Domů » Bleskovky » Zbavte se telefonů Xiaomi a nové nekupujte, apeluje Litva na občany

Zbavte se telefonů Xiaomi a nové nekupujte, apeluje Litva na občany

Čínský smartphonový gigant Xiaomi se stal trnem v oku litevské vládě. Tamní ministerstvo obrany doporučilo svým občanům, aby se vyhnuli nákupu chytrých telefonů od čínských výrobců a v ideálním případě se zbavili těch, které již vlastní. K této výzvě dohnalo litevské ministerstvo obrany nové zjištění, které se týká zabudovaných cenzurních nástrojů.

jumpstory litva lithuania vilnius
Litevské ministerstvo obrany varuje své občany před čínskými smartphony

Ve zprávě Národního centra kybernetické bezpečnosti, které spadá pod litevské ministerstvo obrany, mají vlajkové modely čínského výrobce Xiaomi zabudované cenzurní mechanismy, které rozpoznají více než 400 klíčových slov a frází, jako například „svobodný Tibet“, „ať žije nezávislý Tchaj-wan“ či „demokratické hnutí“. Ačkoli kupříkladu v modelu Mi 10T 5G je tato funkce pro „region Evropské unie“ vypnutá, dle Národního centra kybernetické bezpečnosti může být kdykoli vzdáleně aktivována.

xiaomi smartphone telefon android unsplash
Litva se obává možné cenzury ze strany Číny

„Naše doporučení pro občany je nekupovat čínské telefony a zbavit se těch, které si již zakoupili tak rychle, jak je to jenom možné,“ řekl náměstek ministerstva obrany Margiris Abukevicius. Xiaomi se k celé záležitosti prozatím nevyjádřilo.

Vztahy mezi Vilniusem a Pekingem jsou na bodu mrazu

Vztahy mezi Litvou a Čínou jsou v současné době velmi napjaté. Peking minulý měsíc požadoval stažení litevského velvyslance a zároveň pohrozil stažením toho svého v reakci na návrh změny názvu tchajwanské delegace v Litvě. Ta se chce jmenovat Zastupitelský úřad Tchaj-wanu, což Čína nese nelibě. V jiných státech totiž vláda ostrovního státu využívá jméno svého hlavního města Tchaj-peje (v ČR se například zastupitelský úřad nazývá Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář).

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

17 komentářů

 1. Tak dalo se to cekat, kdy neco takoveho vypluje….

  • Já když jsem viděl ty reklamy i v nastavení a v systémových aplikacích, tak jsem se toho zvěrstva od Xiaomi taky zbavil a už nic takového nekoupil.

 2. V těch telefonech toho bude daleko víc, a to jak v těch od komunistů, tak v těch od kapitalistů.
  A hlavně, je to všechno nonstop online, takže dostupné, jak na stříbrném podnosu i bez backdooru.

 3. Hele, co za experta zas psalo ten nadpis?! Litva apeluje na lidi, aby nekupovali žádné čínské telefony, ne jen Xiaomi. To je docela rozdíl, nemyslíte?

  • Spis ty se nauc cist, schvalne jsem si rozklikl ten zdroj a maji pravdu tady. Litva tam varuje pred Xiaomi.

  • Cuhraj: Já číst umím, ale umíš ty anglicky? Píše se tam, cituji:
   „Our recommendation is to not buy new Chinese phones, and to get rid of those already purchased as fast as reasonably possible,“ Defence Deputy Minister Margiris Abukevicius told reporters in introducing the report.
   Takže nadpis je (opět) špatně, protože Litva apeluje na lidi, ať nekupují žádný čínský telefon, ne jen Xiaomi.

  • Anonyme, nebud pako. Ten clanek ma vice odstavcu vis? 😁 a hned ten 2. navazuje s Xiaomi na toto.

  • Cuhraj, Litva netestovala jenom Xiaomi, ale i Huawei a OnePlus, přesněji Xiaomi Mi 10T 5G, Huawei P40 5G a OnePlus 8T 5G. A náměstek apeluje na lidi, aby nekupovali, případně se zbavili všech čínských telefonů, ne jen telefonů Xiaomi. Vždyť jsem ti to tam odcitoval, to ti nestačí?

 4. Laciná propaganda. Iphone je horší.

 5. Zde je odkaz na celou zprávu v angličtině, včetně detailů, je tam i vidět komunikace mezi servery, atp. Velmi zajímavé čtení. Má to sice 32 stránek, ale než lidi z jakéhokoliv tábora vytáhnou vidle nebo začnou o propagandě, není možná od věci se na to podívat.
  [odkaz]

  • zbezne som to preletel. ak clovek nepouziva mi browser a xiomi cloud, tak ho to nijako nepostihuje

 6. Tak to mi strašně vadí jako. Svobodu Tibetu nepodporuju, nechci ani nezávislý Tchaiwan.
  A myslím si, že u ostatních výrobců tomu nebude vůbec jinak…
  Je to spíše k smíchu, že si někdo ještě dneska může myslet, že jeho mobil je „čistý“….

  • Je to garantováno zákonem. Pokud máš podezření, tak podej trestní oznámení, v opačném případě tady jedeš nějakou svou dojmologii – naprosto bezcenný názor.

   Nejbezpečnější zůstává nadále iOS.

  • Rudý nok se nám ozval :D Lidi jako tady pan Anonym jsou přesně ty který by v případě okupace jako první začali práskat sousedy a kolaborovat…

 7. jindřich goyimstein

  Kazdy americky exportni hw i software ma povine backdoor. Vice informaci poda Mr. Snowden.

 8. Takové detaily mě nemůžou rozhodit. Dyť je to stejné zda se jedná o západ či východ. Řešení ,nevlastnit telefon.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).