Domů » Bleskovky » Zakladatel WikiLeaks se stal občanem Ekvádoru, úkryt v Londýně však stále opustit nemůže

Zakladatel WikiLeaks se stal občanem Ekvádoru, úkryt v Londýně však stále opustit nemůže

Julian Assange, aktivista, který skrze webové stránky WikiLeaks odtajnil mnoho dokumentů především o americké armádě, se stal občanem jihoamerického Ekvádoru. Na ekvádorské ambasádě v Londýně se skrýval od roku 2012, aby se vyhl vyšetřování švédských úřadů, které se mělo týkat tzv. sexu bez kondomu, které je ve Švédsku trestné. Rozhodnutí ekvádorského prezidenta rozostřilo vztahy s Velkou Británií, samotný Assange však stále riskuje, že by byl po opuštění ambasády zatčen.

Server WikiLeaks za svou existenci od roku 2005 odtajnil stovky dokumentů, především o americké činnosti v Afghánistánu, Iráku, ale i o diplomatických vztazích Spojených států. Nejkontroverznějším únikem se stalo video, na kterém americké jednotky zastřelily několik civilistů, včetně novinářů z agentury Reuters a dětí, a to z vrtulníku a ze vzdálenosti několika kilometrů.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

3 komentářů

 1. Ne Assage ambásadu opustit nemůže, jelikož nemá statut diplomata. Ve chvíli, kdy vystrčí nohu z ambasády okamžitě ho zatknou.

  • Dobrý den, Filipe,

   děkuji za doplnění, článek jsem upravil.

   Mějte se skvěle,

   David Preiss

 2. Muze, pokud pojede ve vozidle oznacene /reknu zkracene/ jako „ekvadorske“. Ale mas pravdu, nohu by radeji vystrkovat nemel :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).