Domů » Bleskovky » 3D Touch v každém smartphonu? Jde to i softwarově, už existuje aplikace

3D Touch v každém smartphonu? Jde to i softwarově, už existuje aplikace

Patrně největší novinkou loňských iPhonů je technologie 3D Touch, díky které dotyková vrstva displeje rozpozná různé intenzity přítlaku prstu, a pro silnější z nich nabízí různá využití napříč systémem a jeho aplikacemi. Tuto technologii si osvojili i někteří výrobci telefonů s Androidem, avšak vývojáři zatím nedokázali její potenciál řádně využít. Telefonů s 3D Touch je po čertech málo, jejich řady se ale možná brzy významně rozšíří, a to dokonce o současné smartphony. Není zapotřebí žádný přídavný hardware, ale aplikace, kterou vyvíjí Michiganská univerzita.

forcephone

Na rozdíl od speciální tenzometrické vrstvy, kterou používá Apple ve svých iPhonech (více informací), si vědci z Michiganu vzali na pomoc akustiku. Jejich aplikace ForcePhone vysílá tón o vysoké frekvenci 18 kHz, který lidské ucho nedokáže zachytit, avšak dokáže jej zachytit mikrofon telefonu. Pokud dojde ke změně tónu, způsobenou silným stiskem displeje nebo celého telefonu, software změnu analyzuje a převede na příkaz. Pak je jen na dané aplikaci, jak se s ní vypořádá.

Controlling your phone using force and pressure

Ve vzduchu ovšem visí spousta otázek, například jaký vliv bude mít konstantní vysílání a zaznamenáváním 18 kHz tónu na baterii telefonu, či jak na takto zvučící telefon budou reagovat např. psi nebo kočky. Bohužel ForcePhone je prozatím univerzitní projekt, takže není jisté, zda bude vůbec někdy zveřejněn.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments