Domů » Bleskovky » Zelený robot za minimum: Google představil levnou platformu Android One

Zelený robot za minimum: Google představil levnou platformu Android One

Na konferenci I/O v červnu zaznělo, že se Google chystá zaútočit na rozvojové trhy s novou referenční platformou Android One, která umožní stavět výrobcům mobilních telefonů levná zařízení s prakticky určenými hardwarovými parametry. První tři vlaštovky vzešly od indických výrobců Karbonn, Micromax a Spice, v budocnu však budou dostupná levná zařízení od více výrobců. Díky tomu, že na telefonech bude předinstalován čistý Android, o jehož aktualizace se bude starat sám Google, dá se s trochou nadsázky říci, že se jedná o telefony Nexus pro chudé.

  

První zařízení se jmenují Karbonn Sparkle V, Micromax Canvas A1 a Spice Dream UNO. Všechny tři modely díky referenčnímu návrhu Google pojí shodná hardwarová výbava zahrnující 4,5“ IPS displej s rozlišením 854 × 480, přičemž spodní řada pixelů je určena pro softwarová tlačítka. Srdcem všech tří modelů je čip MediaTek MT6582 se čtyřmi jádry Cortex-A7 taktovanými na 1,3 GHz a grafickým čipem Mali 400 MP2. Operační paměť má kapacitu 1 GB, uživatelská paměť 4 GB s možností jejího rozšíření paměťovou kartou. 


Zadní fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, čelní kamerka 2 Mpx. Referenční platforma Google rovněž nabízí podporu dual SIM, čehož všechny tři modely využívají. Baterie má kapacitu 1 700 mAh, operačním systémem je Android ve verzi 4.4.4 KitKat. Ten nabízí oproti tradičnímu KitKatu jednu velmi příjemnou vlastnost – umí ukládat videa z YouTube do mezipaměti pro pozdější přehrání. Po prvních šest měsíců navíc budou mít zákazníci operátora Airtel k datovému tarifu navíc 200 MB na stahování aplikací z Google Play Store a aktualizací systému.  

   

Výrobci telefonů mají možnost odlišit se od konkurence designem, tloušťkou zařízení, použitými materiály nebo příslušenstvím (paměťová karta, sluchátka apod.). Rozdíly mezi prvními třemi modely jsou však minimální, jak v designu, tak v ceně – nejlevnější stojí 6 299 INR (2 200 Kč), nejdražší 6 499 INR (2 300 Kč). Mezi partnery, kteří budou na platformě Android One stavět svá zařízení, jsou Acer, Alcatel OneTouch, ASUS, HTC, Intex, Lava, Lenovo, Panasonic, Xolo a Qualcomm.

  

První zemí, která bude prodávat telefony Android One je Indie, do konce letošního roku se k nim má přidat Indonésie, Bangladéš, Nepál, Pákistán a Srí Lanka. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
smisekCZ
Anonym
smisekCZ

A vyspělé ekonomiky budou kupovat buď hrůzy s nástavbami (čest výjimkám) bez pořádné podpory nebo drahé Nexusy.

fuck (neregistrovaný)
Anonym
fuck (neregistrovaný)

drahe Nexusy? WTF? vo „vyspelych krajinach“ si Nexus kupis cez Google Play

Johnnny
Anonym
Johnnny

Novy Nexus 6 ti pripada lacny ?

animexx (neregistrovaný)
Anonym
animexx (neregistrovaný)

Android One? Really?

albru123
Anonym
albru123

Vážně má být v posledním odstavci napsáno: „… na platformě Android Wear …“?

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Nemá, ale zvyk je železná košile :) Díky za upozornění, opraveno