Domů » Bleskovky » Zmenšování výrobních technologií zdaleka nekončí, obtíže prý začínají teprve při 5 nm procesu

Zmenšování výrobních technologií zdaleka nekončí, obtíže prý začínají teprve při 5 nm procesu

Konkurence na trhu s mikročipy se v poslední době rozbíhá na plné obrátky. Ať už se jedná o čipy do mobilních telefonů, nositelné elektroniky, nebo do elektroniky označované jako „Internet věcí,“ technologické společnosti se snaží co nejvíce zmenšit výrobní proces, aby došlo ke zvýšení efektivity a zároveň snížení spotřeby čipu.

Poté, co do hry vstoupil Samsung se svou pokročilou 14nm technologií a uzavřel kontrakty s Applem a Qualcommem, ostatní velcí hráči na trhu, jako například tchaj-wanská společnost TSMC, byli lehce upozaděni.

Zdokonalování výrobní technologie v podání Samsungu 

S vidinou návratu na vrchol vydala společnost TSMC oznámení, že se během roku 2016 chystá přejít na sériovou výrobu čipů 10 nm technologií. Není však sama, kdo má podobný pokrok v plánu. Samsung již úspěšně otestoval svůj 10nm FinFET proces a americký Intel se v příštím roce taktéž chystá přijít s čipy vyrobenými 10 nm technologií.

  

Zdokonalování výrobní technologie v podání Intelu

Na této velikosti se nejspíše nezdržíme příliš dlouho, neboť prezident Samsungu se již na konci února nechal slyšet, že dosažení 7 nm výrobního procesu není se současnou technologií až tak obtížné, překážky prý začínají na 5 nm. Je však pouze otázkou času, kdy se i tato omezení stanou minulostí. Vzhledem k velkým výzvám, které před výrobci stojí, bude zajímavé sledovat, kudy se trh mikročipů bude ubírat.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Diskuze k článku

  1. tomas (neregistrovaný)

    Lun keby tu technologiu implementovali aj do lowendow. Sice by mal frekvenciu nizsiu ale vyrobny proces by zabezpecil lepsi vykon a este lepsi uspornost takze by v rovnakom tele ako su teraz by vydrzali o polovicu alebo raz tak dlho

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).