Domů » Bleskovky » Zapomeňte na podložky. Ve Vegas ukázali bezdrátové nabíjení na vzdálenost 3 metrů

Zapomeňte na podložky. Ve Vegas ukázali bezdrátové nabíjení na vzdálenost 3 metrů

Ačkoli různé formy bezdrátového nabíjení jsou s námi již delší dobu, stále se jim nedaří pořádně se rozšířit mezi chytré telefony. Jedním z prvních pokusů zaznamenala společnost Palm, nicméně ani bezdrátové nabíjení ji nedokázalo zachránit od krachu. O druhý pokus se pokoušela Nokia, nicméně i ta skončila stejně jako systém Windows Phone. Napotřetí se do prosazení bezdrátového nabíjení pokusila společnost Apple poté, co se vyřešil spor mezi dvěma standardy, který vyhrálo Qi. A nesmíme zapomínat ani na Samsung, který je jedním z hlavních průkopníků bezdrátového nabíjení.

Pořád se ale nejedná o skutečně bezdrátové řešení, neboť je stále nutné telefon položit na nabíjecí podložku, aby se mohl realizovat přenos elektrické energie pomocí dvou cívek. Od nabíjení pomocí kabelu se to tudíž víceméně neliší – pořád jste totiž závislí na konkrétním místě, kde smartphone můžete nabíjet. Firma Ossia se tuto metodu snaží změnit s pomocí své technologie Cota, která vysílá elektrickou energii na vzdálenost 3 až 3,5 metru.

Skutečně bezdrátová nabíječka? Pro Ossiu žádný problém

Pro takovýto přenos elektřiny není nutné mít telefon v bezprostřední blízkosti nabíjecí cívky, což je jednoznačně velká výhoda. Nabíjet tak můžete i v případě, že se se zařízením pohybujete, či pokud není v přímém dosahu vysílače. Aktuálně technologie využívá 2,4GHz signál, přičemž Ossia plánuje přesedlat na 5,8 GHz, což by mělo zaručit rychlejší přenos energie. I tak ale nepočítejte s rychlým nabíjením – účinnost při takovémto přenosu je skutečně malá a s kabelem se rovnat nemůže.

Kdy bude tato technologie dostupná pro běžné smrtelníky? Ossia plánuje dodat na trh první kryty, které umožní nabíjet chytré telefony touto technologií někdy v roce 2020. Doufejme tedy, že nadějně vypadající projekt příští rok skutečně dotáhnout do konce.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.