Domů » Bleskovky » Zakladatel WikiLeaks se stal občanem Ekvádoru, úkryt v Londýně však stále opustit nemůže

Zakladatel WikiLeaks se stal občanem Ekvádoru, úkryt v Londýně však stále opustit nemůže

Julian Assange, aktivista, který skrze webové stránky WikiLeaks odtajnil mnoho dokumentů především o americké armádě, se stal občanem jihoamerického Ekvádoru. Na ekvádorské ambasádě v Londýně se skrýval od roku 2012, aby se vyhl vyšetřování švédských úřadů, které se mělo týkat tzv. sexu bez kondomu, které je ve Švédsku trestné. Rozhodnutí ekvádorského prezidenta rozostřilo vztahy s Velkou Británií, samotný Assange však stále riskuje, že by byl po opuštění ambasády zatčen.

Server WikiLeaks za svou existenci od roku 2005 odtajnil stovky dokumentů, především o americké činnosti v Afghánistánu, Iráku, ale i o diplomatických vztazích Spojených států. Nejkontroverznějším únikem se stalo video, na kterém americké jednotky zastřelily několik civilistů, včetně novinářů z agentury Reuters a dětí, a to z vrtulníku a ze vzdálenosti několika kilometrů.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments