TOPlist

Recenze HTC One (M8): Pan dvouoký se smyslem pro detail

Do letošního souboje vlajkových lodí vstupuje HTC s novou generací modelu One, která přináší několik vítaných vylepšení a špičkovou hardwarovou výbavu. Konkurence ale nespí a my se pojďme podívat na to, proč by si vaši pozornost mělo zasloužit právě HTC.

První generace chytrého telefonu HTC One (M7) (recenze) nás zaujala vydařenou hliníkovou konstrukcí, elegantním vzhledem a na svou dobu špičkovou hardwarovou výbavou, zklamala však v oblasti fotoaparátu a i přes své kvality byl tenhle kousek v prodejích výrazně méně úspěšný než jeho hlavní rival – Samsung Galaxy S4 (recenze). Obdobná situace nastává i nyní, kdy HTC uvádí na trh nový HTC One v edici pro rok 2014 (M8) a Samsung zase svůj top model Galaxy S5. Souboj to bude rozhodně zajímavý a my se v dnešní recenzi podíváme na to, s jakými zbraněmi se do něj vrhá právě HTC One (M8).

Hned v první řadě vás zaujme naprosto špičková konstrukce, které dominuje hliník. Praktičnost oproti plastu je samozřejmě diskutabilní, máte ale přinejmenším pocit, že jste za utracené peníze dostali něco vskutku hodnotného. Nezahálí ani zbytek výbavy, ať už mluvíme o výborné pětipalcové obrazovce s Full HD rozlišením či výkonném čtyřjádrovém procesoru od Qualcommu. Stereoreproduktory BoomSound na přední straně v současné době nemají na trhu smartphonů konkurenci, naopak fotoaparát se opět příliš nevydařil.

HTC One také není oproti hlavním soupeřům (Samsung Galaxy S5 a Sony Xperia Z2) voděodolný (přežije pouze stříkající vodu, zatímco dva zmiňované rivaly si klidně můžete vzít do vany), což by mohlo být rozhodujícím kritériem mnoha nerozhodnutých kupců.

 

Oficiální česká cena zatím nebyla stanovena, ale podle našich informací by se měla pohybovat okolo 17 490 Kč včetně DPH. To opět není málo, nicméně z trojlístku HTC One, Samsung Galaxy S5 a Sony Xperia Z2 zřejmě tento hliníkový elegán bude vycházet nejlevněji. Úspěch nového HTC je pro výrobce velmi důležitý, jelikož se již nějakou dobu trápí s finančními problémy. Dokáže novinka oproti konkurenci zaujmout nebo se jedná o další z přešlapů ze strany tchajwanského výrobce?

-
HTC se tím nikde příliš nechlubí, ale novému One by stříkající voda neměla ublížit, protože má stupeň krytí IPx3

Klady (+)

  • výkonný hardware & dobrý displej
  • stabilní a odladěný systém
  • bleskové reakce prostředí Sense 6.0
  • zvukový výstup, kvalita zvuku u nahrávaného videa
  • pevná hliníková konstrukce
  • efekty u fotoaparátu
  • stereo reproduktory BoomSound a špičkový zvuk
  • slot na microSD karty

Zápory (-)

  • průměrný fotoaparát
  • vyšší hmotnost a rozměry
  • nanoSIM karta
  • nevhodně umístěné zamykací tlačítko
  • vyšší cena

Obsah balení

K dispozici jsme neměli prodejní verzi balení, nýbrž pouze jednoduchou bílou krabičku. Obsah je nicméně s tou standardní totožný. Znamená to tedy nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem (chválím za malé rozměry adaptéru do zásuvky), sponku na vytažení šuplíčku na SIM kartu a špuntové handsfree se třemi velikostmi nástavců.

-

- -

Jeho přítomnost je chvályhodná a ačkoliv kvalitou přehrávání odpovídá sluchátkům z levnější kategorie pod 500 Kč, nenáročnému uživateli postačí. Praktický je placatý kabel, který nemá tendence se zamotávat.

K telefonu si rovněž budete moci dokoupit originální flipové pouzdro Dot View. Jeho cena by se měla pohybovat okolo 1 000 Kč a co je na něm zajímavého vám prozadí výše vložené video.

  

Videopohled na HTC One z Londýna

Konstrukce, design: Hliníková romance podruhé

Po stránce zpracování nelze novému HTC One vytknout naprosto nic. Kovy perfektně lícují a z unibody konstrukce se nedočkáte se jediného pohybu či zavrzání. Zařízení by tak mělo přežít i nějaký ten pád, ačkoliv to jsme z pochopitelných důvodů nezkoušeli. Kladně hodnotíme také vzhled. Oproti konkurenci se HTC dokázalo odlišit a vypadá velmi reprezentativně, byť se samozřejmě nemusí líbit každému. Na výběr je ze tří barevných variant, jmenovitě zlaté, stříbrné a tmavě šedé.

- - -

- - -

My měli k dispozici poslední jmenovanou a ačkoliv je z trojice asi nejméně výrazná, stále novému HTC sluší. Podle našich informací by v době uvedení na český trh měla být dosutpná jen stříbrná a tmavě šedá verze, zlatý HTC One by měl přijít později, pravděpodobně v průběhu června. Rozměry a hmotnost mohou pro mnoho uživatelů za hranicí snesitelnosti, 160 gramů způsobených použitím hliníku opravdu ucítíte a 146 milimetrů na výšku (zde jsou na vině reproduktory) je také dost.

-

Ergonomie dost utrpěla a v případě ovládání jednou rukou budete muset často přehmatávat a snažit se, aby vám přitom telefon neupadl. Jde o nutné zlo vzhledem k velikosti displeje a reproduktorům. Co však nutností rozhodně nebylo, je slot na nanoSIM kartu. Proč je třeba to takto velkého telefonu vkládat SIM, kterou málem není vidět a jež se může při jakékoliv manipulaci velmi snadno ztratit, nehledě na nutnost ji měnit u operátora a v případě přechodu na jiné zařízení shánět adaptér?

- --

Oproti předchůdci přišlo nové HTC One o senzorová tlačítka pod displejem a ovládací prvky se nyní zobrazují přímo na displeji. Z tohoto důvodu nám připadá naprosto zbytečná plocha s logem HTC, která se nachází mezi obrazovkou a spodním reproduktorem. Není totiž ani dostatečně velká na to, abyste si na ní odložili palec při držení na šířku a místo ní bychom raději měli kompaktnější telefon. HTC ale upřesnilo, že se právě v prostoru plochy nacházejí komunikační antény a další obvody.

-

Poněkud nepochopitelné vzhledem k rozměrům je také umístění odemykacího tlačítka na horní stranu (tentokrát je alespoň napravo, u předchůdce bylo úplně vlevo), displej je však možné aktivovat také dotykovými gesty, a tak se nejedná o nijak zásadní nedostatek. MicroUSB konektor se spolu se 3,5mm jackem na sluchátka nachází ve spodní části telefonu. Pozice audio výstupu nemusí každému vyhovovat a horní hrana by byla lepší volbou.

- - -

Displej: Skvělé barvy a dobrá čitelnost

Chloubou HTC One je pětipalcový SuperLCD 3 displej s rozlišením 1080 x 1920 px. Nabízí věrné a současně živé barvy, dobrou čitelnost na venkovním světle (i když ve srovnání s Galaxy S5 je výsledek o něco horší) a díky rozlišení samozřejmě i vysokou jemnost (441ppi). Osobně preferuji spíše takovéto podání před velmi sytými barvami u AMOLED obrazovek, to je však do značné míry subjektivní záležitost a s mnohými se v tomto ohledu neshodnu.

-

Za zmínku určitě stojí odolné krycí sklíčko Gorilla Glass 3, které zamezí drobným škrábancům a jeho pevnost oceníte také při pádu na zem. Samozřejmě nevydrží všechno, neměli byste ale po prvním menším pádu utíkat s rozbitým sklíčkem do servisu. Bezvadně funguje také čidlo automatické regulace jasu.

-

Výkonný hardware a perfektní zvuk

Jakožto vlajková loď výrobce One přináší ten nejlepší aktuálně dostupný hardware v čele s výkonným procesorem Qualcomm Snapdragon 801 a grafickým akcelerátorem Adreno 330, který doplňují 2 GB operační paměti RAM (po spuštění zbývá asi 900 MB). Mimo absolutně plynulý běh systému to má také za následek fakt, že přehrajete libovolné Full HD video a zahrajete si jakoukoliv hru i na nejvyšší grafické nastavení. Výkonu je opravdu dostatek s rezervou na několik let dopředu. To ostatně dokládají i výsledky z benchmarků, které jsme naměřili:

  • AnTuTu: 34 747 bodů
  • Quadrant Standart: 22 063 bodů
  • 3DMark (Ice Storm Unlimited): 20 446 bodů

V prodeji bude HTC One ve variantách s 16GB nebo 32GB úložištěm, výrobce ale vyslyšel hlasy uživatelů a oproti předchůdci neopomněl ani slot na microSD karty a to až do velikosti 128 GB. Chválíme! K testování jsme měli 16GB verzi, u které po prvním spuštění zbývalo 10,12 GB volných pro vaše data. Aplikace samozřejmě lze přesouvat na paměťovou kartu.

-- -

Stereoreproduktory na přední straně sice zvětšují již tak rozměrný telefon, zvuk z nich však nemá mezi telefony obdoby. Je příjemně vyvážený a dostatečně hlasitý. Basy jsou dostatečně výrazné, ale neomezují v projevu ani středy, ačkoliv s výškami už je to trochu slabší. Velmi slušná je i nejvyšší hlasitost, což se ostatně hodí také při vyzvánění, které jen tak nepřeslechnete. Nezaostává ani výstup do sluchátek, který potěšil vyváženým a čistým podáním zvuku.

- - -

Místo BeatsAudio tentokrát v nastavení naleznete položkou BoomSound, její aktivace má ale velmi podobné funkce jako u předchozí generace právě BeatsAudio. Basovou složku tak vytáhne výrazně nad ostatní a přidá na prostorovém efektu. Pro milovníky hudby je HTC One každopádně skvělou volbou.

Baterie a výdrž: S úspornými režimy dokáže zázraky

Zázraky se nekonají v oblasti výdrže baterie, nepřišlo ale ani zklamání. 2600mAh akumulátor podává přesně takové výsledky, jako byste očekávali. Při aktivnějším používání nepočítejte s výdrží delší, než jeden celý den, pokud se trochu uskromníte v otázce prohlížení internetu a jasu displeje, pak se dá celkem bez problémů dostat na dva dny výdrže, což už zní zajímavě. Stále se ale bavíme o hodnotách, které platí při vypnutí vestavěných režimů šetření baterie. Ty umí vypínat připojení při zhasnuté obrazovce, snižovat takt procesoru a aplikovat další úsporné kroky, které vedou k minimálnímu omezení při používání a současně co největší úspoře energie.

 

Úsporné režimy jsou dva. Jeden určený pro běžné používání a druhý pro situace, kdy nemáte energie nazbyt ale nabíječka je v nedohlednu. První jmenovaný sníží výkon CPU, jas obrazovky, vypne vibrační odezvu a při zhasnuté obrazovce omezuje data. „Režim extrémní úspory energie“ razantně omezí multitasking a aktivuje zjednodušené prostředí bez animací s možností spouštět pouze základní funkce, jako telefon, zprávy nebo e-mail. Dle slov výrobce by měl zajistit 15 hodin na přijmu při stavu baterie 5 %. Toto tvrzení sice bude od pravdy daleko, život telefonu ale při nízkém nabití dokáže prodloužit velmi výrazně.

 

Provedli jsme také standardizovaný test zahrnující přehrávání HD videa ve smyčce s vyjmutou SIM kartou, zapnutou WiFi a synchronizací, maximálním jasem a zvukem do sluchátek. HTC se odporoučelo po 8 hodinách a 37 minutách, což je velmi slušný výsledek, ačkoliv výdrž samotná je vcelku standardní.

Operační systém prostředí Sense 6.0: Ve znamení rychlosti

Výrobce hned v první řadě chválíme za to, že telefon uvádí na trh s nejaktuálnější verzí Android, tedy 4.4.2 „KitKat“. To rozhodně není u všech výrobců samozřejmostí a je dobře, že se mezi ně HTC v tomto případě neřadí. Čistý Android byste však rozpoznávali jen stěží, nadstavba HTC Sense ve verzi 6.0 jej totiž mění k nepoznání.

 

Oproti předcházejícímu Sense 5.0 (respektive 5.5) nepřichází „šestka“ s tak zásadními změnami v oblasti vzhledu (přechod mezi 4.0 a 5.0 byl v porovnání s tímto obrovský), avšak novinek je zde více, než by se na první pohled mohlo zdát. Proměnami po vizuální stránce prošly především systémové aplikace, které nyní vsází na bílou v kombinaci s prvky v nějaké kontrastní barvě (oranžové, modré, zelené…).

 

Zajímavým prvkem je notifikační lišta, jež svou barvu přizpůsobí aktuálně otevřené aplikaci – chameleon style. Ta je jinak klasického dvoustránkového uspořádání s upozorněními na jedné kartě a přepínači s různými informacemi o stavu zařízení na druhé.

 

Začít můžeme ještě předtím, než rozsvítíme obrazovku. Pokud telefon vezmete do ruky ve vertikální poloze, dvojitým poklepáním rozsvítíte displej, posunem doprava zařízení odemknete a opačným směrem se dostanete do čtečky BlinkFeed, ke které se vrátíme záhy. Co je škoda, že jej v aktivním stavu (po odemknutí) dvojitým poklepáním zase neuspíte, jako to uměl třeba LG G2. Na zamykací obrazovku lze také přidávat widgety, v nabídce jich v základu je však pouze pět. Jmenovitě jde o hodiny s počasím, zprávy, e-mail, kalendář a hlasovou schránku.

V základním nastavení je hlavní plocha první zleva, hned po nabídce BlinkFeed. Rozložení mřížky je 4×4, což je trochu škoda, vzhledem k velikosti a rozlišení displeje by klidně mohla být i 5×4, od řešení takového problému jsou tu ale alternativní launchery třetích stran. Maximální počet obrazovek je pět. Na dnešní dobu netypický je způsob pohybu v hlavní nabídce, který je vertikální. V úplně prvních verzích Androidu to takto bylo standardem, dnes se ale většina výrobců uchyluje k horizontálnímu procházení. Z nabídky aplikací se oproti předchozí verzi vytratily hodiny s počasím, což považujeme za rozumný krok. V základu také již není nastavena mřížka 3×4 s až směšně velkými ikonami.

 

Nakolik se prostředí Sense 6.0 nemusí líbit každému, odladěnost je opravdu příkladná. Za celou dobu testování jsme se nesetkali s jediným zásekem, zpomalenou animací a jedinkrát nám spadl internetový prohlížeč. Oproti Samsungu Galaxy S5 a jeho prostředí TouchWiz je systém na novém HTC One znatelně svižnější a jsme zvědaví na porovnání se Sony Xperia Z2. Kladně hodnotím i vzhledovou stránku, styl je skrze celé prostředí jednotný a je vidět, že si na nové verzi své nadstavby dalo HTC opravdu záležet.

BlinkFeed: Důležité novinky na hlavní obrazovce

Kapitolou sama pro sebe je jedněmi proklínaný, jinými milovaný BlinkFeed. Jedná se o samostatnou plochu, která navazuje na hlavní obrazovky, na které se ve čtvercových nebo obdélníkových náhledech zobrazují informace, zprávy nebo obrázky z vámi zvolených zdrojů. Ve výběru doporučovaných kanálů k odběru nechybí ani SmartMania.cz a my budeme rádi, když náš obsah v nabídce BlinkFeed budete sledovat. Kromě zpráv se vám mohou zobrazovat také statusy ze sociálních sítí, fotografie z galerie či nadcházející události z kalendáře.

 

Položky jsou možná až zbytečně velké, po stránce estetického dojmu však nelze vytknout opravdu nic. Škoda, že stejně jako u populárního Flipboardu nelze přidávat vlastní zdroje, využitelnost by se pak výrazně zvýšila. Navíc základní nabídka není zrovna nejrozsáhlejší. Tak či onak jsem si prohlížení pomocí BlinkFeedu oblíbil a pokud byste zaujali jiný postoj, používat jej nemusíte (správce ploch vám totiž umožní nastavit, která karta se má po stisknutí virtuálního tlačítka Domů nastavit jako výchozí – buď ta klasická s widgety a zástupci, nebo právě BlinkFeed).

 

Telefonování a zprávy

Žádnou revoluci nečekejte v aplikacích pro telefonování či zprávy. První jmenovaná je rozdělena do pěti záložek, konkrétně jde o výpis hovorů, číselník, oblíbené položky, všechny kontakty a skupiny. Výrobce vsadil na dobře vypadající kombinaci modré a bílé a přehlednost zaslouží podtrženou jedničku. Zprávy jsou tradičně rozděleny do konverzací, mazat je možné jednotlivé SMS i celé konverzace.

 

Klávesnice od HTC mi osobně vyhovovala a psal jsem od začátku takřka bez překlepů. Nechybí ani možnost psaní tahem, funguje více než skvěle. Kvalita zvuku během hovoru je výborná a na žádné nešvary si nestěžovala ani protistrana.

Organizace

Vestavěný kalendář nabídne vše, co byste od něj čekali. To znamená několik možností přehledu (měsíční, týdenní, denní, agenda), synchronizaci s účty Google a HTC, opakované události, upozornění s časovým předstihem a další funkce. Aplikace Hodiny pak umožní sledovat světový čas, používat stopky i časovač a také budík. Ten umožní odkládat o vámi zvolený čas, nastavit chování bočních tlačítek či upozornění pro každou upomínku zvlášť.

 

Bonusové aplikace

V telefonu se nachází početná skupina bonusových aplikací a některé z nich by byla škoda nezmínit. Televize vám umožní ovládat různé televize, set-top boxy a domácí kina pomocí infračerveného portu umístěného na horní hraně telefonu. Nenarazili jsme na televizi, kterou by bylo problém ovládat, naopak set-top box Connax i přes přítomnost značky v nabídce nereagoval.

Potěšila přítomnost aplikace FitBit, která obsahuje (mimochodem velmi přesný) krokoměr a další funkce zaznamenávající vaše (ne)úspěchy v hubnutí. Souběžně jsme otestovali ještě krokoměr na Lumii 1520, Samsungu Galaxy S5 a Galaxy S4, a všechny naměřené hodnoty jsme porovnali z hodnotami z klasického FitBit Flex náramku, a nový HTC One měřil naprosto nejpřesněji. Naopak zcela mimo byla Lumia 1520, která ukazovala velmi nadhodnocené výsledky.

 

Car nabídne zvětšené ovládací prvky aby vás telefon v případě nutnosti s ním manipulovat během řízení co nejméně rozptyloval. V nabídce se nachází také položka s krásným názvem Klikyháky. Ta umožní zapisovat různé poznámky a kresby v rozličných stylech a následně je sdílet či synchronizovat. Možností je zde vskutku spoustu od křídové tabule přes zaškrtávací seznamy až po různé sbírky fotografií. Výrobce tuto aplikaci nijak nezmiňuje a přitom ji považuji za velmi vydařenou.

 

K čemu slouží program Akcie je z názvu více než jasné a není třeba se o tom dále rozepisovat. Výrobce chválíme za přítomnost plnohodnotného kancelářského balíku Polaris Office 5, s nímž můžete soubory nejen číst, ale i upravovat. Na závěr musíme zmínit přítomnost tradiční aplikace Svítilna, která po spuštění aktivuje dvojici přisvětlovacích diod na zádi.

 

Multimédia

Hudební přehrávač prošel oproti tomu ze Sense 5.x zásadní proměnou a z tmavých barev se převlékl do světlých. Funkčně zůstává na velmi podobné úrovni a pomineme-li chybějící ekvalizér, není mu příliš co vytknout. Hudbu lze řadit pomocí ID3 tagů, na rozdělení dle složek v úložišti se bohužel zapomnělo. U widgetů v notifikační liště, na ploše či zamykací obrazovce se okolo tlačítka pro pozastavení přehrávání obkresluje kružnice naznačující jak daleko v dané skladbě jsme. Praktické.

Galerie pro prohlížení fotografií zůstává u stejného stylu jako přehrávač hudby. Obrázky je možné prohlížet podle složky a data či místa pořízení. Nechybí ani editor fotografií, tomu se ale podrobněji věnujeme až v kapitole o fotoaparátu.

 

Přehrávač videa si bez potíží poradí s Full HD rozlišením, titulky přiložené k filmu ovšem nezobrazí a proto doporučujeme sáhnout po některé z alternativ z Obchodu Play, třeba osvědčeném MX Player.

Konektivita, prohlížení internetu

Tchajwanský výrobce v oblasti konektivity neponechal nic náhodě a tak se setkáváme doslova s „plnou náloží“. Samozřejmostí je tak Wi-Fi (s výbornou citlivostí), Bluetooth 4.0 a GPS i Glonass. Fixace je okamžitá a k navigování poslouží HTC One výborně. Mimo tyto vcelku standardní položky nechybí ani NFC a LTE. To už jsme měli možnost vyzkoušet v praxi a rychlost načítání je opravdu blesková. Celkově tak z hlediska konektivity nemůžeme vytknout zhola nic, v této cenové kategorii bychom ale jiný výsledek ani neočekávali.

 

Prohlížení internetu je na velkém a jemném displeji velmi pohodlné a vzhledem k výkonnému hardwaru plynulé za každých okolností. K dispozici jsou dva prohlížeče, jeden od HTC a k němu ještě Google Chrome. Oba jsou vzhledem k výkonnému hardwaru naprosto plynulé (drobné zádrhely u Google Chrome můžete vyřešit tímto jednoduchým trikem) a když k tomu přidáte podporu sítí LTE, pak opravdu nelze mít jakékoliv výhrady.

 

Fotoaparát a video: Plný nápadů, přesto zklamal

Poněkud nepochopitelným krokem ze strany HTC je zhoršení parametrů fotoaparátu, které spočívá v odebrání optické stabilizace (OIS). Jinak se jedná o totožný snímač s rozlišením 4 Mpx.

Výrobce je nazývá ultrapixely a celá „technologie“ spočívá v tom, že na čipu o standardní velikosti je umístěno méně pixelů, které tak mají větší velikost. Tím se sice zmenší rozlišení fotografie, ale větší pixely zachytí více dopadajícího světla (údajně až o 300 %) a výsledkem budou kvalitnější fotografie, zejména za zhoršených světelných podmínek. Tak by to tedy alespoň mělo být podle HTC, realita je ale trochu jiná.

- - -

- - -

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Přítomen je ještě druhý fotoaparát zaznamenávající scénu z trochu jiného úhlu a s různými ostřícími vzdálenostmi, díky čemuž můžete snímky následně přeostřovat nebo je naklánět. Druhý objektiv tedy zjednodušeně můžeme označit jako „čidlo hloubky ostrosti.“

- - -

- - -

Jeho umístění není úplně vhodné, jelikož při klasickém držení si jej často zakryjete levou rukou (na což vás upozorní i samotná aplikace pro focení). Výrobce také musíme pokárat za absenci hardwarové spouště. To je sice jev poměrně častý, minimálně u vlajkové lodě ale rozhodně ne nutný.

- - -

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Za denního světla se dočkáte obstojného barevného podání a ostrost se drží na slušné úrovni, ve chvíli kdy vejdete do nějakého tmavšího interiéru nebo se začne stmívat, tak se připravte na koňskou dávku šumu a zhoršení veškerých parametrů. Propagované schopnosti za horšího světla se tak nekonají a je třeba si připomínat, že máme v ruce stále jen telefon. Co musíme pochválit, je bleskové přeostřování.

- - -

- - -

 - - -

Za zmínku stojí dvě diody, jedna teplejší a druhá studenější – při focení software vyhodnocuje okolní podmínky a snaží se nastavit ideální kombinaci. Sečteno a podtrženo: od fotoaparátu jsme rozhodně čekali více a výsledky za horšího světla a tmy jsou hodně podprůměrné. Za dobrého světla telefon ale nefotí vůbec špatně a snese srovnání se Samsungem Galaxy S5 či LG G2.

Ukázka záznamu za denního světla

Ukázka záznamu v noci

U videa je situace obdobná. Obrazová kvalita Full HD záznamu při 30 FPS je na obstojné úrovni, byť se zhoršujícími se světelnými podmínkami opět přichází šum a horší ostrost. Nabízejí se ještě další režimy – slow motion video (maximálně v HD rozlišení a bez zvukové stopy), Fast Full HD s 60 FPS a HDR video. V případě posledního jmenovaného režimu ale nečekejte žádnou extra kvalitu, na téhle funkci by HTC ještě mělo zapracovat.

Slow motion video pořízené HTC One (M8)

HDR video

Překvapila nás slušná kvalita zvuku, HTC One si bez problémů poradí i s nahráváním koncertu a zvuk bude poslouchatelný. I my v redakci jsme provedli malý test, kdy jsme s HTC One (M8), Galaxy S5, Galaxy S4 a Lumií 1020 nahrávali smyčku s výraznou basovou linkou (vždy se stejnou hlasitostí). Výsledek si máte možnost poslechnout v přiloženém videu.

Široké možnosti nastavení efektů, postprocessing

HTC si hodně vyhrálo s prostředím fotoaparátu. Základních šest možností nastavení činí Fotoaparát, Video, fotoaparát Zoe (krátká, několikavteřinová videa, přesněji pohyblivé fotografie), autoportét (přední fotoaparát s nastavením pro co nejlepší „selfie“), duální snímání (přední i zadní fotoaparát) a položka 360° umožňující z jednoho bodu zachytit třistašedesátistupňový snímek (prohlédněte si ukázku v exteriéru a interiéru).


360stupňové fotografie

K dispozici je spousta režimů focení: od panorama, přes HDR až po manuální režim. Můžete si tak dle své vůle nastavit čas závěrky, ISO (škoda, že je nejnižší hodnota až 200) a další parametry. Funkce fotoaparátu jsou tak opravdu široké a o to větší škoda je, že výsledky nejsou nijak ohromující. Příjemné je, že na stisk tlačítka hlasitosti lze v aplikaci fotoaparát nadefinovat spoušť nebo zoomování.


Široké možnosti úprav (efekty, roční období, UFocus, 3D snímek, nálepky, barevné filtry, rámečky…)

Neméně rozsáhlý je editor fotografií. Velmi zajímavou položkou je zde UFocus, který umožní přeostřit dotykem prstu na již hotovém snímku. Často jsem se setkával s hláškou „Není k dispozici pro přiblížené fotografie“, ačkoliv jsem si žádného přibližování nebyl vědom, pravděpodobně je tím tak myšleno makro. Samotná změna ostrosti pak nefunguje zrovna na jedničku a téměř nikdy se mi nepodařilo mít zaostřeno přesně tam, kde bych chtěl, proto na tuto položku příliš nespoléhejte.

Podívejte se na přiložený snímek, kde najdete několik ukázek z jedné zdrojové fotografie. V některých případech software chybně vypočítá plochu objektu, na který chcete zaostřit a jeho kraje už jsou rozmazané. Krásně je to vidět třeba na keříku v popředí na 2. snímku vpravo. Na displeji ještě výsledek vypadá přijatelně, ale při zobrazení na ploše monitoru už jsou plně viditelné všechny nedostatky.

  

Zajímavá je i funkce „Dimension Plus“ umožňující naklápět fotografii hýbáním s telefonem. K dispozici je zde také mnoho filtrů, úpravy barev a také rámečky, možnosti editace jsou tak velmi široké a náruživí fotografové mají o zábavu postaráno.

Konkurence: Souboj Titánů

Proti HTC One se postaví především Samsung s modelem Galaxy S5 a Sony s Xperií Z2. Oba vedou v oblasti fotoaparátu a mají voděodolnou konstrukci (IP67). HTC kontruje především hliníkovým tělem (ačkoliv Sony by v kvalitě zpracování a materiálů strádat nemělo) a stereoreproduktory BoomSound, které nabídnou bezkonkurenční podání.

 -

Oproti S5 má také o něco svižnější prostředí, ačkoliv žádný ze jmenovaných vás vyloženě zdržovat nebude. V době psaní recenze jsme ještě model Xperia Z2 neměli k dispozici na test (vycházíme tedy pouze z prvních dojmů z Barcelony, kde byla novinka představena), proto zatím pořádně můžeme porovnávat pouze s Galaxy S5, jehož recenzi vám nabídneme v průběhu příštího týdne.


Samsung Galaxy S5

U Samsungu se sice je potřeba spokojit s výhradním použitím plastů, příjemně se to ale odrazilo na hmotnosti a rozměrech, které jsou oproti dvěma konkurentům přijatelnější. Rozhodovat bude také cena. Jak jsem zmiňoval v úvodu, 16GB verze modelu One by se měla prodávat za 17 490 Kč, Galaxy S5 je v oficiální distribuci o 1 000 Kč dražší. Xperia Z2 zatím pro český trh cenu stanovenou nemá, ale tipujeme, že bude stejná jako u Galaxy S5. Jakmile budeme mít v redakci Xperii Z2, připravíme pro vás podrobný srovnávací článek (s HTC One a Galaxy S5).


Sony Xperia Z2

Zajímavou alternativou může být také Nokia Lumia 1020 (recenze), a to především pro ty, kteří s telefonem rádi fotografují a nebo upřednostňují před Androidem Windows Phone 8. Ve většině parametrů za výše zmiňovanými high-endy zaostává, cena je ale o pár tisíc nižší a fotografické schopnosti jsou vskutku působivé. Škoda, že už nemáme červen, pak by se nám do srovnání skvěle hodila také nedávno představená Lumia 930, která nabízí špičkový hardware a 20Mpx PureView fotoaparát.


Nokia Lumia 1020

Závěrečné hodnocení

Tchajwanský výrobce zoufale potřebuje zlepšit své prodeje a úspěch nového One je pro něj tak velmi důležitý. Cestu si částečně komplikuje tím, že stejně jako předchůdce k některým věcem přistupuje jinak než ostatní (fotoaparát, některé prvky prostředí… HTC One má určitě potenciál v prodejích překonat veškeré předcházející modely výrobce, ten tomu ale musí dopomoci vhodnou propagací a naceněním, přičemž ani u jednoho si nejsem u HTC úplně jistý.

HTC nám ani tentokrát nepřineslo dokonalý telefon a dopustilo se několika prohřešků, přesto však můžeme s klidným svědomím prohlásit, že nové One je skvělý smartphone a pokud chcete naprostou špičku současné nabídky, měl by být jedním z vašich horkých kandidátů. Zaujmout vás může především jedním z nejlepších displejů, co jsou aktuálně k dostání, špičkovou hardwarovou výbavou či skvěle optimalizovaným a použitelným prostředím Sense 6.0.

-

Klíčový bude pro mnohé také elegantní vzhled doplněný o naprosto perfektní hliníkovou konstrukci, ačkoliv rozměry a hmotnost se zde již poměrně znatelně podepsaly na nepatrně horší ergonomii. Chválíme výrobce, že vyslyšel prosby zákazníků a neopomněl slot na microSD karty, nanoSIM si ale mohl odpustit. Asi největší výtka směřuje k fotoaparátu, který se svým konkurentům zkrátka nemůže rovnat a na tuto oblast by se HTC rozhodně mělo při vývoji další vlajkové lodi soustředit.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku