Domů » Bleskovky » Zlaté čínské ručičky: Roboti Foxbot iPhony montovat nebudou, nejsou dostatečně přesní

Zlaté čínské ručičky: Roboti Foxbot iPhony montovat nebudou, nejsou dostatečně přesní

Ředitel společnosti Foxconn Terry Gou počítal v roce 2011 s tím, že na konci tohoto roku bude zautomatizovaná většina výroby, kterou jen v Číně aktuálně obstarává 1,2 milionu lidí.  Automatizaci měli obstarat roboti Foxbot, které společnost již dva roky testuje a ještě letos v létě se počítalo s jejich brzkým nasazením, například pro montáž telefonů a tabletů Apple. Pro tyto účely ale „Foxboti“ nenabízí požadovanou přesnost.

 

O problémech s Foxboty informoval čínský finanční server Jiemian, podle něj je první generace těchto robotů velmi velká a neohrabaná zejména proto, že má kořeny v automobilovém průmyslu. Zatímco Apple požaduje přesnost při montáži 0,02 mm, roboti jsou schopni dosáhnout přesnosti 0,05 mm. Z těchto důvodů nebudou tyto stroje nasazovány do montování iPhonů a iPadů, ale budou přeřazeny na jednodušší práce jako je dotahování šroubů, montování vnějších komponent a manipulace s většími kusy materiálu.

   

Ambiciózní plán ředitele Foxconu nasadit do konci letošního roku do akce milion Foxbotů selhal, potřebná technologie ještě není dostupná a k dosažení potřebné úrovně přesnosti je zapotřebí ještě alespoň jeden až dva roky vývoje. Na druhé generaci Foxbotů se údajně již pracuje, než se však dočkají otestování a nasazení do ostrého provozu, nemusí se čínští dělníci o svá místa bát.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  „Apple požaduje přesnost při montáži 0,02 mm, roboti jsou schopni dosáhnout přesnosti 0,05 mm.“

  Neverim ze ludia su schopny dosiahnut presnost aspon tych 0,05 mm. Cela sprava mi vyznieva ako „ticha posta“. Kym sa to dostalo k nam citatelom tak ta sprava nema zo skutocnostou takmer nic spolocne.

 2. pepek (neregistrovaný)

  jj já to říkám pořád..čínani ovládnou svět..jinak řečeno za pár let si každý koupíme svého číňanka,který zastane většinu prací a s minimálními náklady..:-)

  • Roman (neregistrovaný)

   Já bych spíš řekl, že to bude právě naopak. Za pár let si Číňan koupí Evropana, který pro něj bude dělat. Tak jak jim dříve za práci stačila hrstka rýže, v „garáži“ kolo, byteček 15 m2, tak za pár let (možná již brzy) zvýší svoje nároky. Jednoho krásného dne přijdou čínští majitelé továren do Evropy s nabídkou práce pro evropana a karty se otočí…

  • Rezza (neregistrovaný)

   Tak automatizace umozni mit vyrobu vsude, bez ohledu na naklady na pracovni silu. Tedy castecne da moznost vratit cast vyroby treba do Evropy a USA. Ale Cinani na to opravdu hodne tlaci a u nas to bude trvat delej. Protoze to preneseni prace zpet sem zase az tolik lidem nepomuze, kdyz u toho nebudou (az na operatory a lidi starajici se o to).

  • draon (neregistrovaný)

   ale pomůžeme, protože to zvedne hdp, přenese to tvorbu peněz do evropy atd, průmysl je základ ekonomiky

 3. A rakosnici nebudou mit co zrat :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).