Zakladatel WikiLeaks se stal občanem Ekvádoru, úkryt v Londýně však stále opustit nemůže

Julian Assange, aktivista, který skrze webové stránky WikiLeaks odtajnil mnoho dokumentů především o americké armádě, se stal občanem jihoamerického Ekvádoru. Na ekvádorské ambasádě v Londýně se skrýval od roku 2012, aby se vyhl vyšetřování švédských úřadů, které se mělo týkat tzv. sexu bez kondomu, které je ve Švédsku trestné. Rozhodnutí ekvádorského prezidenta rozostřilo vztahy s Velkou Británií, samotný Assange však stále riskuje, že by byl po opuštění ambasády zatčen.

Server WikiLeaks za svou existenci od roku 2005 odtajnil stovky dokumentů, především o americké činnosti v Afghánistánu, Iráku, ale i o diplomatických vztazích Spojených států. Nejkontroverznějším únikem se stalo video, na kterém americké jednotky zastřelily několik civilistů, včetně novinářů z agentury Reuters a dětí, a to z vrtulníku a ze vzdálenosti několika kilometrů.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

3 komentáře

  1. filip (neregistrovaný)

    Ne Assage ambásadu opustit nemůže, jelikož nemá statut diplomata. Ve chvíli, kdy vystrčí nohu z ambasády okamžitě ho zatknou.

  2. Милан (neregistrovaný)

    Muze, pokud pojede ve vozidle oznacene /reknu zkracene/ jako „ekvadorske“. Ale mas pravdu, nohu by radeji vystrkovat nemel :)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *