Domů » Bleskovky » Zelený robot za minimum: Google představil levnou platformu Android One

Zelený robot za minimum: Google představil levnou platformu Android One

Na konferenci I/O v červnu zaznělo, že se Google chystá zaútočit na rozvojové trhy s novou referenční platformou Android One, která umožní stavět výrobcům mobilních telefonů levná zařízení s prakticky určenými hardwarovými parametry. První tři vlaštovky vzešly od indických výrobců Karbonn, Micromax a Spice, v budocnu však budou dostupná levná zařízení od více výrobců. Díky tomu, že na telefonech bude předinstalován čistý Android, o jehož aktualizace se bude starat sám Google, dá se s trochou nadsázky říci, že se jedná o telefony Nexus pro chudé.

  

První zařízení se jmenují Karbonn Sparkle V, Micromax Canvas A1 a Spice Dream UNO. Všechny tři modely díky referenčnímu návrhu Google pojí shodná hardwarová výbava zahrnující 4,5“ IPS displej s rozlišením 854 × 480, přičemž spodní řada pixelů je určena pro softwarová tlačítka. Srdcem všech tří modelů je čip MediaTek MT6582 se čtyřmi jádry Cortex-A7 taktovanými na 1,3 GHz a grafickým čipem Mali 400 MP2. Operační paměť má kapacitu 1 GB, uživatelská paměť 4 GB s možností jejího rozšíření paměťovou kartou. 

Zadní fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, čelní kamerka 2 Mpx. Referenční platforma Google rovněž nabízí podporu dual SIM, čehož všechny tři modely využívají. Baterie má kapacitu 1 700 mAh, operačním systémem je Android ve verzi 4.4.4 KitKat. Ten nabízí oproti tradičnímu KitKatu jednu velmi příjemnou vlastnost – umí ukládat videa z YouTube do mezipaměti pro pozdější přehrání. Po prvních šest měsíců navíc budou mít zákazníci operátora Airtel k datovému tarifu navíc 200 MB na stahování aplikací z Google Play Store a aktualizací systému.  

   

Výrobci telefonů mají možnost odlišit se od konkurence designem, tloušťkou zařízení, použitými materiály nebo příslušenstvím (paměťová karta, sluchátka apod.). Rozdíly mezi prvními třemi modely jsou však minimální, jak v designu, tak v ceně – nejlevnější stojí 6 299 INR (2 200 Kč), nejdražší 6 499 INR (2 300 Kč). Mezi partnery, kteří budou na platformě Android One stavět svá zařízení, jsou Acer, Alcatel OneTouch, ASUS, HTC, Intex, Lava, Lenovo, Panasonic, Xolo a Qualcomm.

  

První zemí, která bude prodávat telefony Android One je Indie, do konce letošního roku se k nim má přidat Indonésie, Bangladéš, Nepál, Pákistán a Srí Lanka. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments