Domů » Bleskovky » Zapomeňte na podložky. Ve Vegas ukázali bezdrátové nabíjení na vzdálenost 3 metrů

Zapomeňte na podložky. Ve Vegas ukázali bezdrátové nabíjení na vzdálenost 3 metrů

Ačkoli různé formy bezdrátového nabíjení jsou s námi již delší dobu, stále se jim nedaří pořádně se rozšířit mezi chytré telefony. Jedním z prvních pokusů zaznamenala společnost Palm, nicméně ani bezdrátové nabíjení ji nedokázalo zachránit od krachu. O druhý pokus se pokoušela Nokia, nicméně i ta skončila stejně jako systém Windows Phone. Napotřetí se do prosazení bezdrátového nabíjení pokusila společnost Apple poté, co se vyřešil spor mezi dvěma standardy, který vyhrálo Qi. A nesmíme zapomínat ani na Samsung, který je jedním z hlavních průkopníků bezdrátového nabíjení.

Pořád se ale nejedná o skutečně bezdrátové řešení, neboť je stále nutné telefon položit na nabíjecí podložku, aby se mohl realizovat přenos elektrické energie pomocí dvou cívek. Od nabíjení pomocí kabelu se to tudíž víceméně neliší – pořád jste totiž závislí na konkrétním místě, kde smartphone můžete nabíjet. Firma Ossia se tuto metodu snaží změnit s pomocí své technologie Cota, která vysílá elektrickou energii na vzdálenost 3 až 3,5 metru.

Skutečně bezdrátová nabíječka? Pro Ossiu žádný problém

Pro takovýto přenos elektřiny není nutné mít telefon v bezprostřední blízkosti nabíjecí cívky, což je jednoznačně velká výhoda. Nabíjet tak můžete i v případě, že se se zařízením pohybujete, či pokud není v přímém dosahu vysílače. Aktuálně technologie využívá 2,4GHz signál, přičemž Ossia plánuje přesedlat na 5,8 GHz, což by mělo zaručit rychlejší přenos energie. I tak ale nepočítejte s rychlým nabíjením – účinnost při takovémto přenosu je skutečně malá a s kabelem se rovnat nemůže.

Kdy bude tato technologie dostupná pro běžné smrtelníky? Ossia plánuje dodat na trh první kryty, které umožní nabíjet chytré telefony touto technologií někdy v roce 2020. Doufejme tedy, že nadějně vypadající projekt příští rok skutečně dotáhnout do konce.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

  1. Naprostá pitomost. Víte, že je to telekomunikačním zákonem zakázáno a že to ohrožuje zdraví zejména lidí s kardiostimulátorem? Něž něco napíšete, tak přemýšlejte a zjistěte si reálie. A neskákejte na PR nějaké pochybné polečnosti.

  2. Nejlépe si takové zařízení postavit na noční stolek vedle postele, jistě se vedle toho bude spát jedna báseň a o pozitivní vliv na zdraví také nebude nouze :-D

    • Nikola Tesla se pravidelně vystavoval působení el. proudu, sám je znám experimenty s přenášení elektřiny přes „vzduch“, kterému se také vystavoval a dožil se 87 let.

  3. alespoň se ráno probudíš nabitý a plný energie :)

  4. Unknown subject

    Proud teče cestou nejmenšího odporu. Není tedy možné vytvořit jakýsi most mezi telefonem a nabíječkou. Bezdrátový přenos je uskutečněn pomocí elektromagnetismu, čili se žádná energie přímo nepřenáší. Proud v cívce vybudi elektromagnetické pole a to dále vybudi tok elektronů v druhé cívce, podobne jako v transformátoru. To co tu pišete je nesmysl. Protoze nikdo neví kde presne se bude proud indukovat a mohlo by to byt zdraví nebezpečné. A navíc účinnost bude tak nizka ze to EU zakáže. RIP

  5. Standardní Qi nabíjení dlouhodobě považuji za nesmysl. Tohle ale začíná znít fakt dobře. Člověk přijde do auta a nabíjí, sedne si v kanclu ke stolu a nabíjí… ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).