Domů » Bleskovky » Zen Mode od OnePlus: nový pomocník na cestu z digitální závislosti

Zen Mode od OnePlus: nový pomocník na cestu z digitální závislosti

Počítače, tablety a hlavně smartphony nám ukusují čím dál více cenného času. Z tohoto důvodu se v posledních verzích Androidu a iOS nacházejí pomůcky, které dají uživateli ucelený přehled o tom, jak zařízení využívá, a zda by nemohl čas s ním strávený omezit. Prvním krokem z každé závislosti je totiž obvykle uvědomění.

20 minut zenového klidu

V tomto týdnu představený smartphone OnePlus 7 Pro nad rámec těchto statistik přináší funkci Zen Mode, která se snaží se závislostí uživatele bojovat aktivně. Jak Zen Mode funguje? Jedná se o funkci nerušit na steroidech. Jakmile ji spustíte, v následujících 20 minutách se váš telefon stane „hloupým“ a umožní vám pouze přijímat hovory a fotit. Žádné sociální sítě, žádný internet, a hlavně žádné notifikace z aplikací. Vtipné je, že telefon je po dobu těch 20 minut skutečně zablokovaný, předčasné ukončení Zen Mode není možné, údajně ani restartem telefonu. Častí uživatelé zenového klidu si mohou tuto funkci nastavit do panelu rychlých přepínačů ve stahovací roletce.

Zen Mode lze použít i několikrát za den, ideální příležitost se nabízí hned po probuzení, kdy můžete čerpat energii z ranního slunce a snídaně namísto civění do obrazovky. Potěšující je, že Zen Mode nebude omezen pouze na OnePlus 7 Pro, ale později v rámci aktualizace dorazí i na modely OnePlus 6 a 6T. Je možné, že se u OnePlus inspirují i další výrobci smartphonů a přidají tuto funkci i do svých zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Není to špatné pro vyslovené závisláky, ale zvládnu sám.
  Že sociálních sítí tedy FB jsem před dvěma měsíci vypadl, Twitter aktivní ale nepoužívám, pouze k komunikaci s firmou kolegy přáteli a rodinou WhatsApp.
  Občas si přečtu něco na Google Zprávy nebo jiné, sem tam weby podobné SM a další převážně technika vesmír příroda atp.
  V práci jsem většinu dne za volantem a data vypínám nebo jde telefon do tichého režimu, když je chvíle kouknu co je nového ale vesměs se to dozvím v rádiu takže jen občas.

 2. Musím přiznat, že telefon jsem v minulosti používal hodně (řekněme v letech 2013-2017?), hlavně na škole na hraní, internet, sociální sítě apod. V poslední době ho nepoužívám skoro vůbec, buď je trvale v kapse nebo položený na stole.
  Dříve jsem rád hrával hry (dnes je prakticky herní průmysl na mobilech naprosto v kopru díky pay to win modelu), bavilo mě sledovat přátele na instagramu, ten je do dnes vcelku fajn, ale opravdu je v pořádku, že za každým jedním příspěvkem vidím reklamu? Většinou to po třech fotkách vzdám. Facebook je prakticky mrtvola, tam jsem smazal všechno a držím ho jen kvůli messengeru, kde mi občas někdo napíše. Twitter býval zábavný, ale už jsem ho taky smazal. Nechápu, co na tom telefonu ti lidi můžou dělat, protože ať si vezmeme jakékoliv odvětví, které mohou vytvářet závislost na telefonu (např ty hry, sociální sítě, kvalita webů), tak všechno šlo naprosto do kopru.
  Naprostou většinu svých aktivit jsem přesunul na Surface Pro 6 – práce, filmy, seriály, web řeším na tom a dotykovou placku (S9) mám prakticky jen na hovory, sms, dvě chatovací aplikace a kvůli kvalitě fotek.

  • Jo pay to Win je síla… Mám v mobilu jen pár logických her tetris, bubble, solitaire sokoban, prostě tento styl a cpe se to všude.
   Třeba u bubble jsem nenašel jedinou kterou bych si koupil a víc netřeba, ale tak hrají poctivě nebo občas zhlédni reklamu k získání nějaké té výhody.
   Pokud jde o filmy a hudbu, filmy občas o přestávkách nějaký dokument a hudbu na mobilu prakticky vůbec s výjimkou mluveného slova sem tam.
   Tohle venku v práci nebo kdekoliv jinde minimálně a většinou pouze doma na 50″ TV z Flash či HDD a hudbu či mluvené slovo na věži, to ve volnu a před spaním.

  • Já používám mobil k přístupu k webu, pokud nejsem u PC v práci. Messenger, WhatsApp, Instagram, pro kontakt s lidmi. Facebook občas hlavně kvůli některých informací. Navigace, mapy.cz pro turistiku a jízdu s kole,sportstracker, hudební přehrávač při běhu, fotoaparát a videokamera. Dálkový ovladač, budík, kalkulačku poznámky, kalendář, samozřejmě bankovní aplikace a placení mobilem přes NFC. Maily a kopu dalších aplikací, které použiji několikrát do týdne. Scanner dokumentů. A přenos dat. Prostě všestranný pomocník.

  • No pravda, mapy občas také když hledám kontakt na firmu kterou neznám, a rovnou i navigaci když garmin náhodou neví, stává se to ale výjimečně, v tomhle jsou on line mapy od kohokoliv k nezaplacení, v mém případě výhradně Google.
   Jinak notebook doma zapínám tak obden po večerech prakticky vše vyřídím z mobilu, web, maily atp.
   Dosť jsme si oblíbil whats App z MS Store, mobil i NTB musí být na stejné wifi samo a první spárování přes qr code je hračka

  • FB lze úplně deaktivovat a Messenger nechat aktivní se všemi kontakty z FB. Sám to tak mám.

  • Jo toto je možné, stejně tak lze co říkal známý založit pouze chat tedy messenger snad na telefonní číslo.
   Ano jedno z toho jsme neudělal a používám výhradně WhatsApp být je firma snad od roku 2014 pod křídly FB Inc.
   Když jsem pretwhl pár lidí, pár známých pak ještě našel, net sólo mě to že v tom má fb prad prsty, ale WA je po messengeru nejrozšířenější a už vidím jak bych někoho lámal na ruský telegram, či viber nebo Skype.

  • Omluva nečtu to po sobě pořádně sakra…
   net sólo=netěšilo

  • Píšeš jako prase každý den. Trochu to po sobě čti, protože luštit tuhle hrůzu fakt nebudu.

  • Ano to je pravda, omluvil jsem se a luštit tě to fakt nenutím, pěkný večer.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).