterý telefon ale dovede v operační paměti takto zachovat otevřené i velké aplikace, jako jsou například hry či prohlížeč se spoustou otevřených záložek. A toto je právě oblast, kde skutečně gigabajty paměti navíc pocítíte. Již předchůdce OnePlus 3 dokázal běžně uchovávat v paměti i několik náročných her a dá se očekávat, že OnePlus 5 bude v tomto ohledu ještě lepší.

Tip: Kompletní parametry OnePlus 5 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Co je ale ještě užitečnější než extrémní multitasking, je možnost vyhradit část RAM pro běh určitých systémových aplikací typu launcheru. S tímto řešením přišlo poprvé HTC u modelu M7, kde v RAM permanentně zůstávalo celé prostředí Sense. Výsledkem je skvělá odezva a rychlost veškerých systémových aplikací, což jistě každý ocení. V současnosti není zcela jasné, jestli OnePlus tento přístup zvolilo, ale i pokud ne, je velmi pravděpodobné, že se dříve či později objeví komunitní ROM s touto funkcionalitou.

OnePlus 5 boří rekordy, verze s 8 GB RAM vyprodána za pár hodin

Pojistka pro buducnost

Oblastí, v níž telefony zastarávají nejrychleji, je snad než samotný výkon právě kapacita RAM. Aplikace jsou rok od roku náročnější, a i operační systém s postupem času přidává další funkce, které si „ukousnou“ další část z pomyslného koláče RAM. Kapacita, která se v současné době jeví jako zbytečná tak bude za několik málo let pravděpodobně již zcela běžná a pokud plánujete telefon používat delší čas, jistě ji v budoucnu oceníte. A vzhledem k tomu, že 8 GB varianta OnePlus 5 již není při ceně 14 700 Kč žádná „lidovka“, je budoucnosti-vzdornost pro mnoho uživatelů patrně dosti významná.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

34 komentářů

 1. lemur (neregistrovaný)

  Už 4 GB nemají smysl, jenže jak se navýší RAM a výkon procesoru, tak se o to víc opět vývojáři vykašlou na optimalizaci, marketéři tam nacpou ještě víc reklam a NSA/KGB/KCNA/… ještě víc špehovátek, protože „HW to utáhne“. Však se podívejme o kolik větší jsou stránky proti době před 10 a více lety a obsah je furt stejný

 2. zipiik (neregistrovaný)

  Pojistkou pro budoucnost by byla vetsi RAM fajn, kdyby se vyrobce staral o updaty systemu. Co je platne 8GB RAM, kdyz SW podpora do 2 let konci.

 3. PetrN (neregistrovaný)

  Dvojnásobní paměť ně vždy znamená dvojnásobnou cenu (jako u Apple), velmi často lze osadit dvojnásobnou paměť třeba se zvýšením ceny pouze o polovinu (myslím tím tu paměť, ne celé zařízení). A čím více výrobce telefonu koupí pamětí, tím je má samozřejmě levnější na kus. Tak to je již dobrý základ / důvod pro nalákání lidí, kteří vybírají telefony podle reklamy a často zbytečných parametrů.

 4. Martin P (neregistrovaný)

  No Ale OP5 není jediný s 8GB RAM, je to i Asus Zenfon AR a ZTE Nubia Z17.

 5. Refael (neregistrovaný)

  Také se musí brát ohled na baterii. Čím větší RAM, tím větší nápor na baterii kvůli procesoru, který musí utáhnout aplikace na pozadí, čili RAM.

  • Tomáš Krompolc

   Tam hodně záleží na optimalizaci, viz. OnePlus 3. Zde byl původně omezen právě z těchto důvodů počet procesů na pozadí, ale na stížnosti komunity pak bylo toto omezení odstraněno a dopad na baterii nepozoruji ;).

   • Předpokládám, že je počet procesů stále omezen, jen bylo navýšen počet. Nějaká správa RAM musí být, není to Windows, aby to začalo swapovat:)

 6. No růst nároků na RAM je dle mě v zásadě jen ve spojení s fotografií a videem, kdy samozřejmě je třeba např. ze dvou snímačů zpracovávat více dat. Jinak to až tak nemá důvod růst, honění rozlišení skončilo, dost dat se naopak přesouvá na cloudy, OSka optimalizují…..

  • Morize (neregistrovaný)

   Jak souvisí přesouvání dat do cloudu s navyšováním RAM? RAM je operační paměť pro chod právě běžících aplikací a ne úložiště… :))

   • Morize (neregistrovaný): Zcela zásadně:) Prostě danou databázi nenačítáš do paměti, jen držíš konkrétní data z cloudu.

   • Petr (neregistrovaný)

    Uni, proboha, to snad nemyslis vazne. Takovou kardinalni kravovinu muze napsat jenom naprosty diletant.

   • Petr (neregistrovaný): Smrtelně vážně, práce se vzdálenou databází (dedikování výkonu) a práce s lokální má odlišné paměťové nároky. Takovou kardinální krávovinu jako jsi napsal ty může asi opravdu jen diletant.

   • Petr (neregistrovaný)

    Uni, tys opily uz takhle odpoledne? Jinak si opravdu neumim vysvetlit ty nesmysly, kterymi tady zduvodnujes tvuj puvodni blud.

   • lol (neregistrovaný)

    uni, zustan radeji u marketingu, ten ti jde mnohem vic:D

 7. Martin (neregistrovaný)

  Čím víc RAMky, tím víc Adidas.

 8. tomas (neregistrovaný)

  Bude mat zmysel s win 10 ARM …

 9. A co to udelat jako u prvnich Palmu? Veskera data nahrat do RAM misto flash pameti. Programy pak neni treba pri spousteni nahravat do RAM. Jen by to chtelo nejakou dalsi baterku na zalohu.

  • Jsme na cestě k RAMkám bez potřeby napájení, ale bude to nepřekvapivě aspoň prozatím dost drahé:) Nicméně špičková flash úložiště v telefonech (Apple „SSD“, UFS 2.x) jsou tak rychlá, že je to vcelku jedno. To tě spíše zdržuje požadavek na web, animace , apod.

 10. Vladimír (neregistrovaný)

  U Androidu má větší RAM smysl. Bohužel se pořád jedná o neodlaďený, na paměť a výkon CPU náročný systém.

 11. 1 (neregistrovaný)

  Pamatuju na clanky kdy se tvrdilo ze 512 mb ram musi stacit kazdymu proste doba jde do predu a za cjvili nebude stacit ani 8gb a rikejte si co chtete ????

 12. Pavel (neregistrovaný)

  Na teď už historické xperii X8 jsem nadával, že Facebooková aplikace zabírá 60 MB, a že na to, že skoro nic neumí, je to dost. Marně teď ale přemýšlím, kdy začala mít stejnou velikost kalkulačka… Ale je to logické, musí se aplikace psát tak, aby byly čím dál pomalejší a náročnější na hardware, jinak by se neprodalo tolik nových telefonů a výrobci by nevydělali :-)

  • thegrid (neregistrovaný)

   Nejhorší je, že neexistuje prakticky jediný multikecálek, který by spojoval nejvíce využívané komunikační protokoly (Skype, Whatsapp, Viber, Hangouts, FB), ale na všechno musíte mít originální, který maj spousty náročných zbytečností (jako třeba šmírování).
   Nevadil by jeden 100MB kecálek co to umí všechny (nepočítám mrtví ICQ atd.), ale vadí, když těch kecálků musí běžet 6 najednou.

   • thegrid (neregistrovaný)

    ý*

   • Jankie (neregistrovaný)

    Existuje, jmenuje se DISA a umí dokonce propojit do jedné konverzace účastníky z různých „kecálků“. Používám ho dlouho, bez problémů a to na 6 let starém telefonu.

   • thegrid (neregistrovaný)

    Disu jsem doteď používal na FB a WhatsApp, bohužel od června už se po znovunainstalování aplikace nedá přihlásit na WhatsApp. Zřejmě nějaké restrikce ze strany WhatsAppu. Takže zbývá jen FB a už to není multikecálek.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *