Domů » Bleskovky » Zaměstnanci Fordu chtějí kvůli nepokojům zastavit výrobu policejních vozů. Firma to odmítá

Zaměstnanci Fordu chtějí kvůli nepokojům zastavit výrobu policejních vozů. Firma to odmítá

Spojené státy platí již několik desítek let za mocnost, která do velké míry ovlivňuje dění ve světě. V posledních měsících a letech si však na svá bedra nakládá stále více, až by se mohlo zdát, že se zemi podlamují kolena. Kromě prvenství v počtu nakažených koronavirem se země po několika neuvážených zásazích policie zmítá i v rasových nepokojích. K tomu vede obchodní válku s Čínou, opouští světové organizace jako WHO a ve výčtu bychom mohli pokračovat dále.

ford policie 2

Právě zmíněné nepokoje však vyvolávají aktuálně největší emoce. Proti policii se zvedla doslova tsunami nevole, která žádá potrestání nepřiměřených zásahů, které začaly zakleknutím George Floyda, který následně zemřel, postupně pak na povrch prosakovaly další fatální zásahy, jako například u Breonny Taylor. K bojkotu policie se pak přidal Amazon a svou technologii rozpoznávání obličeje zakázal jejím příslušníkům na rok používat. Podobně zareagoval i Microsoft.

Vedení firmy policii podporuje

Na okolnosti nyní reagují i zaměstnanci americké automobilky Ford, především členové sítě FAAN (Ford’s African Ancestry Network), která sdružuje pracovníky tmavé pleti. Ti žádají zastavení výroby policejních vozidel, která Ford vyrábí již desítky let. Touto částí svého businessu pokrývá automobilka dvě třetiny amerického trhu se speciálně upravenými vozidly pro bezpečnostní složky.

ford policie 3

Výkonný ředitel Jim Hackett však v dopisu zaslaném zaměstnancům zastavení výroby odmítl, přičemž uvedl, že vozidla pomáhají policistům v jejich práci a žádné kroky podnikat nebude. Pracovníci však na společnost tlačí a na učinění rozhodnutí dávají termín 15. července.

Jejich hlavním argumentem je nesoulad mezi prohlášením firmy, která chce stát proti systémovému rasismu, ale zároveň podporuje speciálně upravenými vozy složky, které tuto společenskou debatu spustily. Negativní publicitu pak tvoří i videa, která v posledních měsících obletěla svět, ve kterých policisté najíždějí do davů právě vozy této značky.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

33 komentářů

 1. … opravnene a spravne zakleknuti zlocince Floyda …

  • Ne, zakleknutí bylo samozřejmě mimo pravomoc policie, a přehnali to. Prostě to byla vražda.

   • Meles nesmysly, zpacifikovani zfetovaneho podvodnika platiciho falesnou bankovkou rozhodne neni mimo pravomoc policie. Jedine, co bylo spatne, byla delka toho zakleknuti – jakmile ho meli pod kontrolou, meli ho nacpat do auta a ne ho tam 8 minut dusit.
    A co rict k clanku – co maji co delnici rozhodovat o tom, co se bude v tovarne vyrabet? Jestli se jim to nelibi, at si najdou jinou praci. Doufam, ze se vedeni nenecha zastrasit podobnymi pitomci a jejich SJW podporovateli…

   • Byl to absolutně nezvládnutý zákrok, klečeli tam na něm 4, v tu chvíli byli úplně všichni mimo ohrožení, a šlo jen o policejní brutalitu. I když tenhle Floyd nebyl žádný svatoušek, vražda za zaplacení falešnou bankovkou není v pořádku. Policie má zajišťovat bezpečnost a dodržování zákonů, ne vynášet rozsudky.

   • Souhlasím se Skylarkem, smrt Georgeho Floyda byla absolutně mimo pravomoc policie. Navíc George Floyd a jeho vrah se osobně znali, kdoví, co za tím vším vězí. Nesouhlasím ovšem s násilnostmi a a dalšími skutečnostmi po Floydově smrti.

   • Právě že ho ten policista znal a věděl čeho je schopen. Floyd se chtěl za každou cenu vyhnout zatčení. Nespolupracoval, prchal, ohrožoval zasahující policisty. Takže ti se zachovali jak se zachovali.

   • Rozlisuj prosim vrazdu a zabiti. Na vrazdu musi byt jasny umysl toho cloveka usmrtit. Pokud cely zakrok byl neprimereny (coz by v pravnim state urcili soudni znalci a rozhodl soud – zde vzhledem k okolnostem dost pochybuji o spravedlivosti procesu), jedna se „pouze“ o zabiti.
    A to je obrovsky rozdil. Je mozne, ze cely zakrok byl opravdu neprimereny ale pochybuji, ze byl uskutecnen s cilem ho zabit. A to je rozdil mezi vrazdou a zabitim a je treba to rozlisovat!

   • Ti dva se osobně znali, těžko říci, zda se jednalo o pouhé zabití nebo i úmyslnou vraždu, to tady v diskuzi stěží vyřešíme.

   • „. Na vrazdu musi byt jasny umysl toho cloveka usmrtit. “

    [odkaz]

    Jednalo se o vrazdu 2. stupne, tj vrazda bez nejakeho predem planovaneho umyslu, ale presto se zamerem dotycneho usmrtit. At se ti to libi nebo ne, tak to soudne dava naprosty smysl. – vsak si o tom muzes primo precist:

    [odkaz]

    Vzhledem k tomu, ze Floyd lapal po dechu a Chauvin jej i presto dusil, tak myslim, ze umysl usmrt ho tam byl jasny. Zvlast kdyz to cele trvalo pres 8 minut.

   • Vy by jste věřil někomu kdo Vám před chvilku dal do držky, že špatně dýchá? Já asi ne. A ten proces je politický, zmanipulovaný. Už jenom to, že se udělala druhá pitva, která jako hlavní příčinu uvedla, zásah policie. Místo vlivu drog a nemoci.

   • To nebyla vražda, ale nehoda. Prostě byl nemocný a přehnal to z drogama. Chtěl bych vidět Vás jak by jste pacifikoval takového obrovského člověka s nesmírnou silou. Ty policisté mu byly zhruba tak po prsa a věděli, že se jedná o recidivistu trestaného za násilnou trestnou činnost. Tak udělali to co udělali. To, že zemřel je pro někoho mrzuté, ale za svou smrt si Floyd mohl zcela sám. Nikoliv policie.

   • Přesně tak, zloděj, fetka, nespolupracující, nevyzpytatelný a vzpurný se odmítal podřídit policii, takže zakleknutí bylo na místě a adekvátní.
    Kdyby spolupracoval, takhle by to nedopadlo. Za svou smrt si může sám.
    Proti takovým je potřeba zasáhnout tvrdě, nebo by zasáhl třeba tvrdě Floyd a odnesl by to policista. Navíc tohle etnikum je časovaná bomba.

   • Nemluvil bych o etniku. Protože stejně jako mnoho amerických černochů, tak třeba našich Romů poctivě chodí do práce, platí daně a jsou jednoznačným přínosem pro společnost. Jinak se zbytkem souhlasím. Takoví lidé jako Floyd jsou ohrožením pro celou společnost, nejen pro zasahující policisty.

   • Oni ho snažili naložit do auta, jenže on jim z něj utekl a to zakleknutí byla jedna z mála možností jej zpacifikovat.

   • Oni se ho snazili nalozit do auta ta, ze mu na krku sedeli pres 8 minut. Ty mas dost.

   • Dost mám čeho? Oni zavolali sanitku a čekali až se zklidní. Kdyby sebou nemrskal a předtím jim neutíkal, tak by nebyl důvod jej zakleknout.

  • Tak nějak, pokud by nebyl na drogách a nebyl oslaben nemocí, tak by bez problém ten zásah přežil. Nehledě na to, pokud by nepáchal trestnou činnost a hlavně nekladl policii odpor při zatýkání. Osobně je mi líto toho policisty, jeho rodiny, obětí toho Floyda, jakožto všech co utrpěli škody při rabování.

 2. Nepřítel ekonomiky

  White lives maters!!!

  • Tak supr, anglictina taky nic moc, vid. Tahni zpet na novinky, prosim.

  • Trochu bych Vás opravil: All lives maters.

   • Taky koukam ajina excellent:D

   • Pane lukass71 děkuji Vám za vaši pochvalu mé angličtiny. Velice si toho vážím. Dle mého opravdu na všech životech záleží bez ohledu na barvu kůže či vyznání. Proto Black lives matters považuji za rasistické a za to jedno chybějící t se omlouvám. Samozřejmě pokud někoho kritizujete za nějakou chybu, tak zkuste uvést, kde ji dotyčný dělá.

   • Třeba to, že je „All lives matter“

   • Děkuji za vysvětlení a omlouvám se za nepřesnost, resp. za chybu.

 3. Nepřítel ekonomiky

  Černoši a cigáni,indové ,číňané jsou rasisti.Bohužel bílá rasa už je v populaci asi 35 %!!!Není to náhodou obráceně???

 4. Jsem ještě vůbec na SMARTmanii?!

 5. Takže přeruší výrobu a ty co to chtěli dostanou výpověď, rozumím tomu dobře?

 6. Neměl bych s tím problém. Pod podmínkou, že by ušlý zisk strhli iniciátorům z platu…

 7. Zadne nepokoje neexistujou.
  To je jasny HOAX !
  To je jen mirumilovny Black Live matters ..
  Takze drzet huby a makat

 8. Smrt Georgeho Floyda byla jasná vražda, ale tohle je na mne už opravdu moc. To, že v policejních řadách USA jsou i kování rasisté a xenofobové, neopravňuje černošské zaměstnance automobilky k takovému tlaku na vedení firmy, pro kterou pracují, kór v době nastávající krize.

  • To ano. Co se stalo byl zločin ze strany policie. Ale to, co se děje nyní je už zločin proti demokracii. Cenzura, přepisování dějin, ústupky ve prospěch menšin, narůstající nenávist vůči bílé rase.. Smrt Floyda není záminka k cenzuře ani rabování. Něco se musí změnit, ale co se děje teď, nevyřeší nic.

   • To nebyl zločin, ale nešťastná náhoda. Opravdu se podívejte na celý záznam. Jak Floyd utíká, tak si s policisty vytírá, však vy víte co.
    Každopádně souhlasím s Vámi, že to co se nyní děje je zločin proti demokracii, že nyní dochází k přepisování dějin. Jinak se obávám, že momentálně není vůle cokoliv měnit. Bohužel.

  • Nebyla to vražda, ale souhra nešťastných náhod. Resp. Floyd si za svou smrt může zcela sám. To, že jsou v policejních řadách rasisté a xenofobové je dost možné. I když co je rasismus a xenofobie. Za rasistické a xenofobní by jste mohl označit oficiální policejní statistiky.
   Každopádně souhlasím s Vámi, že černošští zaměstnanci nemají k něčemu takovému právo. A pokud se jim nelíbí, že pracují pro firmu, která dodává policii, tak mohou dát výpověď a jít pracovat jinam.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).