TOPlist

Recenze Dice+: Moderní hrací kostka 21. století

Pokud vám u digitálních verzí deskových her chybí klasická hrací kostka, Dice+ je řešením vašeho problému. Stačí ji propojit pomocí Bluetooth s vaším tabletem či chytrým telefonem a můžete se pustit do hraní.

Hrací kostka II. generace

Tradiční hrací kostka přežívá již několik století v takřka nezměněné podobě a přestože popularita klasických deskových her se snižuje na úkor her digitálních, nic nenasvědčuje tomu, že by se krychle s tečkami po stranách měla stát minulostí. Nyní však od našich polských sousedů přichází na trh speciální příslušenství s názvem Dice+, která by se s přimhouřením oka dala označit za novou generaci staré dobré hrací kostky.

Uvnitř je totiž několik senzorů včetně gyroskopu a Bluetooth (dual-mode 2.1 a 4.0). Čísla po stranách mohou být zobrazena až ve 256 milionech barvách či zcela zmizet. Po propojení s iPadem 3. generace a novějším nebo některým z tabletů či smartphonů s Androidem se stává hlavním ovládacím prvkem různých her stažitelných z obchodu (aplikace) Power Board Games. Má tento koncept šanci nahradit klasickou herní kostku nebo ho čeká ještě dlouhý vývoj?

Klady (+)

  • originalita
  • design
  • použitelnost v praxi
  • zpracování

Zápory (-)

  • vysoká cena
  • chudší nabídka her
  • kompatibilita

První seznámení

V kvádrové krabici od Dice+ se mimo samotnou kostku nachází také krátký microUSB kabel pro nabíjení, stručná příručka a jednoduché, ale dobře zpracované pouzdro. Vše včetně samotné Dice+ je laděno do modrobílých odstínů a z hlediska designu není co vytknout.

  

Šest bílých ploch na kostce umí zobrazovat jim přiřazená čísla v různých barvách, což je ve tmavých prostorech poměrně efektivní. Pod číslem jedna se nachází microUSB konektor pro dobíjení, avšak dostat se k němu je zejména poprvé téměř nadlidský úkol, při němž je potřeba dlouhých nehtů a pořádné síly. Jakmile si zvyknete, dá se s tím žít, ale než jsem se ke konektoru probojoval poprvé tak mi to nějakou tu chvíli trvalo. Jinak je ale kostka z konstrukčního hlediska bezchybná a určitě přežije i pády ze stolu při nevydařeném hodu.

Připojení kostky

K připojení Dice+ k vašemu tabletu budete mimo Bluetooth potřebovat také speciální aplikaci Power Board Games, kterou lze zdarma stáhnout na Google Play a v App Store. Spolu s ní se vám stáhne také pět základních her, přičemž z dalších přibližně dvaceti můžete vybírat v obchodě, který je součástí výše zmiňované aplikace.

  

Nabídka je tedy zatím velmi slabá, navíc více jak polovina z dvacítky dostupných her prozatím nese nálepku „Coming soon” (vyjde brzy). Jakmile je kostka připojena, čísla se rozsvítí zeleně a můžete se pustit do hry.

 

Ve stažené aplikaci naleznete také různé zajímavé informace, jako třeba kolik hodin jste strávili hraním, kolikrát jste hodili a nechybí ani údaj o tom, jak je nabitá vestavěná baterie. Je zde dokonce i sekce Achievementy, které dostáváte například za házení specifických čísel.

- -

Čas na hraní

První hrou je výborně provedený Backgamonn, tedy hra založená na přesouvání žetonů po poli známá taktéž pod českým názvem Vrhcáby. Chuchumba je určena zejména těm nejmenším a poslouží dobře k protrénování paměti. Úkolem je hledat sladkosti ve vagóncích vlaku a klíčem je si vždy pamatovat, kde jste naposledy skončili.

  
Zleva: Backgamonn, Chuchumba, Rainbow Jack

Titul Dice+ Heroes je potřeba nejprve stáhnout a nejvíce připomíná klasické Člověče, nezlob se. Rainbow Jack je hříčka pro dva soupeře, kteří mají za úkol naházet v několika řádcích hodnotu 21, přičemž hozená čísla mohou k součtu těch dříve zapsaných přičíst nebo odečíst. Vaše prsty řádně protáhne další hra s názvem Rumble Stumble, v níž musíte po hodu držet daný počet jedné barvy šestiúhelníků. Posledním předinstalovaným titulem je This Way Up, v němž postupujete do cíle a musíte cestou posbírat co nejvíce zvířat.

  
Zleva: Wings of Fire, Rumble Stumble, This Way Up

Pokud jste měli za to, že jedinou funkcí Dice+ je házení čísel, která následně automaticky pošle do hry, pak mi dovolte vyvést vás z omylu. Do drobného těla se vešel i gyroskop a tak můžete kostkou například ovládat bojové letadlo ve hře Wings of Fire. V případě Nexusu 7 první generace byla problémem poměrně dlouhá odezva, u výkonnějších zařízení by ale tento problém nastat neměl.

Některé z titulů jsou vcelku vydařené, nicméně nabídka v tuto chvíli příliš široká opravdu není a bude potřeba na ní ještě zapracovat. Nijak úchvatná není ani optimalizace – na tabletu se čtyřjádrovou Tegrou 3 neběžela úplně plynule ani samotná aplikace Power Board Games a některé hry (zejména Wings of Fire) nereagovaly příliš pohotově. Na stejném zařízení jsem přitom rozjel i náročné hry jako třeba GTA: Vice City.

Co se týče baterie, výrobce udává výdrž až 20 hodin a reálná hodnota je jen o málo nižší. Nabíjet tak nebudete příliš často a i v této oblasti si výrobce zaslouží pochvalu. Detekce hodů funguje dobře a málokdy se mi stalo, že kostka hod nezaregistrovala. S trochou zručnosti se dá i podvádět, v praxi toho ale většina z nás, doufejme, využívat nebude. Nutno dodat, že je potřeba házet na pevném povrchu, jelikož jen v takovém případě dokáže Dice+ hod rozpoznat. Pro hraní na měkkém povrchu jako je třeba postel je tak potřeba si vzít nějakou podložku, eventuálně házet na samotném tabletu.

Má to smysl?

Dice+ je zajímavým doplňkem, který má bezesporu velký potenciál, byť kvůli omezené nabídce her v tuto chvíli značně nevyužitý. To bych také viděl jako největší problém kostky, přičemž tím druhým je cena. Zařízení je to bezesporu zajímavé, nicméně 1100 Kč je vcelku dost a sympatičtější by byla částka poloviční.

Pokud vám však vyšší investice nevadí a vystačíte si prozatím s dosavadní nabídkou her, pak se jedná o zajímavý doplněk současně také o skvělý tip na dárek. Nezapomeňte však, že v případě Androidu je potřeba nějaký výkonnější smartphone/tablet, jelikož kvůli horší optimalizaci si na levném dvoujádru příliš nezahrajete. Na zařízeních se systémem iOS je svižnost lepší. Výrobce připravil seznam otestovaných zařízení, který ale zatím není příliš rozsáhlý, avšak výrobce postupně přidává podporu dalších zařízení.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku