TOPlist

8 GB RAM u smartphonů: mají smysl, nebo jde jen o promyšlený marketing?

Nedávno představená vlajková loď společnosti OnePlus je jedním z prvních telefonů, které nabízejí konfiguraci s 8 GB operační paměti. Konkurenční modely ostatních výrobců nabízejí mnohdy jen polovinu této hodnoty a u smartphonů nižší střední třídy ještě poměrně běžně vídáme i pouhé 2 GB RAM.

Je RAM s kapacitou běžnou u stolních počítačů k něčemu užitečná v chytrém telefonu? Ano i ne – určitě se bez ní obejdete, ale zcela zbytečná také není.

Marketing v první řadě

Rozhodnutí nabídnout 8 GB variantu OnePlus 5 padlo pravděpodobně zejména z marketingových důvodů – spousta lidí vybírá telefon hlavně podle „papírových“ parametrů a takto vysoká kapacita je zkrátka něco, co zaujme každého, kdo se jen trochu orientuje v současném trhu se smartphony. Paměťové moduly jsou navíc poměrně levné na výrobu, takže efektní zvýšení kapacity výrobci ani nepřináší příliš nákladů navíc.

Rozhodnutí působí o to logičtěji, že image této společnosti tvoří slogany o zabijácích vlajkových lodí, přičemž toto je oblast, ve které se konkurence „zabíjí“ pravděpodobně nejsnadněji.

V Paříži se na OnePlus 5 stojí fronty…

K čemu paměť použít?

Multitasking mnoha aplikací je již dnes u chytrých telefonů běžný, velká část aplikací zůstává uložena právě v RAM a spouští se tedy téměř okamžitě po jejich otevření. Málokterý telefon ale dovede v operační paměti takto zachovat otevřené i velké aplikace, jako jsou například hry či prohlížeč se spoustou otevřených záložek. A toto je právě oblast, kde skutečně gigabajty paměti navíc pocítíte. Již předchůdce OnePlus 3 dokázal běžně uchovávat v paměti i několik náročných her a dá se očekávat, že OnePlus 5 bude v tomto ohledu ještě lepší.

Tip: Kompletní parametry OnePlus 5 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů.

Co je ale ještě užitečnější než extrémní multitasking, je možnost vyhradit část RAM pro běh určitých systémových aplikací typu launcheru. S tímto řešením přišlo poprvé HTC u modelu M7, kde v RAM permanentně zůstávalo celé prostředí Sense. Výsledkem je skvělá odezva a rychlost veškerých systémových aplikací, což jistě každý ocení. V současnosti není zcela jasné, jestli OnePlus tento přístup zvolilo, ale i pokud ne, je velmi pravděpodobné, že se dříve či později objeví komunitní ROM s touto funkcionalitou.







Nepřehlédněte

OnePlus 5 boří rekordy, verze s 8 GB RAM vyprodána za pár hodin

Pojistka pro buducnost

Oblastí, v níž telefony zastarávají nejrychleji, je snad než samotný výkon právě kapacita RAM. Aplikace jsou rok od roku náročnější, a i operační systém s postupem času přidává další funkce, které si „ukousnou“ další část z pomyslného koláče RAM. Kapacita, která se v současné době jeví jako zbytečná tak bude za několik málo let pravděpodobně již zcela běžná a pokud plánujete telefon používat delší čas, jistě ji v budoucnu oceníte. A vzhledem k tomu, že 8 GB varianta OnePlus 5 již není při ceně 14 700 Kč žádná „lidovka“, je budoucnosti-vzdornost pro mnoho uživatelů patrně dosti významná.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku