Domů » Bleskovky » Zvuk vaší lebky by se v budoucnu mohl stát unikátním bezpečnostním prvkem, tvrdí vědci

Zvuk vaší lebky by se v budoucnu mohl stát unikátním bezpečnostním prvkem, tvrdí vědci

Čtečky otisků prstů jsou dnes v podstatě nutnou podmínkou vlajkových lodí a pomalu pronikají i do střední třídy. Skenery oční duhovky se prozatím příliš neuchytily, jejich vzestup ale může přijít později. Umíte si představit i další způsob, jak potvrdit svou totožnost? Co například skrze vaši lebku?

A_Google_Glass_wearer (Medium)

Na této metodě pracují výzkumníci univerzity ve Stuttgartu ve spojení s univerzitou v Saarlandu a Institutu Maxe Plancka v Německu. Koncept se jmenuje SkullConduct a ke svému fungování využívá vedení zvuku skrze lebku. Metoda je demonstrována v praxi například na Google Glass – malý reproduktor vyšle skrze lebku vteřinový záznam, jež pak zachytí mikrofon a systém vyhodnotí, zda se jedná o vlastníka, či nikoliv. To je možné díky tomu, že každá lebka má svou unikátní stavbu a frekvenci.

skull

U současné verze prototypu dosáhli výzkumníci 97% úspěšnosti, což je velmi slibné, nicméně stále je na čem pracovat. Překážky, na které může technologie narazit, jsou například hluk v pozadí, který znemožní přesné rozeznání frekvence, nebo i příbytek či úbytek váhy uživatele. Může se však jednat o zajímavý doplňkový způsob identifikace, kdy si nebudeme muset pamatovat hesla, protože všechna budeme mít v hlavě. Doslova.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

4 komentářů

  1. Petr (neregistrovaný)

    Tak to už je moc..otisk prstu, duhovka a teď tohle. Co bude příště?????

  2. Sali (neregistrovaný)

    Takže si rozbiji hlavu a už se nepřihlásím.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).