Domů » Bleskovky » ZTE Grand 3 je první smartphone se čtečkou oční duhovky

ZTE Grand 3 je první smartphone se čtečkou oční duhovky

Svoji novou vlajkovou loď na veletrhu MWC odhalila i společnost ZTE a i když se hardwarově nejedná o absolutní špičku, odnáší si ZTE Grand 3 jedno prvenství – namísto čtečky otisků prstů přináší technologii Eyeprint ID, která k verifikaci uživatele skenuje jeho oční duhovku.

  

K úspěšné verifikaci je zapotřebí naskenovat obě oči, díky čemuž má být tato metoda ještě spolehlivější než zmíněná čtečka otisků prstů. Skenování má na starosti čelní osmimegapixelový fotoaprát, což může znamenat problém při horším osvětlení, čočku totiž nedoprovází přisvětlovací LED dioda. V noci tak může mít uživatel problém dostat se ze zamykací obrazovky, případně nepotvrdí mobilní platbu. ZTE počítá s nasazením Eyeprint ID v každém dalším telefonu řady Grand.

  

Pojďme se ale podívat na samotný smartphone, jedná se o zařízení s 5,5″ Full HD displejem, čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 801 s taktem 2,5 GHz a 3 GB operační paměti. Vnitřní úložiště o kapacitě 16 je možné rozšířit paměťovou kartou, o pořizování snímků se kromě zmíněné selfie kamerky stará 16megapixelový fotoaparát doplněný o duální LED diodu.

  

Z bezdrátové konektivity nechybí podpora sítí LTE, bohužel prozatím pouze na čínských frekvencích. Baterie telefonu má kapacitu 3 100 mAh, operačním systémem je Android ve verzi 4.4 KitKat. Telefon se již prodává v Číně za 2999 CNY (11 800 Kč bez DPH), o jeho globální dostupnosti nemáme prozatím žádné informace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

 1. fore (neregistrovaný)

  Za 11 800 bez daně – jen v Číně docela narnost, navíc Android 4.4, to už je u nového telefonu na výsměch. Pár hlupáků si to určitě koupí… ale po roce už ani ZTE nebude vědět, že tenhle telefon existuje.

  • petrix (neregistrovaný)

   Po roce? Ten telefon sa nedožije jediného updatu FW. Ale neboj, do pol roka vydajú telefón s úplne rovnakým HW, pozmenia názov a hodia tam Lollipop. Tak to v ZTE chodí.

 2. loko (neregistrovaný)

  tak smysl by to skenovani melo snad s nejakou IR diodou, takhle to nebude fungovat pri mensim mnozstvi svetla, podobne jak detekce obliceje(nebo jeste hur)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).