TOPlist

Stephen Hawking komunikuje díky Intelu, text mu napovídá klávesnice SwiftKey

Pamatujete si, jak se letos v srpnu celebrity polévaly ledovou vodou, aby upozornily na nemoc zvanou Amyotrofická laterální skleróza (ALS)? Patrně nejznámější osobností, která tímto postižením nervové soustavy trpí, je teoretický fyzik Stephen Hawking.

   

Ten již dvacet let spolupracuje se společností Intel na vývoji systému, který mu umožní komunikovat s okolím pomocí pohybů lícních svalů, jejichž pohyb snímají infračervené snímače na jeho brýlích. Tyto pohyby jsou pak převáděny na text, přičemž Hawking tímto způsobem napsal několik knih. A díky převodníku na syntentický hlas dokáže fyzik pohybem lícních svalů také mluvit.

Nejnovější verze systému, který nese jméno ACAT (Assistive Context Aware Toolkit), využívá prediktivní klávesnice Swiftkey, která je známá majitelům chytrých telefonů s Androidem a nově i s iOS. Stephen Hawking (a nejen on) díky nejnovější verzi dokáže komunikovat až dvakrát rychleji, přičemž k vyjádření jednoho slova mu díky predikci postačí zadat jeho první pětinu. Systém se neomezuje pouze na psaní, Stephen Hawking jej využívá k prohlížení internetu a dalších běžných úkonů na počítači. 

   

Platforma od Intelu bude příští měsíc uvolněna zdarma, aby dala šanci i ostatním lidem s podobným postižením. Systém lze upravit i na jiné formy zadávání textu, například snímání očí, mrkání, dotyk apod. Celkově by z uvolnění platformy mohly těžit až 3 miliony lidí na celé planetě. 

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku