Domů » Bleskovky » Foxconn: Apple letos údajně představí iPhony s úhlopříčkou 4,7 a 5,7 palce

Foxconn: Apple letos údajně představí iPhony s úhlopříčkou 4,7 a 5,7 palce

Ze společnosti Foxconn na povrch vypluly velice zajímavé informace o plánech Applu pro letošní rok. Podle zasvěcených osob můžeme v roce 2014 opět počítat s dvěma iPhony. Na rozdíl od loňského roku, kdy iPhone 5c i iPhone 5s disponovali displejem s úhlopříčkou čtyři palce, se letos údajně dočkáme výrazné změny. Podle anonymního zdroje velikost zobrazovacího panelu u jednoho z modelů poskočí na hodnotu 4,7“. Druhou novinkou se jablečný gigant zřejmě rozhodne zabrousit do stále populárnější kategorie phabletů. V zákulisí se dokonce hovoří o zařízení s 5,7“ displejem.

 

Ačkoliv dosavadní filosofie společnosti podobná monstra zavrhuje, tento krok by ji mohl pomoci k tržnímu růstu, což by zároveň dostatečně uspokojilo i většinu akcionářů. Další zvěsti naznačují implementaci biometrického snímače do domovského tlačítka. Mnoho z vás spelulace o iPhonu s větším displejem jistě okamžitě odmítne, nicméně vzrůstající poptávka po zařízeních typu Samsung Galaxy Note 3 (recenze), by mohla jablečného giganta dovést k realizaci vlastního řešení. Pokud se tak skutečně stane, dost možná se dočkáme nové definice slova phablet a nastavení nových standardů, tak jako se to stalo s příchodem prvního iPhonu v roce 2007.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

43 komentářů

 1. Nemyslím, že by absence uhlopříčky 5″+ byl nějaký významný problém pro Apple (nebo jiné). Ano, máme tu v prodeji phablety a mají nějaké prodeje, ale jejich podíl je marginální. Lidem se pracky nebudou zvětšovat do nekonečna (resp. pravděpodobně jsme na vrcholu růstu) a Apple rozhodně nerazí cestu (telefon má nahradit tablet, tablet má nahradit počítač, počítač má nahradit….).

  Ale možné je vše.

  • hm (neregistrovaný)

   Podle mě nejsme na vrcholu co se táče úhlopříčky displeje. Zvětšovat se bude určitě dál, protože výrobci moc dobře vědí, že většina lidí nebude chtít mobil s menší úhlopříčkou, než měli. Můj první dotykáč byl Samsung Galaxy Ace, teď mám Xperii SP a pomale už se poohlížím po větším displeji (asi to vyhraje Galaxy S4). Mobil s menším displejem, než 4,7“ si už nedokážu představit.

  • Já ale hovořím o vrcholu biologickém….:-) Není předpoklad dalšího významného růstu našich proporcí.

   Ano, ty např. spadáš do kategorie „dělám tam všechno možné“, ale takových opět, je ne marginalita, ale minorita. Pro majoritu je to stále prostě věc, s kterou se především komunikuje a ráno budí, na to nepotřebují nepohodlnou placku s mizerným ovládáním.

  • ggg (neregistrovaný)

   Aha, ty budeš asi nějakej pánbíčkář co?

  • Já bych spíš než neustálý zvětšování displejů rád viděl větší využívání plochy telefonu displejem, jako to má např LG G2 nebo N5. Telefony to jsou relativně malý, ale s 5″ uhlopříčkou, to se pak do ruky vejde mnohem líp :)

  • Teda to jsem trochu přestřelil, G2 má 5,2″ a už je to celkem obr

 2. David (neregistrovaný)

  iPhone je sakra telefon a nehodlám nosit kalhoty co budou mít kapsu jak krtečkovy monterky jenom aby se mi tam vlezl telefon!

 3. Apple teda dopadl… býval firmou která určovala dění v mobilním světě, a šla si svou vlastní cestou bez ohledu na ostatní výrobce… ted už je stejnej jak ostatní a už se jen veze na vlně taktů procesoru a velikosti displeje.

  • Před tím byla firmou určující dění v mobilním audiu, před tím nic, před tím udávala osobní počítače, příště bude…. Vývoj, nelze dělat neustále to samé. V době kdy Apple udával směr audia a distribuce Google „plácal bábovičky“. A kam to dopracoval Sony nebo Philips, které toto dělali před Apple.

 4. Konečne použiteľná uhlopriečka. 4,7 bolo monštrozných možno pred 4 rokmi, keď mali telefóny brutal okraje, ale nie posledné dva roky. Veď aj ten LG G2 je pri 5,2 ešte v pohode vďaka minimálnym okrajom.

  • +1

   Toto předvedl samsung, kdy s4 s větším displejem je menší než jeho předchůdce s menším displejem.

  • Tak tak, 4″ jsou pro mně málo, a kdyby představili tu 4,7″ variantu, tak bych dal třeba i těch 20k. Jen se bojím toho, aby nějakého designera u Applu nenapadlo, že tam daj tak šíleně velký okraj (pod a nad displayem).

 5. Mám pocit že Jobs se obrací v hrobu :D

  • jbem (neregistrovaný)

   Ten tam rotuje jak kočka, která ma na zádech přilepenej chleba s máslem. Máslem nahoru.

  • Jak již i zde několikrát zaznělo, je 3,5″ a 3,5″. Rozdíl je, kolik hmoty je kolem displeje. Dnes je situace jiná než byla před 5ti lety, tedy co platilo tehdy, nemusí platit nyní. Viz. např. aktuální iPhone s 4″ bez významného dopadu na ovladatelnost.

 6. Gotyš (neregistrovaný)

  Myslím že Apple děla dobře.

  Pamatujeme si jak neotresitelnou pozici měla Nokia ktera udávala směr a jak dopadla!

  Mam Note 3 a domnívám se ze prave tohle reflektovani trhu je ze strany dobře .

  Pokud se podívám na iOS, tak nektera gesta v 7 nasvědčují příchod velkého displeje. Třeba pohyb zpět tažením prstu z levé hrany displeje doprava.

  • Ono hlavne ide o to, že 4,7 s dnešnými okrajmi u smartphonov neznamená veľkú kravu ako v minulosti. 4?7 iphone bde stále kompaktný smartphone. 5,7 už samozrejme nie, ale to už bude špecifický mobil pre učitu klientelu ako to začal Galaxy Note.

  • mino: Pro některé je 4,7 stejně „kompaktní“ jako pro jiné 5,7, to nelze generalizovat.

   Druhým důležitým (ale opět, jak pro koho) je ovladatelnost. A pokud vezmeme do ruky např. WP a Android, zjistíme, že míra „inteligence“ GUI je značně důležitá, téměř nezávisle na úhlopříčce. Zde má iOS našlápnuto vcelku dobře.

  • Bla, bla. Pro některé uživatele je míra „inteligence“ GUI iOS taková, že je pro ně těžko představitelné, že by se uhlopříčka zvedla byť jen o pár desetin palce. Ani se jim nedivím.

  • Andreas: A iPady dělají co?:-)

  • V případě iPadů jsem jaksi ještě neslyšel od nikoho nárokovat ten zbožňovaný požadavek na „pohodlné“ ovládání jednou rukou. Tablet se používá trochu jinak víš.

  • Andreas: Nerozumím, asi nevíš o čem hovořím. Hovořím o inteligenci OS, tedy GUI použitelné pro ovládání v „telefonním“ režimu, tedy ne to co předvádí např. Android (rozsévání ovládacích prvků všude možně, ale především blbě).

  • ANDREAS +1 :-)

  • UNI: Ano, přesně tak, mluvíš o GUI použitelné pro ovládání v „telefonním“ režimu, což ovšem pro většinu uživatelů znamená v prvé řadě pohodlné ovládání pokud možno jednou rukou (i když si o tom pohodlí myslím svoje). A mluvíš o tom v souvislosti se zvětšováním uhlopříčky. A právě tady bych se inteligencí iOS (byť naznačovanou) moc neoháněl. Na první pohled se v návrhu od začátku s uhlopříčkou větší než 3,5 palce nepočítalo a k mému překvapení se nic nezměnilo, ani když se překopával dramaticky loni vzhled. Taková ovládací lištička někde nahoře je u 5 palcového displeje opravdu blbost a proto chápu uživatele iPhonu, že ty 4 palce je teď jejich aktuální ideál. Proč ne. Jen jsem ovšem musel korigovat tvoji nekritičnost, když jsi vyjádřil víru, že v „inteligenci“ směrem k větším uhlopříčkám má iOS „našlápnuto dobře“.

  • Andreas: asi jsi toho mnoho v ruce neměl, WP, Android, iOS a nejsi schopen adekvátně posoudit. Není výtka, prostě fakt. A nevím, zda jsi zaznamenal např. změny v iOS, kdy např. gesto zpět jasně ukazuje, že je cíleno na jednoruční ovládání i při větších uhlopříčkách (doposud bylo v levém horním rohu). Také soustředění ovládání přístroje přes menu gestem od spodu (nikoli shora jako Android) ledasco může (očividně jen někomu) napovědět. Tak jako je std. u aplikací přepínat režimy ve spodní liště, nikoli horní (opět Android a zvláště v poslední době).

   Tedy ano, iOS má v tomto našlápnuto dobře.

  • gotys: presne, iOS 7 naznacil ovladani gesty, doufejme jen, ze to iOS 8 nepohnoji. Skoda jen, ze to nedomysleli (resp. nedoimplementovali) rovnou cele. I kdyz v poslednich letech dela apple velke zmeny jen rozkouskovane, postupne. Uvidime. Jak pise uni, naslapnuto ma dobre, jen je potreba to dotahnout.

  • UNI: Ano to jsem čekal – některé prvky budou na větším displeji evidentně na naprosto nevhodném místě, ale to lze přeci obejít gestem a nepoužívat je :-) Děkuji za „argument“. Každý máme o „inteligentním“ GUI jiné představy.

  • Andreas: Ano, někteří to zaměňují „více je lépe“:-)

  • Gotyš (neregistrovaný)

   Si piš, že více je lépe.

   Úplně mě baví když pozorujeme fotky, internet, maily, nebo fotky z WhatsApp a borci zamknou iPhony a řeknou mrknem na tvém (Note3) je to lépe vidět.

   Dnes není telefon primárně o volání. Je o hlásí multimédií internetu a her. Voláme ze všeho nejméně. Větší úhlopříčky dávají tedy veliký smysl

  • Tak tak, telefonování zůstává jen proto, aby se neurazila babička.

  • No to teda nevím. Já telefonuji hodně, píšu SMS hodně, hodně využívám IM a VoIP komunikaci.

   WhatsAppem záchranku nezavolám, Skype je mi v zahraničí bez předraženého datového tarifu k ničemu, po mailu mi poslíček pizzy bude těžko posílat info, že stojí řed barákem…

   Telefonování zůstává, protože je to nejspolehlivější a nejrozšířenější možnost komunikace. Je nejvíce multiplatformní, nejvíce rozšířené, mezinárodní a vysoce stabilní.

   Další způsoby komunikace beru jako plus. Rád a hodně je využívám, ale stejně tak často telefonuji.

  • Gotys (neregistrovaný)

   Však telefony nad 5″ umí krásně telefonovat. Kdo řekl že neumí.

   Zajímalo by mě, kolik minut provoláš a kolik se jich za měsíc v telefonu „prohrabeš“.

   Na to „hrabání se“ v telefonu je prostě tabletofon lepší. Mě vyhovuje, tobě ne. Nepaušalizujme, neexistuje jedna pravda.

  • Gotys (neregistrovaný): Pracovním desítky hodin měsíčně (stará Nokia s 2x měněnou baterií a výdrží pracovní týden) a na matlání soukromá S4 (výdrž den), jak píšeš, není univerzální pravda. Ale to je snad probůh každému jasné. Proto tvrdím, že není extra ztráta, že Apple nemá Phablet, ne každý ho chce, potřebuje nebo je vůbec použitelný.

   Ale ta písnička je prakticky stále stejná, mnoho lidí zde je prostě vytrženo z reality.

 7. Krusty (neregistrovaný)

  Tak jsem se doma trochu pousmál nad cenou. 5,7 palcový iPhone? To bude stát tak 30 tisíc ne? :D

  • Nesmysl, iPad mini Retina (tedy 8″, LTE) stojí 12k nebo kolik. Faktickým rozdílem je jen hlasový modul.

  • MTA (neregistrovaný)

   proč tedy při této logice nestojí Iphone 8 tisíc? Asi tam bude ještě něco navíc..

  • Já jsem tím jen naznačoval, že „hmota“ až tak s tou cenou nehýbe. To máš jako proč Samsung S4 stál 17k a telefonující tablet od Samsungu možná i 7k. Očividně to co ušetří na HW zdaleka nevyváží zvýšení nákladů na matroš.

  • Odhaduji cenu na 22 – 25 tisíc Kč včetně DPH.

  • kukolar (neregistrovaný)

   krušty

   teba to aj tak nemá čo trápiť,ty si ho aj tak nekúpiš

  • Jeremy Eric Nowak (neregistrovaný)

   protoze pokud si mel nekdy rozdelanej ipad a iphone stejny genarace tak zjistis, ze zakladni deska u ipadu o stejny konfiguraci je 4x vetsi.. takze platis za miniauturizaci.. kazdopadne sem pro ctyri palce, max. nejaky zvyseni pouze na ukor zmenseni okraju – ne samotneho pristroje.. pro tyhle masochysty s velkejkam telefonama bych udelal ipad mini s moznosti volat a at si plackujou do aleluja.. nehlede na to, ze by zase museli zmenit rozliseni kvuli jemnosti..

  • Prdlajs!

   Výrobní cena iPhone je cca 200 dolarů. Výrobní cena iPadu Air je ale cca 300 dolarů. Apple tak má na iPadu nižší marži.

   iPhone je obecně žádanější zboží. Bez tabletu se většina lidí obejde, ale bez telefonu ne a jsou ochotni si za to zaplatit. Navíc kdyby měl mít iPad stejnou marži, stál by v nejlevnější verzi cca 26 000 Kč a v nejdražší cca 35 000 Kč! Za to by si iPad nikdy nikdo nekoupil.

  • Je divný, že se u jiných firem za tu miniaturizaci neplatí a výroba iPadu je dražší, stačí se podívat na rozdíl v ceně displejů, baterie, víc hliníku tu cenu už nezvedne, ten je levný, jako plast. A jen ať úhlopříčku zvětší, ten malej kryplík se nedá používat, je to všechno titěrný. Rozlišení můžou udělat 1280×2272 , to není problém, přesně takhle už to udělali, když zvyšovali rozlišení z 320×480 na 640×960.

  • Písať v suvislosti s ipadom o pohodlnom ovladaní, keď ide len o zväčšní iPhone GUI s fixným home tlačítkom(pri pretačaní užasne nepohodlne) a sytsemovými tlačitkami v aplikáciach) + notifikacným menu na dˇalšom vzdialenom mieste. Najlepšie GUI pre tablet mal Honeycomb, všetko na tom istom jednom mieste nech tablet človek drží z akejkoľvek strany. Bohužial u Nexusov začal Google používať telefonne rozhranie ako u ipadov, ale táto nelogika je u Googlu v posledných mesiacoch priznačná. Jedno oddelenie nevie čo robí druhé, mladí zamestnanci musia vykazať nejakú činnosť, tak zmenia niečo čo fungovalo a čo pridal niekto pred nimi. Ale hlavne že ukažu nejakú činnosť(bhužial po odchode Rubina tam už nebude osoba ktorá by tých geekov spojovala). Aspoň, že niektorí vyrobci stále nechávajú tablet UI(resp. si ho ešte može užívateľ zmeniť).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).