Zuckerberg chce utrácet za metaverse ve velkém, akcionáři jeho nadšení brzdí

Meta Zuck Connect 0

Ještě v říjnu loňského roku byl Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a generální ředitel nadřazené společnosti Meta, nadšený z myšlenky metaverse a příliš mu nevadilo, že půjde o dlouhodobý a především velmi nákladný projekt. Nyní se ovšem zdá, že ve své snaze o vytvoření robustního virtuálního světa bude muset zařadit nižší rychlostní stupeň. Po oznámení nedávných finančních výsledků a propadu ceny akcií v posledních měsících musel šéf Facebooku přehodnotit svou rétoriku.

„Meta zpomalí tempo u některých svých investic s ohledem na náš současný byznysový vývoj,“ řekl ve středu Zuckerberg během představování finančních výsledků za první kvartál letošního roku. Zisky Mety za první kvartál byly sice 7,5 miliardy dolarů (cca 156 miliard korun), avšak v meziročním srovnání se jedná o 21% propad. Obrat společnosti vzrostl o 7 procent na 27,9 miliard dolarů (cca 624 miliard korun), ovšem jedná se o nejnižší tempo růstu od doby, kdy firma vstoupila na burzu před více než dekádou.

metaverse kavarna
Vybudovat metaverse není jednoduché ani pro tak velkou společnost jako Meta

V praxi Zuckerberg stále vynakládá nemalé prostředky na budování zařízení i softwaru pro metaverse, který má podle některých potenciál být stejně velkou věcí jako internet. Divize Mety pro virtuální realitu zvaná Reality Labs, která stojí například za vývojem headsetu pro virtuální realitu Quest, zaměstnává přes 17 tisíc lidí a jen za poslední kvartál „spálila“ okolo 3 miliard dolarů (cca 67 miliard korun).Metaverse virtual reality vinicius amnx amano unsplashNepřehlédněte

Blíží se chvíle, kdy vyměníme mobily za brýle napojené na Metaverse?

Akcionáři ovšem nevidí takové utrácení rádi, obzvlášť v kontextu zpomalujícího se růstu a nižších zisků. Zuckerberg věří, že kopírování funkcí populárního TikToku zvrátí negativní trend a společnost znovu nakopne alespoň do doby, než Reality Labs uvede na trh první zařízení a software pro komplexní metaverse zážitek. Pokud se tak ovšem nestane, je pravděpodobné, že Meta bude muset škrtat výdaje na tento projekt.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku