Domů » Bleskovky » Záblesk budoucnosti: Apple si patentoval flexibilní displej s haptickou odezvou

Záblesk budoucnosti: Apple si patentoval flexibilní displej s haptickou odezvou

Nasazení dotykových displejů způsobilo revoluci a výrazně změnilo styl používání mobilní elektroniky. Každá mince má dvě strany a kromě nesporných výhod si s sebou kapacitní panely nesou několik výrazných nedostatků. Téměř všechny plynou z jejich konstrukčního řešení a pokud bychom vyhlásili anketu, která vlastnost uživatele trápí nejvíc, na špici by se jistě usídlila absence fyzické odezvy. Ostatně drtivá většina z nás vyrostla na zařízeních ať už s gumovou či plastovou klávesnicí, která po dlouhá léta byla napevno spajata s mobilními telefony.

 
Apple si již delší dobu pohrává s myšlenkou, že jeho budoucí produkty by mohly být flexibilní

Zřejmě to se stalo důvodem, proč nemalá skupina široké veřejnosti stále nenechá dopustit na klasická tlačítka. Problematika fyzické odezvy dotykových panelů nedává spát celé řadě inženýrů po celém světě a to včetně těch, kteří pracují pro Apple. Tomu minimálně nasvědčuje nově podaný patent, jenž se objevil v záznamech USPTO (americký patentový úřad). V něm americký gigant popisuje elekronické zařízení s flexibilním displejem a možností jeho kontrolované deformace.

V praxi by to tedy mohlo vypadat tak, že v momentě, kdy uživatel aktivuje klávesnici, z plochého displeje rázem vystoupí jednotlivá tlačítka. V patentu se hovoří o pružné membráně, která kromě výše popsané vlastnosti dokáže posloužit pro reprodukci a záznam zvuku. Nemůžeme se ubránit dojmu, že ve vývojových centrech Applu probíhají vskutku zajímavé experimenty a v následujících letech se máme nepochybně na co těšit.

  
Současným lídrem v oblasti haptické odezvy dotykových panelů je americká společnost Tactus

Na závěr je nutné dodat, že se nejedná o technologii, která by se objevila například u další generace iPadu. Podobných patentů má jablečný gigant neuvěřitelnou zásobu, přičemž řada z nich zůstane pouze ve formě nákresů a myšlenek kreativních jedinců. Do komerčního prostředí se dostává pouhý zlomek z těchto nápadů a zbytek tiše odpočívá jako pojistka před konkurencí, která by se rozhodla Apple předběhnout.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

9 komentářů

 1. nepatentoval si technologiu len pojem

 2. takže patent na něco co ještě neexistuje – hmm

 3. ING (neregistrovaný)

  Mam taky pocit ze tuto technologiu som uz niekolko krat videl

 4. Tom_82 (neregistrovaný)

  „“Podobných patentů má jablečný gigant neuvěřitelnou zásobu, přičemž řada z nich zůstane pouze ve formě nákresů a myšlenek kreativních jedinců.““

  NJN, typický Apple. Patentoví odborníci nejsou žádní kreativci, ale spíše „analytici“ – kteří rychle přijdou s patentem na vše, co by v budoucnosti mohlo fungovat .. a na čem by patentoví trollové mohli vydělávat vysouzené peníze.. :-D

 5. JaroB (neregistrovaný)

  Ako som už písal inde…typický APPLE…nič nevymyslí, nevyrobí ale dá si to patentovať…veď na tomto displeji pracú už roky iný ale oni si to patentujú…choré…celý US patentový systém :/

  • Matejs (neregistrovaný)

   Ten patent Apple podal v roku 2011 a bola naňho námietka zo strany jednej firmy. Patentový úrad uznal patent až teraz, keďže ho Apple upravil do zrozumiteľnej formy. Taktiež, ak máš nejaký produkt a nepatentuješ si ho, tak si ho nepatentuješ, ale patentuje si ho druhý. Je to potom tvoj problém a sťažuj sa aj na lampárni. Potom neplač.

  • Doposud jsem žil v naivní představě, že patentovat si můžete až tehdy, když danou věc vynaleznete, vytvoříte nějaký funkční prototyp. Proto taky na patentovém úřadě našemu největšímu velikánovi neustále říkali: „teď, teď tu byl, jaký si Edison, museli jste se minout…a příště přiďte včas“. Ale očividně je možné si patentovat vše, o čem si jen tak fantazíruju.

  • Matejs (neregistrovaný)

   Je to tak. Stačí ti, len technický nákres a nemusíš ho mať ani otestovaný. Proste, ak to nie je totálna blbosť, tak ti to patentujú. Funkčné prototypy sú vyžadované, len v EÚ. V Ázii Ti patentujú aj stroj času.

 6. Mixam (neregistrovaný)

  Copak si patentujou příště, že bych je předběhl :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).