ZenFone AR: speciál pro virtuální a rozšířenou realitu za 25 000 Kč

ASUS uvedl na český trh smartphone ZenFone AR (ZS571KL), který současně podporuje technologie virtuální (VR) a rozšířené (AR) reality, resp. platformy Daydream a Tango od firmy Google. Novinka nabízí 5,7” Super AMOLED displej s rozlišením WQHD, zadní 23Mpx fotoaparát a procesor Snapdragon 821 v kombinaci se 6 GB operační paměti. ZenFone AR se v České republice prodává v černé barevné variantě se 128 GB úložištěm za 24 990 Kč včetně DPH.

Čím se liší rozšířená realita od virtuální?

Google Tango je sada senzorů a softwaru pro rozšířenou realitu, která umožňuje pomocí smartphonu hrát AR hry, využívat další AR funkce jako navigaci v budovách či třeba virtuální navrhování interiéru a obecně dělat vše, co nějakým způsobem v reálném čase modifikuje obraz z kamer.
Google Daydream oproti tomu slouží více pro zábavu, protože dokáže s kompatibilními brýlemi nahradit VR headset pro hry či 3D filmy a jedná se tak spíše o dostupnou alternativu brýlí typu Oculus Rift.

ZenFone AR je dle výrobce údajně nejlehčí a nejtenčí zařízení s podporou Tango, což při nošení na hlavě není úplně na škodu.

Telefon podporuje i Google Daydream, brýle ovšem nejsou součástí balení.

Dostatek výkonu

Srdcem nového smartphonu je čtyřjádrový procesor Qualcomm MSM8996 PRO podpořený 6GB operační pamětí, což by mělo zajišťovat dostatek výkonu pro oba typy virtuální reality.
Za pozornost stojí i velký 5,7″ Super AMOLED displej s WQHD rozlišením, který zabírá 79 % přední strany telefonu. Displej chrání sklo Gorilla Glass 4 s oleofobní vrstvou. Uživatele často používající sluchátka pravděpodobně zaujme také podpora virtuálního 7.1 prostorového zvuku. Dnes již samozřejmostí je i duální mikrofon s redukcí šumu.

Vzhledem k tomu, že virtuální realita je poměrně značně náročná na výkon a tedy i výdrž telefonu, rychlé nabíjení v podobě Quick Charge 3.0 od Qualcommu nesmí chybět. Smartphone lze nabít během 39 minut z nuly na 60% kapacity.

Trojitá zadní kamera

ZenFone AR využívá systém ASUS TriCam skládající se ze tří zadních kamer – kamery sledující pohyb, kamery pro snímání hloubky a kamery PixelMaster 3.0 s rozlišením 23 Mpx, která slouží jako zdroj informací pro Tango. Integrovaný laserový snímač navíc počítá vzdálenost smartphonu od objektů, což dále rozšiřuje možnosti AR.

Fotoaparát by měl nabídnout slušný výkon i pro běžné focení – nechybí čtyřosá optická stabilizace obrazu, fázové laserové ostření pohybujících se objektů a manuální režim umožňující přizpůsobení veškerých parametrů. Zapomenout nesmíme ani na režim Super rozlišení, který dokáže automatickým složením více snímků vyprodukovat fotku až s rozlišením 92 Mpx.

Další výbava

Telefonu nechybí ani čtečka otisku prstů, Dual SIM, nebo slot na micro SD karty. Při navigaci v přírodě zase potěší, že výrobce kromě běžné GPS nabízí také GLONASS a BDSS.

V příslušenství najdeme sluchátka ZenEar S, USB-C kabel, redukci z USB-C na klasické USB-A, průhledné pouzdro, nabíječku a čočky. Krabičku lze totiž proměnit na Google Cardboard, do něhož právě jen vložíte přiložené čočky.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku