Domů » Bleskovky » Zavraždil svou ženu a zapíral. Usvědčila ho data ze smartphonu a chytrých hodinek

Zavraždil svou ženu a zapíral. Usvědčila ho data ze smartphonu a chytrých hodinek

Chytrý telefon je skvělý sluha, ale může vás také usvědčit z vraždy. Své by o tom mohl vyprávět řecký pilot helikoptéry Babis Anagnostopoulos, který tvrdil, že jeho žena byla zabita lupiči během vloupání do jejich domu. K jeho smůle proti němu stály důkazy z jeho smartphonu, chytrých hodinek jeho ženy a také celý kamerový systém v domácnosti.

Smartphone and smartwatch data led to murder confession
Babis Anagnostopoulos a Caroline Crouchová

V Anagnostopoulosově verzi se lupiči dostali do domu, svázali jej a následně zabili jeho ženu Caroline Crouchovou. Policistům se tato verze nicméně nezdála příliš pravděpodobná, a tak začali pátrat. Naměřená srdeční aktivita z chytrých hodinek Crouchové neodpovídala uvedenému času vraždy, neboť v tom čase ještě byla naživu.

vrazda murder zlocin crime unsplash
Vraždit v dnešní době moderních technologií se vyplácí čím dál tím méně

Polohová data z Anagnostopoulosova telefonu také naznačovala, že v době, kdy měl být svázaný, se pohyboval po domě. Rovněž v témže čase byly z domácích kamer odstraněny SD karty, na které se ukládal záznam.

Poté, co policisté konfrontovali Anagnostopoulose se svou vyšetřovací verzí, se po osmihodinovém výslechu přiznal. Nejedná se o první podobný případ vraždy, kdy byl pachatel usvědčen na základě dat z chytrých zařízení. V roce 2018 zavraždil britský lékárník svou ženu, přičemž čin rovněž svedl na lupiče.

Apple Watch SE 22
Data z chytrého telefonu mohou policii posloužit k usvědčení skutečného pachatele

Stejně jako v Anagnostopoulosově případě i lékárníka usvědčila data ze smartphonu a chytrých hodinek jeho ženy. Ačkoli přílišné sledování technologiemi není příliš pozitivní, v některých případech může pomoci k dopadení skutečného vraha.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

9 komentářů

 1. Od kdy jste se degradovali na úroveň novinky.cz a idnes.

  • Závidíš, protože se to povedlo Apple Watch, a ne nějakému Xiaomi?

  • Nyderrach92: co konkretne je podle tebe na clanku informujicim o tom o cem informuje na urovni idnes? vzdyt ten tvuj komentar nedava smysl 🙄

  • Anonyme, ty budeš asi jeden z těch co posuzují lidi dle toho co nosi.
   Takže, ty tupej ubozaku, tvůj názor mi je úplně volnej, jelikož jsi jen trouba, co Apple watch viděl maximálně na videu.

  • Phellipe : jen to, že se nemusí psát o každým nesmyslu :)

 2. Bulvarni titulek a pak se dozvite, ze ho zadna data z hodinek nebo smarphonu neusvedcila. Usvedcilo ho az jeho priznani pri vyslechu.

  • Na tebe tady všichni čekali. Jen závidíš že Apple produkty jsou kvalitní a lepší než co máš.

  • Mel jsem i Apple produkty, ale nepresvedcily mne. Momentalne mam Samsung cenove stejny jako iPhone a jaho smartwatch Garminy. Me osobne to vyhovuje a penez to stalo stejne. Takze netreba utocit, ze jsem chudak…

 3. zde je krásně vidět, k čemu se dají „nakupená data“ použít… Nebo třeba i zneužít… Lze si snadno představit opak, kdy je někomu „podstrčen“ do přístroje zmanmipulovaný datový záznam, a teno předložen jako „důkaz“ že nědko někde byl nebo naopak nebyl…A že těch dat na různejch cloudech mnohý má nashomážděno… A netuší nikdo kdo k nim má -a s jakým úmyslem -přístup.
  Holt ono Smart není jen všeobjímající blaho, mír a duhový poníci

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).