Zbavte se telefonů Xiaomi a nové nekupujte, apeluje Litva na občany

xiaomi smartphone telefon android unsplash

Čínský smartphonový gigant Xiaomi se stal trnem v oku litevské vládě. Tamní ministerstvo obrany doporučilo svým občanům, aby se vyhnuli nákupu chytrých telefonů od čínských výrobců a v ideálním případě se zbavili těch, které již vlastní. K této výzvě dohnalo litevské ministerstvo obrany nové zjištění, které se týká zabudovaných cenzurních nástrojů.

jumpstory litva lithuania vilnius
Litevské ministerstvo obrany varuje své občany před čínskými smartphony

Ve zprávě Národního centra kybernetické bezpečnosti, které spadá pod litevské ministerstvo obrany, mají vlajkové modely čínského výrobce Xiaomi zabudované cenzurní mechanismy, které rozpoznají více než 400 klíčových slov a frází, jako například „svobodný Tibet“, „ať žije nezávislý Tchaj-wan“ či „demokratické hnutí“. Ačkoli kupříkladu v modelu Mi 10T 5G je tato funkce pro „region Evropské unie“ vypnutá, dle Národního centra kybernetické bezpečnosti může být kdykoli vzdáleně aktivována.

„Naše doporučení pro občany je nekupovat čínské telefony a zbavit se těch, které si již zakoupili tak rychle, jak je to jenom možné,“ řekl náměstek ministerstva obrany Margiris Abukevicius. Xiaomi se k celé záležitosti prozatím nevyjádřilo.

Vztahy mezi Vilniusem a Pekingem jsou na bodu mrazu

Vztahy mezi Litvou a Čínou jsou v současné době velmi napjaté. Peking minulý měsíc požadoval stažení litevského velvyslance a zároveň pohrozil stažením toho svého v reakci na návrh změny názvu tchajwanské delegace v Litvě. Ta se chce jmenovat Zastupitelský úřad Tchaj-wanu, což Čína nese nelibě. V jiných státech totiž vláda ostrovního státu využívá jméno svého hlavního města Tchaj-peje (v ČR se například zastupitelský úřad nazývá Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář).

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku