Domů » Bleskovky » Začátek konce herní služby Stadia? Google končí s vývojem vlastních exkluzivních her

Začátek konce herní služby Stadia? Google končí s vývojem vlastních exkluzivních her

Nad streamovací platformou Google Stadia se sotva rok po spuštění zřejmě začínají stahovat mračna. Technologický gigant před krátkou chvílí vydal oficiální prohlášení, že nadobro uzavírá svá vývojářská studia v Los Angeles a Montrealu, která pro Stadii pracovala na několika neoznámených exkluzivních titulech.

google stadia controller

O místo přijde asi 150 vývojářů

Kvůli uzavření studií (a svým způsobem tedy i celé divize Stadia Games and Entertainment) přijde o práci přibližně 150 vývojářů, pro něž se bude Google snažit nalézt jiná vývojářská místa uvnitř firmy. Lze však předpokládat, že většina z propuštěných Google opustí.

Tip: Google Stadia oficiálně v Česku i na Slovensku. Otestovali jsme, jak funguje

Patří mezi ně také herní veteránka Jade Raymondová, která se z pozice producentky podílela na vzniku série Assassin’s Creed či dosud posledního dílu ze série Splinter Cell s podtitulem Blacklist. Osud dalších zkušených tvůrců, mezi něž patří třeba Corey May – scénárista prvních dílů Assassin’s Creed či Batman Akrham Origins, zůstává v tuto chvíli nejasný.

Platební model se nemění

Stadia jako taková však zatím nekončí a nemění se ani platební model. Google bude nadále bude nabízet streamování her třetích stran, a to jednak v základním bezplatném režimu, jednak za poplatek 259 korun měsíčně v rámci předplatného Stadia Pro. Stále také platí, že hráči musí za každou hru na Stadii zaplatit stejně jako třeba na Steamu.

Google Stadia test 03
Monster Jam: Steel Titans na Google Stadia

Google své rozhodnutí odůvodnil velkou časovou i finanční investicí, které jsou podle něj pro vývoj AAA titulů nezbytné. Místo toho se chce soustředit na rozvoj streamovací technologie jako takové a hledání vhodných partnerů z řad herních společností, kterým by prověřená streamovací infrastruktura mohla přijít vhod.

Stadia v roce 2019 slibovala herní revoluci, která hráčům umožní hrát i ty nejnovější a vizuálně nejnáročnější tituly, aniž by k tomu museli vlastnit adekvátně výkonnou herní konzoli či počítač. Jak dlouho však Stadia bez exkluzivního obsahu přežije a zda ji herní vydavatelé a vývojáři budou chtít i nadále podporovat, ukáže až čas. Obchodní model má zatím pro hráče podstatně lépe nastavena služba GeForce Now, u které si navíc hráči tituly nemusí extra kupovat, ale mohu využít svých stávajících herních knihoven, například ze Steamu, GOG, Originu či Epicu.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

8 komentářů

 1. „Jak dlouho však Stadia bez exkluzivního obsahu přežije“ Vzhledem k tomu, že Steam žádný exkluzivní obsah nemá a i přesto jde o největšího hráče na trhu, tak bych neřekl, že to má nějaký vliv na životnost služby.

 2. Obchodní model Googlu u Stadie absolutně nechápu a nedává my smysl. Ani se nedivím že to takhle osekávají a rozpoští tým vývojářů exkluzivních titulů. Oproti Geforce nemají absolutně co nabídnout.

  • O těchto službách vím ale současný stav ať je jakýkoliv mě nechává chladným.
   Hry už dávno nehrají nepočítám li na telefonu sem tam.tetris Solitaire, sokoban ci puzzle na.osvezeni a procvičení mozkových závitů ve volných chvílích kterých zas tolik není.

  • Opravdu hodnotný komentář. A co míváte k večeři? Asi něco lehčího, takhle v důchodu.

  • Ano ty rozumbrado čím.twk hodnotným si přispěl ty a kde bereš tu drzost mě.nazyvat důchodcem? Vaz slova hochu….špetka slušného chování je ti.koukam cizí

   …no tví rodiče na tebe mohou být právem „hrdi_ ty nulo!

  • povedat niekomu, ze je nula tiez nie je moc slusne, a ze si dochodca, sa nemusis hanbit…. 😊

  • q123
   Ano uznávám to jsem si mohl odpustit, nicméně tento útočný příspěvek…
   Promiň ale vhodnější reakce není😏🙂

 3. Ono to není tak černé, jak zde autor článku píše a na samotném blogu a twiteru stadia se o žádném ukončování stadia nemluví. Pouze došlo k rozpuštění herního studia. Peníze se dají na další rozvoj služby. V porovnání s geforce, xbox gpass nebo třeba Luna, tak stadia má nejstabilnejsi stream her. Navíc cíl stadie nejsou hardcore hráči, ale obyčejní lidé co si zahrají 3 AAA tituly za rok a nechtějí si kvůli tomu koupit pc nebo herni konzoly.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).