Domů » Články » Zaměstnanci Applu se v otevřeném dopise bouří proti snahám firmy o zásah do jejich soukromí

Zaměstnanci Applu se v otevřeném dopise bouří proti snahám firmy o zásah do jejich soukromí

Laurenz Heymann, Unsplash.com

Anonymní skupina zaměstnanců společnosti Apple minulý týden zveřejnila otevřený dopis adresovaný jejímu generálnímu řediteli Timu Cookovi. Nespokojenost autorů dopisu s některými aspekty interní politiky v oblasti nedostatečné ochrany osobních údajů spolu se snahou firmy zasahovat do jejich soukromí vyvrcholila poté, co začal Apple své lidi „agresivně pobízet k propojení svých osobních účtů na úložišti iCloud se všemi jejich zařízeními, bez ohledu na to, zda jsou používány pro pracovní či soukromé účely“. V tom vidí ohrožení svých osobních dat, která by Apple mohl po propojení se soukromými zařízeními z titulu zaměstnavatele procházet.

Tim Cook
Šéf společnosti Apple Tim Cook (ilustrační obrázek)

Takový zásah do soukromí podle autorů dopisu nemůže vést k ničemu jinému než ke ztrátě pocitu bezpečí na pracovišti a důvěry ve zdravé pracovní prostředí a pracovní vztahy. Stejně tak by mohl Apple mezi osobními daty svých pracovníků objevit skutečnosti, které by mohly vést ke ztrátě důvěry z jeho strany.

Lepší pracovní prostředí a žádná diskriminace

Autoři dopisu apelují na Cooka, aby učinil kroky k vytvoření pracovních podmínek, ve kterých se bude každý cítit v bezpečí, vítaný a dostane se mu záruk rovného zacházení a rovných příležitostí. Zájemci o práci či stávající zaměstnanci přecházející v rámci firmy na jinou pozici by také měli dostat možnost se předem seznámit s očekávanou výší své mzdy a mít tak možnost vyjednávat o její výši.

Zaměstnanci Applu doufají, že sdílením svých příběhů přitáhnou k problému více pozornosti nejen z řad svých kolegů, ale i široké veřejnosti. „Mnozí z nás zdokumentovali své příběhy o zneužívání, diskriminaci nebo obtěžování, které jsme zažili na pracovišti. Mnozí z nás se tehdy tyto incidenty snažili nahlásit prostřednictvím k tomu určených interních kanálů. Odezvy ze strany firmy a vyřešení věci se ale nedočkali. Sdílením našich zkušeností doufáme, že k této problematice přitáhneme více pozornosti a společně s vedením začneme hledat cesty, jak se v budoucnu obdobným situacím vyhnout a dělat vše zas o trochu lépe,“ stojí v jednom z bodů textu.

Autoři dopisu poukazují i na to, že ačkoliv po nich Apple požaduje takto závažnou věc, sám své sliby, které svým lidem dal, ne vždy plní. Narážka směřuje na dosud nesplněný příslib o zajištění inkluze, rozmanitosti a spravedlivého přístupu ke každému. „Požadujeme pracovní prostředí, ve kterém se každý může cítit bezpečně, vítaný a kde může vykonávat svou práci s reálným příslibem rovných příležitostí a rovného přístupu,“ zní další požadavek.

Nechte nám naše soukromí

Na nátlak k propojení osobních iCloud účtů se zařízeními Apple reagují zaměstnanci protinávrhem. Podle nich by bylo lepším řešením, zejména s ohledem na ochranu jejich osobních údajů a soukromí, vymezit hranici mezi digitálními a fyzickými produkty vlastněnými společností a soukromými zařízeními zaměstnanců. Pro firemní zařízení by mělo dojít k vytvoření ryze pracovních iCloud účtů a jejich následnému propojení s pracovními e-mailovými adresami zaměstnanců.

privacy matters apple ad

Co se týče ochrany osobních údajů a soukromí pracovníků, žádá text dopisu také možnost vymazat soukromá telefonní čísla z firemního adresáře Apple Directory. Důvodem požadavku je zamezení obtěžování pracovníků prostřednictvím jejich soukromých telefonů, ke kterému – dle jejich slov – v minulosti docházelo.

Další požadavek cílí na přehodnocení systému odměňování. Apple by dle autorů dopisu měl při určování výše finančního ohodnocení svých lidí zohlednit i takový aspekt, jako je geografická lokalita, ve které konkrétní člověk bydlí, a vzít v potaz výši předpokládaných životních nákladů a nákladů na bydlení v dané oblasti.

Bez strachu z odplaty

Hlásit pracovní incidenty, oznamovat obtěžování, podávat stížnosti či jen žádat určité informace po příslušných odděleních společnosti beze strachu z odvetných opatření, která by mohla přijít ze strany vedení nebo spolupracovníků, je dalším z požadavků zaměstnanců.

S tím souvisí i požadavek nezaujatého hodnocení pracovních výkonů a povyšování pracovníků na základě transparentních a spravedlivých podmínek, bez jakýchkoliv náznaků diskriminace a nerovných příležitostí. Spravedlivější přístup by podle osob podepsaných pod dopisem měl fungovat nejen v interních vztazích, ale i vně, v případě smluvních stran s třetími osobami (např.  s dodavateli a personálními agenturami).

apple privacy
Ilustrační obrázek

V posledním bodě zaměstnanci firmu vyzývají k tomu, aby dál neignorovala a vyslyšela jak jednotlivce, tak skupiny pracovníků a reagovala na jejich podněty či obavy adekvátní zpětnou vazbou. Tím spíš by tak měla jednat v případech, které se už nějakou dobu šíří firmou ve větším měřítku a narušují atmosféru na pracovišti. Autoři dopisu upozornili na to, že nejde o neodůvodněný požadavek.  V minulosti totiž neměly být výjimkou situace, kdy zpětná vazba z dotčených míst vůbec nepřišla a stížnosti či podněty byly postupem času potichu zameteny pod koberec.

Celý text je zakončený informací o tom, že sdělení nemíří jen na zaměstnance Applu, ale i lidi, kteří chtějí nejen autory zmíněného dopisu v jejich úsilí podpořit. Následuje otázka: „Přidáte se k nám a podepíšete tento dopis?“ Pod otázkou se nacházejí ještě dvě kolonky s možnostmi ANO a NE k zaškrtnutí odpovědi.

Apple není jediný

V poslední době viditelné prosakování informací o nespokojenosti zaměstnanců některých předních světových společností ukazuje, že „trable v ráji“ nemá jen americký technologický gigant. Obdobnou situaci můžeme v současnosti vidět například u společností Ubisoft či Activision Blizzard, pohybujících se ve videoherním průmyslu. Čas ukáže, jestli se ke jmenovaným společnostem nepřidá nějaká další.

Ve výše popsaném případě bude nicméně zajímavé sledovat, zda a jak se Tim Cook, resp. Apple, s požadavky svých zaměstnanců vyrovná a do jaké míry předloženým požadavkům vyhoví. Jisté je momentálně jen to, že tento dopis se vedení společnosti jen tak zamést pod koberec nepovede.

Martin Hrubeš

10 komentářů

 1. To je ostatně něco, co Apple fakt nemá vyřešené ani pro zákazníky. U Microsoft Cloudu i Google Cloudu můžu mít na jednom zařízení soukromý účet i pracovní účet a pracovat s daty na obou účtech. U Applu ne-eee. Jedno zařízení, jeden iCloud účet.

 2. Není se čemu divit, vždyť to je filozofie firmy od samého začátku -> mít vše pod palcem a pod kontrolou bez možnosti výběru. Neříkám, že jiné korporace jsou andílci, ale brainwashingem žádná Applu nesahá ani po kotníky.

  • Přesně takovou diskusi jsem čekal, každý zoufalec bude nadávat na
   Apple a přitom nejste schopni vytvořit jediné pracovní místo, narozdíl od Applu

  • Hele mazej už spát, ráno vstáváš do školy, tak ať jsi fit. Jinak ti máma zatrhne internet a co bys dělal, kdybys tu nemohl psát cizím jménem nesmysly :)

  • Ten Menty je nějakej vzteklej ne? Že by placenej shill?

  • Jsem vzteklej jako pejsek. A stejně tak i poslušnej. Příběhnu hned, stačí když mi někdo hodí kostičku.

 3. Myslim, ze Orwell az priliz inspiroval apple.

 4. Hmm pokud mi v práci něco nevyhonuje, zvednu se, dám výpověď a jsu do jiný firmy.
  Nevím proč tyhle „anonymní skupiny“ stížnosti, pocity…
  Oráce je dost, můžu si vybírat od koho budu brát výplatu za svou práci.
  Pokud by mi v práci něco povíali na téma cloud a telefon odpověděl bych Můj telefon, můj majetek, můj problém, mnou placeny poplatky mnou zvolenému „poskytovateli sítě“ . Firemní telefon – tam si, firmo, nastavuj, co chceš jak chceš, plať kolik chceš komu chceš a ukládej co chceš kam chceš. FIremní telefon slouží k vyřizování práce. Můj telefon slouží k vyřizování mých věcí, po čemž ti, milá firmo, nic není.
  Jednoduché jak facka.
  Venkoncem je nikdo nenutí mít i privátně svůj mobil ajfón, že. Vždycky je z čeho vybírat.
  Podle mne jde opět o „pseudoproblém“ kterému se věnuje čas a prostor z nějakého důvodu – možní proto, aby nebyůl čas se věnovat důležitějším problémům…

  • Karel Endler

   On dokonce není problém mít soukromý účet pod úplně jiným jménem, ne?

  • Hloupý názor. Práce není jen práce. Je to kariéra, životní styl, možnost držet si bydlení v zajímavé lokalitě a spousta věcí okolo, co má vliv na každodenní život. A proto, že zaměstnavatel začne dělat nějaké problémy tak není jediné řešení okamžitě zdrhnout. Lepší je pokusit se s tím něco udělat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).