Domů » Bleskovky » Ztráta Samsungu Qualcomm zabolí, možná bude muset oddělit Snapdragon divizi

Ztráta Samsungu Qualcomm zabolí, možná bude muset oddělit Snapdragon divizi

Americká společnost Qualcomm je u výrobců mobilních zařízení vnímána jako záruka kvality, a tak jsou její čipy hojně osazovány v celé škále smartphonů – od levných telefonů pro nenáročné uživatele, až po vlajkové lodě s maximálním výkonem.

Právě u vlajkových lodí Qualcomm škobrtl a svým procesorem Snapdragon 810, který se údajně přehříval, nepřesvědčil svého významného odběratele, Samsung. Ten nechtěl nechat nic náhodě, a tak jej ve svém vlajkovém modelu Galaxy S6 a S6 Edge pro jistotu nahradil svým Exynosem.

 

Tato záměna však pro Samsung neznamenala pouze vyřešení problému s přehříváním, ale také umožnila snížit výrobní náklady. Korejský výrobce totiž ušetřil jak na ceně křemíku, tak i na licenčních poplatcích Qualcommu; ty se pohybují mezi 2,5 – 5 % z konečné ceny zařízení.

Pro Qualcomm to však znamená velikou ztrátu, neboť od uvedení prvního telefonu řady Galaxy S v roce 2010 zaplatil Samsung americkému výrobci čipů přes 9 miliard dolarů (přes 230 miliard Kč) na licenčních poplatcích. Korejský výrobce navíc odhaduje, že modelu S6 se prodá až 70 milionů kusů, z těch tedy Qualcomm nedostane ani korunu. Ten však paradoxně vydělává více na licenčních a patentových poplatcích, než na samotném prodeji svých čipů.

 

Další hrozbou pro amerického výrobce je rostoucí konkurence, především v podobě MediaTeku, a pokud se Samsung rozhodne vyrábět si čipy i nadále sám, bude Qualcomm stát i proti němu. Jeden z klíčových investorů, vlastnící 4,4 milionu akcií americké firmy, Jana Partners již společnosti navrhl, aby rozdělila výrobu čipů a jejich licencování na dvě různá odvětví, a aby se orientovala především na licencování. Může se tedy stát, že Qualcomm bude muset v rámci boje o přežití na trhu oddělit svou divizi Snapdragon, a ta bude pomalu vytlačována z trhu. Další možností je snížení licenčních poplatků, to by mohlo opět zvýšit atraktivitu amerických procesorů a pomoci k opětovnému navázání spolupráce se Samsungem.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

15 komentářů

 1. Petas (neregistrovaný)

  krasna veta:

  Tato záměna však pro Samsung neznamenala pouze vyřešení problému s přehříváním, ale také umožnila snížit výrobní náklady.

  Exynos se prehriva podle vsech testu jeste vic nez snapdragon 810 :-D tak ted uz nevim cemu vlastne verit. Clovek aby se bal koupit mobil kdyz vsude jen lzou v recenzich

 2. Velda (neregistrovaný)

  Samsung vykonstruoval přehřívání Snapdragonu, aby pak z velkou pompou mohl použít vlastní Exynosy, ale škobrtl Qualcomm. :-)

  Nicméně jako článek do Blesku, vhodné!

  • Martin Alexandr

   Já třeba nevěděl že je qualcomm americká firma :D já měl za to že to je asiat :D

  • Popravdě řečeno jsem se taky domníval, že Qualcomm je z Asie… :D

  • coskoro bude, kedze firma pstrupne prestane vyrabat neio co ludi zaujima, ostava jej len podpisovat papiere s licenciami a nahrabat posledne peniazky, kym sa nerozpadne a neodkupi ju huavej samsung :D

 3. Já nechápu to neustálé brečení tady. SD810 je šrot, všichni to víme a přesto má spousta lidí nutnost ho hájit a tak dále. Exynos zatím podle všeho šlape dobře a je jenom dobře, že ho Samsung nasadil, protože takhle může celkově telefon ještě víc vyladit. Kdyby Qualcomm používal moderní technologické postupy při výrobě a produkoval kvalitu, určitě by nebyl důvod nepoužívat jeho čipy.

  • Velda (neregistrovaný)

   Tak Exynos šlape dobře, jen právě kvůli těm technologickým postupům. Když je ale Exynos tak dobrý, tak proč potřeboval Samsung nutnost vykonstruovat si nějakou vadu designu na S810? Hmm?

  • Martin Alexandr

   Já vám kluci nevim, ale já bych nejradši v telefonu viděl Intel inside, k těm mam největší důvěru. I když mam snapdragon S4+ a jako paráda na to jak je starej, a nevím čemu věřit u 810. ale pro Samsung j lepší použít vlastní čipy, stejně jako huawei, ten též používá vlastní ne? proč bych dával do svých mobilu cizí čipy, když mam výrobu vlastních?

  • Vykonstruovat? Ale dyť 810tka těmi problémy opravdu trpí. A výrobce to pak musí pošmelit aktualizací, když procesor jede na nižším taktu.

  • intel (neregistrovaný)

   Intel snad dosud nemá v jeho SoC ani integrovaný LTE modem.

  • Ascension (neregistrovaný)

   Co jsem četl MENTY tak Exynos zaostává v 3D grafice než 810tka.

  • MilanD (neregistrovaný)

   Ale pravděpodobně jenom proto, že nasadili hodně velké rozlišení na S6 (edge). Pokud by se to srovnávalo na fHD, asi by to bylo minimálně nastejno, ne-li lepší pro Exynos

 4. Ascension (neregistrovaný)

  Jinak sám LG chce vyrábět pro svůj tel vlastní procesor jeden vyrobil ale není výkonný.

  Takže Snapragon brzy zkrachuje. Už kvůli tomu že je už Samsung největší Firma na trhu ho nechce.

 5. No už přes týden mám LG G Flex 2 a o přehřívání tedy nemůže být z mého pohledu řeč. Pravda, továrně byl podtaktovaný na 1,5Ghz, ale minulou středu přišel update, který jádra opět odemkl na 2Ghz a přehřívání si nevšímám – při velké zátěži mi nexus 5 hřál tedy mnohem více :) otázka je taky používání, když spustím stahování, kopírování v totalcmd přes síť a nějaké fullHD video s extrémním bitrate tak je jasné, že se vytopí na nehorázná čísla :)

  Hlavně mě ale udivilo v článku, že firmu jako Qualcom (dle mého soudu velkou a silnou) může ohrozit odchod jednoho zákazníka, byť je to samsung. LG se podle mě začíná opět pomalu dostávat do hry, stejně tak HTC se začíná vzpamatovávat, to taky nejsou malí odběratelé, zvlášť když poslední dobou htc chrlí jeden lowned za druhým :)

  • Daniel (neregistrovaný)

   Musíš brát v potaz ze samsung je porad jednička v prodejích a koukni se kde je třeba HTC nebo LG a ještě důležitější podle mého je vzrůstající MT kterém už dodává čipy těmto výrobcům právě do uváděnych lowendu

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).