Domů » Články » Zajímavosti z CES 2018: tyhle vychytávky byste neměli minout

Zajímavosti z CES 2018: tyhle vychytávky byste neměli minout

Haly byly uzavřeny, trendy byly nastaveny. Letošní ročník největšího veletrhu spotřební elektroniky CES je za námi. Kromě mobilních novinek, o kterých jsme vás v minulých několika dnech informovali, se na veletrhu objevila i spousta příslušenství a technologických vychytávek, které si zaslouží vaši pozornost. O čem jsme nepsali a přitom nás zaujalo?

Chytré spotřebiče od LG

Korejský čebol LG se nezaměřuje pouze na chytré telefony, ale také na domácí spotřebiče. Vizi chytré domácnosti vtělilo LG do své řady bílé elektroniky s názvem ThinQ, z níž v Las Vegas ukázalo ledničku, myčku, troubu a mikrovlnku. Všechny spotřebiče obsahují operační systém WebOS a nechybí také chytrá asistentka z dílny Amazonu – Alexa.

Centrem chytré kuchyně je pochopitelně lednička. Ta disponuje dotykovým displejem o úctyhodné velikosti 29 palců, skrze nějž můžete celou kuchyni ovládat. Modelový příklad: lednice vám doporučí recept na základě potravin, které v ní máte uložené, Alexa začne nahlas předčítat postup přípravy, trouba se automaticky začne nahřívat na požadovanou teplotu a myčka už nachystá správný program čištění. Ačkoli to zní krásně a idylicky, strach máme z ceny, která jistě nebude nízká.

Bábelská rybka

Když Google vypustil do světa svá sluchátka Pixel Buds, mnoho lidí bylo unešeno z možnosti okamžitého překladu pomocí Google Translate. Jakkoli tato představa zní dobře, k dokonalosti má daleko. Ke spojení Babylonu se odhodlala také firma Mymanu se svými sluchátky Clik+. Ta nabízí překlad 37 jazyků v reálném čase.

Sluchátka se snaží odstranit prostředníka mezi dvěma hovořícími lidmi za pomocí své vlastní aplikace, cloudu a hardwaru obsaženého přímo ve sluchátkách. Podle prvních dojmů přítomných novinářů byl překlad z čínštiny do angličtiny velmi přesný, opačným směrem to už tak slavné nebylo. Ovšem i v případě, že nebudou Clik+ dokonalým společníkem pro cestování, jde určitě o krok správným směrem. Sluchátka budou dostupná v březnu.

Airbagy pro lidi

Chodec stále patří na ulicích dnešních měst mezi nejzranitelnější články. Zatímco v automobilech nás chrání bezpečnostní pásy a airbagy, na kolech helmy a chrániče, chodec nemá žádnou ochrannou pomůcku. Změnit se to rozhodla francouzská společnost Helite, která již léta vyrábí airbagy pro cyklisty, jezdce na koních či piloty lehkých letadel.

Jejich nejnovější počin Hip’Air‘ je primárně určen pro seniory, u kterých je pravděpodobnost pádu mnohem vyšší a jeho následek fatálnější. Podle tiskového mluvčího Helite trvá typický pád 400 milisekund. S pomocí gyroskopů a akcelometrů dokáže Hip’Air‘ rozpoznat pád během 200 milisekund od jeho začátku a vypustit na místo dopadu airbag o rychlosti 80 milisekund, čímž zabrání bolestivému pádu. Helite Hip’Air‘ bude dostupný v září.

Automatické krmení domácích mazlíčků

Pokud máte doma více než jednoho zvířecího společníka, jednou z povinností je také starat se o jeho plný žaludek. Zatímco například kočka žere s rozumem, pes sežere vše, na co přijde. Pokud vás krmení nebaví nebo se chystáte na delší dovolenou a nechcete s krmením zatěžovat někoho jiného, je pro vás ideálním řešením Catspad.

Catspad je automatický krmič pro kočky a malá plemena psů. Krmič se stará o pravidelný přísun potravy pro vaše mazlíčky, přičemž pokud jich máte více, tak je zvládá mezi sebou rozlišit. Nestane se tak, že vaše kočka dostane psí granule nebo že pes dostane granulí více, než by měl. Všechny potřebné informace spravujete přes chytrý telefon a krmič neohrozí ani výpadek elektřiny – záložní baterie vydrží až měsíc, přičemž Catspad pojme stejné množství žrádla pro průměrnou kočku.

Rukavice proti paralýze

Být pacientem se zraněnou míchou není žádný med. Tato zranění často vyústí v nějakou míru paralýzy, což pacientům značně komplikuje život. Ačkoli efektivní léčba je zatím v nedohlednu, postiženým pomáhají obtíže překonávat alespoň technologie. Jednou z nich je i rukavice NeoMano od společnosti Neofect.

Robotická rukavice NeoMano (kombinace latiny a španělštiny pro výraz „nová ruka“) pomáhá pacientům s poraněním míchy se základními činnostmi jako například zvednutí sklenice s vodou nebo čištění zubů. Mechanismus lze ovládat pomocí lokte či paže za pomocí gumové podložky a dvou kabelů – rukavice tak umožní zvedat předměty až do váhy jednoho kilogramu a usnadňuje pacientům rehabilitaci.

Chytré auto snadno a rychle

Mít v dnešní době chytré auto stále není standardem ani přes to, že například operační systém Android Auto se čím dál tím více rozšiřuje. Do boje za chytřejší auta se pustila také čínská firma Anker, kterou možná znáte jako výrobce powerbank a mobilního příslušenství. I když se jeho zařízení Roav Viva orientuje především na americký trh a ne úplně stará auta, jedná se přinejmenším o zajímavý nápad.

Roav Viva je pro majitele aut, kteří ve svých plechových miláčcích sice mají nějaký druh infotaimentu (a tedy i nezbytný Bluetooth), nicméně operační systémy pro auta k nim nedorazily. Roav Viva stačí jen zapojit do zapalování, spárovat s autem a chytrým telefonem pomocí Bluetooth 4.0 a rázem můžete v autě využívat chytrou asistentku Alexu od Amazonu. Anker Roav Viva tak vyplňuje mezeru mezi auty s proprietárním systémem od výrobce a auty s moderními operačními systémy spolupracujícími s chytrými telefony.

Nejužitečnější hrnek na kafe

Náš výběr zajímavostí z CES zakončí věc zdánlivě běžná – přenosný hrnek na kávu či jiné teplé nápoje. Ačkoli chytrý kávový hrnek není ničím neobvyklým, firma Cauldryn se rozhodla tento segment trhu posunout do trochu jiné kategorie. Cauldryn Coffee lze bez přehánění označit za švýcarský nožík mezi chytrými hrnky.

Asi nepřekvapí, že Cauldryn Coffee zvládne udržet nápoje teplé na optimální hodnotě po dobu až deseti hodin. Co umí tak převratného? Pokud nepotřebujte udržovat téměř půl dne nápoj teplý, tak můžete hrnek využít jako powerbanku, což je jistě praktické. Skutečně zajímavý ale začne být hrnek ve chvíli, kdy k němu začnete připojovat různé typy násad. V hrnku si tak namelete kávová zrna, proměníte jej v noční lampičku nebo elektrický repelent. Chystá se taktéž verze s integrovaným Google Assistentem.

Na veletrhu CES se samozřejmě objevilo mnohem více zajímavé elektroniky, než dokáže pokrýt jeden článek. Mezi gadgety, které se do našeho výběru nevešly, patří například chytré sluneční brýle s integrovanou Alexou, prsten fungující jako fitness náramek nebo chytrý plyšový kačer, který pomáhá dětem s rakovinou.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).