Domů » Články » Z Windows Phone se stává druhý Android: Jak dlaždice přišly o své kouzlo a uživatele

Z Windows Phone se stává druhý Android: Jak dlaždice přišly o své kouzlo a uživatele

Po krátkém období vzrůstu podíl mobilních Windows klesá. Viníků je celá řada, bohužel jejich kombinace dostává Microsoft do zamotaného kruhu, ze kterého se těžko dostává. Stanou se Windows 10 spásou nebo dlaždicový systém čeká příští rok další propad?

I když prodeje zařízení s Windows Phone rostou, trh se smartphony roste rychleji, což v konečném důsledku znamená, že podíl dlaždicového systému klesá. Podle posledních dat agentury IDC je aktuální podíl WP na trhu 2,9% (loni to bylo 3,6%), což sice zajišťuje pohodlné třetí místo mezi všemi operačními systémy, konkurence je ovšem na míle daleko. 

   

Důvodů je samozřejmě celá řada. Pozice Windows Phone byla již v počátcích ztížena pozdním nástupem, pokračovatel Windows Mobile se narodil v době, kdy již měla konkurence vybudované ekosystémy aplikací a bojovala o velikost svého trojúhelníčku v koláči. V tu dobu (konec roku 2010) se střetl strmý pád Symbianu s prudkým nárůstem Androidu (oba systémy měly kolem 30 %), iOS si stabilně držel zhruba 15 %, stejně mělo i klesající BlackBerry. Microsoftu s Windows Mobile patřilo necelých 5 procent, ovšem i jeho křivka měla sestupnou tendenci. 

Nový, od základu postavený systém Windows Phone, měl pokles podílu Microsoftu mezi mobilními operačními systémy zastavit, což se sice krátkodobě podařilo, ovšem pětiprocentní hranici nikdy nepřekonal, pouze na některých trzích byl jeho podíl dvouciferný. Důvodů je celá řada – uzavřený systém, nedostatek aplikací a jejich špatná kvalita, málo telefonů v nabídce, orientace na low-end nebo přechod Nokie pod Microsoft. V tomto článku se na (ne)popularitu systému Windows Phone podíváme podrobněji. 

Microsoft + Windows = Modrá smrt

Huawei má svůj Honor, Micromax značku Yu, Oppo zase OnePlus, a to z jednoho prostého důvodu – společnosti chtějí hodit za hlavu minulost a začít na zelené louce s neposkvrněným štítem. Microsoft si ale s názvem nové značky hlavu nelámal a představil Windows Phone, systém, kterému stále velké množství zákazníků říká Windows Mobile. Co na tom, že se zde stavělo na zelené louce, když se ta louka jmenuje prakticky stejně. 


Windows Mobile vs. Windows Phone: Podobné jméno, zcela jiný systém

A co hůř, staré jméno není jen odkazem na předchozí mobilní systém, ale i na klasická Windows pro počítače. Určitě znáte spoustu vousatých vtipů o tom, jak hrušky padají jen na podzim, zatímco Windows po celý rok. Obrovský podíl systému Windows na milionech konfigurací počítačů způsoboval pády aplikací nebo celého systému, ať už kvůli němu samotnému, nesprávným ovladačům hardwaru, nežádoucímu softwaru nebo neodborným zásahům uživatele. Co na tom, že v 99 % případů běžel systém stabilně, modrá smrt vždy přišla vždy v ten nejnevhodnější okamžik a proto asociace značky Windows s obrazovkou modré smrti bude zakořeněna v hlavách uživatelů tohoto systému ještě hodně dlouho. 


A všechno hezky od začátku

Kromě toho Windows pochází z dílen nepopulárního nabubřelého zkostnatělého molochu, u něhož byly peníze vždy až na prvním místě. Nejedná se o malou firmičku, která (ne)začínala stavět svá zařízení v garáži, ale o megakorporaci, která prodává drahý software ostatním megakorporacím. A to není postavení, které přitáhne běžné spotřebitele jako sympatické nakousnuté jablíčko nebo veselý zelený robůtek. 

Windows Phone: Fuj, barevné čtverečky

I když v Redmondu zvolili pro nový systém staré jméno, postavili něco zcela nového a neotřelého. A problém byl na světě. Místo ikon dlaždice, místo klasických systémových aplikací huby. Ano, všechno fungovalo svižně, dlouho však chyběly elementární funkce, které byly do systému dodávány později. Nejdříve bylo jejich přidávání poměrně citlivé a novinky do systému zapadly tak, aby neponičily jeho filozofii, procento nových uživatelů se však nijak nezvětšovalo a tak se v Redmondu rozhodli pro pár radikálních řezů. 


Průhledné a neprůhledné dlaždice ubraly domovské obrazovce na přehlednosti

S aktualizací 8.1 dostal systém průhledné dlaždice, notifikační centrum, z většiny hubů se staly obyčejné aplikace, hry se přesunuly do seznamu aplikací a byla odstraněna integrace Facebooku. To, čím se chtěl systém Windows Phone od konkurence odlišit, vzalo za své, neboť většina uživatelů navyklých na jiné platformy původní filozofii systému nepřijala. Microsoft se jednoduše své koncepce prakticky vzdal a nabídl uživatelům „druhý Android“. Ani to však nové zákazníky a vývojáře aplikací nepřitáhlo. 


Notifikace na dlaždicích, zamykací obrazovce a v rychlém přehledu: Je Centrum akcí zapotřebí?

Naopak věrní fanoušci původní filozofie systému dostali funkce, po nichž nikdo nevolal. Namísto možnosti bleskurychle přidat komentář na Facebooku se nyní musí spustit aplikace, která na slabším internetovém připojení nefunguje vůbec a mnohdy se obnovuje tak dlouho, až spadne. Stejná slova platí i pro hudební přehrávač, aplikaci Hry, fotoaparát Lumia Camera a další. Rychlost a příkladná stabilita je ta tam a i když mnoho nových funkcích potěšilo, systém ztratil mnoho ze své jedinečnosti. 


Nejlepší fotomobil současnosti: Škoda, že se aplikace Lumia Camera spouští 5 vteřin

V neprospěch Windows Phone navíc hovoří i Windows 8 a 8.1 pro stolní počítače. Jestliže dlaždice nebyly přijaty na mobilních zařízeních, na počítačích způsobily některým uživatelům doslova šok a alternativní nabídky Start se staly nejstahovanějšími aplikacemi počátku letošního roku. Běžný Franta uživatel je zkrátka konzervativní tvor, o čemž by mohl Facebook se stovkami stránek „vraťte nám starý Facebook“ vyprávět. 


Schizofrenie kam se podíváš: Dlaždice na počítači, plocha na tabletu

Microsoft však potřebuje především prodávat a stejně jako se vzdal své vize dlaždic a hubů ve Windows Phone, má se i příští verze Windows vrátit zpátky ke kořenům. Převýchova běžných uživatelů zkrátka nesmí být tak násilná, revoluce se očekává od zcela jiných hráčů. 

Aplikace: Chcete množství a kvalitu? Jděte ke konkurenci

Nejpalčivějším problémem Windows Phone je jeho ekosystém. Microsoft se sice rád chlubí tím, že počet aplikací ve Store překročil metu x stovek tisíc a konkurence je úspěšně dohnána, opak je ale pravdou. Velcí hráči v čele s Google platformu Windows Phone úspěšně přehlížejí a i když ve většině případů existují v obchodě aplikací alternativy, obvykle nejsou schopné nabídnout kvalitu nativních aplikací. Bohužel ani oficiální aplikace nejsou vždy to pravé ořechové, vzpomeňme například Instagram. Ve Windows Phone Store se objevil jako beta na začátku letošního roku, od té doby se nedočkal jediné aktualizace a tím pádem ani podpory nových funkcí. 


Oficiální YouTube aplikace se ve Windows Phone Store dlouho neohřála

Aplikace na Windows Phone byly vždycky jiné. Mnohdy nenabízely tak širokou paletu funkcí jako na konkurenčních platformách, za to však perfektně zapadaly svým vzhledem do systému a běžely jako z praku. Bohužel stejně jako se systém Windows Phone vzdal své filozofie, vzdali se i vývojáři aplikací a grafická jednotnost jejich výtvorů vzala za své. A neděje se tak pouze u aplikací třetích stran, ale dokonce přímo u aplikací Microsoftu. Za nový OneDrive s hamburger menu a Material Designem dostali v Redmondu od fanoušků tak vynadáno, že museli s poslední aktualizací uživatelské rozhraní přestavět.

 
Nadpis článku na serveru wmpoweruser hovoří zcela jasně

A když už hovoříme o aplikacích Microsoftu, zde narážíme na další problém, který jsme už nastínili v jednom z dřívějších článků. Microsoft si uvědomuje, že je především softwarovou společností a proto je pro ni výhodné připravovat software na platformy s velkým podílem na trhu, což Windows Phone rozhodně není. Z tohoto důvodu v rámci mantry „Mobile First – Cloud First“ uvádí vlastní aplikace pro konkurenční platformy rychleji a kvalitněji než pro svoji vlastní. Kancelářský balík Office kupříkladu od své první verze ve Windows Phone 7 prakticky nebyl aktualizován, pouze dostal malé změny ve vzhledu a schopnost otvírat zaheslované dokumenty. 

Šíření vlastních aplikací na konkurenční platformy je dvousečná zbraň. Na jednu stranu přitáhne jejich uživatele ke službám Microsoftu, na druhou stranu přichází systém Windows Phone o své největší exkluzivity. Pro kancelářský balík Office nebo celosvětovou offline navigaci zdarma dnes není nutné pořídit si Lumii, ale v podstatě jakýkoliv telefon. 

Telefony: Windows Phone je systém pro low-endy?

O výrobu úplně prvních telefonů s Windows Phone se postarala hrstka partnerů, poté však převzala otěže Nokia a pustila je až ve chvíli, kdy její mobilní divizi pohltil sám Microsoft. Nokia vyvíjela maximální snahu zajistit svým Lumiím přidanou hodnotu v čele s kvalitními fotoaparáty, offline navigací a velkou spoustou bonusových aplikací, díky čemuž prakticky zadupala konkurenci do země a ti o platformu Windows Phone brzy ztratili zájem. 

  
Nejprodávanější telefon s Windows Phone – Nokia Lumia 520

Nebyl by to však Microsoft, aby v zájmu rozšíření platformy neučinil ústupky ve funkcích, které telefony s Windows Phone definovaly. Ještě v dobách WP7 snížil hardwarové požadavky systému, aby fungoval na telefonech s 256 MB RAM, což mělo za následek nekompatibilitu některých aplikací, jako Skype nebo Angry Birds. Po té výrobcům zařízení odebral nutnost používat tlačítka pod displejem nebo hardwarovou spoušť fotoaparátu. Cílem bylo přinutit výrobce zařízení stavět telefony s Windows Phone na stejném hardwaru jako telefony s Androidem. Kromě HTC to však zatím nikdo nevyzkoušel. 

  
Přečtěte si: Samsung, LG, HTC a další: Kam se poděly slibované novinky s Windows Phone?

A nikomu se do vyzkoušení ani nechce. Z Huawei se dokonce ozvalo, že na Windows Phone nikdo nikdy nevydělal a i když je čínská společnost partnerem Microsoftu pro výrobu telefonů, nových modelů se od ní nejspíše v nejbližší době nedočkáme. A zřejmě ani od ostatních partnerů, přestože jejich seznam je široký a licencování systému Windows Phone je od letošního roku zdarma. HTC se s úspěchy svého modelu HTC One for Windows prozatím nepochlubilo.

Windows Phone v rouše androidím: Exkluzivně pro Verizon

Přitom se jedná o jedinou konkurenci Microsoftu v segmentu dražších zařízení, většina telefonů s Windows Phone včetně Lumií spadá do kategorie low-end, kam také podle viceprezidenta Alcatel OneTouch patří. Historicky nejprodávanějším modelem s Windows Phone se stala Lumia 520 s drtivým náskokem před ostatními, výběr mezi elitními modely zcela chybí. Některé modely (zejména v USA) včetně zmíněného HTC One jsou navíc zatíženy exkluzivitou u určitých operátorů, což je také výrazná stopka k jejich budoucímu rozšíření. 

 
Vlajkové lodě tvoří u Windows Phone pouze 13,7 % z celkového portfolia (IDC: Q2 2014)

V České republice má systém Windows Phone mezi smartphonovými platformami podíl zhruba 5 %, přičemž více než trojnásobek uživatelů stále používá dnes již mrtvý Symbian. To je velké množství uživatelů, které by v rámci loajality ke značce mohlo přejít na Lumie, ty však již neponesou logo finské Nokie, ale logo Microsoftu. Této situace by paradoxně mohla využít samotná Nokia, která zcela jistě po představení tabletu N1 chystá i řadu smartphonů. Co na tom, že budou vyrobeny v Číně; hlavně, že na nich poběží Android. 

Jak z toho ven?

Microsoft bohužel před čtyřmi lety nechytil důležitý rychlík a nasedl do osobního vlaku, který jel hned po něm. Bohužel jeho cesta nebyla a stále není přímočará, je plná přestupů, přičemž sám Microsoft si není v některých stanicích jistý, kterým vlakem vlastně pokračovat. Do Windows Phone lepí funkce, které popírají jeho původní filozofii, ale uživatelé konkurenčních platforem je zkrátka vyžadují. Bohužel za současné situace nemají prakticky žádný důvod, proč do vlaku Microsoftu přestoupit. 

  

Telefonů je jako šafránu, v high-endu ještě méně. Samotný systém byl ořezán o veškeré exkluzivity a ve srovnání s konkurencí se odlišuje pouze těmi proklínanými i milovanými dlaždicemi. A co se aplikací týče, Microsoft se za čtyři roky nedokázal vymanit z kolotoče malá penetrace – nezájem vývojářů – málo aplikací – nezájem uživatelů – malá penetrace

 

Z takového začarovaného kruhu se těžko vymotává, Microsoft potřebuje najít nějaký odlišující prvek, který by přilákal větší procento uživatelů, ale nesmí být natolik výrazný, aby běžného Frantu uživatele vyděsil. Velká naděje se vkládá do příští verze systému Windows 10, která má být jedním systémem pro všechna myslitelná zařízení – internet věcí, telefony, tablety, konvertibilní notebooky, počítače i konzole Xbox. Provázanost všech zařízení v domácnosti je určitě prvek, který by mohl do ekosystému Microsoftu nalákat nejen uživatele, ale i výrobce koncových zařízení včetně telefonů. 

  

Jenže spotřebitelská verze Windows 10 bude odhalena počátkem příštího roku, přičemž pak nastane další dlouhé čekání na přelom léta a podzimu, kdy má vyjít finální verze. Do té doby bude představen nespočet zařízení s konkurenčními systémy a s nimi kompatibilní nositelná elektronika, náhlavní soupravy pro virtuální realitu, gadgety pro inteligentní domácnosti, systémy do automobilů, televizorů atd. Tento rychlík kolem nás projede závratnou rychlostí a osobní vlak Microsoftu se za ním přikodrcá až ke konci příštího roku

 

Představení Windows 10 bude pro budoucnost Microsoftu ve světě mobilních technologií zásadní událost, v lednu nás bude muset přesvědčit, že se čekání na podzim skutečně vyplatí. Ačkoliv mám dojem, že slova o čekání na příští verzi Windows už tu několikrát zazněla.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

385 komentářů

 1. mmme (neregistrovaný)

  Poslední dobou mě těší neustálý přísun nových aplikací a her. Sice to jsou často hry, které byly pro ostatní op. systémy dávno uvedené, ale i tak mám z nich radost. Je ve vývoji bankovní app Air Bank, na kterou čekám. Kazdou chvíli se objevují nové aktualizace systému, což je fajn. Potud ok. Jinak ale také nevidím žádnou velkou budoucnost. Vlajkova loď nikde, nástupce fotomobilu 1020 taky nikde, nový směr, jako třeba mobil s klávesnicí jako byla Nokia N97 či N7 nikde.. v lepší budoucnost moc nevěřím. Zatím ale beru co je. Třeba se MS k něčemu vzepne. Pokud ne, budu doufat, že mi můj foun dlouho vydrží. Nebo třeba konkurence představí něco, co se mi bude zamlouvat.

  • myšenko (neregistrovaný)

   souhlas… na nedostatek kvalitních aplikací si nejde stěžovat, jestli má autor nějaké naprosto speciální aplikace na speciální potřeby, pak ano – je to excentrik a potřebuje něco co 99.9% lidí nepoptává a tak to nikdo neprogramuje. Jinak WP žádné vlajkové cosi za 25tis nepotřebuje když jeho systém běží s přehledem a mnohem plynuleji i na levnějších zařízeních. A pár fajnšmekrů trh nezvrátí – viz absolutní vítěz trhu, což je androidí smart do 200$ … Jinak co se vývoje systémů týče – iOS se kazí kvalitativně už třetím rokem (mluvím o SW, HW je jiná pohádka), Android od začátku jen zvyšuje nároky (a novější verzi na starším HW už ani nespustíte) a zalagovanost systému je popsaná všude po netu, a jestli se jejich příkladu bude držet i WP tak pánbůh s námi. Naštěstí aspoň v tomhle případě souhlasím s autorem – v tomhle WP ujel rychlík a naskočil do následujícího osobáku, takže to s ním nejde od deseti k pěti tak rychle jako s konkurenční kvalitou… ale co bude dál a co si plebs vynutí toť otázka :-/

 2. Píťa (neregistrovaný)

  Jako uživatel WP musím s autorem souhlasit.

  Pomalu, ale jistě dochází trpělivost a pokud v lednu nepředstaví nějakou pecku, tak nemá cenu zůstávat.

  Otázka na autora: Používáte stále WP nebo plánujete přechod na jinou platformu?

  • guyko (neregistrovaný)

   planujem prechodz posledneho android telefonu na WP

  • Jakub Karásek

   Poslední čtyři roky jsem používal výhradně WP a zatím v tom hodlám pokračovat, dlaždice jsou mi mnohem bližší než ikonky á la Windows 95. Ale Windows Phone 8.1 je pro mě velkým krokem zpět a důvody, proč jsem zvolil okenatou platformu, se bez výjimky vytratily. Počkám na Windows 10 (pochopitelně na Developer Preview, jelikož už jsem si za ty roky zvykl být pokusným králíkem) a uvidím. K přechodu mě zatím nic nenutí, ale setrvávat také ne

  • Píťa (neregistrovaný)

   Taky se mi mnohem více líbí dlaždice a Modern UI, ale věčné sliby bez výsledků mě štvou. Navíc jsem za poslední rok zaznamenal citelné zpomalení systému a aplikací (Načítám….)

   W10 je poslední šance. Pokud tohle pokazí, tak si myslím, že hodně věrných uživatelů bude rozmýšlet nad setrváním.

  • Jsem na tom podobně jako p. Karásek… WP mám rád, ale poněkud se za poslední rok vytratila jeho neotřelost a kvality… Zůstávám u WP a vyhlížím s nadějí W10, ale jinak mě nic k odchodu nenutí, ale zůstat také ne….

  • sdr (neregistrovaný)

   Nebud ovca, prejdi inde.

   veigy!

  • A kam mam asi tak jít? S každým přechodem si v něčem polepším a v něčem pohorším, nemám potřebu odcházet….

  • For Jakub Karásek: Napsal jsem dlouhé povídání, mažu to a zůstanu jen u pár otázek: Proč byl tenhle článek napsán ? Na objednávku někoho ? Z vlastního popudu a přesvědčení ? Někdo z Microsoftu ti ublížil ? Chceš MS ublížit nebo pomoci ? No stačí…

  • JIRKA_T: Copak se ti na tom článku nelíbí? Je objektivní a rozumně napsaný.

  • Johny (neregistrovaný)

   JIRKA_T: [odkaz]

  • to Jirka_T: Asi si pleteš roli novináře (i když tohle je snad první Jakubův článek, který stál za přečtení). Napsal ho jako komentář, tady nejsi na fanouškovském serveru, kde se snad i mírně neobjektivně „pomáhá“. Jako uživatel WP má do problematiky určitý vhled a o ten se podělil. A navíc bohužel dost trefně. Od toho jsou komentáře. Špatné, dobré, mírně subjektivní.

  • Pokud někdo několikrát v jednom „komentáři“ nazve největší SW firmu na světě „nabubřelý zkostnatělý moloch“, tak nemůže být řeč o objektivnosti. Ale pokud se od schopných redaktorů ( např. J.Hrma) naučí, jak psát objektivně, šel by článek do rozumné podoby přepsat…

  • Někod v sobě psaní má a někdo ne, to se těžko učí. Nicméně tento typ komentáře je vždy subjektivní a jen trollové vyžadují objektivnost u každé řádky. Je pravdou, že výraz nabubřelý měl zaznít jen jednou, avšak do článku patří, z počátku to byl významný MS neduh. Že je takový i dnes už si nemyslím, stejně jako Nokia padl na hubu, jen si to uvědomil dříve a třeba se z toho vylíže jako už v dějinách mnohokrát. Chyby dělal i Apple a o moc významnější, a kde je dnes.

  • Jakub Karásek

   Co se týče textu o nabubřelém molochu, nebylo to myšleno tak, jak to vnímám já, ale jak to vnímá BFU. Microsoft prostě není tak sexy a cool jako Google nebo Apple, i když pod vedením Satya Nadelly má velkou šanci s tím něco udělat.

  • Matkal: V podstatě souhlas…

  • Právě ta definice Microsoft vystihuje. Od té doby, co je u kormidla Nadella se to mění, ale ještě uteče hodně času než se té pověsti zbaví.

  • Jakub Karásek: „Microsoft prostě není tak sexy a cool jako Google nebo Apple, i když pod vedením Satya Nadelly má velkou šanci s tím něco udělat. “

   Proč jsi tuto větu nedal na konec „komentáře“ ?

  • SuD (neregistrovaný)

   Google sexy? To je trošku ošklivý omyl

  • Bublina (neregistrovaný)

   Google je sexy jen pro toho, kdo na něj není denodenně odkázán. Bohužel si s Microsoftem vyměnili role a nabubřelý moloch se stal z Googlu. Zatím se mu to daří docela maskovat pomocí marketingu, ale jinak je to tragédie. Jen malá ukázka – v práci jedeme na GApps a dnes nám slavně oznámili, že už konečně můžeme v tabulkovém procesoru slučovat buňky. Bomba! A takhle je to se vším. Velkohubé plácání po zádech, řeči o vyšší produktivitě, ale když člověk potřebuje opravdu něco udělat, tak musí sáhnout po Microsoftu :-(. Google je taková trochu Potěmkinova vesnička. Bohužel zatím dosti úspěšná a odnáší to uživatel, který musí používat nekvalitní nedodělky a ještě má pocit, jaký fantastický stroj nebo řešení od Googlu má. Ach jo.

  • MS nie je tak sexi mozno tu na vychode EU. V USA a okolo je MS na tom uplne inak..preto aj prestali pouzivat znacku Nokia a idu dalej s vlastnym menom.

 3. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Presne to co je v clanku tady vtloukam do hlavy tech par naivnivh ignorantu uz hezky dlouho a porad bez uspechu. Poukazuji na presne ty same problemy. Tak jsem zvedavy co napisou ted. Budou i nadale tvrdit, ze vse je v poradku a WP cekaji svetle zitrky? Nebo konecne proctnou?

  • qwerty (neregistrovaný)

   Pozri sa. Som spokojnym uzivatelom telefonu Ativ S, ktorý som kúpil vo vypredaji za super cenu. Potesil ma dobry hardware a aj nove funkcie systemu po update z 8.0 na 8.1. Som rad ze MS pocuvol zelania uzivatelov a tie funkcie tam pridal. Mobil pouzivam, vyhovuje mi aj ovladanie, mam všetky appky co potrebujem, neriesim či ich je v store 100k či 1M. Neriesim nejaku svetlu či čiernu budúcnosť WP či Microsoftu. Zatiaľ funguje, a keď dosluzi, budem riešiť, co ďalej.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Takze kazdy, kdo napise pravdu, i kdyz pro WP fanboys neprijemnou, je vlastne jen troll. Jo od kamaradu jsi se naucil nove slovo a ted ho pouzivas bez toho, abys vedel, co to slovo znamena a v jakem kontextu ho muzes pouzit. Autor clanku je taky troll?

  • Videl si ma nejakej diskusi kde je članok o google, či android ako tam nadavam že ten system je nahovno nech to google zabali lebo to nevie a podobne nezmysly ? Myslim že nie. Teba tu vidno v každej ohľadom MS, a dookola omielaš tie nezmysly. Stavim sa že si ani nečital članok, ked tvoj prvy prispevok tu bol par sekund po vydani

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Videl jsi me nekdy, ze bych nekde napsal, ze ten system je nahovno, at to MS zabali a podobne?

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Clanek byl vydany v 16:00, muj prispevek v 16:30. Chapu, ze tobe by pulhodina k precteni a hlavne pochopeni nestacila. Nesud vsak jine podle sebe…

  • MR.Arakin: ja myslim ze som dakde take daco po tebe cital. Hlavne nasilu chces presvedcit WP userov ze su hlupaci a nevies pochopit alebo uverit ze my ktory WP aj realne pouzivame mozeme byt spokojny…ze Android pre nas naozaj nie je ziadnou spasou alebo pravou nahradou…ja osobne nechcem mat nic spolocne s Google okrem YouTube a sem tam street view.

  • kyklop (neregistrovaný)

   to že nějaký tvůk kámoš napsal stejně hloupé názory které se stejně jako tvoje rozcházejí s analýzami trhu ještě neznamená, že by měli místo tebe procitnout jiní :-DDDDDDD

   MR. ARAKIN (NEREGISTROVANÝ) 16.12.2014 V 20:37 | REAGOVAT

   Clanek byl vydany v 16:00, muj prispevek v 16:30. Chapu, ze tobe by pulhodina k precteni a hlavne pochopeni nestacila. Nesud vsak jine podle sebe…

 4. S článkem souhlasím. Nejbolestnější je, že MS už otevřeně přiznává plnou orientaci na Windows 10 a WP8.1 se dostaly do situace známé z WP7. Tedy bez zářezu aplikací. Kde je Update 2?

  Původní koncept bohužel mizí, ale druhým Androidem bych WP určitě nenazýval.

  • toto nema s wp7 nic spolocne, totiz MS uz oznamil, ze vsetky lumie s wp8 dostanu aj W10

  • Kubis (neregistrovaný)

   No hlavně to znamená, že do WP8 už MS v podstatě hodil vidle.

   Takže do oficiálního představení W10 (tak 4Q 2015) se prostě už nic dále se systémem dít nebude. Takže až někdy v průběhu roku 2016 obdržíš oficiální update na W10, který systém posune dále tak to trpělivé jedince určitě potěší! Já už to ale nebudu..

  • fero (neregistrovaný)

   do predstavenia WP10 podiel os padne na 1 az 2 percenta

  • Johny (neregistrovaný)

   A furt taky není jisté, že W10 budou opravdu plnohodnotné W10, nebo jestli po vzoru Applu přibydou jen nějaké features a ve své podstatě to bude stále WP8.1

  • JOHNY: Presně toho se taky bojím. Počkám na vydání mobilních W10 a uvidíme. Třeba do té doby vydá Apple pořádný iPhone a nebo probnu Passoprt.

  • Johny (neregistrovaný)

   Chmeldas: Pro mě jsou W10 hodně atraktivní myšlenka (jejich koncept už od začátku, proto jsem si kdysi kupoval Lumii 800), ale bohužel Microsoftu nevěřim už ani nos mezi očima a absence nějakého opravdu žhavého želízka v ohni ve mně neustále vzbuzuje nedůvěru, že současné modely dostanou plnej knedlík z W10.

  • No, to nie je tak celkom pravda. Napr. teraz bola predstavena aplikacia Gestures, ktorá pridava do systemu gesta, ktore mali prist s Update 2.

  • Ono ani apple nie je taky perfekcionalista jak by som si predstavoval… skor sa tak nejak zmicrosoftieva :D aj ked samozrejme ma silnejsiu poziciu…

  • podla mna to bude podobne ako wp 8.1 necakal by som nejaky brutal…jedine ze to bude co sa tyka vyvoja vsetko jednoduche a podobne a tak…

  • Zdravím všechny teoretiky a prognostiky, kteří vědí houby o tom, jak OS fungují apod. Prozradím vám následující:

   – W10 pro tablet nebo PC budou ve finále přebírat víc funkcí z WP, než naopak (podpora senzorů, Cortana atd, atd)

   – Nemá smysl čekat nějaký převrat, prostě další verze OS, úplně stejně jako u Androida nebo iOS – alespoň z hlediska uživatele

   – Vývojáři už aplikace pro WP-W8.1 normálně vyvíjejí, rozdíly už jsou fakt minimální, zůstane to i u W10, prostě vzhled a ovládání se bude lišit, jinak to nejde

   – Objeví se telefony s Intelem

   – Podíl WP bude lehce stoupat díky levným telefonům prodávaným v Indii

   Tak si to někdo zkopírujte, až to vyjde, můžeme to porovnat.

  • Kubis (neregistrovaný)

   Promiň, ale nedalo mi to nereagovat.

   atd. Win10 je jasné že to bude s Cortanou a více do WP, ale to znamená že v tom případě tam od současného stavu moc rozdíl nebude, pokud je pravda co píšeš.

   – určitě oceníš růst podílu WP v Indii, třeba i tvá Indická banka ti udělá vlastní WP aplikaci :-)

   – sorry ale co na tom změní příchod Intelu, 99% vlastníku ani neví co WP používá za procesor.

  • Bublina (neregistrovaný)

   CHELDAS: Passoprt je dobrý, ale lepší bude prasoprd :-))).

 5. Jan Šimek (neregistrovaný)

  Hezky napsaný článek, ale bez oněch ústupků by si dnes ty telefony již nikdo nekupoval. Celý ten problém je prostě v jediné věci – opožděném představení WP. Kdyby měl dnes WP 70% podíl a Android by vyšel později, tak by byla situace zcela obrácená…

  • Takhle jednoduché to nebude. Článek nenavrhuje jak z toho ven, protože nepopisuje důvody. Ve skutečnosti je neznáme nikdo, ani MS.

   Dnes už to nejsou ani aplikace, ani ecosystém, není to ani pověst MS nebo Nokie.

   Je to něco málo popsatelného, neuchopitelného. WP není cool. Přikláním se k tomu, že za to mohou dlaždičky, ale jistý si nejsem. Je však pravda, že tohle se dá někdy změnit maličkostmi, hrozně pomohly tři řady dlaždic stejně jako nenáviděná tapeta.

  • este keby ta tapeta isla dat aj na pozadie. tiez ma irituju velke nadpisy v menu co nie su vidiet cele a par obmedzeni systemu, napriklad ze neexistuje nieco ako Wifi analyser.

  • Duvod je mozna jednodussi … ten wow efekt byl, ze miliardy lidi pouzivajici facebook najednou mohli posilat zpravy jako jine SMS, prohlizet si online fotoalba vsech pratel z FB jednoduseji nez kdy predtim …osobne jsem se na toto taky chytl … a najednou konec … cela integrace FB pryc. At mi nikdo nerika, ze kolos jako je MS si neumi dupnout a rict lidem z FB ze integraci neodstrani protoze to uzivatele tak chteji.

 6. To onedrive je fakt odporný. Jinak konečně objektivní článek o WP, kde se nedá než souhlasit se vším. Navíc největší výhoda WP ve své době, a to plynolst systému oproti androidu ve své době(tak 2-3 roky zpátky) už je taky pryč, koupit plynulý android už není problém. Zdá se, že se z WP stává zbytečný systém.

  • loukas (neregistrovaný)

   Android je v dnešní době plynulý. Ale to tak maximálně půl roku. Takže žádné takové, že dnes koupíte Android a i za dva roky bude plynulý – maximálně tak nějaký high-end, ale ruku na srdce, většina prodaných telefonů je v cenové relaci 2 000-8 000, výš už to moc nejde.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Loukas: to samozrejme neni pravda. Pomalost Androidu zpusobuji dve veci – nenodladene nadstavby – jako treba touchwiz a uzivatele, kteri instaluji bez rozmyslu vsechno, na co narazi. Cisty Android nebo odladena nadstavba, treba Sony a pouzivat hlavu – zadny problem se zpomalenim nepozoruji ani za 14 mesicu.

  • „a uzivatele, kteri instaluji bez rozmyslu vsechno, na co narazi.“ U WP taky problem ale nieje.

   „zadny problem se zpomalenim nepozoruji ani za 14 mesicu.“ to uz je ale po druhom HR, nie ?

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Lzes, tento problem se samozrejme WP tyka uplne stejne – cti fora, tam se dozvis vic.

   Nikoliv, telefon 14 mesicu, tablet 15 mesicu, bez HR. K cemu bych delal HR, kdyz se obe zarizeni covaji jako kdyz byly nove?

  • klamat moze len ten čo dany system ani nepouživa, alebo večne piše o nom nezmysly

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Tve priznani ocenuji..

  • ako som písal vyššie.

  • MR. Arakin: fakt by som ti poradil vyskusat tak na cca paar mesiacov pouzivat nejaky WP…Razom by si zmazal to co si tu napisal o tvojom Androide…bo ked sa uz Nexus pri velmi opatrnom pouzivani casom zacne sekat…no comment

  • Bublina (neregistrovaný)

   Naprosto souhlasím a potvrzuji. Mám stejné zkušenosti. I Nexus je šmejd, jen trochu menší, než jiné Androidí šmejdy. Bohužel jsem se nechal zmasírovat před časem robotí klakou a teď to mám. Měl jsem jít rovnou do Woken. Chybami se holt člověk učí a teď alespoň vím, že Android už nikdy.

 7. Petr (neregistrovaný)

  Tak za prve „Rychlost a příkladná stabilita je ta tam“ toho jsem si nevsimnul a Windows 10 ma byt velmi vyznamny zejmena proto ze nabidne jednoty obchod pro uzivatele PC, tabletu, telefonu a xboxu cimz, tedy radove stamiliony uzivatelu, cinz bude konecne vyresen nedostatek potencialnich zakazniku pro tvuci software a tedy konecne slidni podpora ze strany vyvojaru, to je to co na nem vnimam jeko hlavni.

  • Jakub Karásek

   WP8.1 provozuji na Lumii 1020, 920 a 520 a ve všech třech případech se stabilita a rychlost systému nedá s WP8, případně WP7.8 srovnávat. Na pády aplikací si stěžují i kolegové, kterým jsem WP doporučil. Neříkám, že je to na denním pořádku a že se jedná o katastrofu, ale vím, že to bylo mnohem lepší

  • Petr (neregistrovaný)

   Je to pravdepodobne tim ze mate telefony z vybehove rady, na me 930 i manzelcine 630 bezi W8.1 absolutne svizne a padaji min nez osmicky na me 620.

  • shd (neregistrovaný)

   rychlost wp 8.1 sa neda porovnat s wp 7.8? co je to za hlupost? mal som lumiu 800 aj lumiu 900 a mam lumiu 830 a 830 je jednoznacne rychlejsia a pritom je pomalsia ako lumia 930, ktora na celej ciare porazila v rychlosti sgs 5. s tou stabilitou suhlasim ….na wp 7.8 mi snad nepadla ziadna apka a na 8.1 obcas nejaka padne, ale oproti droidu 4.4 co som pouzival je to stale neporovnatelna stabilita.

  • o jednu generaciu starsie modely klasifikovat ako výbehove ? Potom neviem ako chcu zabezpecit bezproblemovy chod W10 na vsetkych WP8 zariadeniach ked teraz maju problem odladit par modelov (tie nove nepocitam, kedze tie sa testovali rovno s WP 8.1)

  • shd (neregistrovaný)

   ked si porovnam moje skusenosti s droidom 4.4 a skusenosti mojich kolegov, ktorym sa droid samovolne restartuje alebo nadavaju ze sa im neda zdvihnut hovor lebo telefon nereaguje, pripadne sa zasekne pri praci a nepomoze nic len restart?? WTF?

   prve 2 veci som u WP nikdy nezazil, restart som za cca 2a pol roka zazil asi 2x. to sa absolutne neda porovnat s droidom…

   to ze stabilita apiek uz nie je 100% nepopieram ale taktiez je to na mile stabilnejsie ako droid… a to nie su telefony kolegov za 100eur ale vacsinou fony okolo 300e a hore. casto aj top modely.

  • Je VŽDY třeba zjišťovat, na jaké verzi kdo jede. Nejvíce kritiků stability je ze skupiny, která se chová, jako by PfD byl oficiální update a následně ho kritizuje. Stable verze padají násobně méně a 8.1 má nyní k stabilitě W7.5 dost blízko.

  • tak tak. sa pamätam ako sa na fóre nadávalo na WP8.1 (ale v tom čase existoval len DP) po odstraneni DP bol telefon minimalne tak rychly/stabilny ako WP8.0. Čo sa tyka aplikaci je hadam problemova len hudba/videa (čo sú ale dosť podstatné aplikácie)

  • peer (neregistrovaný)

   Hudba je u mě už OK, jak mě ze začátku štvala délka načítání, tak dneska je to šup šup. akorát mi chybí background picture :(, aplikaci Video nepoužívám. :D

  • hudba sa zapina vpohode aj je uz ako tak normalna. Ale stale je zabugovana. Proste pri pripojeni/odpojeni headsetu, či zamknutie obrazovky robi telefonu problem a tlačtka pre ovladanie hudby, či časomiera je ako keby zamrznuta.

  • kvalita WP music.app

   7.5 > 7.8 > 8.0 > 8.1

   co je to za pristup ?

  • TO ze aplikacia je to az od 8.1

  • neslovickar, to od kedy je to sanostatna aplikacia je irelevantne, podstatné je to ze nie su schopni zakomponovat do systemu kvalitný prehravac hudby a namiesto toho robia zo základnej funkcie samostatnu aplikaciu, logika MS

  • ROAL (neregistrovaný)

   Osobne teda používam Lumiu 630 DS a až na to že občas mu dlhšie trvalo nahodiť mobilné dáta (ktoré som predtým vypínal/zapínal podľa potreby), či sa úplne odmietol pripojiť na WiFi keď bol slabý signál a non-stop ho odpájalo (pomohol potom len reštart, aby pochopil že signál už je dobrý) nemám žiadny problém.

  • ja len odpovedam na to čo si napisal. Aplikacia splna čo ma i ked by to mohlo byt ovela lepšie

  • z hladiska UI je tá aplikacia odpad, zidne updaty tomu nepomozu ked cela kostra toho prehravaca je zle navrhnuta

  • MCJobs: o jednu generaciu zariadeny je napr taka L920 uz vysse 2,5roka stary model. Tu je pochopitelne ze ked dostanu W10 nepojdu vsetky funkcie a moznosti W10. Bol by si aj hlupy to ocakavat.

 8. Njn (neregistrovaný)

  Microsoft běží o život :)

 9. Kubis (neregistrovaný)

  Pod tento článek bych se mohl jako několikaletý uživatel WP podepsat!Ještě bych napsal o spoustě základních chyb co se roky neřeší jako hrozná práce s tel. seznamem. Doručenky SMS, dvoustupňové zapínání WiFi, blbě vyřešené MMS, chaos menu nastavení atd. Prostě vývojové záležitosti na pár hodin času vývojového týmu. Na další super verzi WP která konečně bude dolazená už čekat nehodlám.

  • qwerty (neregistrovaný)

   clanok vyjadruje neobjektivny a negativny nazor autora. Ani mne vo WP nevyhovuje vsetko, ale v clanku su klady systemu prehliadane a zapory zvelicovane.

  • loukas (neregistrovaný)

   Přesně tak, článek autora mi přijde až příliš neobjektivní a zápory jsou řečeny hodně „hyperbolistickým“ způsobem. Ale asi je to záměr článku.

  • jasne ze to bol zamer članku. Nieje to predsa prvy takyto članok od Jakuba K.

  • LAMIA (neregistrovaný)

   Ano taková ptákovina jako SMS detaily, to uměla nokia 2110.

   Ve WP stále jen ve wishlistu.

 10. 100% souhlas. Apple only.

  • fuck (neregistrovaný)

   Tak tak.

   Haters gonna hate.

  • Apple only? S iP6 ani náhodou.

  • CHMELDAS: Co konkrétně ti vadí?

  • Vadí mi ty hnusný záda. Myslel jsem si, že to bude v reálu lepší než na fotkach, ale nebylo.

  • peer (neregistrovaný)

   Ale no tak lidi. Tohle přece nejde říct. Tohle zaprděné “Apple only“ jsem nikdy nepochopil. Sám jsem spokojený uživatel produktů Applu, Microsoftu, Googlu apod. KAždý něco přinesl, každý něčím přispěl. Používal/používám jsem iPHone, Lumii s Windows Phone, OS X, Windows 8.1 a jaké jsou moje pocity? NA všem se mi něco nelíbilo a něco nelíbilo, každý má svoje specifické výhody, ale že bych označil něco jako nejlepší…

   Jak se tu ale někteří WP uživatelé nazývají fanatiky, tak (nechci se nbikoho dotknout) mnozí uživatelé Apple by se jimi tak bohužel nazvat dali. Bohužel proto, protože tu firmu mám opravdu rád, ale stejně tak i Microsoft či jiné firmy a je škoda, když někde slyším, jak se baví dva Apple useři o tom, jak je Apple nejlepší a ostatní jsou looseři a jak jsou ostatní výrobky špatné, pomalé a Apple to má nejvychytanější, no to mám vždy chuť do jejich konverzace vstoupit a něco říct. Tuto povahu opravdu nesdílím a je to škoda, že je tak nějak častá.

  • Ale ode mě to nebyl výkřik do větru, já taky na desktopu používám skoro 20 let Windows se všemi výhodami (které převažují) i neduhy. Odbočka ke Google: Primární business Apple a MS se od Google liší, mám na mysli především fakt, že Apple a MS jsou na rozdíl od Google firmy „ze staré školy“ – firmy, které stojí a padají s technologií jako takovou. Naproti tomu, Google má business primárně postavený na reklamě. Všechny technologie, které Google koupil, vyvinul, prodává anebo „rozdává“, slouží jediné věci – co nejvíce podpořit a rozšířit primární business – reklamu. A protože se zcela ztotožňuji s obsahem článku, ale zároveň jsem skeptický a nevidím světlo na konci tunelu = nevěřím, že vývojáři po nástupu WP10 začnou masivně tvořit kvalitní aplikace, které budou souběžně vycházet ve stejné kvalitě pro iOS/A/WP(10), zbývá mi jediná platforma – iOS. Nejsem ten, který (schválně?) nevnímá problémy a chyby – to, co předvádí softwarová divize Apple mě více než mrzí – množství problémů v posledních verzích iOS (7 a 8) je pro mě nevídané. Ale stále to jako celek funguje na snesitelné úrovni, která je daleko lepší než to, s čím jsem kdysi bojoval na desktopu ve W95/98/XP/Vista. Moc bych si přál, aby byl poměr shares u WP a Androidu přesně opačný, ale to se bohužel nestane. To, co se Ballmerovi „povedlo“ za posledních 10 let, Nadella za 3 roky nenapraví.

  • Jarda (neregistrovaný)

   To ze ma jeden system chyby automaticky neznamena, ze jiny system je bez chyb. Pro me je treba WP i pres vsechny zminovane nedostatky podstatne pouzitelnejsi nez iOS.

  • Jardo, to je ultimátní kec, v čem je konkrétně „použitelnější“? Vždyť pro něj neexistuje 80% aplikací. Ty „používáš“ samotný OS?

  • Bublina (neregistrovaný)

   Ultimátní kec je akorát těch 80% aplikací. V těch zbylých 20% je naprosto vše, co potřebuji já i ostatní členové rodiny. Dnes už i včetně internetového bankovnictví, což byla poslední aplikace, která mi chyběla. Typické použití mobilu: Web, emaily, Viber, FB, Skype, OneDrive, OneNote, Office, hry, hudba, filmy, mapy, Endomondo…

  • hry? hudba? Skype? Viděl si Bublino někdy portfolio her pro iOS? Viděl si někdy jak vypadá pořádný hudební přehrávač? Měl si možnost srovnat co umí a jak funguje Skype pro iOS a WP? Problém je, že na WP existence nějaké appky vůbec nic nevypovídá o kvalitě – tamní Appstore vypdá jako vietnamské tržiště, spousta App nejsou nic jiného než web wrappery atd. Probuď se…

  • Bublina (neregistrovaný)

   Ano.

  • Jarda (neregistrovaný)

   @JP23: Ultimatni kec? Pro jistotu znovu zduraznim to _pro mne_ – to tezko muzes nejak rozumne rozporovat ;-) Neexistuje 80% aplikaci? No a co, do telefonu nedokazu (a nechci) nacpat ani _pul procenta_ existujicich aplikaci ;-)

   Dulezite je, aby ty co pouzivam delaly co potrebuji.

   A protoze jedu paralelne i na Androidu a docela casto i na iOS, tak trochu predstavu mam.

   Nekdo holt preferuje kvalitu pred kvantitou :-)

  • fanouš (neregistrovaný)

   já mám tu smůlu že spravuju firemní IT a telekomunikační prostředky a těmhlě anti WP vycucaným příspěvkům se nestačím divit… každý trouba si poručí jiný systém a jiný telefon (ale to je chyba vedení že takovou svobodu dovolí a neunifikuje platformy), a rozhodně co se kvality a provázanosti pro firemní bezpečnost a uživatelskou přívětivost je WP s BB, trochu jim šlape na paty děravý se svým balastem Droid, a vzadu se svojí nepřizpůsobivostí a zaměřeností na BFU kulhá Apple. Říkejte si co chcete o kvalitě když nemáte páru o jádru pudla, nehledě že ta kvalita aplikací z Appstoru je asi tak individuální záležitostí jako vkus uživatele. Howhg

  • Jasně Fanouši, takže odborník na slovo vzatý, něco jako instalatér, který viděl už všechny dřezy, baterie a trubky světa, takže on jediný skutečně VÍ, viď? Jsi typický manipulátor reality, tvoji první větou se poměrně zbytečně snažíš povýšit svoji lež na pravdu. Tvůj zcela obecný blábol bez jakýchkoliv konkrétních faktů je k smíchu a tím koncem o kvalitě aplikací si tomu nasadil korunu. Přece kvalita aplikací ve Store není individuální záležitostí, ale naopak – můžeš konkrétně srovnávat funkce, design, provázanost s OS/dalšími aplikacemi atd. atd. WP Store je tundra plná vietnamských tržnic a podělaných web wrapperů v tom lepším případě, v tom horším tam ta aplikace vůbec není, takže nemáš alternativu. To je realita, kterou neočůráš ani kdybys napsal, že „spravuješ IT pro celý svět“, ty experte.

 11. Juha (neregistrovaný)

  Nesouhlasím, jsem dlouholetý uživatel Androida a z přechodu k WP (lumia 520 a 735) jsem nadšen…svižný systém s dostačující nabídkou aplikací pro všechno, co od TELEFONU potřebuji…. a co mě překvapilo, s WP jsou spokojeny i mé ratolesti (21 a 18 let)…. k zasekávajícímu se androidu už by se, prý, nevrátili….

  • Tie spominane lumie su v danej cene v poriadku a funguju naozaj lepsie ako Android, taku 535/735 tiez nemam problem niekomu odporucat, ale po dvojrocnej skusenosti s 920 viem ze davat vysoke sumy za ten system su vyhodené peniaze von oknom, s HW som viac menej dodnes spokojny, ale uzivatelsky zazitok z produktu je podla mna podradný a k nejakemu iPhonu sa ani nepriblizuje.

  • peer (neregistrovaný)

   Pokud plně používám funikcí Windows Phone a všech různých synchronizací s W8.1 s univerzálními aplikacemi včetně, tak pak přináší nemalý zážitek. :)

  • nato aby som mal z iphonu nejaky zažitok potrebujem minimalne este macbook, imac alebo nieco co aj zvladne narocnejsi SW kde zaplatim nasobky toho co mozem mat s Win. To nehovorim este o zakladom kameni OSX „VirtualBox“ lebo bez neho je osx častio krat nepoužitelny

  • peer (neregistrovaný)

   Přesně tak. A i to koupit si iPhone k Windows (jak to má většina lidí jenom z důvodu machroviunky – iPhony dneska letí) mi přijdeš nesmyslné. K Windows si kupuji Windows Phone, k Macu bych automaticky kupoval iPhone. Proč? Veškerá sychronizace. Kdo neví o čem je řeč, přichází podle mě o hodně. :)

  • Johny (neregistrovaný)

   Peer+l0lz: jojo, iPhone bez Macu je jen brick. No tak, chlapi. iPhone je super zařízení i bez Macu.

  • A v čom ako? Pri win využivam plnu synchronizaciu, ykosystem, vyhodu univerzalnych aplikaci. Iphone ako samotny nieje brick, ale ma tomu dosť blízko. Tak ako ked ma použivatel iMacu, iPadu, macbooku telefon s WP, tiez je to viac menej brick

  • L0LZ nic navyse nepotrebujes, porovnavam cisto user experience iOS vs. WP, kde je podla mna ergonomia pouzivania iOS alebo ako to nazvat niekde inde.

  • johny (neregistrovaný)

   Ano, tak budem ignorovat desitky nebo stovky aplikaci, ktere na tom bezi, kvalitu fotaku a nahravani, kvalitu zvuku a synchronizaci s aplikacema a sluzbama ktere nejsou zavisle na systemu a budem tomu rikat „skoro brick“. Ok, tvuj nazor.

  • „kvalitu fotaku a nahravani, kvalitu zvuku a synchronizaci s aplikacema a sluzbama ktere nejsou zavisle na systemu a budem tomu rikat…“ maš pocit že win zariadenia su na tom inak?

   A ano je to skoro brick pokial človek nema smartphone len ako vysačku pre ludmi ale ho aj realne použiva/ vie použivať

  • MCJOBS, Ergonomia iOS, pokial mas vsetko ostatne s Windows je nulova. to iste plati aj opačne

  • bohuzial takto to nefunguje, vecsina iPhonistov nema Mac, podla tejto tvojej logiky by bol dnes WP vdaka penetracii Windows niekde uplne inde

  • presne ako hovoriš. Väčšina iphonistov. Cize nvyuzivaju jeho hlavnu vyhodu v spojeni s OSX. Maju to ako hračku/ šperk…

  • Johny (neregistrovaný)

   l0lz: iphone si neviděl ani z rychlíku, tak prosimtě nech si svoje dojmy. Plácáš tu neskutečný kraviny.

  • Johny (neregistrovaný)

   a k tvému „maš pocit že win zariadenia su na tom inak? “ Nevim kdo se tu bavil o windows. Ty si tvrdil, že bez synchronizace je iP skoro brick. Nebo se snažíš naznačit, že windows jsou taky brick? Ta věta je totálně mimo, jako celá tvoje z prstu vycucaná argumentace.

  • Johny (neregistrovaný)

   „A ano je to skoro brick pokial človek nema smartphone len ako vysačku pre ludmi ale ho aj realne použiva/ vie použivať“ Tahle věta vůbec nedává smysl… (omlouvam se za tripost, nejde edit)

  • zjavne nedokaze pochopit ze iPhone aj samostatne funguje ako fungujuci celok

  • Johny (neregistrovaný)

   A nejen samostatně, ono se stačí podívat třeba sem:

   [odkaz]

   nebo sem: [odkaz] a průměrně chytrému člověku hned dojde, jaké možnosti iPhone má. Na druhou stranu si dovolím tvrdit, že tam nevidím jedinou věc, co by čerpala z „výhod“ WP systému. Takže s tím „brickem“ bych byl opravdu opatrný, nechci-li tvrdit, že brick jsou dnes všechny smartphone.

 12. Tyto pocity jsou ryze subjektivní. Nikdo asi nebude zastírat, že MS má jisté problémy na vlastní platformě, ale to je jen odvárek toho, co čeká třeba vývojáře pro Android. Vývoj aplikací je v této diskuzi druhořadý, ale za samostatný rozbor by stál. To co předvádí Google s kompatibilitou jednotlivých major-verzí Androidu v rámci „API“ je hodně smutné. Tady má a ještě několik století bude mít MS navrch. Ale ani současný stav WP8 není nijak bolestný – opět subjektivní názory nikomu neberu, ale osobně preferuju stabilitu a použitelnost a taky šmrnc. Osobně znám několik dnes bývalých Android uživatelů, kteří zpočátku váhali a dneska by po tom zmetku ani nešáhli (kontakty na ně mohu nevěřícím poskynout). Mají pohodu, používají telefon a vyladěný smartphone OS a ne stolní počítač narvaný do krabičky. Akorát je štve, že vypijí v hospodě víc piva, jelikož předtím jim na pití samým štelováním, diskuzemi o jakýchsi nastaveních a úpravách, rootování a kradení software, moc času nezbývalo. Také samotné GUI je otázkou citu pro design a čistotu. Rád se dívám na pěkné věci a když to musím dělat několikrát během dne, zgrcal bych se čumět na ten paskvil na homescreenu ala WindowsCE/WindowsMobile – pardon zapomněl jsem, dnes se tomu říká Android. Srandovní je v tomto duchu pozorovat ty býválé Androiďáky, jak tam mastí šílenosti na hl.obrazovce – snad aby se přiblížili tomu chaosu na který byli doposud zvyklí. Ale i oni si zvykají rychle. Těm jsou kecy o zániku WP platformy ukradené, ti totiž už ví své…

  • A výše komentující „JUHA“ je dalším z nich…

  • Martin II (neregistrovaný)

   Velmi dobre napisane. Bohuzial, vela ludi potrebuje byt vo vitaznom stade. Bojim sa, ze je to problem aj Jakuba…

  • Vojta (neregistrovaný)

   „předtím jim na pití samým štelováním, diskuzemi o jakýchsi nastaveních a úpravách, rootování a kradení software, moc času nezbývalo“

   Po týhle vědě mi bylo jasný, že celý komentář mám brát akorát jako pokus o vtip :).

  • Stehla (neregistrovaný)

   Souhlasím s Hujerem, klidně se veřejně přiznávám k tomu, že Android už ani kdybych dostal Nexus 6 (nebo 20?)zadarmo. Navíc jako vývojář na rozdíl od většiny zde diskutujících ví jak se pro který systém „dělá“

  • peer (neregistrovaný)

   Vojta No Vojto, jenže tak to je. Na takové lidi jsem narazil i já. A ne jednou.

  • Spixy (neregistrovaný)

   ale no tak porovnávať Android s WindowsCE/WindowsMobile,

   keď na google play existujú stovky alternatývnych launcherov?

  • Jako že Launcher je obrazem OS? Na Wm taky bylo množství „udělátek“ a vylepšení, že skoro nikdo na první pohled nepoznal že to WM je. Porovnávat to ale mohu, jelikož mluvím o OS a taky GUI. Bohužel obojí má podobnou filosofii – srovnatelnou s Androidem. Někde jsem nedávno zahlédl trefné přirovnání: Android je Windows Mobile 5/6 moderní doby (a stále za sebou táhne to špatné z tohoto systému).

  • Ano, chtěl jsem být vtipný, přiznávám, ale zrovna tato věta přesně odráží rozdíl mezi koncovými běžnými uživateli Androidu a WP. A bohužel, je pravdivá…

  • Johny (neregistrovaný)

   Jooo, číst si tu od znalců o GUI, to je prostě balzám na duši :D

  • Johny: hlavne ze ty si expert v tomto obore ;)

 13. JaroB (neregistrovaný)

  TLIESKAM TOMUTO ČLÁNKU…BRAVOO…Tak nezaujatý, pravdivý článok som už dávno nečítal…ĎAKUJEM

  Skvelý pohľad a nadhľad :)

 14. THCJirka (neregistrovaný)

  NEvim no, Apple platforma, jejiz jsem dlouholety uzivatel se kvalitativni zhorsuje co rok. Vyladeni iOS 8 se zati nepodarilo ani na 8.1.2, ceny hw stale rostou, zejmena u iPhonu je to videt, ale kvalita zpracovani se zacina vytracet. Presto, ze Apple je dnes na spici a nikdy se mu nedarilo lepe, me jako uzivateli je to fuk, pokud system bezi hur a hur a ekosystem zacina skripat.

  Jako alternativu vidim prave WP a mrzi me, ze to s nima nevypada taky ruzove, Android a podobny bazmeky vubec neberu v potaz.

  • Johny (neregistrovaný)

   THCJIRKA: můžu ti ze zkušenosti říct, že minimálně než vydají W10, je iOS lepší ve všech ohledech. Zvláště dnes, když ho MS sám začal podporovat. Pokud používáš aplikace, jako že to asi 99% uživatelů iOS, přechod na WP pro tebe bude velmi bolestivý a u většiny aplikací si budeš řikat: „boha, všichni řikali, že ty aplikace mají alternativu, ale proč to sakra neumí tuhle funkci?!“

  • Zrovna dneska jsem si říkal, že moje oblíbené aplikace Lumia Storyteller a Gestures nemají na žádném systému alternativu. Hlavně majitelé iPhonů na to koukají jako vrány.

  • lexx01 (neregistrovaný)

   Malé tajemství .. iPhone stojí v $ již několik let prakticky pořád stejně, kvůli vyšší ceně u nás je potřeba se obrátit na ČNB ..

 15. Pedro (neregistrovaný)

  Článek jsem pořádně nečetl, ale prolétl jsem jej. Část o Facebooku a o tom, že nyní nelze přidávat komentář jinak než z aplikace a pochopil jsem ihned kdo článek psal.

  Panebože ubulenější kecy o tom, že se Vám nyní spouští FB aplikace místo nativního People hubu odkud šlo přidávat komentář jsem opravdu na žádném jiném ani zahraničním serveru nečetl.

  Joe Belfiore vysvětloval proč tento krok učinili a myslím si, že to vysvětlil dobře, pokud jste to nepochopil, pak jste asi hloupý. Aplikační model je mnohem lepší volba než nativní, který je natvrdo v kódu a znamená po každé změně čehokoliv update SW, což je daleko složitější proces než aktualizovat aplikaci. Nevím co používáte za telefon, ale mě se aplikace spouští bleskově když rozkliknu přidání komentáře z People hubu.

  • peer (neregistrovaný)

   +1520

  • Loder (neregistrovaný)

   Pedro: To je možná chyba :) článek si pořádně nečetl a už tady taháš rozumy. Ten text je jeden z nejlepších co jsem o WP a Microsoftu četl, a to i včetně zahraničních. Ale jasné, co člověk – to názor a tisíc lidí, tisíc chutí.

  • Jakub Karásek

   To Pedro: Když máte oblíbenou značku piva, které Vám skutečně velmi chutná a pak zničehonic sládek změní recepturu a udělá z Vaší oblíbené značky odporný patok, také jej budete nadále pít jen proto, že vám sládek své kroky dobře vysvětlil?

  • To Jakub: zde asi bude problém v tom, že do pivovaru začala místo pramenité čisté vody proudit mučůvka a tak moc možností sládkovi nezůstalo. FB mění často rozhraní a pokud by se app FB neosamostatnila, tak by časem přestal people hub fungovat a nebo by se musel pořad aktualizovat celý SW telefonu. Takto stačí provést úpravu jen u aplikace. A podobně s aplikacemi k věcem u Google. Nevím proč Google zlikvidoval, resp. odmítl podporovat app od MS na služby Google, když sám nebyl schopen app udělat. Snad se nebojí WP?

  • Proky_cze: Protože vývoj něco stojí, WP je minoritní systém jako 5 dalších (v USA možná na hranici statistické chyby). A upřímně, proč si trochu nesejmout konkurenci a ještě u toho ušetřit:)

 16. Jeden z lepších článků, Jakuba určitě, ale i obecně. Jako fanoušek MS i WP mnoho věcí vidím stejně. Jsou tam sice některé subjektivní pohledy se kterými nesouhlasím, ale u tohoto typu článku se jim těžko vyhnout.

  Štěstím je, že alternativa Apple nebo Android je pro mě stále natolik špatná, že o změně neuvažuji… zatím.

  Naopak tableto-desktopová verze Windows 8 je tím nejlepším systémem, co se pro daná zařízení dá sehnat, to ve mě stále drží optimismus, že i Windows Phone se dostane na správnou kolej.

 17. Petr (neregistrovaný)

  Kazda platforma ma sve bolistky, windows phone v absolutnich cislech ma nejvice uzivatelu nez kdy mel, problem pouye je ze konkurence roste jeste rychleji nez Windows Phone, nedelejme tedy z procentualniho pomeru, kdyby pocet aktivnich uzivatelu WP klesal pak by bylo potreba plakat ne ted, ja se tesim na Windows 10 a doufam v integraci vsech zarizeni co mam doma od konzole po PC, notebook, tablet az po telefony.

 18. Vůbec mě zaráží smyslplnost tohoto článku.. zhanit WP jako takový?? WP je systém, který už je úplně jinde než nazačátku. Neustále vychází nové aktualizace a přibývají funkce, které by mohly uživatelé jiných mobilních systémů závidět. S příchodem W10 to bude ještě lepší. Oceňuji hlavně synchronizaci mezi zařízeními, OneDrive, xbox games, Cortana (mobil i desktop). U Windows nemusim spravovat systém a pamět jako u Androidu, kde bez hi-endu by mi tekly nervy. iProdukty ano .. nemam proti nim nic. Veřim že pro grafika, zvukaře nebo kohokoliv kdo potřebuje výkon a stabilitu sáhne po Mac, ale iPhone a jeho specifikace není tak úchvatná a člověk platí hlavně za to jablko na zádech. To samé iPad.. na svým Windows tabletu zvládnu vše a není to zařízení jen pro konzum ale také pro práci. (připojení monitoru, klávesnice, myši .. a je z něj desktop) Fandím WP, Windows, Xbox a celému MS. určitě si zaslouží větší podíl na trhu a je mnohem větší konkurencí. Vy androidáci a iovce si to ale všechno uvědomujete. Cítíte jeho sílu. A proto vychází tyto haters články. Lidé jsou bohužel nepřející. ;)

  • Oldass (neregistrovaný)

   Jen k těm „argumentům“ :

   – synchronizace není problém ani na iOS ani na Android

   – OneDrive také funguje na konkurenčních platformách

   – Cortana?? prosím? ona umí česky?!, že je pro tebe tak podstatná :)

   – v Androidu není třeba se starat o paměť, nikdy jsem to nedělal a telefon mi běží neustále

   Žiješ ovlivněn předsudky.

   Největší nevýhoda Windows Phone je velmi malé procento trhu a s tím spojené problémy. (nedostatek aplikací …) Přes to vlak nejede ani s Xbox Games :))).

  • Oldasi já pár Androidů spravuju a problém s pamětí opravud vídám často. Položka Úložiště USB mě přivádí k šílenství na všem pod 12tis. korun.

   Synchronizace ve WP je skvělá jako na iPhone, s Androidem nesrovnatelná. Obnova telefonu je stejně jako na iPhone úžasná a Android si může nechat zdát.

   Malý podíl na trhu je jen jeden problém, podstatnější jsem zmínil výše, je to jakési nepopsatelné uncool stigma, na nějž MS hledá řešení už dlouho a nemůže nalézt.

  • Petr (neregistrovaný)

   A Ona snad Apple SIRI , nebo Google Now / voice umí česky ? :-D

  • – Píšu ted hlavně o synchronizaci všeho nastavení, nainstalovaných aplikaci, hesel, oblíbené stránky, záložky, kontakty.. když přijdu k novýmu počítači jen se přihlásim a mám vše..dokonce už i uložené wifi sítě, barva ve Windows podle toho jakou mám ve WP a jiné detaily které tvoří celek, vyzkoušel jsem všechny OS tak vím o čem mluvím

   – Cortana nemusí umět česky abych ji rozumněl :) anglicky snad umíme všichni a kdo ne měl by se vrátit na základní školu…

   – na androidu bez nějake „clean utility“ se podle mého názoru neobejdete

   – nedostatek aplikaci? je vidět že WP si tak držel několik sekund v ruce.. většina aplikací na WP už dávno je a když ne existuje nějaká náhrada. Když už uved příklad nějakej co by ti na WP chybělo ;)

   … mimochodem pokud mě hodláš urážet raději nepiš

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Vsechny ty clean utility jsou k nicemu a pozuivaji je neumetelove, kteri pak breci nad pomalosti. Android ma uz davno skvele vyrenenou spravu pameti a ti co si mysli, ze cim vic volne pameti tim lepe ukazuji, ze vubec nevi, ktera bije. V idealnim pripade by pamet mela byt plne obsazena, proze je nesrovantelne rychlejsi nez uloziste, takze casto pouzivane aplikace by meli byt v ni, aby byly ihned k pouziti. Jeji uvolneni v pripade potreby je otazku mziku.

  • Johny (neregistrovaný)

   A taková je realita

   [odkaz]

   VS

   [odkaz]

  • peer (neregistrovaný)

   Našel jsi dvě rozdílné aplikace, od různého vývojáře, shodující se pouze částí názvu.

   Ale jinak některé aplikace, např Instagram, tam už by rozdíl byl znát. I když ne velký.

  • tie aplikacie maju snad len podobny nazov. Autor tie tiez uplne iny

  • Je to zhruba na úrovni jeho inteligence. Takhle si myslí, že se hledají alternativní aplikace na jiné platformě…

  • Johny (neregistrovaný)

   Peer: Jenže se stejnou ikonou. Tohle je původní ikona AwesomeNote a tak je to na WP skoro se všim. Ovšem kdokoliv mi může přesvědčit, jak úžasné nástroje na správu produktivity na WP jsou. Nebo najít alternativu k PowerAmpu, nebo ke Calvetice.. a tak se dá pokračovat do nekonečna. A když tam ta aplikace už je, nebo její alternativa, tak 1. toho umí půlku a za 2. dostává updaty se značnym zpožděním oproti ostatním platformám. Jako WP má několik kladů, ale jeden obrovskej zápor, kterej WP fans nikdy nepochopí a do hlavy si nevtlučou, že jejich aplikace v současné době stojí opravdu a reálně za ho*no.

  • Johny (neregistrovaný)

   Spellshaper: spíš tvoje inteligence a očividně taky fakt, že ani jeden z vás nepřišel s iPhonem asi moc do styku, vzhledem k tomu, že zrovna AwesomeNote je u něj někde na úrovni Endomonda nebo Runtasticu v produktivitě. Běžný uživatel, co přejde z iOS a chce si AwesomeNote nainstalovat, dostane u WP tohle jako odpověď. Tak si to dej do souvislostí, gumo.

  • Jasně, běžný uživatel iOS ano, což jen potvrzuje můj výše uvedený komentář.

   Pokud chci zápisník najdu si OneNote, EverNote nebo jinou alternativu, kterých je tam několik desítek…

   [odkaz]

   [odkaz]

  • Johny (neregistrovaný)

   Děkuji, že jsi jen potvrdil, co jsem řekl o kvalitě aplikací a oněch zmiňovaných „alternativách“ a na co jsem ve svém původním komentáři poukazoval ;) Ale tak zase je to FREE, žejo :DDDD

  • Johny (neregistrovaný)

   A ještě si dovolim. Přípomělo mi to totiž program z dětství :D Hodí se to sem jako analogie tvého srovnání alternativ aplikací (i když jako vzor použiju nástroj od MS) :D

   [odkaz]

   a jak si alternativu představují WP fans:

   [odkaz]

  • Martin (neregistrovaný)

   To SPIRIL303:

   Waze please!

   Byl zaříznut někdy v únoru, a poslední verze pěkně zamrzá a hřeje mobil.

  • Jasně, průměrný uživatel Apple si myslí, že jak to nemá na podkladu texturu dřeva, aby se to nedalo přečíst, tak je to na hovno. Já si raději přečtu poznámky na kontrastní variantě černá/bílá.

   Jinak ty aplikace jsem netestoval, používám OneNote, ale pokud jsem měl nějaké potřeby, tak jsem je vždy s WP našel.

   Pokud někdo přejde na WP a myslí si, že tam vše funguje jako na iOS, tak má zůstat na iOS. Funkce i aplikace jsou jiné a styl práce je taky jiný.

   Tímto končím, protože nebudu ztrácet čas přesvědčováním demagogického ignoranta. Pokud by měl nějaký méně zkušený uživatel zájem, rád poradím. S tebou se zahazovat nebudu.

  • peer (neregistrovaný)

   Alternativy od Rudyho jsou třeba často i daleko lepší než originál, Metrotube je taky dle mě daleko lepší, rychlejší a stabilnější, než oficiální aplikace. Plus má víc funkcí a je bez reklam. :D

  • johny (neregistrovaný)

   Ja znam vsechny 3 platformy, ty, spellshapere, znas akorat wp a jeste blbe. Tak mi tu nic nevypravej o demagogii a ano, opust konverzaci, protoze se temahle invektivnima recma akorat ztrapnujes. Pokud chces neco komentovat a nekomu nadavat, ziskej nejdriv alespon rozhled. To ze to rikaj i lidi kteri delaji recenze Wp ve svetovem meritku je asi znameni toho, ze na tom co tvrdim ja, narozdil od toho tveho, neco bude. Čus.

  • Jsi zábavný už svojí angličtinou ZŠ a končí to tím, že alternativní aplikace hledáš na WP pod stejným názvem jako na iOS. Pro pobavení ti zde dávám link na aplikace pro WP ([odkaz] a iOS ([odkaz]

   A to nehledám pod stejným názvem, protože bych našel prd, ale podle funkcí (těch je v Moves tak desetina a od té doby, co je koupil Facebook, tak je to i slušný spyware – viz komentáře).

  • JOHNY (NEREGISTROVANÝ): čim ťa tak urazil preboha? kde ti nadava? Nubud nervozny ze pises nezmysly.

   STEELSPACE: dajak ti tie odkazy nefunguju

  • „Ja znam vsechny 3 platformy“ no tak to tažko, ked uz len alternativu hladas pod rovnakym nazvom.

  • L0LZ – Zdejší redakční systém tam přidal závorku na konec.

  • nj odkazy funguju po odstraneni zatvoriek

  • johny (neregistrovaný)

   L0lz: jestli ti nedoslo ani priblizne o čem v mem prispevku slo, ja nebudu ten, kdo ti to tady bude 10 prispevku vysvetlovat. Zamyslet se musis sam.

  • Johny, vysvětli mi, proč bych měl na WP hledat AwesomeNote, když OneNote je součástí systému a je perfektně provázaný s toutéž aplikací na Windows 8? :-D

  • johny (neregistrovaný)

   Protote awesome note je nepsi nastroj? Protoze vetsina uzivatelu prechazi z jinych zarizeni a chce pouzivat sve aplikace a svá data?

  • to uz ale nehovorime o alternative

  • Johny (neregistrovaný)

   ty si asi navedenej, ne? Alternativa by měla zastupovat v ideálním případě všechny funkce daného nástroje, který altuje, aby byl uživatel spokojený. Když jich to nemá ani půlku, tak tomu se fakt dá alternativa řikat jen stěží. Je to asi jako by alternativou k lopatě bylo topůrko od sekery.

  • si napisal „Protoze vetsina uzivatelu prechazi z jinych zarizeni a chce pouzivat sve aplikace a svá data?“ ja ti vravim ze to ale uz nieje alternativa. Alternativa niesu tie iste aplikacie v ktorych budes mat data z tej predoslej. Ale funkcie by mala mat tie iste

  • johny (neregistrovaný)

   Tak pro blbečky to rozepíšu: Jedná se o odpověď na otázku „Proč by měl uživatel na WP hledat AwesomeNote (který zde slouží obrazně, jako příklad)“ „protože většina uživatelů přechází z jiných zařízení a chce používat své aplikace a svá data, je to první co hledají. Pokud to nenajdou, chtějí alternativu, která by jim zaručila alespoň data ze své předchozí aplikace, protože se dá předpokládat, že pokud 2 roky běhají půlmaratony, asi se jim to celé nechce přepisovat do s ničím nekompatibilní 3rd party aplikace, která ani zdaleka nenabízí tolik funkcí.“ A bylo by dobré, kdybys použil tu věc co máš na krku a snažil se reagovat v rámci celého kontextu vlákna a ne posledního příspěvku.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   LOLZ: dneska ti to nemysli jeste vic, nez vcera.

  • fool (neregistrovaný)

   Ze na toho johnyho vubec reagujete… Teenager kterej rok setril kapesny na iP a ted chce vsechny stirat ze nemaj stwjne drahej mobil

 19. Oldass (neregistrovaný)

  1) Microsoft nemá trh, kde by mohl prodávat. Hi-end obsadil Apple, low-mid-end Google s Androidem.

  2) Boom chytrých telefonů je pryč, brzy dosáhne vrcholu co do objemu prodeje, ale i možností inovací. Zbytečné investovat další peníze do vývoje.

  3) Buď musí MS vymyslet nové inovativní zařízení, které bude chytrým mobilům konkurencí a nebo raději vývoj vzdát.

 20. Honza (neregistrovaný)

  Podle mě dost zaujatý článek trochu reklamní a antimicrosoftí.

 21. Sam mam Lumiu 820 a doma máme 3 Lumie,ale WP 8.1 so stabilitou a nezasekavanim nič nemá.. Občas sa žiaľ lagne. FB a Skype na ****. Uväzujem o iP6 lebo Android nechcem. Pockam však do opravy vad. Ocovi koncil a bral by aj Lumiu… Zial nie je nič,na,výber.. 930tka nehorazne dráha a za nič.. 830 lowend HW, horsi takt na takt CPU nez ma 820 a GPU jadro škoda komentovať.

 22. lukys (neregistrovaný)

  Já jsem právě od Androidu utekl k Windows, a to i po špatné zkušenosti s windows phone 7. Tahle verze je vážně úplně o něčem jiném

 23. Sousto (neregistrovaný)

  Článek je silně subjektivní, autor si vybírá pouze pravdy, které se mu hodí, aby poplival WP.

  Mám dva roky starou Lumii 820 a zpráva, že příští rok dostanu další aktualizaci na W10 je pro mě skvělá! Vždyť kolik dva nebo tři roky starých telefonů s Androidem dostalo kdy aktualizaci na novější verzi??? Aktualizace by si zasloužila větší pružnost, to je pravda, nicméně objektivní pane „autore“ znamená vyváženost kladů a záporů a ne pouze plivat!

  BTW. co pro „autora“ znamená firma Google? Populární, velice pružný kolos, u kterého jsou peníze až na posledním místě a na zisku mu vůbec nazáleží? :) Mám pro „autora“ novinku: i vše co je zadarmo něco stojí, dokonce i vývoj systému Android a služeb Google, které můžeme využívat zdarma, stojí peníze. Jenom běžný uživatel je platit nemusí. Neznám firmu, u které by peníze nebyly „až“ na prvním místě.

  Všechny platformy se mění, že byl WP8 na začátku brak neznamená, že tam bude pořád. A důkaz, že se stále vyvíjí, je Windows 10…

  • Kubis (neregistrovaný)

   Jelikož oficiální představení W10 je plánované na 4Q 2015. Tak až v průběhu roku 2016 dostaneš officiální update tak určitě tvou 820 potěší :-)

 24. femx (neregistrovaný)

  Jak me vzdy dokaze pobavit clanecek, od nejakeho radoby pisalka co bere cca. 30K h a pritom dokaze fundovane radit firme s miliarodvym USD obratem. Velmi usmevne :)

 25. Co je to za nezmysli ? akych uživatelov. V texte boli nejaky nespokojni jedinci. Wp ma najviac uzivatelov akych kedy malo. Dalej to radšej nebudem komentovať. Sám Joe Belfiore dal odpoveď na vela zmienenych skutočnosti.

 26. ... (neregistrovaný)

  Ešte sa mi snáď nestalo, aby som nedočítal článok na Smartmanii…

  No viď je to tu, tak nezaujímavý článok som dávno nečítal.

  Ak si dobre pamätám tak Microsoft robil štatistiku a zistil že Huby niesu veľmi obľúbené. Prehľadné dlaždice: ako môže niekto napísať že systém stratil prehľadnosť ??? Chceš ? Nastavíš. Nechceš? Máš ako pred tým… Integrácia Facebooku: Samému Facebook-u to vadilo, keďže sa nevyužívali jeho aplikácie a chcel zvýšiť popularitu Messenger-a.

  Keby to bola chyba MS tak integrácia Twitter-a tiež nieje.

  Usudzovať kvalitu aplikácii a dať tam ako príklad Instagram? Seriózne? Ďalej Youtube? MetroTube ako náhrada vážne nestačí? A na koniec k vyjadreniu “druhý Android“: MS mohol ísť vlastnou cestou, ale keď si ľudia pýtali, tak majú. Pán autor nieje väčšina, podľa ktorej sa rozhoduje a nikto ho nenúti sťahovať “centrum akcií“

  KONIEC

 27. femx (neregistrovaný)

  Jinak co se tyka „odintegrace“ hubu, uznavam ze to byla hodne dobra funkce a je skoda ze uz neni. Nicmene dokazu to dobre pochopit kdyz je diletantsky FB schopny menit API jako na bezicim pasu. Ono s kazdou takovou podobnou zmenou delat update OS asi nebude nejsnazsi, nehlede k tomu ze to neni ani pohodlne. Snad bude Windows 10 for Phones napsan v tomto smeru modularne, takze by tento problem odpadl.

  • V BB 10 je v HUBe uplne vsetko (aj FB)a problem s tym nie je. Funguje to vynikajuco a ked sa spytat 8/10 uzivatelov BB 10 co sa im paci na ich telefone najviac, povedia vam: „Hub“. Odstranit ho bola v kazdom pripade hovadina a ospravedlnit to skratka nijak nejde.

 28. ceto (neregistrovaný)

  najblizsie prechadzam z nexusu na nejaky windows phone. nadella tomu diktuje spravny smer. Chcete množství a kvalitu? ne, chcem len kvalitu a stabilitu. na google play je kvantita ale aj tona sraciek co je este mierne slovo. vydava tam kazdy saso. appky ktore 3x spadnu. po update na lollipop nejdu kamosom prehravat videa:D az po restarte. super sockoplatforma.

  • tak o android 5.0 problemoch sa pisalo až až

  • V pomere kvalitnych app k nekvalitnym je na tom MP este horsie nez Google Play.

  • Vojta (neregistrovaný)

   Na WP je stejný množství nekvalitních aplikací a plagiátů, bohužel s tím, jak je ve Store málo kvalitních aplikací jsou ty nekvalitní jako pěst na oko. Navíc se s nimi zvyšuje počet aplikací. Kdyby promazali balast, tak by aplikací mohlo být tak 100 000 na WP Store.

  • kraken (neregistrovaný)

   VOJTA (NEREGISTROVANÝ) Kdyby promazali balast, tak by aplikací mohlo být tak 100 000 na WP Store. A to je snad ako malo?

 29. Bože článek píše nějaký člověk, který provozuje WP na obstarožních telefonech. To je jako bych psal recenzi na novou Škodu Fabii a při tom při testech jezdil ve 120. Páni redaktoři zamyslete se trochu nad sebou.

 30. Clanok pomoc, diskusia pomoc na druhu.

 31. Rodneu (neregistrovaný)

  Bohužel, nechápu smysl tohoto článku. To by měl být spíš nějaký blogísek. Nebo cíl je vyvolat pořádnou řežbu v diskuzi. Negativní přístup je totiž to, co je tady potřeba, lidi jsou totiž moc pozitivní co? DĚS! Nemám žádnou platformu vyloženě oblíbenou, líbí se mi Passport, líbí se mi iPhone 5s, líbí se mi Lenovo, líbí se mi Lumie, momentálně ale používám Lumii, protože jsem socka student a za málo peněz hodně muziky (Lumia 820). V té ceně bych slušný android nesehnal, a bohužel se mi prostředí líbí prostě míň. Mít peníze nazbyt klidně beru Passport nebo iPhone 5s. (6ka se nepovedla podle mě).

  • peer (neregistrovaný)

   i prostředí snad pořeší Win 10. Kde se mi prostředí líbí, je úvodní obrazovka. Dobře rozestavěné dlaždice a pěkné zvolené pozadí udělá docela svoje. I multitasking je pěkný a styl písma. Nelíbí se mi příliš seznamy jako nastavení nebo nový Store, ten by mohl mít hezčí design podle mě. Ale to se může lbit každému jinak. :D

 32. je to tu celkom slusny bulvar

 33. S mnohými vecami v článku sa dá iba súhlasiť. S mnohými zas nie. Diskusia nado mnou to zhrnula dostatočne.

  Čo sa týka mňa, budem to riešiť, keď príde prvá vlajková loď s Win10 – predobjednávkou.

 34. stm01 (neregistrovaný)

  WP je hrozný systém. Škoda, že članek nevyšel než jsem si pořídil L1520. Mohl jsem ušetřit dost peněz za takovou šunku a absolutně imbecilní systém, který toliko lidí koupilo jako protipak androidu a hle po „dokonce“ několika letech ho určitě opustí. To má být jako co? Normální uživatel který ten systém používá běžným způsobem tohle prostě z pusy nevypustí. Je otázkou jestli vůbec tito individua vlastní telefon s WP. Jak už jsem psal vícekrát, ještě že ten WP je, určtití lidé by prostě nebyli šťastní kdyby si nepostěžovali na WP. Budiž vám přáno a snad těch článků o WP bude ještě dost a dost. Ono se poplácávat pod článkem o androidu je prostě nuda. Osobně jsem po letech u androidu jakožto hlavního systému v mobilu přešel na WP. Klady a zápory androidu znám a nebudu ho tady hanit. Koneckonců ho mám ve dvou tabletech a v druhém telefonu. No co, budu se těšit na optimistické příspěvky stále stejných uživatelů a hrát si s tou svou plečkou s uchylným systémem. Někdy je sranda nejít z davem.

  • peer (neregistrovaný)

   No komentář vypadá dlouze, když jsem četl první věty, říkal jsem si, ok negativní pohled na WP, snad vypíše, proč tento pohled má, když je ten komentář tak dlouhý, a ono ne. Jen jsem se dozvěděl, že jsem vlastně imbecil, když mi WP vyhovuje. :D

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   PEER: Tak ten prispevek si precti jeste a pomalu. Udelal jsi tady prave ze sebe ukazkoveho blba.

  • peer (neregistrovaný)

   Mr. Arakin: Děkuji, že jsi mě nazval blbem, opět si ukázal, jakou máš potřebu neustále urážet, ale ano, přečetl jsem si komentář špatně a omlouvám se. Při čtení jsem přeskočil jednu větu a význam komentáře se mi změnil a proto beru svůpj předchozí komentář zpět a přiznávám, je to skutečně má chyba, ale podle mě to šlo i bez toho označení “ukázkový blb“ ne? :)

  • peer (neregistrovaný)

   Stačilo upozornit. Taky tu nikomu nenadávám ani neurážím. :)

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Na me se nezlob, ja ten tvuj komentar nepsal…

  • peer (neregistrovaný)

   Nebud tak nabručený a úsměvu trochu do života :D

  • Johny (neregistrovaný)

   Peer> taky se mi to stalo.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Ara: Zase jen osobní útok. Povzdech STM01 opravdu nemá ani hlavu ani patu. Také jsem přemýšlel, k čemu se autor chtěl vlastně dostat a nakonec nedostal. Za blba jseš tady pouze ty a to opravdu stabilně. Málokdo má takový tah na branku. Vlastní…

 35. Lukáš (neregistrovaný)

  Kolem mě přibývá lidí s Windows , především Lumií, nečekám zázraky, ale přesto jsem zvědav na obraty za 4tý čtvrdletí, navíc teď přibily další funkce, například v podobě nových gest [odkaz]

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Co se tyce prodeju, ocekava se dalsi propad ke dvema, zrejme i pod dve procenta trzniho posilu.

  • peer (neregistrovaný)

   To by sis přál co? :p

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Naopak, konkurence je dobra. To ovsem nic nemeni na aktu, ze v soucasnosti se MS s WP nedari a v dohledne dobe se to nezlepsi, protoze v samotem MS jiz neni Windows na smartphonech prioritou. Navic silna konkurence v podobe novych iPhonu a prichod Android One.

  • Predaje a podiel je trochu dosť rozdiel. Ale ked toto clovek nechape tak sa nanho aj ťažko odpoveda…

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Prodeje nemaji s trznim podilem nic spolecneho, vid? Podej si ruku se zaklinacem.

  • peer (neregistrovaný)

   Mr. Arakin: To máš asi pravdu. Ale stejně to moc nechápu. Představa plně synchronizovaného systému, s možnostzí mít stejnou aplikaci na PC a telefonu je podle mě skvěla a částečně již dnes funkčí. WP má své mouchy, které by se měly doladit, které mě při používání nijak nevadí, snad krom nastavení, kde občas tápu ale poumůže vyhledávání, a ty věci doufám budou doladěné ve Win 10, plus plná synchronizace a stejné aplikace s jednotným store navrch, mi přijde jako jedna z nejlepších voleb z různých OS pro telefon, v případě, že mám Win 10 i doma na počítači.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   S tim souhlasim, bylo by to hezke. Obavam se vsak, ze realita nebude tak ruzova.

  • Nie, trh sa rozrastá. Wp predaje stupaju. Konkurencie s androidom je viac a viac. Applu predaje tiez stupaju, a podiel klesá. Daj si to už dokopy

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Ano, a Apple to vi a vi take, ze je to spatne. Pokud trh roste rychleji nez tve prodeje, je to spatne, at se ti to libi nebo ne.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Tady mas nazorne video, z ktereho bys to mohl pochopit i ty.

   [odkaz]

  • Applu nejde o podiel na trhu. To by tu už davno boli low-endy. Predaje ma stale väčšie a to je dôležite

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   A proto pripravuje vydani 4palcoveho iPhonu, vid? Navic, MS je v uplne jine situaci. Apple vydelava, MS na WP trati dve miliardy dolaru rocne.

  • nejako sa začinas zakoktavat

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Zkus neco k tematu…

  • že to hovoriš zrovna ty

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   To, ze nerozumis o cem je rec neni muj problem, chlapce.

  • lexx01 (neregistrovaný)

   Mít stejnou aplikaci na mobilu i na počítači je právě ta ptákovina, co MS s W8.x nezvládnul. Je to podobné, jako kdyby jsi nabíral polévku i vodu ze studny pouze lžící …

 36. Mirek (neregistrovaný)

  Při čtení asi 50% obsahu článku jsem si udělal obrázek spíše o autorovi než o WP :) Úspěšný mobil a platforma je pro mě ta, která je dobře odladěná a nestojí nad 10 000 Kč, tržní podíl mi zatím nijak nepomáhá.

 37. femx (neregistrovaný)

  Jeste tedy ke kvalite aplikaci… tohle jde nastesti zatim kolem me, nejsem asi prilis typicky konzument instagramu, fb a podobnych *amu, takze nejake chybejici funkce techto apek me az tolik netrapi. Naopak komunitni aplikace napriklad readit klient pro reddit jsou naprsto brilatni a nevidel sem lepsi jak na iOS tak Androidu. Kde mam s aplikacemi problemy je banka, ktera prestoze ma v CR WP vetsi trzni podil nez iOS tak apka pro WP neni zatimco pro WP ano. Ne ze by tato apka byla „must have“ ono to jde i trochu mene pohodlneji pres mobilni web, nicmene sve bance odchodem ke konurenci naznacim co si o jejich rozhodnuti myslim. Kdyz to tak udela vice lidi, driv nebo pozdeji jim to dojde. To stejne muzu rict o Jawbone, chtel jsem si koupit UP3, vidim apka samozrejme nikde, tak jdu do Fitbitu, Jawbonu samozrejme napisu proc. Ony si nakonec firmy jejihz jednim z hlavnich businessu je mobilni trh jeste rady rozmysly jestli radeji budou ztracet zakazniky nebo investuji par 1000e do vyvoje a podpory aplikace.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Zamenujes pricinu s dusledkem. Banky vyvijeji sve aplikace podle poctu klientu s danymi zarizenimi. Stane se tudiz presny opak. Tim, ze ty a tobe podobni odejdete, se pocet WP klientu jeste vic snizi a o to mensi duvod bude mit banka investovat do vyvoje pro tuto platformu. Gratuluji k brilantnimu usudku… :-/

  • Máš pravdu jen částečně. Analogie je třeba vývoj a ladění webových stránek – nemůžeš se prostě vykašlat na uživatele Opery nebo FF jen proto, že mají 5%. Pořád jsou to miliony nasraných zákazníků.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Nejvetsi ceska banka CS ma cca 5 milionu klientu – z cehos vetsina jsou duchodci bez smartphonu. Ale i kdyby vsichni meli smartphony, tak pri 5procentim podilu WP to dela maximalne 250 tis. uzivatelu. A to je nejvetsi banka, ostatni maji podstatne mensi pocet klientu. Tvuj primer je prehnany.

  • Miliony jsem myslel samozřejmě na tom webu. A myslím, že 10.000 zákazníků je dost. Koneckonců i Seznam už uznal, že je třeba vyvíjet na WP, což je takový lokální etalon podle kterého se řídí i jiní.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Jestli je 10000 dost, se da jednosuse spocitat a banky pocitat umi, to mi ver. Seznam ma ale ambici pokryvat celou populaci, coz je uplne jiny pripad nez u bank.

  • Banky se klepou o každého klienta a vynakládají na něj mnohem větší částky, než na vývoj jedné primitivní aplikace. Tuším, že většina bank aplikaci pro WP má.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Pri vyberu banky je existujici aplikace pro smartphone rozhodujicim kriteriem pouze vyjimecne. Mnohem casteji jsou to uplne jine veci. Abych byl konkretni, kdyz jsem ja vybiral banku, tohle me absolutne nezajimalo.

  • Jistě, je to jenom taková třešnička na dortu. Sám to nepoužívám. To je dobrý snad pro podnikatele.

  • femx (neregistrovaný)

   @Mr. Arakin: aha takze podle tebe zakladni principy trzni ekonomiky nefunguji. Ony vsechny ty firmy jejihz hlavnim cilem je profit, zacnou pridavat funkce asi jen tak bez poptavky. Ne. Je tomu presne naopak, pokud firma v tomto pripade banka zjisti ze ji dochazi k odlivu zakazniku, protoze nemaji mobilni aplikaci pro druhy nejrozsirenejsi ekosystem v CR, donuti je se to zamyslet a prehodnotit celou situaci. Ostatne jde to videt u mnoha mensich bank v CR napr FIO, ktere aplikaci maji. Samozrejme, stoji je to penize, ale v budgetu banky je to temer 0 a za klienty navic to rozhodne stoji.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   FEMX: ne, nemas pravdu.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Ano, přesně to je ten důvod, proč ČS tento týden aplikaci pro internetové bankovnictví na WP uvedla.

 38. kluci co se hádáte, stejna na těch telefonech píšete jenom SMSky :) a téměř všichni doma máte PC s WIN.

 39. grom51 (neregistrovaný)

  Tohodle problému si je vědomo i blackberry, a proto zvolilo podporu android aplikací, leč není 100%, to důležité tam funguje. A pokud někomu chybí integrace do hubů, BB se svým HUB je dokonalé řešení, které integruje snad všechno a není třeba spouštět individuaální aplikace.

 40. Článek je sice do značné míry pravdivý, ale vyjadřuje zároveň velmi negativistický postoj k věci. Praxe života s WP je taková, že to prostě funguje. Telefon dělá to, co má, nepotřebuje složité nastavení a hackování proto, aby vůbec fungoval. A to je pořád ta největší deviza Windows Phone. Ano, občas si zalaguje, což dřív WP nedělaly, dokonce třeba při obnovování domovské obrazovky, ale nutno si uvědomit, že mám Lumii 720, tedy dva roky starý telefon, který už při uvedení využíval rok starý hardware – a přitom vím, že ten telefon půjde za další skoro rok upgradovat na WP10. Který Android střední třídy jde upgradovat na major verzi systému více než tři roky po uvedení na trh? Většina Androidů se aktualizace nedočká nikdy! Problém aplikace: Ano, vytáčí mě, že MS vyvíjí primárně pro jiné platformy a neváží si „svých“ zákazníků. Aplikací přesto je dost, mně osobně stačí na vše, co potřebuji, a když občas zabrousím do Store, jen si to potvrdím. Další přetrvávající výhodou WP je, že na WP pořád máme jedinečnou synchronizaci všech zařízení (nastavení systému, IE, OneNote přes OneDrive atd.). V každém okamžiku tak vím, že veškerá potřebná data mám v počítači, notebooku, tabletu i telefonu. A když nějaká aplikace na práci s těmi daty v telefonu nestačí (a to si v praxi nedovedu představit, v mobilním Powerpointu na WP7 (!) jsem udělal celou prezentaci na obhajobu ročníkovky na VŠ), prostě sáhnu po tabletu, který mám pořád s sebou… A na kterém si můžu spustit univerzální aplikace, které stačí koupit pro WP i W8 jen jednou… A tak bych mohl pokračovat. Nic tu nevyzvedávám, jen se snažím upozornit na to, že většinu těch konkurenčních výhod, které WP měl, má pořád. Spousta lidí je buď nevyužívá, neví o nich, nebo je považují za samozřejmost, jejíž absence si všimnou až ve chvíli, kdy vezmou do ruky Android. Taková funkce slučování kontaktů a jejich snychronizace se sociálními sítěmi by mohla vyprávět ;-)

 41. nepliget (neregistrovaný)

  už skončete to trápení windows a pošlete ho do věčných lovišť :)

  • jj, jeho čas se chýlí ke konci, odbíjí se jeho jedna z posledních kapitol – klinická smrt bez pozůstalých (tzn. žádný důležitý výrobce jej nechce).

  • Bublina (neregistrovaný)

   Pako :-D. Takový smysl pro humor se jen tak nevidí :-))).

 42. martin kráčmar (neregistrovaný)

  Pořídil jsem L520 na zkoušku-nadšení veliké,rychle jsem si na dlažky zvyknul,maximální spokojenost…ovšem při updatu na WP8.1 jsem zaplakal…problémy absolutně se vším,co krásně fungovalo,což pokračuje téměř každý den…pomalu začínám uvažovat o droidu.Podle toho co vím ze svého okolí,vážně stačí jen přemýšlet,než instaluji vše,co vidím…A k tomu MS-podle mě to moloch je!

  • MS je samozřejmě moloch, který je navíc prolezlý špatnými praktikami napříč celou jeho historií…

  • S čím konkrétně máte problémy? Ano, problémy (na vývojářských verzích!) tam jsou, telefon občas zalaguje, nějaká aplikace sem tam spadne, ale „problémy absolutně se vším“ to zní spíš jako byste měl v ruce Android za stejné peníze. BTW nezapomeňte, že jestli si koupíte droid za dva litry, tak si vyškubete vlasy, oproti tomu byly „problémy“ s WP čajíček. Nemáte Developer preview, že ne?

  • kraken (neregistrovaný)

   No pravdepodobne nemá ani tu L520 :D

  • Bublina (neregistrovaný)

   Kráčmar: Ne, věř mi. U Droida ti přemýšlení nepomůže. Marný boj. Moloch je Gugl i jeho systém. Zlatá WP.

 43. Ondra (neregistrovaný)

  šéfe o tom ty ani zdáááleka nerozhoduješ ;-).

  Androjd je pro ,,ovce“ zpravidla levné telefony na kila, IOS pro snoby a vyvolený, hodně peněz za málo muziky a Windows (Lumie) pro ty, co chtějí být VYJÍMEČNÍ, stylový a svoji v kombinaci za rozumné peníze, navíc zpravidla bývá součástí i kvalitní mobil. ´

  Výjimeční poznají kvalitu…

  • Pro ty, co chtějí být výjimeční, je právě iPhone. S WP jsi povětšinou jen pro smích.

  • normani ludia pouzivaju telefon, aky im vyhovuje. Nie kazdy je ovca, ze smisekcz

  • Já se bavím o lidech, kteří chtějí být výjimeční, ne o ostatních lidech…

  • ,,Pro ty, co chtějí být výjimeční, je právě iPhone. S WP jsi povětšinou jen pro smích.“

   Toto mi stačí, s tohto príspevku je každému jasné, aký je asi tvoj vek chlapče :D

  • lexx01 (neregistrovaný)

   Lidi, co jsou výjimeční mají nějaký telefon na háku, tomu zbytku nepomůže na Vertu .. ;-)

  • Bublina (neregistrovaný)

   LEXX: Souhlas. Výjimeční lidé něco vyprodukují. Něco výjimečného. Nebo dělají radost ostatním třeba i jen svým životem a nehádají se na fórech jako my tady :-). Hlavně se ale nesnaží dělat z ostatních neustále debily. Ještě jednou souhlas.

  • Bublina – preto výnimočný používajú BB.

 44. Petr (neregistrovaný)

  Pani.. tady se zas vyblilo nazoru.. To by mne zajimalo, kolik zdejsich expertu vyzkouselo (dlouhodobe!) vsechny tri platformy (google, apple, MS) a jsou ted schopny objektivne neco srovnat.

  • Nač zkoušet něco, co je odepsáno. Ne každý má tolik peněz, aby si dnes koupil tři různé mobily s třemi různými OS, aby zjistil, jaký je pro něj. A porovnávat zkušenosti s OS napříč dobou (např. iOS před dvěma roky, WP dnes) je nesmysl, platformy se neustále vyvíjejí.

   Od toho tu jsou recenze, YouTube videa a podobně. Běžný člověk tak objektivně srovnávat povětšinou nemůže.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Dost prozkoušen Android (Nexus7 – 2013 s 4.4.4 KitKat) a WP (Lumia 625 a Lumia 830 s WP8.1). Vše má své pro a proti. Na Nexusu mi jede Ingress, který pro WP není. Ostatní jede podstatně lépe na Lumiích.

 45. CrOne (neregistrovaný)

  Pošlete ten článek do Redmondu. hodně pravdy v kostce :)

 46. Ja osobne som po 2 rokoch zlomil hul nad WP. A vrátil som menšou zastávkou (BB Z10) na k Android. Ale nenáročným užívateľom WP stále odporúčam.

  • můžu se zeptat, co sis vybral, za mobil? :)

  • Huawei Ascend P7. Ale ber to ako takú medzi zastávku ku IP6. Na IOS som ešte nebol tak to chcem vyskúšať. Ale ak by som mal odporúčiť rýchly a bezproblémový systém tak maximálne som bol spokojný s BlackBerry. Žiaľ nedostatok aplikácií to zabilo. A Android port to nezachránil.

  • Hm. A co je lepsie na tom P7 okrem toho, ze je tam o 2 tony viac aplikacii? Ako vyuzivas telefon? Na pracu? Len sukromne? Iba telefonovanie? Neviem, ja pouzivam WP sukromne a druhy WP pracovne a chvalim si to velmi. A dokonca mi nechyba ziadna aplikacia…

  • Kubis (neregistrovaný)

   Občas je třeba taky si vyzkoušet jiné systémy aby člověk měl porovnání a ne jenom slepě hájil WP. Největší problém WP vidím v základních věcech:

   1. Příšerná práce s kontakty a telefoním seznamem (BTW zkus si přidat nový kontakt u přijatého čísla, kde dáš jméno, příjmení a email) normální základní pracovní věc co dělám 5x denně a u WP neskutečný oser, hlavně že po uložení kontaktu musíš kontakt znovu otevřít v lidé, aby jsi přidal obyčejný email!

   Částečně to řeší Rapdialer, ale ten neumí zmeškané hovory (takže k ničemu).

   2. Zkus přijmout MMS doma, pokud si doma na Wifi znamená to vypnout Wifi na dvoustupňovém vypínačí Wifi (proč proboha), počkat až se chytnou mobilní data, dát stáhnou zprávu. Prostě jednoduchá záležitost. atd jako integrované doručenky SMS a dalo by se pokračovat dále.

   Hlavně ten systém má šílenou podporu, pamatuji si sliby jako na WP8 budou neustále pracovat a jenom přidání blbé oddělené hlasitosti, což byla základní systémová chyba, trvalo rok a půl pro DP verzi s WP8.1, což znamená že spousta uživatelů tento oficiální update nemá nebo dostává! Prostě rychlost úprav systému je naprosto tragická!

  • Oslík (neregistrovaný)

   Kubis: „(BTW zkus si přidat nový kontakt u přijatého čísla, kde dáš jméno, příjmení a email) normální základní pracovní věc co dělám 5x denně a u WP neskutečný oser, hlavně že po uložení kontaktu musíš kontakt znovu otevřít v lidé, aby jsi přidal obyčejný email!“

   Není pravda. Raději jsem to teď vyzkoušel, abych si to potvrdil. Super intuitivní to není, s tím souhlasím, ale opravdu jsem nemusel jít do Lidé, abych tam přidal email.

  • Kubis (neregistrovaný)

   No tak já tam musím kontaktu po uložení zase zpátky vlézt, aby se objevila položka email. Nevím jestli to je Gmail kontakty co používám pro synchronizaci, ale prostě když mám tu možnost, tak to má snad fungovat. BTW: Gmail kalendář už mi taky začíná haprovat a neukazuje narozeniny.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Na WP 8.1: Nejprve se uloží jen to číslo, ale to jste pořád v profilu toho uživatele, jen ne v editačním módu. Pak musíte dole stisknout tužku – editaci – a už můžete přidávat další čísla, maily, nastavit ringtone atd.

   Je tam asi o jedno kliknutí víc, než by nezbytně muselo být, ale určitě nemusíte toho uživatele znovu vyhledávat v seznamu.

  • Kubis (neregistrovaný)

   Však tohle myslím, prostě když už se celkem složitě proklikám k uložení čísla (proč to proboha nejde jenom přidržením čísla).

   Tak musím: napsat jméno / zmáčknout + / napsat příjmení / potvrdit fajfkou/ dát uložit profil/ dát tužku editovat profil / zvolit + email / vybrat z voleb osobní-práce-jiná / napsat email/ dát save / vyskočit z detailu profilu a HOTOVO! Panebože používají ti MS vývojáři ty telefony i k volání nebo mají osobní iPhone a Lumii v šuplíku?

  • Kubis (neregistrovaný)

   Prostě mě tenhle u mobilního telefonu běžný pracovní každodenní postup pro přidání dnes základních data jako Jméno + Přijmení + email tedy vůbec uživatelsky vstřícný nepřijde. Já jako logický postup považuji: přidržet číslo/vyskočí volba přidat číslo/ po potvrzení boxy pro vyplnění jména, příjmení, email, firma/ dám Uložit nebo popřípadě Více detailu, když chci více, ale bylo by to rychlé a User Friendly. Ale na tohle už v MS roky nemají čas.

  • Mms – skus na p7 doma na wifine prijat mms. Tiez musis zapnut mobilne datove prenosy….

  • Riesenie – nevypinaj mobilne datove prenosy…

  • Oddelenu hlasitost povazujem za hlupost. Viac mi to vyhovovalo bsetko spolu v jednom globalnom ovladani hlasitosti…

  • Johny (neregistrovaný)

   _MIV_: to je obzvláště chytrý řešení pro výlet do zahraničí

  • _MIV_: Klasické bagatelizování WP problémů, na toto přesně celý slavný WP dojel. Opravdu nechápu, proč bych měl doma vůbec zapínat mobilní data, když mám lepší WIFI. A to s tou touhou po jednotné hlasitosti je také blud…

  • U Androidu přijetí MMS funguje, pokud se neplet u (dlouho jsem žádnou MMS nepřijímal) tak, že prostě se mobil sám od sebe připojí mobilními daty, stáhne MMS a odpojí se. WIFI zůstává stále připojena.

  • Kubis (neregistrovaný)

   Však tohle je postup, když jsou data zapnuté. Pokud jsi na Wifi tak se ty data pro MMS prostě nezapnou protože je Wifi aktivní. WTF to je systém po několika letech aktualizací?

  • KUBIS: To ale teď mluvíš o WP ne, nějak moc tě teď nechápu.

  • Kubis (neregistrovaný)

   Promiň dal jsem reakci na _MIV ale už to ve stromu nerozlišuje. Ano, mluvím o WP. Samozřejmě u Androidu MMS automaticky stáhne systém, tím že na okamžik na pozadí aktivují síťová data i na Wifi takže se nemusí nic zapínat/vypínat.

 47. deadman (neregistrovaný)

  Mám Nokiu L925 niečo cez rok a som s ním maximálne spokojný, WP mi sadol ako systém a využijem ho naplno, nič mi tam nechýba a beží svižne. Jednoznačne nejlepší telefón aký som mal v rukách, ktorý som kúpil za vtedy veľmi rozumné peniaze. Popritom používam Nexus 7 v.2012, ale úprimne mám chuť ho občas rozbiť. Na oboch systémoch používam tie isté aplikácie a bežia v pohode. Len to zatrhávanie Android systému (10-20 sekúnd) kedy sa nedá na nič kliknúť je otrasné. Je možné, že na novších zariadeniach je to lepšie. Mier všetkým užívateľom a používajte to čo sa Vám páči :)

 48. Johny (neregistrovaný)

  Ještě k článku: „Za nový OneDrive s hamburger menu a Material Designem“ Material design(google)?

 49. Bublina (neregistrovaný)

  Hádáme se o kravinách. Věc je přitom jednoduchá. Kdo má s čím zkušenosti a co se komu lépe používá? Já mám Nexus7, není to co do HW špatný kousek, ale stín robota nepřekročí. Seká se, občas nějaká appka sletí, a to i G+ a GUI mi přijde hnusné a staré, byť si jej snažím upravit k obrazu svému. Paměť uvolňuji několikrát denně. Děti s WP8.1 žádný z těchto problémů nemají. Nic neustále nekonfigurují, nemusejí se v tom hrabat, jen ten telefon bleskově a intuitivně používají. Nemám co řešit. Já z robota přejdu co nejdříve na WP i kdyby měl jen 1% na trhu. Spolu se mnou tak udělá řada mých kamarádů, protože chceme přístroje, které dělají přesně to co chceme a jak to chceme za odpovídající peníze. Nemá cenu řešit nic jiného.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Problém je v tom, že mezi 8.0 a 8.1 došlo k obrovskému kvalitativnímu poklesu. 8.1 laguje, padá, je zabugované. Hodně, fakt.

   Ale aspoň se to nezhoršuje s časem a používáním a po půl roce je na tom i výkonný Android přece jenom hůř. Na mé L630 mám paměťovou kartu a na ní stovky aplikací a to samo o sobě nepřineslo ani nejmenší problémy.

   Ale stejně jsem z posledních kroků Microsoftu frustrovaný a s článkem převážně souhlasím.

   Nesouhlasím bohužel spíš v tom, že neočekávám dramatické zlepšení od Windows 10 ani od Nadelly.

   Ale u WP ještě zůstávám. Mám dost zkušeností s Androidem i iOS a i když jsou ty systémy v mnohém lepší, tak mě prostě nebaví. Jsou hrozně nudné, každý jiným způsobem.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Nevím, děti mají 8.1 a ničeho jsem si ani já, ani ony nevšimli. Vše běží OK. Mají 2×625 a 1×830. Proti tomu je můj Nexus7 (2013) hotový trhanec.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Jeden 14 letý syn updatoval Lumii 520 z 8.0 na 8.1 a denně nadává a závidí bratrovi, který neupdatoval. A uvažuje o factory resetu.

   Já mám na L630 8.1, updatovanou naposledy někdy v červenci, a ve srovnání s 8.0 to prostě není dobré. Třeba navigace HERE – která je jinak s každým updatem lepší a lepší – dost často spadne a když se to stane, pomůže jedině restart telefonu. Fakt. Což je při jízdě v autě nepříjemné, protože tam mám dvě SIMky a znamená to tedy zadat 3 PINy. jinak ji mám rád, co to umí sledovat dopravu, tak je super. V Brně už má 3D budovy na skoro všech ulicích. A teď jí i přibyla funkce nalezení zaparkovaného auta – automaticky si pamatuje, kde necháte auto, nemusíte nic mačkat.

   Jsem zkušený uživatel WP od 7.0 a jsem i vývojář. Znám dobře i iOS, používám iPad mini. A Android samozřejmě taky. Každý systém má svoje mouchy.

   Ale opravdu – a to mi věřte – teď došlo k tomu, že při upgrade z 8.0 na 8.1 přibyly funkce, ale poklesla rychlost aplikací a celková kvalita systému. A mnoho dříve systémových aplikací je teď zvlášť a jsou pomalé a frustrující.

   L830 má novější verzi 8.1, to update jsem na L630 ještě nedostal.

   A nejhorší je, že fakt nevěřím ve zlepšení s Windows 10. Malinko do toho jako vývojář vidím.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Ale tu báječnou vlastnost Windows XP a Androidu minimálně po KitKat – že to používáním zpomaluje a zpomaluje až do nepoužitelna – ani Windows Phone 8.1 fakt nemá, to je super, o tom žádná.

  • erik (neregistrovaný)

   Opravdu nepouživáš developer preview? Já mám 8,1 na L720 a vše je úplně v pohodě, rychlé, tak jak vždycky bylo.

  • Oslík (neregistrovaný): Factory reset po významném generačním update je vždy třeba, ať se výrobce tváří sebe více, že tomu není tak třeba (protože neumí nabídnou plnou zálohu/obnovu). Bohužel, i v r.2014 jsou někteří se svým systémem na tom tak špatně (záloha). Faktem je, že to nemusí být spásou, kolegovy to také 520 rozhodně nerozhýbalo to podoby 8.0….

  • Resp., ty generační update prostě lépe sednou na vyšší modely, než na nižší, které tím prostě o krok morálně zastarají více, s tím se nedá nic dělat.

  • Kubis (neregistrovaný)

   Taky jako vývojář s 8.1 sleduji, že systém šel vnitřně lehce do kopru (zejména audio kodeky). BTW: manželčina N620 od ofiko updatu na 8.1 občas taky zasekává (příchozí hovor nejde přijmout, budík nejde vypnout atd.) Počkám s čím přijdou vnlednu. Bohužel to vidím na exit zpátky na droid. Ty současné nabízené WP telefony mě ničím netáhnou. 930 je hnusná briketa, 830 slabá na HW a baterku, 735 tel. pro studenty.

  • No nevím, já mám L920 a po přechodu na WP8.1 taky pozoruju záseky, občas nejde zvednout hovor, občas spadne apka a občas se telefon sekne, že pomůže jen reset. A to rozhodně nepatřím k lidem, kteří tam mají 150 apek a denně něco instalují. Navíc od WP8.1 je našeptávač, který jsem si u 8.0 nemohl vynachválit naprosto nepoužitelnej a oprava v nedohlednu…. teda MS opravu v GDR1 slibuje už někdy od léta, naposledy tvrdil, že v lednu, ale tomu už nevěří snad nikdo.

  • Preboha veď factory reset je funkcia špeciálne iba pre android userov čo ho potrebujú robiť každý mesiac aby im telefón vôbec išiel ,nie pre Wp master race fanatics čo také slovo ani nepoznajú :O ,btw na droidovi som za 4 roky používania nespravil ani jeden a nemal som problém ,je smutné ak na Wp sa musí robiť pravidelne len kvôli update-om

  • Míšenko, přestaň prosím psát o svých snech, realita je taková, že factory reset povětšinou dělají lidé, co instalují co se dá a pak se diví. Já třeba mám mobil v provozu rok, žádný factory reset jsem nikdy nedělal a to už mám za sebou dva upgrady OS. A to jsem dal za mobil „pár“ Kč, nic velkého.

   Stačí kupovat modely s 1 GB RAM, které neprodukuje Samsung nebo nějaký čínský noname, neinstalovat warez a každou blbost slibující zázraky a je hotovo.

  • Mišenko: Přesněji řečeno u aktualizací významně zasahující do jádra. U WP je to pravidelně poprvé u WP 8.0-8.1.

 50. Bublna (neregistrovaný)

  No právě, my si také ničeho nevšimli. Fakt ale je, že ta 830 už byla s 8.1 prodávaná.

 51. René (neregistrovaný)

  To je článek,normálně kvetu :) ,autor vlastně platformu odsoudil kvůli posranýmu facebooku a ještě posranějšímu Instagramu,tyhle dvě blbosti vůbec nepoužívám a spíš,čemu bych dal výtku,je hudební přehrávač,ale ten už taky není tak hrozný jako býval a videa už mi to taky zobrazuje všechny(xbox video).Co se týče paralaxní tapety,ta je super a moc se mi líbí a každý kdo má lumii,koho znám,tak jí má nastavenou taky.Jestli má autor s článku s tímto problém,může si tuto možnost vypnout a neotravovat s tím,že to vipadá jak android…Ale celkově k aplikacím,nejsou tak kvalitní jako na ios a andr.,to musí uznat každý,ale to není věc microsoftu a wp systému,ale věc vývojářů.

 52. Největším nepřítelem Windows Phone je paradoxně sám Microsoft. Všechny jeho kroky a chování v tomto roce směřují k tomu, že chce co nejvíc uživatelů od WP odradit.

  MS vydá novou řadu x30, která je snad ve všem horší, než předešlá řada X20, už jen to mi připadá na hlavu. Jeho uvolňovaní aktualizací je chaos, děs a hrůza. Jeho vlastní apky mají u konkurenčních OS více funkcí a jsou přívětivější, než na jeho vlastním OS Windows Phone. A v neposlední řadě si všichni z mého okolí stěžují na příšerné Store a hlavně na šílené vyhledávání.

  Jsem spokojený uživatel WP8.1 na Lumii 920 a tak jak jsem to napsal to jako uživatel cítím a bohužel nejsem sám.

 53. Jan (neregistrovaný)

  Zdravím,

  pracuji s Windows 10 Techcnical Preview a musím říct, že tento produkt MS nespasí, jako Windows 8.1 jsou od vydání legendy XP nejpovedenější platformou (kdo si myslí opak, tak je neumí plnohodnotně využívat), ono konečně někdo laskavě něco udělal s nepřehledným a malým startem a spoustou dalších problémů, ale to sem nepatří, tady se bavíme o WP.

  Jsem uživatelem, který přešel z Windows mobile 6.1 rovnou na Windows phone 8 (mám legendární Lumii 520) a musím říct, že pro mě začal být telefon s WP8 použitelný až po aktualizaci black. Před vydáním WP 8.1 jsem se přihlásil do Dewelopers programu MS (pro WP, pro platformu Windows jsem tam byl již před vydáním Windows 7) a musím říct, že telefon dosahuje větší výdrže na baterii a kvalitnějšího chodu s dewelopeskými verzemi systému. Nevím čím to je, ale pokud mi přijde aktualizace na „finální“ verzi WP 8.1, viz naposled Cyan, tak se modlím, aby mi přišla další dewelopers verze, která mi vždy odstraní problémy jako je vyšší spotřeba baterie a případná nekomunikace matematických aplikací. Platforma WP mi umožňuje i na tek slabém zařízení jako je Lumia 520 provádět výpočty, které bych si na Androidu nemohl dovolit nebo mohl dovolit až od nějakých 2GB RAM a 4 jádrového procesoru 1,5 GHz a ještě bych asi měl problémy. Nemám problém ani s užíváním online verze Autodesk Autocad, která Androidu umí zatopit, za to pravda vděčím především kvalitně zpracovanému IE. Pravda, ne rozdíl od Windows Mobile 6.1 mi tu chybí podpora jar aplikací a aplikace Autocad jako taková. Moje rada pro uživatele, kteří mají problémy s rychlostí, plynulostí, optimalizací aplikací, výdrží na baterii apod. přejděte na Dewelopers verze WP 8.1. Ty jsou kvalitnější, nežli poslední aktualizace „ostré“ verze. Pravda, přechodu na WP 10 se děsím, po špatné zkušenosti z počítače, ale po pravdě i problémy které vidím u kamaráda na Lunii 920 jsem nezaregistroval na svém mobilu ani u nikoho jiného, kdo na libovolném typu užívá Dewelopers verze. Další výhodou je to, že není problém, aby zůstávaly staré aplikace z WP 8 jako je třeba Nokia Smart cam a Nokia panorama maker. Poslední verzi Dewelopeské větve jsem instaloval před neelým týdnem a všechno je parádní, musím pochválit i vylepšení aplikace Video.

  Když už jsme u těch aplikací, tak odebrání sociálních sítí ze systému považuji za krok správným směrem, nejsem uživatel FB, Twiteru a pod., takže mě to ve WP8 obtěžovalo. WP8.1 není co vytýkat, snad jen to nadbytečné Notifikační centrum, které připomíná android a to, že se na můj vkus příliš uvolnili otěže pro vývoj aplikací, uvolnit otěže bylo třeba, jen asi bych to udělal v menší míře. S podporou instalace aplikací na paměťové karty, podporou paměťových karet pro dokumety Office a plnohodnotný správce zvaným soubory to rozhodně byl krok správným směrem a bylo již na nejvýš na čase. Když už jsme u toho, tak kvituji i vydání aplikací pro práci s formátem XPS, což uzavírá plnohodnotně kompatibilitu s PC, protože Metro Comander umožňuje čtení archivů zip, rar, iso, tar, xz atd.

  Pokud chcete být spokojenými uživateli, tak věnujte chvilku práci se Store a stáhněte si kvalitní aplikace pro svou práci a také zvažte přechod do Dewelopers programu, protože jak to tak vypadá, tak ten kdo ničí WP je ten, který jej finálně upravuje pro jednotlivé modely Lumií a vydává ty koncové („Nokiácké“) verze systému. MS prostě neumí zajisti kvalitu, kterou mají k dispozici vývojáři všem, platí to pro WP i pro Windows.

  • Občas o tom uvažuji, že bych šel do vývojářských verzí, ale když jsem přecházel z androidu, tak jsem se zařekl po všem tom upravování a rootování a kdoví co ještě u WP toho nechám. Je jasný, že nějaké rootovaní atd tady nejde. Jsem spokojený majitel L1520 a po včerejším vydání aplikace od ČS ještě více. No popřemýšlím a uvidím. :-)

 54. Karaskovi odstranili integrovany FB a par aplikaci a plive tu kolem sebe jak maly kluk. Ze je WP druhy Android? To snad uz vubec nemuze myslet vazne??? Mam HTC 8S s 512 MB RAM, na nich develeper preview WP 8.1.x, manzelka Lumii 925, s WP 8.1, zadneho zpomaleni jsem si nevsiml, padu systemu take ne.

 55. Rypicong (neregistrovaný)

  Ono by bylo dobré třeba zjistit, kolik % z podílu Androidu, tvoří opravdu jebky telefony s cenou za pár tisíc, které ať se nikdo na mě nezlobí, nejsou plně využitelné. Jsou to pomalé, lagující a zamrzávající krámy. Ale jednou už jsou prodané a to se počítá.

 56. Rypicong (neregistrovaný)

  Ještě jedna věc, vy si opravdu myslíte že OS WP jako takový má nějaký problém ? Ten systém je velmi kvalitní a dá se říct plnohodnotný. Plno věcí by mu mohl Android závidět – stabilitu, bezpečnost ( ale ta jde ruku v ruce s % podílem ), HW náročnost. WP může leda tak závidět počet aplikací. Nic víc. Problém je prostě to, že WP zaspal na startu a fakt se to blbě dohání. Největším problémeme WP je také cena. Lumia 930, je dle měho názoru úžasný telefon, ale panebože ani omylem né za 14 – 15 tis jako na začátku. Ta HW výbava prostě tomu neodpovídá. Krásně to bylo vidět i když přišla na trh Lumia 520, prodeje letěly nahoru a jenom proto, že se konečně objevil WP telefon s nízkou cenou. Prostě cenová a modelová politika Lumiíí byla od začátku špatně. Nyní se to o dost zlepšuje ale je prostě pozdě. Lepší systém než WP asi nešlo vytvořit – z pohledu toho dohnat konkurenci, ale prostě už je pozdě a WP jen tak nebude mít dvoumístné číslo podílu. Jinak nechápu že by se s OS dělo něco špatného. Ano, odstranění integrovaného FB chatu a přechod na novou aplikaci FB byl velmi špatný krok, protože to prostě teď nefunguje. Obě aplikace, jak mesenger tak facebook jsou pomalé a citlivé na rychlost dat. připojení. Ale W8.1 není vůbec pomalejší, je Stejně rychlý jak W8. Jasně, první WP byl nejrychlejší, ale co nabídnul ??? I tak je WP 8.1 tak svižný a HW nenáročný, že se o tom Androidu může jenom zdát. Android prostě vytěžil maximum tím, že zavalil trh levnýma android telefonama, které se opravdu nedají považovat za dobré. Ale co, Android měl najednou velký podíl a nastoupil WP který byl skvělý, ale dlaždice moc lidí nechápalo a odrazovalo je to, že si nemůžou s telefonem tolik hrát, málo aplikací, absence micro sd a hlavně ceny telefonů s WP. No a pak přišla druhá rána z východu a nástup čínských výrobců, smaozřejmě oni budou kopírovat jenom to úspěšné – Android a najednou tu byla záplava opravdu výkonných telefonů s Androidem za pár tisíc, to byla druhá rána pro WP… Lidé čumí jenom na počet jader, paměť a cenu. Chvíli si s tím budou hrát a pak budou využívat telefon tak, že by na to stačil i telefon s WP a nevěděli by co to je restart, lagy apod. Bohužel, Nokia a teď Microsoft může marketingově vymýšlet co chce, ale to nepůjde jen tak prolomit. Jedině nová cenová politika a štěstí. Mezi náma, chyba byla i dát navigaci na jiné platformy + byla zde i její malá propagace. PS: on i malý problém má teď Samsung, přehnal to s chrlením modelů…

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Tohle je asi nejvetsi blabol, ktery se v teto diskusi prozatim objevil. CVhlapce, je videt, ze o tom vis prd.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Ara… Jasně, takže zase jen útok na jiného pisatele místo užitečné informace. Rypicong to sice napsal příšerně, ale v zásadě má pravdu. Statistiky Androidu opravdu ženou nahoru bambiliony levných shitů z Číny, které z valné většiny stojí za starou belu. A opravdu bude těžké tyhle nepoužitelné srágory porazit kvalitními mobily s WP. Prostě to půjde pomalu. Je to běh na dlouhou trať.

  • Kubis (neregistrovaný)

   Souhlasím, že celkový koncept WP jako uceleného operačního systému s pravidelnými aktualizacemi MS je super. Ohledně HW, bohužel se WP doptává do situace, že našlapaný HW androidů utluče svižnost a plynulost WP na slabých strojích (které bohužel nejsou levné). Android se taky vyvíjí a je už použitelný díky silnému HW a kapacitnějším bateriím. Nedávno jsem měl zapůjčen Andr. a byl jsem překvapen svižnosti. Hlavní problém WP je, že prostě nemá telefony, kterými by přitáhl uživatele. Já chci prostě max. 5 palcový top telefon s baterkou na den silného provozu (alespoň 2800) a u WP prostě nemám co zvolit.

  • Rypicong (neregistrovaný)

   napiš 3 věci, ve kterých nemám pravdu…

  • Bublina (neregistrovaný)

   RYPICONG: My s tebou souhlasíme. Máš pravdu. To jen Arakin, coby militantní bojovník proti WP, se tě snaží shodit. To je u něj normální. My ostatní máme stejné zkušenosti. Nedej se :-).

  • lukass71 (neregistrovaný)

   WP je proste naprosto bezchybny. Skoda, ze ma tak maly podil. Skoda, ze kazda aplikace vyjde na iOS a Android a na WP ne, a pokud ano je to nepouzitelne. Skoda, ze ten vzhled a celkova neprehlednost nikomu nevyhovuje. Skoda, ze se takova Motorola Moto E s cistym KK4.4 neseka a to ma podobny hw jako 520. :(

   Ale jednou WP ten android a hloupe iOS prevalcuje! Protoze mu my, kluci ze Smartmanie verime!

  • Rypicong (neregistrovaný)

   Bublina: ono to bylo na něj, ale zapomněl jsem to tam napsat :)

 57. Po půl roce s hrozným Android jsem rád za Nokii 930. To je vám taková paráda! Nemusím uvolňovat paměť nic mazat aby to jelo… :)

  • Co jsi měl za android? Řeším dilema, zda přejít z WP na android, viz můj příspěvek níže..

  • Bublina (neregistrovaný)

   MST3: To by byl krok zpět. Za dva měsíce by ses zase rychle vracel k WP. Každý systém má svá pro a proti, ale co do použitelnosti a poměru cena/výkon jsou Widle jasným vítězem. Mám dva levné droidí shity a ty už používám jen jako hotspoty pro Nexus7, který ovšem také laguje a občas na něm něco sletí. Paměť čistím 2x až 3x denně, tak jednou denně nebo jednou za dva dny je potřeba restart, aby to jakštakš jelo. Proti tomu jsou Lumie mých dětí opravdové blesky. Aplikace mají všechny, co potřebují, včetně toho mizerného FB a Instagramu. Vše bez problému funguje.

 58. Jan (neregistrovaný)

  Zdravím, pro ty, kteří přemýšlejí přestupu na Dewelopers verzi OS, chci jen dodat, že zde se jedná pouze o instalaci aplikace ze store, která odemkne telefon a stažení aktualizací, které proběhne normálně jako na ostré verzi. Není potřeba nijak aktivně provádět nějaké rootování a ladění, pokud by si někdo chtěl napsat vlastní aplikaci, tak mu tuto cestu doporučuji, protože je spolu s vývojářskou licencí pro WP snažíš otestování aplikace mimo emulátor, lze jistým způsobem s využitím Visual studia provést ladění přímo na telefonu a z Dewelopers verze je dostupné více dat. Také MS nabízí aplikace a podporu přímo pro testování vašich app. WP je nejlepší mobilní systém, jediné co mi ze zvyku z WM 6.1 chybí, tak je správce úloh.

 59. DOTAZ: Uvažuji o upgradu z mé 3-leté Lumie 800. Chtěl jsem znovu výhradně Windows phone, jenže jsem zjistil, že všechny lepší nové Lumie jsou velké pádla :( (uvažuji o 830/930 a 5″ je prostě moc). Tzn jsem, byt fakt nerad, začal uvažovat o androidu, konkrétně Sony Z1 compact. Chci se zeptat jestli pořád pro android platí to, že funguje sotva plynule půl roku a pak je nutný restart do továrního nastavení? Fakt mi jde o dlouhodobý plynulý běh systému a foták, o aplikace ani moc ne. Měl jsem firemní HTC desire X a po třech měsících se začal sekat tak, že jsem ho raději rozbil, abych dostal něco s čím se dalo fungovat (Nokia E52 :D ). Popř nejaká jiná alternativa? Jabko nechci, 15tis Kč je pro mě moc. Díky moc za případné odpovědi.

  • iss84 (neregistrovaný)

   Ešte je tu Blackberry…

  • Manželka má již rok L720 bez jediného továrního nastavení. S telefonem je absolutně spokojena. Sice jsem jí navrhl, že bych jí pořídil L535, ale nechce o tom slyšet. Jinak si myslím, že L730 či 735 je dobrá volba.

  • Tá 735 nie je o toľko väčšia ako 800, skús si ho vyskúšať niekde v obchode.

   Sony mali dvaja moji kolegovia a už ani jeden nemá. Jeden z nich prešiel na WP a druhý zobral nejaké lacnejšie Lenovo. Obaja pre ten istý dôvod – začali im dosť blbnúť. To Lenovo ale zatiaľ ide pekne, bez problémov.

  • Johny (neregistrovaný)

   Jestli ti nejde o aplikace a chceš jen nenáročné užívání, ta 735 si taky myslim že by měla bejt vpohodě. Já sony mam a tu a tam nějakej ten lag tam je. Nikdy jsem ale nemusel promazávat paměť a ty kletby co tady někteří vymejšlej, to je blbost. Pokud chceš „výhradně“ WP, pořiď si WP. Je nesmysl pak neustále hledat chyby na zařízení, který si ani nechtěl, protože budeš akorát nespokojenej.

  • WP rozhodně nebrat, je to mrtvá platforma. Jak už jsem psal výše, pokud nevezmeš Samsung nebo čínský no name, nebudeš instalovat každou hloupost a warez a budeš se k mobilu chovat slušně, tak to budeš mít asi jako já, tedy rok bez factory resetu.

  • Smisek, kým tu len tak vypisuješ tie svoje hovadiny, tak je to vtipné. Ale keď tu chce niekto serióznu radu, tak sa svojimi hlúposťami prosím nezapájaj.

  • Nevím, co je na tom hloupého. WP se opravdu nevyplatí kupovat či jakkoli podporovat, je to platforma odsouzena k zániku, nevím, kolik důkazů ještě chce ultra core WP komunita si ještě přečíst.

   A zbytek je také pravdivý, jedná se o moji praktickou zkušenost.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Smíšek: Ty tvoje bulíky. Už je mám zase na nose. :-).

   WP je dnes jednoznačně nejrozumnější mobilní systém. Je jedno, jestli má 3% nebo jestli se za rok dostane nad 5%. Co do použitelnosti nemá konkurenci. Jinak známá se SONY má taky problémy. Odešla jí kamera. Je to škoda, vzhledově to je docela hezký mobil. Jinak to, že se jí seká asi ani není třeba psát. Kdyby MST3 přešel z WP na Androida, asi by mu po měsíci praskla žilka. Tolik ke svižnosti a plynatosti (pardon, plynulosti) Androida.

  • Tržní podíl ovšem přímo souvisí množstvím aplikací a her od vývojářů, a to zas souvisí s úspěšností platformy a tím i její budoucnost. Ani MS nebude dotovat ztrátový projekt donekonečna, zvláště pak co tam mají nového CEO, který mi je jako první CEO MS i poměrně sympatický. Ale to s tržním podílem takovým jako ty moc nedochází.

  • MST3: Ja len toľko, aby si príspevky od miestneho trolka ,,SMISEKCZ“ nebral vážne, ten je tu už na smiech (teda vlastne skôr na plač) pre všetkých. Ale ak chodíš na tieto stránky pravidelne, tak ho už iste poznáš…

   Pokiaľ sa týka výberu telefónu, tak chalani vyššie ti napísali dobre, s L730/735 chybu neurobíš, ale možno by som ešte zvážil napr. L925 ak by ťa nelimitovala 16GB pamäť.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Já bych doplnil i tu 830ku. Papírově sice vypadá slabá, ale v reálu funguje pěkně. Slušné zpracování, dobrý zvuk i displej, GS, skvělý foták, vše plynulé, bez problémů. Má jej dcera a je velmi spokojená. Cena odpovídá, ale asi půjde dolů. Ještě víc se mi líbí ta 930ka, která je dnes okolo 12 tisíc, což už je dost, ale zase dostane člověk službu, kterou by u Androidu pořídil tak za 15 tisíc a vejš. A nemá GS.

  • L925 má nízku výdrž na batériu, ja by som do nej z tohto dôvodu nešiel. Navyše je súčasný WP optimalizovaný na štvorjadrové procesory.

  • Díky moc všem za názory. Takže mám to brát tak, že i moderní 4jádra androidy pořád lagujou? Asi zůstanu teda u WP, ale možná jen vyměním na Lumii 800 baterku. Ale na 735 mrknu,myslím ovšem, že nebude velký rozdíl ve velikosti mezi 830/735 a to bych už raději vzal 830 kvůli fotáku a designu. Nicméně ještě vyzkouším Blackberry Z10, jak psal někdo nahoře, myslím že by to mohla být zajímavá alternativa..

  • Horacius (neregistrovaný)

   Nejsem si jist, jestli je Z10 to pravé. Je to dobrý telefon, bohužel se slabší baterií. Takže pokud ti jde i o výdrž, tak spíše Z30.

  • Tak 4.7 palec a 5 palec je stále rozdiel…ja som 735 kúpil priateľke pod stromček a veľmi ma prekvapilo, aký to je ľahký a kompaktný telefón.

   Z10 je výborný telefón, aj keď na začiatku mal veľmi zlú výdrž na batériu, aktualizáciou OS sa to údajne zlepšilo no neviem na koľko, tak sa na fóre popýtaj majiteľov.

  • wtf (neregistrovaný)

   ked nie 925 kvoli vydrži tak ani Z10 nebude dobra volba. To už radšej Z30

  • René (neregistrovaný)

   Jo,ale jen pro děti!!!

  • Z30 je ale už 5″ . Pokud bych se nakonec rozhodl k tak velkému telefonu, tak půjdu do Lumie 830/930 . Z10,Sony Z1 compact je malá, to je to, oč mi běží. Ještě poslední dotaz na androidaky – pokud bych do androida (Z1 compact) nainstaloval cca 10 pro mě důležitých aplikací a pak už ho používal pouze na internet, volání, sms, foták a navigaci, lagoval by? Musel bych jej resetovat do továrního nastavení po půl roce? Nebo by to výkonný hardware dlouhodobě utáhl? Sakra, kéž by Microsoft vydal zmenšenou 930tku, neřešil bych nic :)

  • Bublina (neregistrovaný)

   Jestli je těch 10 aplikací i na WP, tak je zbytečné testovat Android. To by nebyl žádný pokrok, spíš naopak. Nejspíš by ti všechny ty aplikace jely lépe i na L520, která je navíc rozměrově odpovídající a stojí snad jen 2000 nebo kolik :-). Má ji jeden kolega a nemá problém.

  • Ty aplikace jsou i na mojí Lumia 800 :) Chci tel, který pěkně vypadá a má výborný foták, ale je malý :) Vzhledem k tomu, že tel budu mít zase 2-3 roky, tak chci i lepší harware. Bohužel zjištuju, že to je docela neřešitelná kombinace. Jediné 2 tel, které tomu odpovídají jsou Iphone 5s (drahý a navíc jsem Ios nikdy neměl) a Sony Z1 compact, kde je ale ten android no… Jak jsem psal výše, kdyby udělal do budoucna Microsoft zmenšenou 830/930, s cenou okolo 8tis Kč, neměl bych co řešit. Čím dál tím víc uvažuji o výměně baterky u moji L800 a budu čekat na zázrak v podobě Lumie 930 compact :D

  • Bublina (neregistrovaný)

   Ta baterka je možná docela rozumné řešení. Pokud vše funguje, tak je škoda se toho zbavovat a volit zbytečný kompromis. Třeba se opravdu vyloupne něco menšího s WP.

  • Stanley (neregistrovaný)

   MST3: Zrovna u Sony není důvod se androidu bát. Mám rok starý model M 2x1GHz/1GB, aplikací mám přes 60, o paměť se nestarám a systém běhá svižně a v pohodě jak má. Ty horory, který tu někteří s oblibou popisují vůbec neznám, systém má jen dvě mušky: 1) pokud není telefonní aplikace načtená v paměti tak startuje cca 2 vteřiny. To nastává prakticky jen po restartu telefonu. 2) Cca po měsíci se začne objevovat padání launcheru. Je to otrava, obnovení mu trvá zhruba 3 vteřiny, ale stačí restart a je zase na měsíc klid. Spíš bych si u Sony dal pozor na foťák, ty bývají většinou slabší. Pokud zůstaneš u WP tak určitě 730/735. 830 postavená na low-end hardwaru je za tu cenu epic fail.

 60. Bublina (neregistrovaný)

  Blackberry Z10 vypadá moc hezky, bohužel mne od BB odrazovali z jisté firmy, kde je měli služební a kvůli vysoké poruchovosti přecházeli na Lumie s WP. S těmi jsou nyní spokojení, takže i ve firmách kolem mě spíše doporučují Lumie. Ostatně ne nadarmo jich teď objednal pro zaměstnance 60 tisíc německý BMW.

 61. Já jsem tedy článek stále nečetl, ale přesto si dovolím tu drzost hodit názor.

  Mě štve, že se „androidem“ vstává všechno. Android přišel s horní notifikační lištou, resp. její stažitelnou variantou. Je to fajn. Ale jediná cesta? To to fakt musí Symbian, BB, iOS, WP a já nevím kdo ještě opičkovat? U WP jsem do poslední chvíle doufal, že to MS neudělá, udělal. U iOS aspoň elegantně vyřešili souznění s fullsceen aplikacemi (načež převzal Samsung a pak i Google), takže takový „společnými kroky vpřed“, ale přesto jsem plně přesvědčen, že to klidně jde i jinak.

  To samé widgety. WP se drží, díky bohu, ale iOS pomalu podléhá.

  To samé UMS, výrobci na Androidu sabotují, my to pro jistotu ani nenabídneme, i když jsme to uměli (WP, resp. WM). Díky bohu za BB, byť OS na hranici statistické chyby.

  Android a kvalitní desktop synchronizace? Ha ha, ale proč se kreténsky chová i ten nejpovolanější, WP resp. MS? To už na uživatelích záleží jen iOS-Apple?

  Nemá smysl do kola brečet nad tím, co vše na trhu napáchal Apple, jaký chudák je BB, neposlušný Samsung a já nevím co ještě. MS může a musí koukat jen sám na sebe. Měl, mohl mít, nemá. Bude mít?

 62. Michal (neregistrovaný)

  Ten článek je dost mimo. Používáme několik Windows zařízení, spokojenost je naprostá. Od ostatních uživatelů slyším jen chválu…4 roky jsem byl uživatelem iPhonu, necítím žádný „skluz“ k horšímu – naopak WP pro mne lepší nežli iOS. Žádné aplikace nepostrádám, používám jich celkem hodně. Kolik procent WP telefonů se celkem prodá je mi jako uživateli naprosto jedno…Nezlobte se, ale článek působí jak objednaný konkurencí

  • Ano, kritika WP je vždy špatná, tak na tento článek musíme přeci přilepit nálepku – „objednáno konkurencí“. Článek je OK, jen konstatuje tvrdou pravdu.

  • Jendo by ti to rozhodně být nemělo:) Prodeje samotné resp. podíl ano, je vcelku irelevantní (jak ukazuje Android vs iOS), ale přeci jen je třeba zajištěna nějaká kritická hodnota, která udrží systém „funkční“. Jsou na něj vyvíjené aplikace, výrobce jej podporuje, je života schopný. Není nic zbytečnějšího, než pro mnohé komplikovaně adaptovat daný systém, investovat i třeba tisíce do SW výbavy a za rok dva-aha, platforma odpískaná:) Nemyslím, že by po světě chodili miliony šťastných uživatelů, kterým MS ukázal prostředníček i dříve, než se některé modely na daném trhu vůbec začaly prodávat.

  • MICHAL (neregistrovaný)

   Sorry, ale lidi, kteří v diskusi píší ty své negativní „pravdy“ neviděli WP telefon ani za výlohou obchodu…

  • Bublina (neregistrovaný)

   To m přijde jako velmi trefné. Naopak. Jakmile se někdo podělí o svou spokojenost okamžitě naň zaútočí Smíšek nebo Arakain. Vždy je nařčen z toho, že je netolerantní, fanatik, hater a pod. Přitom je to přesně naopak. Jen si dovolil dát najevo svou spokojenost s WP. Je to jako když zloděj křičí: „Cyťte zloděje!“. Ta nenávist Smíška vůči Microsoftu je opravdu chorobná. Snad někdy vyspěje a přestane trollit za každou cenu.

  • lukass71 (neregistrovaný)

   Smisek ma dost radikalni nazory, jako ze WP v roce 2015 konci. Skoro urcite se tak nestane, uz jen kvuli tomu, ze mobilni systemy jsou budoucnost a vlak si MS uz nechat ujet podruhe nesmi. Ale vesmes ma pravdu. Kdyz tu vyjde clanek od skutecneho uzivatele WP a podle poctu zarizeni, ktere ma, bych tipoval i na velkeho fandu, tak je to podle mistnich ultrahardcore fanousku podplaceny clanek od konkurence…

  • Stanley (neregistrovaný)

   Jenže co se systému týká, tak už mu vlak ujel, respektive MS si svoje postavení sám nezkutečným způsobem dodrbal. Navíc když dostane svoje služby mezi uživatele konkurenčních systémů, tak ten vlastní ani nebude potřebovat. A především, i když lidé v MS budou chtít WP udržet naživu, konečné slovo budou mít akcionáři. Odtud hrozí WP nebezpečí, ne od nějakých smíšků na fórech. Osobně nevěřím, že by WP zařízli příští rok nebo přespříští, ale dál to může dopadnout všelijak.

 63. Roman (neregistrovaný)

  Windows Phone má určitě své mouchy, není to dokonalý systém a určitě nemá smysl ho pořizovat s drahým telefonem. Ale lidé kteří si koupily levný telefon jako Lumia 520/630 jsou s nimy spokojeni. Co na tom že chybí některé aplikace, ty důležité k dispozici jsou. Proč nenapíšete třeba článek o tom, že levné telefony s androidem jsou naprosto k ničemu a za pár měsíců takový telefon můžete vyhodit do popelnice, zatímco funkční Lumia s Windows bude vesele sloužit dál?!?

 64. Roman (neregistrovaný)

  Nejsem zaujatý proti žádnému systému, dokážu si objektivně posoudit vše pro a proti. Vlastním Lumiu 520, telefon jsem si vybral hlavně kvůli funkční offline navigaci pro jeho dobrý poměr cena/výkon. Za rok použávání jsem neměl žádný větší problém, pokud se nějaký objevil tak se dal vyřešit.

 65. tak i ten nejlevnější WP nemusí mít 4 jádro nebo dokonce 8 jádro a 3gb ram, aby jel prostě funguje. Takže kup, který chceš WP telefon a on ti prostě pofrčí.

 66. simeon (neregistrovaný)

  Vidím dobře podle meziročního srovnání podílů na trhu, že se iOS propadl o 1,1% a WP o 0,7%??? Tak to je na tom Mirosoft se svým mobilním systémem o celých 57% líp než Apple :-o … no panečku, vzhledem k prodejním úspěchům Applu je to pro Microsoft velmi dobrá zpráva… Nezbývá než gratulovat k velikému růstu uživatelů WP i přes takovéto čecháčkovské články na Smartmanii :-)

  • fanouš (neregistrovaný)

   :-) no jo, tenhle fakt autor zřejmě přehlédl nebo nemá dost analytické myšlení aby si dal dvě a dvě dohromady. Kdyby to totiž věděl dřív, tak by ty svoje procentní podíly zakamufloval nějak jinak :-D

  • kyklop (neregistrovaný)

   Však jo, to je snad jasný jak facka že WP docela slušně prodává. Na trhu mají dohromady s bídou deset telefonů, android tisíce, takže aby rostli tak musí prodávat od každého typu telefonu 100x víc kusů než jakýkoliv jednotlivý typ s robotem. A to se jak vidno nedaří překonat ani Applu s jeho desítkami milionů prodaných za víkend. Takže souhlas – gratulace MS k dobrým prodejům je na místě (a tupcům co si myslí že WP neroste ale naopak skomírá to nemá cenu vysvětlovat, na to chybí nějaká buňka mezi ušima :-DDDD)

 67. cudzinec11 (neregistrovaný)

  WP je fajn pre spotrebitela, vyrobcovia ho samozrejme nechcu, pretoze je prilis lacny a prilis dobry – neda sa na nom zarobit. Microsoft tie zariadenia musi predavat za takmer vyrobne ceny a kupujuci sa moze len radovat.

  Mam Nokia 520 a je to lowend, ale spickovy – nic neseka, niekolkorocna podpora aktualizacii systemu, bezplatna navigacia, je kvalitne a trvacne spracovany, nie ako napr. LG ktore som maval a co si kupim najblizsie?

  Microsoft 535 – dual SIM za 120 EUR, 5″ IPS displej, 1 GB RAM, 8 GB ulozisko + do 32 SD, trvacne spracovanie, vymenitelne kryty, svizny najnovsi windows, DUAL SIM, aktualizacie na niekolko rokov, 5 MP fotak s bleskom, bezplatna navigacia.

  A ten svoj sucasny niekomu podarujem, pretoze vsetko slape a nie je s nim ziaden problem…

 68. Vojtik (neregistrovaný)

  Klasika wp bijci se neobjevi pokud nemaji ban že htcjiricku smisek to tad troubimjak dlóuho ne nejni pravda nesouhlasit je to tu a ty najedno nemas co rict pac s slizkej ulisnej had

 69. Rypicong (neregistrovaný)

  Dnes, jsem četl článek, jak firma Sony má velké problémy a padla tam informace, že mobílní platforma má 3% tržní podíl. Když to porovnám s tržním podílem WP – což je dá se říct jeden výrobce, tak na tom Nokia – Microsoft není úplně špatně z pohledu výrobce :) z pohledu OS ano :(

 70. fo-ol (neregistrovaný)

  Troufam si tvrdit ze tento clanek je uplne mimo, ba dokonce ze problem je presne opacny. Novinky rozhodne nikterak filosofii systemu nenarusuji, WM a WP si nikdo neplete, a uplny ustrel mi prijde to s lowendem. MS naopak udelal tu chybu ze se soustredil na top modely (coz se zda logicke) a az s uspechem 520 se zacal soustredit na ziskani zakazniku (kteri uz si priste poridi neco s lepsim fotackem :) 535 naznacuje ze to pochopili. Udelali furu chyb, s pozdnim nastupem se nedalo nic delat pokud chteli kvalitni komplexni system a ne bastarda, ktereho v rychlosti zplodil Google. Spoustu lidi taky nastvali ostrym zlomem mezi WP7 a WP8. Strategie „kdo driv prijde ten driv mele“ se Googlu ocividne vyplatila a casem tu priseru dotahli do pouzitelne podoby kdy uzivatel nema duvod menit. Je to ale skoda, WP jsou jeden z nejlepsich produktu jake MS kdy stvoril. Hlavne aby nezanikly!

  • fool (neregistrovaný)

   Abych jen nehanel: davam vam za pravdu v tom ze uzivatele znechutilo nesmyslne zakomponovani dlazdicek do desktopovych W8, to byla medvedi sluzba WP (zda se nicmene ze W10 budou v tomto ohledu mnohem domyslenejsi) Ale vecne omilane zvasty o nedostatku aplikaci si nechte. Nevim jak je to s hrami, ale jinak mam vse co potrebuju a mnohe co nepotrebuju. A ty apky jsou kvalitni, ne ze ne. Smutne je ze proti WP se obraci i jeho vyhody: nema smysl delat WP s osmijadrem, ale uzivatele chteji osm jader…

   Jak jsem jiz napsal: hlavne at ten system nezanikne, to by me vazne mrzelo.

  • simeon (neregistrovaný)

   Ty trolující ucha co pořád omílají nedostatek aplikací jsou už hodně zamrzlí věční zkoušení každého paskvilu co se kde vyrojí, jinak si to neumím vysvětlit :-D. I kdyby bylo pouhé 1% aplikací ve storu kvalitní, tak je to pořád nějakých 5tis aplikací které ani omylem nestáhnu, nevyzkouším a nesmažu. Ke kompletnímu pokrytí všech činností stačí cca 200-250 aplikací, ty dobré se neustále vyvíjejí a doplňují se funkce které chybí z jiných systémů a naopak ostatní zase zařazují funkce které chybí jim. Já osobně si vystačil na Androidu s cca 70 appkami, což mi ale umrtvilo foun. U WP si díky systémovým fíčurám vystačím s cca 50 appkami, a kupodivu to na systému není poznat – inu sandbox tady funguje velmi inteligentně a na systém si nesahá. Ten věčně omílaný nedostatek aplikací pro nás rozumněji uvažující znamená, že místo dvou milionů balastu můžu ignorovat „jen“ půl milionu balastu. Ale dávat to pořád jako argument proč je to odrazuje od vyzkoušení WP je imho krutá zatvrzelá hloupost. Debilita místních dětí prostě nezná mezí :-)))

 71. Kubik393 (neregistrovaný)

  Je vtipné, jak každý připomíná začátky (údajné) společnosti Apple v garáži a zapomíná, že ve stejné době začínali Bill Gates a Paul Allen programováním BASICu na DEC PDP-10 (legenda větší než všechny Macintoshe dohromady) pro Altair 8800 pro MITS, což byl vlastně počátek Microsoftu. A že Microsoft už v 90. letech rostl zatímco Apple to potkalo až po návratu Jobbse a zaříznutí OS9 a Power(Maců)Booků (důvod, proč jsem opustil platformu Mac). Ale to je mimo mísu. Microsoft v telefonním segmentu jednoznačně ukazuje, že jde stejnou cestou jako v případě softwaru, obyčejný člověk je pro něho jenom „odpad“, protože to, že si jednou za pár let koupí nový počítač nebo telefon, na němž má Microsoft minimální marži, je nespasí a oni potřebují oslovit firmy a prodávat služby, které jim dolary generují. Takže pokud se WP stane stejným průmyslovým standartem jako Windows Mobile a Windows Pocked EDA, Microsoft bude maximálně spokojený a na pár kafralů, kterým chybějí hry a padá jim Facebook se zvysoka… Všichni víme co. Tak to podle mě dopadne a tak to chce i Microsoft. A přestaňme si pořád tak glorifikovat jeho jablečnou konkurenci. Microsoft i Apple vznikly ve stejné době a v jejich vedení sedí úplně tatáž sorta páprdů a board je plný úplně těch samých pitomců, kterým jde v prvé řadě o dolary a ne nějakou inovaci. Věřte mi, zažil jsem to na vlastní kůži.

  • Kubik393 (neregistrovaný): Jenže si neuvědomuješ, to byly systémy s mnoha lety zajištěnou kompatibilitou, zatímco nyní MS s tím svým WP pravidelně podřezává vlastní větev. S tím se na enterprise trhu nedá prorazit. Na to není nikdo zvědavý. Ostatně se podívej např. na nástupce GIS přístrojů, z WM se přechází na Android. Po WP nikdo ani neštěkne.

 72. Zdravim.Suhlasim s tym ze action menu,tj notifikacie v hornej casti obrazovky,by sa aspon mohli dat vypnut bez toho,aby sa celkovo notifikacie vytratili.Teraz mi notifikuje lockscreen,dlazdica a este aj horna lista. problem je,ze casto v hornej liste tie notifikacie ostanu.Oni zmiznu len vtedy,ak je aplikacia vypnuta a zapneme ju..ak je len minimalizovana a mrkneme do nej pre novu spravu,v hornej liste notifikacia ostane..Cize clovek tam potom musi liezt a zmazat to manualne…Inak mi telefon vyphovuje a k androidu by som sa uz nikdy nevratil

 73. fo-ol (neregistrovaný)

  prave se zastavim u onoho zpomaleni systemu s prichodem WP8.1. Take jsem to pozoroval a take mne to nemalo rozesmutnilo. On je to zrejme do znacne subjektivni vjem tykajici se vyhradne „obnovuji“ animace pri prechodu na homescreen. Jenze to je prave nejcasteji vyuzivana fce.

  Konec dobry, vsecko dobre: s dnesni aktualizaci WP 8.1 Update 1 je VSE SPRAVENO! radujme se, veselme se ;-)

 74. Pěkný článek, díky za něj. Z pohledu vývojáře je to stále fakt, WP je pro nás neperspektivní (zatím jsme portovali jen jednu z našich her). I stávající aplikace velkých výrobců mají často ořezané funkce (např. Kindle), absence oficiálního YT klienta je taky jen těžko omluvitelná (byť na tom asi nese vinu hlavně Google).

  Jako uživatel jsem ale s WP spokojený a možná budu v menšině, ale WP 8.1 mi konečně přineslo některé očekávané funkce (rychlé přepínání funkcí v notifikačním panelu, zamykání rotace obrazovky atd.). Používám aktivně i Android a iOS, ale pro smartphone je pro mne osobně WP stále jasná volba.

 75. Martin (neregistrovaný)

  Ahojte, s clankom sa nestotoznujem uz ked si clovek pozrie nadpis a obrazky (BSOD), vyzera to tak, ze autor trpi uz nejakou flutraciou z Windowsu ako takoveho. Mal som android od verzie 1.* cez 2. teraz mam firemny HTC s 4.2, mal som iphone 4s a teraz ipad mini, popri tom vlastnim Lumia 920, mozno upgrade na 830, buduci rok, Dovolte sa mi pousmiat nad tymi chlapackymi recami ze plynulost na androide, no potrebujete na mobilnom zariadeni okta core (2.5) s 3 GB RAM, to co prosim vas robite na telefone, kreslite CATIA modely?,a na drzanie telefonu ziaruvzdorne rukavice pri hrani :), Pre mna ako uzivatela mobilneho zariadenia nie je potrebna kvantita aplikacii, bordel, malware, slaba optimalizacia, vsak je lepsie kupit si kazdeho 2-3 mesiace novy high-end ako optimalizovat system. Na iphone a iOS sa mi paci to ze aj ked ma clovek naslabsi model, je este stale PODPOROVANY, mne na systeme s 500MB RAM ipad mini vsetko bez problemov bezi (ano sem tam mi InfinityBlade sekne) , nepotrebujem ziaden cleanup na ram, killovanie procesov. Kupim android a potom sa budem o rok modlit aby som na tu svoju sunku (vtedy high-end) vedel nainstaloval update, lebo vyrobca uz dany telefon nepodporuje (ano mame tu CUSTOM ROMS, kde kazdy ma ten nejaky bug) alebo to proste hardware neda (RAM limit), to kde sme? Mna tesi ze M$ povedal ze vsetky zariadenia obdrzia najnovsi update, a tiez vidim ze aplikacii pribuda a pribuda, Dalsia vec co je WP super je kamera a dovod preco uvazujem o L830. Posledna vec je stabilita, jasne ze 6.5 aj 7 boli na zaplakanie ale toto je uplne inde. Pozeral som sa aj po nejakom Android telefone ktory by ma stal zhruba tak ako L830 na pausal, S5mini dakujem slabota, S4 ma este celkom zaujala, napriklad moznost dat GPE rom ale optika na fotaku slabasia, Z1C mi stacilo si pozriet nazor vlastnikov ako z1c foti pri zhorsenych podmienkach (xperia forum), naozaj to nie je len o megapixeloch. WP nie je dokonaly system ale M$ to mysli vazne a aj robi pre to nieco, momentalne nemam ani jeden dovod prejst k androidu, skor vidim ludi ktori presli z Android na WP a su spokojni. Suma sumarum, nezahadzujte telefony s WP, ze tam nie je aplikacii ako v google store a okta-core, pri iphone niekoho zaujima aku ma RAM a kolko jadier, zase ta cenovka ….

 76. Ondra (neregistrovaný)

  Přešel jsem z Lumie 930 na Xperii Z3 Compact. Musím říct, že Lumie má lepší zpracování, displej, fotoaparát, obecně působí lépe v ruce i co se týče skla displeje atd. Co se týče WP, používal jsem ho už na Lumii 800, Lumii 630 a pak 930. Je to skvělý systém, má ale poslední dobou několik zásadních problémů. Některé aplikace formálně jsou, ale jsou pomalé a často neaktualizované a nekvalitní – např. Messenger. Souhlasím také s tím, že start foťáku je neuvěřitelně pomalý. Další problém je nedostatek modelů, kdy si náročnější uživatel nemůže vybírat. Zájem vývojařů a dostatek modelů by podle mě udělal z WP zase nejlepší volbu. Nyní k Androidu. Je třeba říct, že intuitivností a ovladatelností na WP nemá a mít nebude. WP stále do značné míry umožňuje uživateli věci rychle vyřešít, Android nutí každého být hračičkou. Už jenom doinstalovat základní věci, zbavit se napevno předinstalovaného reklamního balastu, sehnat email klient, který by se blížil tomu základnímu u WP, řešit nějaké cleanery, antiviry…je fuška. Ano, jako hračička jsem si to dokázal nějak odladit, ale WP má prostě ovládací prvky navržené lépe a nezanáší se. Na druhou stranu chci malý telefon s dobrou výdrží a možností zkoušet nové, odladěné aplikace, a to mi Android umožňuje, takže po přizpůsobení – nova launcher atd. – ho můžu používat takřka stejně dobře, jako WP. Co mě u androidu irituje jsou ta vysouvací menu a překryvy, ztrácím přehled. U WP mám otevřenou app a tím to hasne, mám 100% přehled, na androidu na mě odevšad něco vyjíždí, vyskakuje, musím věci zhasínat tu křížkem, tu je to roletka, tu boční menu…ošklivé. Klidně bych se k WP vrátil, ale jak říkám a) nabídněte modely b) nabídněte rychlé a kvalitní aplikace bez výjímek.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).