Domů » Články » Z Windows Phone se stává druhý Android: Jak dlaždice přišly o své kouzlo a uživatele

Z Windows Phone se stává druhý Android: Jak dlaždice přišly o své kouzlo a uživatele

Po krátkém období vzrůstu podíl mobilních Windows klesá. Viníků je celá řada, bohužel jejich kombinace dostává Microsoft do zamotaného kruhu, ze kterého se těžko dostává. Stanou se Windows 10 spásou nebo dlaždicový systém čeká příští rok další propad?

I když prodeje zařízení s Windows Phone rostou, trh se smartphony roste rychleji, což v konečném důsledku znamená, že podíl dlaždicového systému klesá. Podle posledních dat agentury IDC je aktuální podíl WP na trhu 2,9% (loni to bylo 3,6%), což sice zajišťuje pohodlné třetí místo mezi všemi operačními systémy, konkurence je ovšem na míle daleko. 


   

Důvodů je samozřejmě celá řada. Pozice Windows Phone byla již v počátcích ztížena pozdním nástupem, pokračovatel Windows Mobile se narodil v době, kdy již měla konkurence vybudované ekosystémy aplikací a bojovala o velikost svého trojúhelníčku v koláči. V tu dobu (konec roku 2010) se střetl strmý pád Symbianu s prudkým nárůstem Androidu (oba systémy měly kolem 30 %), iOS si stabilně držel zhruba 15 %, stejně mělo i klesající BlackBerry. Microsoftu s Windows Mobile patřilo necelých 5 procent, ovšem i jeho křivka měla sestupnou tendenci. 

Nový, od základu postavený systém Windows Phone, měl pokles podílu Microsoftu mezi mobilními operačními systémy zastavit, což se sice krátkodobě podařilo, ovšem pětiprocentní hranici nikdy nepřekonal, pouze na některých trzích byl jeho podíl dvouciferný. Důvodů je celá řada – uzavřený systém, nedostatek aplikací a jejich špatná kvalita, málo telefonů v nabídce, orientace na low-end nebo přechod Nokie pod Microsoft. V tomto článku se na (ne)popularitu systému Windows Phone podíváme podrobněji. 

Microsoft + Windows = Modrá smrt

Huawei má svůj Honor, Micromax značku Yu, Oppo zase OnePlus, a to z jednoho prostého důvodu – společnosti chtějí hodit za hlavu minulost a začít na zelené louce s neposkvrněným štítem. Microsoft si ale s názvem nové značky hlavu nelámal a představil Windows Phone, systém, kterému stále velké množství zákazníků říká Windows Mobile. Co na tom, že se zde stavělo na zelené louce, když se ta louka jmenuje prakticky stejně. 


Windows Mobile vs. Windows Phone: Podobné jméno, zcela jiný systém

A co hůř, staré jméno není jen odkazem na předchozí mobilní systém, ale i na klasická Windows pro počítače. Určitě znáte spoustu vousatých vtipů o tom, jak hrušky padají jen na podzim, zatímco Windows po celý rok. Obrovský podíl systému Windows na milionech konfigurací počítačů způsoboval pády aplikací nebo celého systému, ať už kvůli němu samotnému, nesprávným ovladačům hardwaru, nežádoucímu softwaru nebo neodborným zásahům uživatele. Co na tom, že v 99 % případů běžel systém stabilně, modrá smrt vždy přišla vždy v ten nejnevhodnější okamžik a proto asociace značky Windows s obrazovkou modré smrti bude zakořeněna v hlavách uživatelů tohoto systému ještě hodně dlouho. 


A všechno hezky od začátku

Kromě toho Windows pochází z dílen nepopulárního nabubřelého zkostnatělého molochu, u něhož byly peníze vždy až na prvním místě. Nejedná se o malou firmičku, která (ne)začínala stavět svá zařízení v garáži, ale o megakorporaci, která prodává drahý software ostatním megakorporacím. A to není postavení, které přitáhne běžné spotřebitele jako sympatické nakousnuté jablíčko nebo veselý zelený robůtek. 

Windows Phone: Fuj, barevné čtverečky

I když v Redmondu zvolili pro nový systém staré jméno, postavili něco zcela nového a neotřelého. A problém byl na světě. Místo ikon dlaždice, místo klasických systémových aplikací huby. Ano, všechno fungovalo svižně, dlouho však chyběly elementární funkce, které byly do systému dodávány později. Nejdříve bylo jejich přidávání poměrně citlivé a novinky do systému zapadly tak, aby neponičily jeho filozofii, procento nových uživatelů se však nijak nezvětšovalo a tak se v Redmondu rozhodli pro pár radikálních řezů. 


Průhledné a neprůhledné dlaždice ubraly domovské obrazovce na přehlednosti

S aktualizací 8.1 dostal systém průhledné dlaždice, notifikační centrum, z většiny hubů se staly obyčejné aplikace, hry se přesunuly do seznamu aplikací a byla odstraněna integrace Facebooku. To, čím se chtěl systém Windows Phone od konkurence odlišit, vzalo za své, neboť většina uživatelů navyklých na jiné platformy původní filozofii systému nepřijala. Microsoft se jednoduše své koncepce prakticky vzdal a nabídl uživatelům „druhý Android“. Ani to však nové zákazníky a vývojáře aplikací nepřitáhlo. Notifikace na dlaždicích, zamykací obrazovce a v rychlém přehledu: Je Centrum akcí zapotřebí?

Naopak věrní fanoušci původní filozofie systému dostali funkce, po nichž nikdo nevolal. Namísto možnosti bleskurychle přidat komentář na Facebooku se nyní musí spustit aplikace, která na slabším internetovém připojení nefunguje vůbec a mnohdy se obnovuje tak dlouho, až spadne. Stejná slova platí i pro hudební přehrávač, aplikaci Hry, fotoaparát Lumia Camera a další. Rychlost a příkladná stabilita je ta tam a i když mnoho nových funkcích potěšilo, systém ztratil mnoho ze své jedinečnosti. 


Nejlepší fotomobil současnosti: Škoda, že se aplikace Lumia Camera spouští 5 vteřin

V neprospěch Windows Phone navíc hovoří i Windows 8 a 8.1 pro stolní počítače. Jestliže dlaždice nebyly přijaty na mobilních zařízeních, na počítačích způsobily některým uživatelům doslova šok a alternativní nabídky Start se staly nejstahovanějšími aplikacemi počátku letošního roku. Běžný Franta uživatel je zkrátka konzervativní tvor, o čemž by mohl Facebook se stovkami stránek „vraťte nám starý Facebook“ vyprávět. 


Schizofrenie kam se podíváš: Dlaždice na počítači, plocha na tabletu

Microsoft však potřebuje především prodávat a stejně jako se vzdal své vize dlaždic a hubů ve Windows Phone, má se i příští verze Windows vrátit zpátky ke kořenům. Převýchova běžných uživatelů zkrátka nesmí být tak násilná, revoluce se očekává od zcela jiných hráčů. 

Aplikace: Chcete množství a kvalitu? Jděte ke konkurenci

Nejpalčivějším problémem Windows Phone je jeho ekosystém. Microsoft se sice rád chlubí tím, že počet aplikací ve Store překročil metu x stovek tisíc a konkurence je úspěšně dohnána, opak je ale pravdou. Velcí hráči v čele s Google platformu Windows Phone úspěšně přehlížejí a i když ve většině případů existují v obchodě aplikací alternativy, obvykle nejsou schopné nabídnout kvalitu nativních aplikací. Bohužel ani oficiální aplikace nejsou vždy to pravé ořechové, vzpomeňme například Instagram. Ve Windows Phone Store se objevil jako beta na začátku letošního roku, od té doby se nedočkal jediné aktualizace a tím pádem ani podpory nových funkcí. 


Oficiální YouTube aplikace se ve Windows Phone Store dlouho neohřála

Aplikace na Windows Phone byly vždycky jiné. Mnohdy nenabízely tak širokou paletu funkcí jako na konkurenčních platformách, za to však perfektně zapadaly svým vzhledem do systému a běžely jako z praku. Bohužel stejně jako se systém Windows Phone vzdal své filozofie, vzdali se i vývojáři aplikací a grafická jednotnost jejich výtvorů vzala za své. A neděje se tak pouze u aplikací třetích stran, ale dokonce přímo u aplikací Microsoftu. Za nový OneDrive s hamburger menu a Material Designem dostali v Redmondu od fanoušků tak vynadáno, že museli s poslední aktualizací uživatelské rozhraní přestavět.

 
Nadpis článku na serveru wmpoweruser hovoří zcela jasně


A když už hovoříme o aplikacích Microsoftu, zde narážíme na další problém, který jsme už nastínili v jednom z dřívějších článků. Microsoft si uvědomuje, že je především softwarovou společností a proto je pro ni výhodné připravovat software na platformy s velkým podílem na trhu, což Windows Phone rozhodně není. Z tohoto důvodu v rámci mantry „Mobile First – Cloud First“ uvádí vlastní aplikace pro konkurenční platformy rychleji a kvalitněji než pro svoji vlastní. Kancelářský balík Office kupříkladu od své první verze ve Windows Phone 7 prakticky nebyl aktualizován, pouze dostal malé změny ve vzhledu a schopnost otvírat zaheslované dokumenty. 

Šíření vlastních aplikací na konkurenční platformy je dvousečná zbraň. Na jednu stranu přitáhne jejich uživatele ke službám Microsoftu, na druhou stranu přichází systém Windows Phone o své největší exkluzivity. Pro kancelářský balík Office nebo celosvětovou offline navigaci zdarma dnes není nutné pořídit si Lumii, ale v podstatě jakýkoliv telefon. 

Telefony: Windows Phone je systém pro low-endy?

O výrobu úplně prvních telefonů s Windows Phone se postarala hrstka partnerů, poté však převzala otěže Nokia a pustila je až ve chvíli, kdy její mobilní divizi pohltil sám Microsoft. Nokia vyvíjela maximální snahu zajistit svým Lumiím přidanou hodnotu v čele s kvalitními fotoaparáty, offline navigací a velkou spoustou bonusových aplikací, díky čemuž prakticky zadupala konkurenci do země a ti o platformu Windows Phone brzy ztratili zájem. 

  
Nejprodávanější telefon s Windows Phone – Nokia Lumia 520

Nebyl by to však Microsoft, aby v zájmu rozšíření platformy neučinil ústupky ve funkcích, které telefony s Windows Phone definovaly. Ještě v dobách WP7 snížil hardwarové požadavky systému, aby fungoval na telefonech s 256 MB RAM, což mělo za následek nekompatibilitu některých aplikací, jako Skype nebo Angry Birds. Po té výrobcům zařízení odebral nutnost používat tlačítka pod displejem nebo hardwarovou spoušť fotoaparátu. Cílem bylo přinutit výrobce zařízení stavět telefony s Windows Phone na stejném hardwaru jako telefony s Androidem. Kromě HTC to však zatím nikdo nevyzkoušel. 

  
Přečtěte si: Samsung, LG, HTC a další: Kam se poděly slibované novinky s Windows Phone?

A nikomu se do vyzkoušení ani nechce. Z Huawei se dokonce ozvalo, že na Windows Phone nikdo nikdy nevydělal a i když je čínská společnost partnerem Microsoftu pro výrobu telefonů, nových modelů se od ní nejspíše v nejbližší době nedočkáme. A zřejmě ani od ostatních partnerů, přestože jejich seznam je široký a licencování systému Windows Phone je od letošního roku zdarma. HTC se s úspěchy svého modelu HTC One for Windows prozatím nepochlubilo.

Windows Phone v rouše androidím: Exkluzivně pro Verizon

Přitom se jedná o jedinou konkurenci Microsoftu v segmentu dražších zařízení, většina telefonů s Windows Phone včetně Lumií spadá do kategorie low-end, kam také podle viceprezidenta Alcatel OneTouch patří. Historicky nejprodávanějším modelem s Windows Phone se stala Lumia 520 s drtivým náskokem před ostatními, výběr mezi elitními modely zcela chybí. Některé modely (zejména v USA) včetně zmíněného HTC One jsou navíc zatíženy exkluzivitou u určitých operátorů, což je také výrazná stopka k jejich budoucímu rozšíření. 

 
Vlajkové lodě tvoří u Windows Phone pouze 13,7 % z celkového portfolia (IDC: Q2 2014)

V České republice má systém Windows Phone mezi smartphonovými platformami podíl zhruba 5 %, přičemž více než trojnásobek uživatelů stále používá dnes již mrtvý Symbian. To je velké množství uživatelů, které by v rámci loajality ke značce mohlo přejít na Lumie, ty však již neponesou logo finské Nokie, ale logo Microsoftu. Této situace by paradoxně mohla využít samotná Nokia, která zcela jistě po představení tabletu N1 chystá i řadu smartphonů. Co na tom, že budou vyrobeny v Číně; hlavně, že na nich poběží Android. 

Jak z toho ven?

Microsoft bohužel před čtyřmi lety nechytil důležitý rychlík a nasedl do osobního vlaku, který jel hned po něm. Bohužel jeho cesta nebyla a stále není přímočará, je plná přestupů, přičemž sám Microsoft si není v některých stanicích jistý, kterým vlakem vlastně pokračovat. Do Windows Phone lepí funkce, které popírají jeho původní filozofii, ale uživatelé konkurenčních platforem je zkrátka vyžadují. Bohužel za současné situace nemají prakticky žádný důvod, proč do vlaku Microsoftu přestoupit. 

  

Telefonů je jako šafránu, v high-endu ještě méně. Samotný systém byl ořezán o veškeré exkluzivity a ve srovnání s konkurencí se odlišuje pouze těmi proklínanými i milovanými dlaždicemi. A co se aplikací týče, Microsoft se za čtyři roky nedokázal vymanit z kolotoče malá penetrace – nezájem vývojářů – málo aplikací – nezájem uživatelů – malá penetrace

 

Z takového začarovaného kruhu se těžko vymotává, Microsoft potřebuje najít nějaký odlišující prvek, který by přilákal větší procento uživatelů, ale nesmí být natolik výrazný, aby běžného Frantu uživatele vyděsil. Velká naděje se vkládá do příští verze systému Windows 10, která má být jedním systémem pro všechna myslitelná zařízení – internet věcí, telefony, tablety, konvertibilní notebooky, počítače i konzole Xbox. Provázanost všech zařízení v domácnosti je určitě prvek, který by mohl do ekosystému Microsoftu nalákat nejen uživatele, ale i výrobce koncových zařízení včetně telefonů. 

  

Jenže spotřebitelská verze Windows 10 bude odhalena počátkem příštího roku, přičemž pak nastane další dlouhé čekání na přelom léta a podzimu, kdy má vyjít finální verze. Do té doby bude představen nespočet zařízení s konkurenčními systémy a s nimi kompatibilní nositelná elektronika, náhlavní soupravy pro virtuální realitu, gadgety pro inteligentní domácnosti, systémy do automobilů, televizorů atd. Tento rychlík kolem nás projede závratnou rychlostí a osobní vlak Microsoftu se za ním přikodrcá až ke konci příštího roku

 

Představení Windows 10 bude pro budoucnost Microsoftu ve světě mobilních technologií zásadní událost, v lednu nás bude muset přesvědčit, že se čekání na podzim skutečně vyplatí. Ačkoliv mám dojem, že slova o čekání na příští verzi Windows už tu několikrát zazněla.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mmme
Anonym
mmme

Poslední dobou mě těší neustálý přísun nových aplikací a her. Sice to jsou často hry, které byly pro ostatní op. systémy dávno uvedené, ale i tak mám z nich radost. Je ve vývoji bankovní app Air Bank, na kterou čekám. Kazdou chvíli se objevují nové aktualizace systému, což je fajn. Potud ok. Jinak ale také nevidím žádnou velkou budoucnost. Vlajkova loď nikde, nástupce fotomobilu 1020 taky nikde, nový směr, jako třeba mobil s klávesnicí jako byla Nokia N97 či N7 nikde.. v lepší budoucnost moc nevěřím. Zatím ale beru co je. Třeba se MS k něčemu vzepne. Pokud ne, budu… Číst vice »

myšenko (neregistrovaný)
Anonym
myšenko (neregistrovaný)

souhlas… na nedostatek kvalitních aplikací si nejde stěžovat, jestli má autor nějaké naprosto speciální aplikace na speciální potřeby, pak ano – je to excentrik a potřebuje něco co 99.9% lidí nepoptává a tak to nikdo neprogramuje. Jinak WP žádné vlajkové cosi za 25tis nepotřebuje když jeho systém běží s přehledem a mnohem plynuleji i na levnějších zařízeních. A pár fajnšmekrů trh nezvrátí – viz absolutní vítěz trhu, což je androidí smart do 200$ … Jinak co se vývoje systémů týče – iOS se kazí kvalitativně už třetím rokem (mluvím o SW, HW je jiná pohádka), Android od začátku jen zvyšuje… Číst vice »

Píťa (neregistrovaný)
Anonym
Píťa (neregistrovaný)

Jako uživatel WP musím s autorem souhlasit.

Pomalu, ale jistě dochází trpělivost a pokud v lednu nepředstaví nějakou pecku, tak nemá cenu zůstávat.

Otázka na autora: Používáte stále WP nebo plánujete přechod na jinou platformu?

guyko (neregistrovaný)
Anonym
guyko (neregistrovaný)

planujem prechodz posledneho android telefonu na WP

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Poslední čtyři roky jsem používal výhradně WP a zatím v tom hodlám pokračovat, dlaždice jsou mi mnohem bližší než ikonky á la Windows 95. Ale Windows Phone 8.1 je pro mě velkým krokem zpět a důvody, proč jsem zvolil okenatou platformu, se bez výjimky vytratily. Počkám na Windows 10 (pochopitelně na Developer Preview, jelikož už jsem si za ty roky zvykl být pokusným králíkem) a uvidím. K přechodu mě zatím nic nenutí, ale setrvávat také ne

Píťa (neregistrovaný)
Anonym
Píťa (neregistrovaný)

Taky se mi mnohem více líbí dlaždice a Modern UI, ale věčné sliby bez výsledků mě štvou. Navíc jsem za poslední rok zaznamenal citelné zpomalení systému a aplikací (Načítám….)

W10 je poslední šance. Pokud tohle pokazí, tak si myslím, že hodně věrných uživatelů bude rozmýšlet nad setrváním.

veigy
Anonym
veigy

Jsem na tom podobně jako p. Karásek… WP mám rád, ale poněkud se za poslední rok vytratila jeho neotřelost a kvality… Zůstávám u WP a vyhlížím s nadějí W10, ale jinak mě nic k odchodu nenutí, ale zůstat také ne….

sdr (neregistrovaný)
Anonym
sdr (neregistrovaný)

Nebud ovca, prejdi inde.

veigy!

veigy
Anonym
veigy

A kam mam asi tak jít? S každým přechodem si v něčem polepším a v něčem pohorším, nemám potřebu odcházet….

JirkaTom
Anonym
JirkaTom

For Jakub Karásek: Napsal jsem dlouhé povídání, mažu to a zůstanu jen u pár otázek: Proč byl tenhle článek napsán ? Na objednávku někoho ? Z vlastního popudu a přesvědčení ? Někdo z Microsoftu ti ublížil ? Chceš MS ublížit nebo pomoci ? No stačí…

chmeldas
Anonym
chmeldas

JIRKA_T: Copak se ti na tom článku nelíbí? Je objektivní a rozumně napsaný.

Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

JIRKA_T: [odkaz]

matkal
Anonym
matkal

to Jirka_T: Asi si pleteš roli novináře (i když tohle je snad první Jakubův článek, který stál za přečtení). Napsal ho jako komentář, tady nejsi na fanouškovském serveru, kde se snad i mírně neobjektivně „pomáhá“. Jako uživatel WP má do problematiky určitý vhled a o ten se podělil. A navíc bohužel dost trefně. Od toho jsou komentáře. Špatné, dobré, mírně subjektivní.

JirkaTom
Anonym
JirkaTom

Pokud někdo několikrát v jednom „komentáři“ nazve největší SW firmu na světě „nabubřelý zkostnatělý moloch“, tak nemůže být řeč o objektivnosti. Ale pokud se od schopných redaktorů ( např. J.Hrma) naučí, jak psát objektivně, šel by článek do rozumné podoby přepsat…

matkal
Anonym
matkal

Někod v sobě psaní má a někdo ne, to se těžko učí. Nicméně tento typ komentáře je vždy subjektivní a jen trollové vyžadují objektivnost u každé řádky. Je pravdou, že výraz nabubřelý měl zaznít jen jednou, avšak do článku patří, z počátku to byl významný MS neduh. Že je takový i dnes už si nemyslím, stejně jako Nokia padl na hubu, jen si to uvědomil dříve a třeba se z toho vylíže jako už v dějinách mnohokrát. Chyby dělal i Apple a o moc významnější, a kde je dnes.

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Co se týče textu o nabubřelém molochu, nebylo to myšleno tak, jak to vnímám já, ale jak to vnímá BFU. Microsoft prostě není tak sexy a cool jako Google nebo Apple, i když pod vedením Satya Nadelly má velkou šanci s tím něco udělat.

JirkaTom
Anonym
JirkaTom

Matkal: V podstatě souhlas…

chmeldas
Anonym
chmeldas

Právě ta definice Microsoft vystihuje. Od té doby, co je u kormidla Nadella se to mění, ale ještě uteče hodně času než se té pověsti zbaví.

JirkaTom
Anonym
JirkaTom

Jakub Karásek: „Microsoft prostě není tak sexy a cool jako Google nebo Apple, i když pod vedením Satya Nadelly má velkou šanci s tím něco udělat. “

Proč jsi tuto větu nedal na konec „komentáře“ ?

cybersmurf
Anonym
cybersmurf

Google sexy? To je trošku ošklivý omyl

Bublina (neregistrovaný)
Anonym
Bublina (neregistrovaný)

Google je sexy jen pro toho, kdo na něj není denodenně odkázán. Bohužel si s Microsoftem vyměnili role a nabubřelý moloch se stal z Googlu. Zatím se mu to daří docela maskovat pomocí marketingu, ale jinak je to tragédie. Jen malá ukázka – v práci jedeme na GApps a dnes nám slavně oznámili, že už konečně můžeme v tabulkovém procesoru slučovat buňky. Bomba! A takhle je to se vším. Velkohubé plácání po zádech, řeči o vyšší produktivitě, ale když člověk potřebuje opravdu něco udělat, tak musí sáhnout po Microsoftu :-(. Google je taková trochu Potěmkinova vesnička. Bohužel zatím dosti úspěšná… Číst vice »

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

MS nie je tak sexi mozno tu na vychode EU. V USA a okolo je MS na tom uplne inak..preto aj prestali pouzivat znacku Nokia a idu dalej s vlastnym menom.

Mr. Arakin (neregistrovaný)
Anonym
Mr. Arakin (neregistrovaný)

Presne to co je v clanku tady vtloukam do hlavy tech par naivnivh ignorantu uz hezky dlouho a porad bez uspechu. Poukazuji na presne ty same problemy. Tak jsem zvedavy co napisou ted. Budou i nadale tvrdit, ze vse je v poradku a WP cekaji svetle zitrky? Nebo konecne proctnou?

qwerty
Anonym
qwerty

Pozri sa. Som spokojnym uzivatelom telefonu Ativ S, ktorý som kúpil vo vypredaji za super cenu. Potesil ma dobry hardware a aj nove funkcie systemu po update z 8.0 na 8.1. Som rad ze MS pocuvol zelania uzivatelov a tie funkcie tam pridal. Mobil pouzivam, vyhovuje mi aj ovladanie, mam všetky appky co potrebujem, neriesim či ich je v store 100k či 1M. Neriesim nejaku svetlu či čiernu budúcnosť WP či Microsoftu. Zatiaľ funguje, a keď dosluzi, budem riešiť, co ďalej.

Mr. Arakin (neregistrovaný)
Anonym
Mr. Arakin (neregistrovaný)

Takze kazdy, kdo napise pravdu, i kdyz pro WP fanboys neprijemnou, je vlastne jen troll. Jo od kamaradu jsi se naucil nove slovo a ted ho pouzivas bez toho, abys vedel, co to slovo znamena a v jakem kontextu ho muzes pouzit. Autor clanku je taky troll?

l0lz
Uživatel
l0lz

Videl si ma nejakej diskusi kde je članok o google, či android ako tam nadavam že ten system je nahovno nech to google zabali lebo to nevie a podobne nezmysly ? Myslim že nie. Teba tu vidno v každej ohľadom MS, a dookola omielaš tie nezmysly. Stavim sa že si ani nečital članok, ked tvoj prvy prispevok tu bol par sekund po vydani

Mr. Arakin (neregistrovaný)
Anonym
Mr. Arakin (neregistrovaný)

Videl jsi me nekdy, ze bych nekde napsal, ze ten system je nahovno, at to MS zabali a podobne?

Mr. Arakin (neregistrovaný)
Anonym
Mr. Arakin (neregistrovaný)

Clanek byl vydany v 16:00, muj prispevek v 16:30. Chapu, ze tobe by pulhodina k precteni a hlavne pochopeni nestacila. Nesud vsak jine podle sebe…

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

MR.Arakin: ja myslim ze som dakde take daco po tebe cital. Hlavne nasilu chces presvedcit WP userov ze su hlupaci a nevies pochopit alebo uverit ze my ktory WP aj realne pouzivame mozeme byt spokojny…ze Android pre nas naozaj nie je ziadnou spasou alebo pravou nahradou…ja osobne nechcem mat nic spolocne s Google okrem YouTube a sem tam street view.

kyklop (neregistrovaný)
Anonym
kyklop (neregistrovaný)

to že nějaký tvůk kámoš napsal stejně hloupé názory které se stejně jako tvoje rozcházejí s analýzami trhu ještě neznamená, že by měli místo tebe procitnout jiní :-DDDDDDD

MR. ARAKIN (NEREGISTROVANÝ) 16.12.2014 V 20:37 | REAGOVAT

Clanek byl vydany v 16:00, muj prispevek v 16:30. Chapu, ze tobe by pulhodina k precteni a hlavne pochopeni nestacila. Nesud vsak jine podle sebe…