TOPlist

Recenze Sony Xperia Z1 Compact: V malém těle zdravý duch

Sony vyslyšelo prosby uživatelů a přináší zmenšeninu své vlajkové lodi, která ale téměř netratila na výbavě. Vydařil se tento krok a má Xperia Z1 Compact co nabídnout i vzhledem k vyšší ceně?

V poslední době se mezi výrobci smartphonů rozmohl trend uvádět zmenšené verze svých vlajkových modelů. Z hlediska výbavy však tato zařízení značně strádala a sehnat kompaktní telefon se špičkovou výbavou bylo takřka nemožné. Tuto mezeru na trhu se ale nyní rozhodlo vyplnit japonské Sony a přináší model Z1 Compact, jenž se od větší Xperie Z1 liší mimo velikost jen v detailech.

  

4,3 palce je úhlopříčka odpůrci velkých smartphonů často považována za hranici snesitelnosti a právě na té se Sony Xperia Z1 Compact ustálilo. V jeho útrobách se nicméně ukrývá špičkový procesor Qualcomm Snapdragon 800 doplněný o 2 GB RAM a 16GB rozšířitelnou interní paměť. Je tudíž jasné, že o výkon zde nouze opravdu není. Xperia Z1 Compact byla představena teprve na začátku ledna na CESu v Las Vegas a ani ne měsíc poté už se dostala na pulty obchodů.

-
Prach, voda ani sníh telefonu nevadí

Výrobce si je moc dobře vědom toho, že Xperia Z1 Compact je v tuto chvíli poněkud unikátním zařízením a tak si za ni nechává pořádně zaplatit. Patnáct tisíc korun je skutečně dost a mnozí se ptají, má-li za tuto cenu Xperia Z1 Compact co nabídnout. Nejen tuto otázku zodpovíme v dnešní recenzi.

Klady

  • rozměry a hmotnost
  • výkonný hardware
  • hardwarová spoušť fotoaparátu
  • dobře odladěný systém
  • slušná výdrž baterie
  • odolnost vůči vniknutí vody
  • podpora USB Host/USB OTG

Zápory

  • kvalita fotografií
  • vyšší cena
  • nevyužitý prostor pod displejem

Obsah balení: Jen to nejnutnější

Doby kdy Sony do balení ke smartphonu přidávalo pouzdro nebo například NFC štítky už jsou pryč a v krabičce s modelem Z1 Compact tak naleznete pouze nabíječku s oddělitelným kabelem, špuntová sluchátka (ta jsme my neobdrželi, a proto nemůžeme zhodnotit jejich kvalitu) a redukci microUSB => USB pro připojení dalších periferií. Vzhledem k ceně bychom nějakou přidanou hodnotu ocenili, avšak při letmém pohledu ke konkurenci je patrné, že se Sony nemá za co stydět.

- -

Videopohled

Design, konstrukce a zpracování: Voda ji nevadí

Po vzhledové stránce se Xperia Z1 Compact vydařila a Sony zde opět vsadilo na osvědčení OmniBalance design. Své předloze jako by z oka vypadla, rozměry jsou ale samozřejmě přizpůsobeny menšímu displeji. Z obou stran je pokryta tvrzeným krycím sklíčkem a boky tvoří naleštěný hliník.

- - -

- - -

K dispozici jsou rovnou čtyři barevné varianty – černá, bílá, limetková a růžová. My jsme měli k dispozici černou variantu, která sice  z davu nijak nevyčnívá, elegance ale pobrala dostatek. Obě strany jsou pokryty takřka neviditelnou fólií chránící skleněné části především proti roztříštění (a částečnému poškrábání), i když pro komplexní ochranu displeje se doporučuje nalepit ještě další fólii k tomu určenou. Potěšila nás přítomnost signalizační diody, kterou najdete nad displejem.

-
Signalizační dioda vás bude různými barvami upozorňovat na zmeškané události

Díky menším rozměrům je úchop poměrně jistý a telefon skvěle padne do ruky. Samotná kvalita zpracování je na naprosto špičkové úrovni, vše perfektně lícuje a zavrzání se opravdu nedočkáte ani při sebevětší snaze.

- - -

Výrazná odemykací klávesa (tlačítko Power) se stala poznávacím znakem všech posledních Xperií a na takřka ideálním místě na pravém boku se nachází i zde. Kolébkový ovladač hlasitosti bychom sice raději viděli až nad ní, dá se na to ale zvyknout. Na levém boku se nachází tři krytky, pod nimiž jsou ukryty sloty na microSD & microSIM karty + microUSB konektor. Uprostřed se nachází ještě dokovací konektor pro přídavné objektivy Sony QX.

- - -
Xperia Z1 Compact se nebojí ani sněhu…

- - -
…a problémy nemá ani ve vodě. Díky hardwarové spoušti lze fotit a natáčet pod vodou

U krytek se obáváme, že životnost smartphonu nepřekonají, tuto domněnku však potvrdí/vyvrátí až čas. Jejich přítomnost je nutná, jelikož stejně jako Xperia Z1, nabízí i Xperia Z1 Compact certifikaci IP58 (co to přesně znamená?) zajišťující odolnost proti vodě (do hloubky 1,5 metru po dobu třiceti minut) a částečnou odolnost vůči vniknutí prachu.

- - -

- - -

My jsme telefon do kontaktu s vodou uvedli hned několikrát a žádné následky to na něm nezanechalo, o čemž se můžete přesvědčit ve videopohledu, který najdete v předchozí kapitole. Neublížilo mu ani škádlení ve sněhu. Škoda zbytečného místa pod displejem, to mohlo být buď zredukováno nebo ještě lépe na něj mohl výrobce umístit softwarová tlačítka tak, aby neubírala místo na displeji.

-
Xperia Z1 Compact a Sony Vaio Tap 11

Displej: Kvalitní podívaná

Obrazovka u Xperie Z1 Compact má úhlopříčku 4,3 palce a rozlišení 720 x 1280 px (část ukrajují softwarové klávesy). Výsledná jemnost tak činí 342 ppi a jednotlivé pixely se mi pouhým okem rozeznat nepodařilo. Full HD rozlišení by na tak malé úhlopříčce nemělo smysl. Displej jsme zkoušeli ovládat v obyčejných rukavicích, avšak na naše příkazy nijak nereagoval. Zvýšenou citlivost u něj přesto najdeme – po vytažení z vody a letmém otření displeje jej lze snadno ovládat.

- - -

Zvolená IPS technologie s sebou nese solidní barevné podání a i když na nejlepší současné mobilní displeje ten u Xperie Z1 Compact ztrácí, lze jej stále označit za velmi solidní. Pochvalu zaslouží perfektně fungující automatická regulace jasu, která odvádí opravdu dobrou práci a vždy nastavuje hodnoty vhodné pro aktuální situaci.


Konfigurace vyvážení bílé barvy

Za přímého světla je obrazovka čitelná bez větších potíží a výborné jsou i pozorovací úhly. V nastavení displeje lze dokonce nastavit vyvážení bílé barvy. Oproti velké Xperii Z1 má displej podstatně lepší podání černé a celkově výraznější barvy.

Hardware a zvuk

Oproti Xperii Z1 se v útrobách menšího bratříčka nic nezměnilo a to je jedině dobře. Uvnitř tak tepe současná špička mezi mobilními procesory v podobě čtyřjádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 800 taktovaného na frekvenci 2,2 GHz, který doplňuje grafický akcelerátor Adreno 330. Interní paměť má kapacitu 16 GB a uživatelsky přístupných je zhruba 11,5 GB. Nad systémem Android 4.3 najdeme uživatelské prostředí TimeScape; v budoucnu se počítá s uvolněním aktualizace na nejnovější Android 4.4.

Nedostatek výkonu tak není pojem, který by s Xperií Z1 Compact souvisel a zahrajete si naprosto všechny dostupné tituly klidně na nejvyšší grafické nastavení. Potěší také skutečnost, že při kladení vysokých nároků bylo zahřívání citelné až po nějakých deseti minutách a to ve velmi malé míře. Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků, přičemž výsledky jen potvrzují výše uvedené.

  • Quadrant Standart: 20 756 bodů
  • AnTuTu:  34 701 bodů
  • 3D Mark (Ice Storm Unlimited): 19 302 bodů

  

Mile mě svou kvalitou překvapil zvukový výstup do sluchátek, ačkoliv maximální hlasitost by nemusela stačit všem. Zvuk je nicméně dobře vyvážený a dostatek basů doplňují výrazné středy a výšky. Komu by snad základní nastavení nevyhovovalo, může si pohrát s vestavěným ekvalizérem. Naopak hlasitý reproduktor umístěný na spodní hraně by mohl podávat o chlup lepší výsledek, z hlediska hlasitosti ale postačuje a vyzvánějící telefon byste neměli přeslechnout ani v hlučnějším prostředí.

Baterie a výdrž: Dva dny provozu nejsou problémem

Oproti Xperii Z1 se kapacita baterie u Xperie Z1 Compact snížila z původních 3000 mAh na 2300 mAh. To sice není hodnota, která by lámala rekordy, výdrž nás přesto příjemně překvapila. Při běžném používání zahrnujícím hodinku a půl na internetu (střídavě přes WiFi a 3G), půl hodiny hraní nějaké nenáročné 2D hry, další hodinu poslouchání hudby a několik hovorů a sms nám telefon po dvou dnech ukazoval, že je baterie nabita ještě z dvaceti procent.

 
S prodloužením výdrže vám pomůže také Stamina režim, který známe už z předchozích Xperií

Dvoudenní výdrž je tak naprosto reálná a i při velmi náročném používání nebude problém udržet telefon při životě jeden celý den a ještě vám trocha energie zbyde do dalšího dne. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, při němž přehráváme Full HD video ve smyčce s maximálním jasem displeje, vyjmutou SIM a sluchátky s nastavenou poloviční hlasitostí. Telefon připojený po celou dobu na WiFi se vypnul po 8 hodinách a 12 minutách, což je vysoce nadprůměrný výsledek.

Operační systém, bonusové aplikace: Rychlost a stabilita

Hned zezačátku se zmiňme o odladěnosti systému, která je jedním slovem fantastická. Vždy když jsem testoval nějaká zařízení s Androidem a označil je za rychlá, nebyl s nimi v otázce rychlosti problém, nicméně výjimečně šlo někde zaznamenat alespoň zpomalení nějaké animace. To není případ Xperie Z1 Compact. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s jediným záškubem, pádem aplikace či nesmyslným chováním – rychlost a stabilita je zde vskutku příkladná a slovy chvály tak opravdu šetřit nemusíme.

 

Zlatou střední cestou se Sony vydalo v otázce úprav systému Android 4.3 “Jelly Bean” – nadstavba rozhodně není tak rozsáhlá, jako třeba u Samsungu, i tak je zde ale oproti základnímu Androidu spoustu změn, především v oblasti vzhledu. Proměnou prošla už samotná odemykací obrazovka, avšak funkcemi je totožná s tou známou z čistého Androidu.

 

Posunutím doprava tak otevřete fotoaparát, druhým směrem lze přidávat widgety. Odemčení provedete tahem ve vertikálním směru a v tu chvíli se již ocitnete na hlavní obrazovce. Těch je v základu k dispozici celkem pět, v případě potřeby jich může být až sedm.

  
Sony tradičně nabízí několik barevných kabátků uživatelského prostředí

Příjemným vylepšením jsou schémata, pomocí nichž můžete proměnit vzhled softwarových tlačítek a domovské obrazovky. Mimo několika předinstalovaných existují další dostupné v Obchodě Play a vybere si tak skutečně každý. Nabídka aplikací se posouvá v horizontálním směru a přítomna je možnost vybrat z několika způsobů řazení.


Notifikační oblast

Oproti čistému Androidu 4.3 prošla zásadními změnami notifikační lišta. Ta je zde pouze jedna a sdružuje oznámení s nabídku přepínačů. Ty je možno si v nastavení měnit a to včetně řazení, za což si výrobce rozhodně zaslouží velké plus.

Za zmínku stojí také Stamina režim, který prodlužuje již tak velmi dobrou výdrž baterie. Ten utlumuje využívání datových přenosů & push notifikace, a doplňuje ho několik funkcí, mezi nimiž musíme zdůraznit především režim „WiFi podle místa“. Stačí si určit konkrétní WiFi sítě a WiFi bude aktivní pouze pokud se budete pohybovat v jejich dosahu, jinak bude modul neaktivní. Chválíme také za možnost zobrazovat stav baterie v notifikační liště v procentech.

Pojďme se nyní podívat, jakými aplikacemi výrobce systém obohatil. Hudební přehrávač Walkman se může pochlubit velmi vydařeným uživatelským prostředím obohaceným o funkce jako automatické doplnění databáze o korektní ID3 tagy a obrázky alb. Nechybí ani možnost upravovat ekvalizér, potažmo aktivovat softwarové vylepšení ClearAudio+. To vytáhne bassovou složku, přidá na hlasitosti a na prostorovém efektu – zdali vám takové vlastnosti vyhovují je pak jen na vás.

 

Stydět se rozhodně nemusí ani Přehrávač videa – ten si samozřejmě poradí s Full HD rozlišením a problém mu nečiní ani externí titulky (musí být pojmenovány stejně jako video samotné). To vše završuje vydařená Galerie, jež umí mimo třídění pomocí složek rozdělovat snímky také podle místa pořízení či obličejů na fotce přítomných.

Aplikace Budík a hodiny nabídne mimo dvě jmenované funkce ještě stopky a časovač. U budíků je možné nastavit opakování, dobu odložení, hlasitost či přidat nějaký popisek. TrackID se podobá známějšímu SoundHoundu či Shazamu, hlavní funkcí je tudíž rozpoznávání hudby. Dodáme, že v případě světové produkce funguje spolehlivě, stejně jako u alternativ třetích stran ale s dobrými výsledky nelze počítat třeba v případě české hudby.

 

SmartConnect umožní nastavit různé předvolby pro připojení různých periferií – při zapojení do nabíječky se tak může aktivovat budík a tichý režim, do právě zasunutých sluchátek zase může automaticky okamžitě začít proudit hudba. Jednoduché Poznámky svůj účel plní na jedničku a mimo textové zápisky umožní ukládat i hlasové záznamy. Krkolomně přeložená aplikace Náčrt nabízí poměrně široké možnosti kreslení, na obrazovce o velikosti lehce nad čtyři palce  však poněkud postrádá smysl.

Výrobce se udržel na uzdě s bloatwarem a tak mimo anitiviru McAfee (jehož přínos je poněkud diskutabilní) a editoru fotografií Pixlr Express nejsou přítomny žádné další aplikace, které by si nešlo v případě potřeby stáhnout z Obchodu Play.

 

Konektivita: Nic nechybí

Z hlediska konektivity nechybí Xperii Z1 Compact doopravdy vůbec nic. Mimo standardní Wi-Fi (se solidním dosahem), Bluetooth 4.0 a GPS (taktéž s dobrou citlivostí) je přítomno NFC a dokonce i LTE, které se pomalu začíná rozšiřovat po České republice. Jedinou chybějící položkou je tak infraport, to však většinu uživatelů nejspíše trápit nebude.

Telefonování, zprávy, prohlížení internetu: Solidní standard

Pokud budete chtít někomu zavolat, čeká vás klasické rozdělení na číselník s výpisem hovorů a rychlým vyhledáváním a klasický seznam kontaktů. Nechybí ani možnost jednotlivé položky rozdělovat do skupin. Ze standardu nevyčnívá ani prostředí pro SMS zprávy, jež jsou rozděleny do konverzací s možností odstraňovat i jednotlivé SMS. Na klávesnici od Sony se mi psalo dobře, jen mi chvilku trvalo ji přinutit k tomu, aby mi nic sama neopravovala.

 

4,3 palce je pro nějaké základní brouzdání po internetu dostačující úhlopříčka a v kombinaci s jemným rozlišením a bezprostředními reakcemi na dotyk je tato činnost na Xperii Z1 Compact potěšením. Vestavěný prohlížeč Chrome většina uživatel Androidu důvěrně zná a u Sony jsme se nesetkali ani s problémy s jeho stabilitou.

 

Fotoaparát a video: Necitlivý post-processing

Fotoaparát v Xperii Z1 Compact má ohromný potenciál, však posuďte sami – jde o 20,7Mpx Exmor RS snímač s BSI senzorem slibující opravdu dobré výsledky, a to i za horšího světla. Realita je však odlišná a způsobeno je to především špatným post-processingem, což je výtka, s níž se telefony od Sony potýkají již hodně dlouho.

  
Prostředí aplikace pro focení, efekty a výběr režimů

Trochu mdlejší barvy jsou navíc doplněny výraznější porcí šumu a ani ostrost není zrovna úžasná. Za dobrých světelných podmínek jsou fotografie ještě poměrně kvalitní a zařadili bychom je do lepšího nadprůměru, avšak s horším světlem už je kvalita výrazně dolů, což bychom u telefonu této cenové skupiny nečekali.

- - -
Za dobrého světla fotí telefon obstojně a skvěle si poradí i s makrem

- --
Při zatažené obloze a horších světelných podmínkách už jde kvalita rychle dolů

Situaci trochu zlepšuje video ve Full HD rozlišení, kterému snad až na méně výrazné barevné podání není příliš co vytknout. Ostrost je slušná a zvuk i přes nižší hlasitost v rámci možností kvalitní. Škoda jen, že hladina obrazového šumu není o něco nižší, musíme ale mít na paměti, že natáčíme mobilním telefonem.

- - -
S hardwarovou spouští lze fotit i pod vodní hladinou

-  -  -
Další fotografie (včetně zdrojových snímků v plném rozlišení) najdete v naší galerii

Prostředí nabízí vskutku mnoho možností seberealizace – v podrobném nastavení si můžete vypnout/zapnout funkce jako rozpoznávání obličeje či zvuk závěrky a nechybí ani možnost pořizovat snímky v řadě pouhým držením spouště. Výrobce si zasluhuje velikou pochvalu za dvoupolohovou hardwarovou spoušť, na níž se dnes často zapomíná, škoda jen, že není o něco méně tuhá, jelikož si domáčknutím lze snadno rozmazat snímek. Nutností je i díky voděodolnosti – pod hladinou totiž kapacitní displej nereaguje. Možnost ostřit a fotografovat dotykem na obrazovce ale samozřejmě nechybí.

Přítomno je také několik režimů, z nichž za zmínku stojí třeba „Info-eye“ podávající informace o tom, co se nachází v hledáčku (památky, restaurace apod.). „Timeshift burst“ je dalším z názvů pro pořízení série snímků a následného vybrání nejlepšího z nich. Nadějně vypadající mód „Ručně“ sice umožní upravit např. vyvážení bílé nebo ISO, hodnotu clony či expozice s ním ale nenastavíte. Zmiňme ještě různé efekty, s nimiž lze ozvláštnit jinak nepříliš okouzlující snímky. Škoda, že kvalita fotografií samotných není srovnatelná s tím, jak je vydařené prostředí fotoaparátu. V režimu chytré automatiky se snímky pořizují v rozlišení 8 Mpx, po přepnutí na manuální režim lze fotit na plných 20,7 Mpx.

Prvky rozšířené reality

Efekt AR je přinejmenším zvláštní režim. Do fotografované scény vám přidá další obrázky, klidně i pohyblivé. Takže se může stát, že vaši babičku na snímku zakousne tyranosaurus Rex, vaše děti se jako mávnutím kouzelného proutku přenesou do pohádky nebo na maškarní bál a vás pes se začne potápět s mořskými živočichy. Motivů máte k dispozici celkem 7 a zábavy si s nimi užijete opravdu hodně. Ukázku režimů rozšířené reality najdete v našem videopohledu (odkaz).

Konkurence: Ušetřit nebo nedělat kompromisy?

Podobně vybavených a současně obdobně kompaktních smartphonů se na trhu nachází poskrovnu, několik zajímavých alternativ ale přeci jenom existuje. Úhlavním konkurentem je iPhone 5c (recenze), jenž se prodává za necelých 15 000 Kč v 16GB verzi. Nabídnout může ještě kompaktnější rozměry, o něco lepší fotoaparát a obrovské množství dostupného příslušenství. Sony vrací úder podporou paměťových karet, hodnotněji působícím skleněným tělem, výkonnějším hardwarem a odolností vůči vniknutí vody.

HTC One Mini (recenze) vyjde o několik tisícikorun levněji, výbava tomu ale odpovídá. Ztrácí v oblasti výrazně slabšího dvoujádrového procesoru, menší paměti RAM, horšího fotoaparátu a chybějícího slotu na paměťové karty. V čem naopak Sony dá na frak jsou vestavěné reproduktory, které hrají opravdu skvěle. Displej má lepší barevné podání a v oblasti designu a zpracování je na tom HTC minimálně stejně dobře.

Do třetice přidejme Blackberry Z10 (recenze) s obdobně velkým a jemným displejem, slabším hardwarem a méně podporovanou platofrmou (byť značnou část aplikací pro Android lze na Blackberry spustit). Ve většině ohledů Blackberry za Sony zaostává, v tuto chvíli je ale možné jej pořídit u operátora T-Mobile za necelých 6000 Kč, což je oproti Xperii značná úspora.

Dalším odvážlivcem je Samsung Galaxy S4 Mini (recenze). Ten je také zmenšeninou vlajkové lodi Samsungu, výbavou si se Sony ale příliš nekonkuruje, jelikož to nabídne nesrovnatelně výkonnější hardware, lepší displej a hodnotnější materiály. Rozdíl v ceně okolo 5000 Kč je tomu samozřejmě úměrný. Posledním konkurentem, kterého zmíníme, je pak Xiaomi Mi2S, jež také láká na kombinaci kompaktních rozměrů a špičkové výbavy (v čele se Snapdragonem 600), na trhu již ale nějaký ten pátek je a následkem toho v některých ohledech zaostává.

  

Závěr: Prosby byly vyslyšeny

Sony Xperia Z1 Compact není dokonalý telefon, jde ale o nejlepší smartphone (nejen) s Androidem a úhlopříčkou displeje pod 4,5 palců, který na současném trhu pořídíte. Potěší vás elegantním designem, vysoce výkonným hardwarem, svižným systémem a v neposlední řadě i voděodolným tělem. Naše očekávání předčila také výdrž baterie. Škoda jen, že Sony nevymáčklo více z fotoaparátu, jelikož jeho potenciál rozhodně není vyčerpán a výsledky kazí zejména necitlivý post-processing. Třeba se ale dočkáme zlepšení s některou z dalších softwarových aktualizací.

Pokud by výrobce přemístil softwarová tlačítka do nevyužitého prostoru pod obrazovkou, udělal by jedině dobře, to ale samozřejmě není nijak zásadní výtka. Za tento vydařený smartphone si Sony nechává řádně zaplatit a tak v tuto chvíli cena atakuje hranici 15 000 Kč. Částka nižší o 2 až 3 tisíce Kč by byla adekvátnější, na druhou stranu vzhledem ke špičkové výbavě nemůžeme Xperii Z1 Compact označit za předraženou. Vyžadujete-li špičkovou výbavu v rozumně velkém těle, jde o smartphone pro vás.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku