Domů » Bleskovky » Stephen Hawking komunikuje díky Intelu, text mu napovídá klávesnice SwiftKey

Stephen Hawking komunikuje díky Intelu, text mu napovídá klávesnice SwiftKey

Pamatujete si, jak se letos v srpnu celebrity polévaly ledovou vodou, aby upozornily na nemoc zvanou Amyotrofická laterální skleróza (ALS)? Patrně nejznámější osobností, která tímto postižením nervové soustavy trpí, je teoretický fyzik Stephen Hawking.

   

Ten již dvacet let spolupracuje se společností Intel na vývoji systému, který mu umožní komunikovat s okolím pomocí pohybů lícních svalů, jejichž pohyb snímají infračervené snímače na jeho brýlích. Tyto pohyby jsou pak převáděny na text, přičemž Hawking tímto způsobem napsal několik knih. A díky převodníku na syntentický hlas dokáže fyzik pohybem lícních svalů také mluvit.

Nejnovější verze systému, který nese jméno ACAT (Assistive Context Aware Toolkit), využívá prediktivní klávesnice Swiftkey, která je známá majitelům chytrých telefonů s Androidem a nově i s iOS. Stephen Hawking (a nejen on) díky nejnovější verzi dokáže komunikovat až dvakrát rychleji, přičemž k vyjádření jednoho slova mu díky predikci postačí zadat jeho první pětinu. Systém se neomezuje pouze na psaní, Stephen Hawking jej využívá k prohlížení internetu a dalších běžných úkonů na počítači. 

   

Platforma od Intelu bude příští měsíc uvolněna zdarma, aby dala šanci i ostatním lidem s podobným postižením. Systém lze upravit i na jiné formy zadávání textu, například snímání očí, mrkání, dotyk apod. Celkově by z uvolnění platformy mohly těžit až 3 miliony lidí na celé planetě. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  „Platforma od Intelu bude příští měsíc uvolněna zdarma, aby dala šanci i ostatním lidem s podobným postižením.“

  Moc pěkné :-)

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Čistě PR pro Intel ve které jaksi zanikne, že pan Hawking….

  -má peníze a slávu která mu umožňuje vyšší komfort života

  -pan Hawking byl v těžké fázi nemoci kdy slovo tablet a smartphon bylo scifi a PC umělo monochrom textový režim

  -pan Hawking nebo spíše vědecký svět má to štěstí že se dožil takového věku. Protože na tohle se umírá mnohem dříve.

  -Akce ledovou vodou (Ice Bucket Challenge) sice se virálně šířila po celém svete, ale jednalo se o čistě americkou záležitost. Lidem celosvětově nebo v EU to rozhodně nepomůže.

  Tedy PR hezké ostatním lidem to je ale „k ničemu“.

  • Pan Hawking by měl tedy zchudnout, dřív umřít a vůbec by měl bejt blbej jako průměrnej Čech.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Pan Hawking by hlavně měl mít nástupce a neřekl bych, že podobný genius se někde již byl objevil.

   Až odejde bude to pro vědecký svět velká ztráta která uznávám je pro spoustu lidí mimo jejich chápání.

   A s reklamou na intel a jednu z mnoha klávesnicí na tablety smartphony to nemá co společného.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).