Domů » Bleskovky » Zemřel Clive Sinclair, vynálezce revolučního počítače ZX Spectrum

Zemřel Clive Sinclair, vynálezce revolučního počítače ZX Spectrum

Jen málokomu se povedlo zapsat se do dějin osobních počítačů tak výrazně jako britskému vynálezci Clive Sinclairovi. Ten byl znám především jako tvůrce osobního počítače Sinclair ZX Spectrum, nicméně na svém kontě měl například také kapesní televizi TV80, digitální hodinky Black Watch s „technologií integrovaného obvodu“, či dokonce elektrické vozidlo Sinclair C5.

Sinclair600pix
Clive Sinclair

Sinclair se narodil roku 1940 v anglickém městě Richmond. Lásku k technologiím měl v krvi – jeho otec i děda byli inženýři. Už na základní škole vynikal v matematice a fyzice a studoval například na škole St George’s College. Místo pokračování studií na vysoké škole se v osmnácti rozhodl začít podnikat, konkrétně prodával miniaturní elektronické soupravy.

Proslavil ho legendární počítač ZX Spectrum

Jeho největším úspěchem byl bezesporu osobní počítač ZX Spectrum z roku 1982. Jeho předností byla podpora barevných displejů a 16 kB RAM, v pozdějších verzích pak 128 kB RAM a zabudovaná disketová mechanika.

sinclair zx spectrum unsplash
ZX Spectrum patřilo k jeho nejslavnějším vynálezům

Ve Velké Británii se jednalo o jeden z nejlépe prodávaných mikropočítačů, kterého se celosvětově prodalo okolo 5 milionů kusů. Svou oblibu si našel především u hráčů, kteří jistě pamatují tituly jako Head Over Heels, Jet Set Willy či Skool Daze.

50 Games That Defined The ZX SPECTRUM 1982-1991

I přes jeho lásku k technice a udělení rytířského titulu v roce 1983 se jí nikdy nenechal plně pohltit. Například internet a e-maily považoval za „otravné“, a proto je nepoužíval. „Byly to myšlenky a výzvy, které považoval za zajímavé,“ řekla Sinclairova dcera Belinda v rozhovoru pro The Guardian. „Když přišel s nějakým nápadem, nemělo podle něj smysl se ptát lidí, jestli to chtějí či nikoli, protože si to neumějí představit,“ dodala Belinda.

Clive Sinclair, vynálezce jednoho z prvních osobních počítačů Sinclair ZX Spectrum, zemřel minulý čtvrtek na rakovinu ve věku 81 let.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

10 komentářů

 1. Jak vynalezce? Snad konstrukter, ne? Jo to jsou ty provokativni titulky….

 2. Neplete si to trochu? Co si tak pamatuju, tak Spectrum nemelo ani display, ani disketovku… Hry jsme nahravali z dvojcete a na nem i kopirovali… Celej ten clanek je trochu divnej…

  • Michael Chrobok

   Dobrý den,

   omlouvám se za chybu v překladu, jde samozřejmě o podporu pro barevné displeje. ZX Spectrum +3 z roku 1987 mělo zabudovanou disketovou mechaniku.

  • Originální ZX Spectrum od Cliva Sinclaira zabudovanou disketovou mechaniku ani kazeťák nemělo, Sinclair sázel na svůj microdrive. Oboje získalo až po odkupu značky Amstradem (po neúspěchu Sinclair QL a utopení většiny peněz v C5), pod jehož vlastnictvím vznikly Spectra +2, +2A a +3, které podědily kazeťák a 3″ (nejde o překlep) mechaniku z řady Amstrad CPC.

 3. Koho by doba 8bitových „bláznů“ zajímala, nebo si chtěl zavzpomínat na nekonečné třenice mez Spectristy a Ataristy, doporučím články a knížku Pavla Tronnera Mikropočítačová revoluce. A nebo se podívejte na Micro Men ([odkaz]), který popisuje tuto dobu ve Velké Británii a mj. vznik ARMu :)

  • Netřeba knížky. Stále si to pamatuji.

  • Ačkoli pamatuju, knížku jsem koupil. Chtěl jsem podpořit autora, protože jeho články jsou fajn, a rád jsem si při čtení zavzpomínal a seznámil se i se světy, které jsem osobně nepotkal. Takový Archimedes jsem v životě neviděl.

 4. @Linek:
  Zato Vase problemy bych rozhodne mit nechtel. Radsi ani nechci domyslet, co vsechno muze byt pro cloveka, ktery nevnima rozdil mezi vynalezcem a konstrukterem problemem… Rekl byste, ze Enzo Ferrari vynalezl auta Ferrari?

 5. Přesně
  Hned mě ten titulek tahal za oči – „vynálezce“

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).